Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Váltók, váltókarok

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
7425 hozzászólás a témában

#141
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.924 hozzászólás
___

Kisherceg módosította - 2020. május 07. - 13:33

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#142
simon23

simon23

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 948 hozzászólás

Sziasztok!!

 

Van valakinek tapasztalata a Shimano villanyváltójával (ST-R9170R) ? Akku feltöltve és meg sem mozdul, semmit sem csinál. Volt már akku lecsatlakozás, de semmi. sad.png

 

THX! 


Ridley Noah Fast 


#143
koga

koga

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 583 hozzászólás

Shimano CS-HG500-10 Cassette 10-speed - 11-42 Teeth

én ilyet tettem fel,maradt a 10 sebesség,a váltó is elbírta(x.5)

Sziasztok!

 

Azt szeretném megkérdezni, hogy egy 10s-es váltóhoz fel lehet rakni egy 11s-es fogaskoszorút?

 

Konkrétan egy Merida Crossway 500 bringáról van szó, amin egy Shimano Deore XT RD-M781 hátsó váltó van fent egy Shimano CS HG-500-10 11-34-es sorral, de mivel buflák vagyok, jó lenne egy kicsivel több fokozat.

 

Váltókart nyilván cserélnék, de láncot is kell (KMC X10)?

Elég új a cucc, kb. 1100 km-t mentem csak vele.


  • SkyZetor kedveli ezt

#144
ZolkoW

ZolkoW

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.690 hozzászólás
a számokkal vigyázni, de érdekes koskormányos megoldások vannak benne : https://bikepacking....et-drivetrains/
  • SkyZetor kedveli ezt

#145
ZolkoW

ZolkoW

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.690 hozzászólás

Ha jól olvasom ki, a 11-es váltókar nem lesz jó hozzá, bátrabbak kísérletezhetnek 11-es SRAM karral, de én ennek csak úgy mennék neki, ha fel vagyok készülve egy kis barkácsolásra (alátétezés, stb), vagy arra, hogy kell venni 11-es hátsó váltót is.

 

Ha csak nagyobb tartomány kell, akkor elég lehet egy 11-40 körüli hátsó sor, már elég sok ilyen van 10-esben, sőt, 9-esben és 8 sebességesben is.

Nem tudom, elöl hány fokozatod van, ha többtányéros, akkor ellenőrizd, mennyi láncot tud felvenni a váltókanál. 2 tányérnál még működhet, 3-nál már nemigen lesz elég. És valószínűleg kell egy váltótartó fül "hosszabbító", meg egy hosszabb lánc is.

 

ja, a link: https://bike.bikegre...-compatibility/


ZolkoW módosította - 2020. május 06. - 15:26

  • SkyZetor kedveli ezt

#146
SkyZetor

SkyZetor

    fórumtag

  • fórumtag
  • 26 hozzászólás
  • LocationBudapest

Sziasztok!

 

Azt szeretném megkérdezni, hogy egy 10s-es váltóhoz fel lehet rakni egy 11s-es fogaskoszorút?

 

Konkrétan egy Merida Crossway 500 bringáról van szó, amin egy Shimano Deore XT RD-M781 hátsó váltó van fent egy Shimano CS HG-500-10 11-34-es sorral, de mivel buflák vagyok, jó lenne egy kicsivel több fokozat.

 

Váltókart nyilván cserélnék, de láncot is kell (KMC X10)?

Elég új a cucc, kb. 1100 km-t mentem csak vele.



#147
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.546 hozzászólás

Magát az Eagle AXS rendszert én is nagyon szeretem. Írtam már talán, hogy nem is tudom miként lehet a váltás minőséget összehasonlítani bármivel amikor itt egy mikrókapcsolót nyom a user tehát erőt nem fejt ki, a motor meg teszi a dolgát ugyan úgy minden egyes váltáskor helyzettől függetlenül. Nem cserélném semmire.

Abban már nem vagyok biztos, hogy nem működne még jobban egy XT-XTR 12-es sorral meg lánccal. Finomságra-csendességre gondolok. Szükség amúgy nincs rá.  



#148
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.309 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

AXS + X01-el nem tapasztaltam ilyet. Álomszerű váltás és működés a régi 11-es XTR váltók + X01 sorok után.



#149
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.546 hozzászólás

Köszi a tippet, átpörgetem a magamét is, hátha látok valami rendelleneset. Bár az is igaz, hogy nálam nincs olyan mértékű megakadás, mint például ami a leni youtube videóban (vagy alatta a hozzászólásokban) látható. Nálad ezek szerint nem is a 8-as fogon volt a baj, hanem a 9-es egy foga volt a 8-as felé hajolva, és gondolom az ért bele a láncba kicsit. 

 

Igen, helyesen a 9-esen volt a hiba. Videót nem akartam feltölteni róla, nekem sem volt annyira vészes (eddig használtam vidáman). A 8-as felé hajlott a fog és megakasztotta egy kicsit. Egyszerűen idegesített, hogy nem hibátlan és sajnos maximalista vagyok. Hirtelen most már nincs mire költeni a bringán, így jött ez a feladat tongue.png smile.png cool.png .



#150
Mars

Mars

    vendég

  • fórumtag
  • 520 hozzászólás

Ezt itt félig magamban megbeszéltem, de leírom a végeredményt. 

Hasonlóan futott a láncom mint ami a videón van (kicsit kevésbé volt idegesítő).

A lánc alatt lévő, megjelölt 1 fog szemmel láthatóan beljebb volt mint a többi. Hajtottam a sort, minden fokozaton szemmel lehetett látni a folytonosságot a fogak kialakításában, az ott kakukktojás volt nálam is. Egy széles fejű csavarhúzóval visszább feszítettem 2 lépésben és ennyi. Mentem 2 km-t a környéken és tökéletes lett. 

Az tuti, hogy ilyet a Shimano nem csinál hajtás terén. Jó, van fázós fék, de a Sram fékek melegben is rosszabbak smile.png tongue.png

IMG-20200422-194341.jpg   

Köszi a tippet, átpörgetem a magamét is, hátha látok valami rendelleneset. Bár az is igaz, hogy nálam nincs olyan mértékű megakadás, mint például ami a leni youtube videóban (vagy alatta a hozzászólásokban) látható. Nálad ezek szerint nem is a 8-as fogon volt a baj, hanem a 9-es egy foga volt a 8-as felé hajolva, és gondolom az ért bele a láncba kicsit. 

 

Hétvégén lesz lehetőségem újra bringázni egy 1x12es XT-vel szerelt bringával, ami egyébként ugyan ilyen enyhe zakatolást produkál 1-2 fogaskeréken. Belenézek majd abba is, ezek után nem lennék meglepve, ha ott is hasonló lenne a baj. Majd referálok. 

 

Abban azért egyetértünk, hogy ez így nagyon-nagyon ciki a gyártó részéről... Az XO-XX1 nem produkál ilyet @ZsCs? Ott azért nagyon más a gyártástechnológia, meg lennék lepve, ha előfordulna hasonló.  



#151
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.546 hozzászólás

Ezt itt félig magamban megbeszéltem, de leírom a végeredményt. 

Hasonlóan futott a láncom mint ami a videón van (kicsit kevésbé volt idegesítő).

A lánc alatt lévő, megjelölt 1 fog szemmel láthatóan beljebb volt mint a többi. Hajtottam a sort, minden fokozaton szemmel lehetett látni a folytonosságot a fogak kialakításában, az ott kakukktojás volt nálam is. Egy széles fejű csavarhúzóval visszább feszítettem 2 lépésben és ennyi. Mentem 2 km-t a környéken és tökéletes lett. 

Az tuti, hogy ilyet a Shimano nem csinál hajtás terén. Jó, van fázós fék, de a Sram fékek melegben is rosszabbak smile.png tongue.png 

IMG-20200422-194341.jpg   



#152
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.546 hozzászólás

Mars: köszi, de lehet ne piszkáld a váltófüled. Eddig nem tudom miért nem jutott az eszembe, de másnak is van/volt ilyen gondja, 1-1 fogról van szó, hajlítgatták a népek smile.png huh.png:

https://blisterrevie...-term-follow-up

https://www.youtube....h?v=Wkwzbum1KEs

 

Egy cuccom van ami nem XT, X01, XX1 vagy hasonló az a GX sor.....

Tudom másnak nem volt ilyen gondja. Egy sörözés-fogadás alkalmával nyertem egy új X01-es láncot, szóval már az sem GX cool.png


karakoram módosította - 2020. április 22. - 14:56


#153
Mars

Mars

    vendég

  • fórumtag
  • 520 hozzászólás

Melyik csavarhoz nyúljak abban az esetben ha a Sram Eagle XX1 AXS rendszeremnél a 12 fokozatból hibátlanul fut a lánc 11 fokozaton csak 1 darab fogaskeréken nem? A váltás maga viszont hibátlan le-fel, egyszerre minden vagy akár egyszerre 3 fokozat egyidejű gyors váltása esetén is minden variációban és minden fokozaton (tehát arra a fokozatra is ahol nem fut annyira szépen, és arról is szépen vált minden irányba). 

Ez a fokozat amúgy 8. ahol szinte egyenesen fut a lánc. Ha beállítom jó futásra a kérdéses rossz fokozatot, akkor a hegymászó fokozatoknál a (3-4 mondjuk) a lánc néhol súrlódik nagyobb fogaskerekekhez (a görgőnél). Ez utóbbit gondolom nem kellene hagynom, használat közben nem hallható amúgy.    

A váltó feszítését az Eagle rendszerek mellé adott kis műanyag sablonnal állítottam be. Beállítottam a szélső fokozatokhoz a csavarokat is, de igazából szerintem az AXS modelleknél az majdnem mindegy csak engedje ledobni.   

Nálam pont ugyan ez van GX soron GX váltóval. Kicsit zakatol a 8-ason, de amúgy jól működik ott is teljesen. 

Meglátásom szerint pont semmit nem kell a váltón állítani, hanem a váltófülben lehet egy nagyon pici eltérés. Egyszerűen nem tökéletesen egyenes, derékszög/párhuzam mindenhol a fül, csak ugye a százados eltérést szemmel nehéz lesz észrevenni... viszont az eagle rendszer érzékeny, és szerintem ezért zakatol ezen a fogon. Majd ránézek váltófül állító szerszámmal, csak az meg ugye a felnihez viszonyít, így abban sem árt, ha századpontos az egyenesfutás... 



#154
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.546 hozzászólás

Melyik csavarhoz nyúljak abban az esetben ha a Sram Eagle XX1 AXS rendszeremnél a 12 fokozatból hibátlanul fut a lánc 11 fokozaton csak 1 darab fogaskeréken nem? A váltás maga viszont hibátlan le-fel, egyszerre minden vagy akár egyszerre 3 fokozat egyidejű gyors váltása esetén is minden variációban és minden fokozaton (tehát arra a fokozatra is ahol nem fut annyira szépen, és arról is szépen vált minden irányba). 

Ez a fokozat amúgy 8. ahol szinte egyenesen fut a lánc. Ha beállítom jó futásra a kérdéses rossz fokozatot, akkor a hegymászó fokozatoknál a (3-4 mondjuk) a lánc néhol súrlódik nagyobb fogaskerekekhez (a görgőnél). Ez utóbbit gondolom nem kellene hagynom, használat közben nem hallható amúgy.    

A váltó feszítését az Eagle rendszerek mellé adott kis műanyag sablonnal állítottam be. Beállítottam a szélső fokozatokhoz a csavarokat is, de igazából szerintem az AXS modelleknél az majdnem mindegy csak engedje ledobni.   


karakoram módosította - 2020. április 22. - 10:05


#155
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs
A kuplungfeszesseget érdemes úgy állítani, hogy közben ujjal nyomkodod a lancfeszitot, van egy holtpont ami alatt leold. Érdemes kicsit foleje állítani. Így könnyebb a váltás, ha úgy érzed menet közben, hogy csapkod, meg feszits rajta kicsit. Bringátol és stílustól függ, hogy kinek mi a megfelelő. ha nem megfelelő a kenese, akkor is leoldhat már, kenessel visszajön a finomabb működés és korrekt kuplungolas. Érdemes pár havonta szervizelni, főleg ha vmi oval tányért hasznalsz.

Asszem kikapcsolom ezt az idióta helyesirasjavitot. Mert jól nem csinálja, de legalább idegesítő ;)

arn módosította - 2019. december 23. - 18:05


#156
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.546 hozzászólás

Üdv,

 

Szeretném tudni, hogy a Shimano változtatott-e a váltókarok működésén az utóbbi években? A könnyű, sima, hangtalan működést keresem ami régen alap volt. Van 2 pár 10-es rendszerű Shimano XT (SL-M780) válókarom, de amióta megvannak elégedetlenül használom ezeket:

Nagy erő kell a mozgatáshoz, az én ujjaim még a régi hangtalan Shimano váltókarokon nőttek fel és továbbra is ezt preferálnám.

Kapható még ilyesmi? Az újabbak milyenek?

Már ott tartok hogy ha nincs más akkor inkább gyártatok alkatrészeket, mert ez így kriminális.

Elektromosat nem vagyok hajlandó venni, szerintem az visszalépés: foglalkozni kell a töltöttséggel ami nálam kizáró ok.

 

Előttem már mindent leírtak, az utóbbi években csak Shimano cuccaim voltak de a 9 sebességes XTR volt a legjobb ezek közül (hosszabban a 970-es full XTR szett volt, majd 2x10-es XT, majd az 1x11 - ez utóbbi gyakorlatilag a megjelenés napjától). Nehezebb lett a váltás érzetre, a kuplungos váltók esetében ha nyitva felejtettem lényegesen jobb volt a használhatóság.

És tiszteletben tartva amit írtál (meg ha már a 12-es XTR videókat böngészed :)) így jutottam az elektromos rendszerig. Egy eTap tartalék akkumulátor 35 € (nekem nincs), de amúgy legalább 20 órát bírnak, ha teljesen le van merülve akkor 1 óra a töltés, ami a gyakorlatban annyit jelent, hogy míg takarítod a bringádat lehet tölteni. 

Amúgy nem gondolva túl a dolgot jelez a rendszer mikor 5 óra van már csak benne, vagy máshogy ha már nagyon tölteni kell.

Off: kezdő elektromos autósok is állandóan dugdossák a töltőre a járgányt, aztán pár hónap után már nyugodtan gurulnak hazafelé mondjuk 30 km hatótávval a 15 km-re lévő otthonukba  :). A feleségem ezt a sportot benzines és diesel autóval is remekül űzi. 



#157
horgasz-zsolti

horgasz-zsolti

    vendég

  • fórumtag
  • 59 hozzászólás

Én használok 11, 10 és 9 sebességes XT váltókart is, véletlenül pont így jött ki a 3 bringámon.

Tagadhatatlan hogy a legjobb érzetre a 9 sebességes, és ahogy megyünk felfele, úgy lesz egyre darabosabb. Igaz a 10 és 11 sebességes kuplungos váltó.

Megpróbálkozom a 11es váltó kuplung lazításán én is, mert néha, mikor a másik után ezt használom, azt hiszem valami beakadt a váltóba :D

Pedig mindegyik bringa a gyári shimano bowdenezéssel fut,sarazástól függően 1-2 évente cserélve, azzal nagy baj nálam sem lehet.

Kösz a tippet!



#158
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs

Ha a kuplungot lazitod, nem lesz akkora ellenallasa a karnak, de az egyik legjobb dolog az utobbi generacioknal.


arn módosította - 2019. december 23. - 08:35


#159
Atombike

Atombike

    vendég

  • fórumtag
  • 129 hozzászólás

'közkívánatra" a shimano is kicsit határozottab kattogósabb lett az utóbbi években. (ha shadow plus, a kuplungot oldva kicsit kevésbé feszes. persze nagyon sok múlik a bovdenezésen (bovdenvezetésen is , erre sokkal érzékenyebbek minz régebben, én is mentem olyan rendszerrel kétszer kellett rányomnom hogy váltson, pedig full xt volt.  de tapsztalatom szerint az slx picit finomabban működik mint az xt. 

Kösz a választ, azért kíváncsi lennék kiket kérdeztek meg. Emlékszem Youtube-os videokra, ahol tényleg szidták emiatt a Shimanot, de én csendben örültem, hogy nem olyan mint a Sram. Új váltókart nem akarok venni 10-es rendszerhez, mert akkor már inkább 11-es rendszerre váltanék. Közben találtam XTR (12-es) unboxing videót ahol látszik hogy sajnos ugyanolyan kattogós, nehézkes a váltás.

Megpróbálom házilag megoldani első körben, el is kezdtem már szétszedni:
2 db rugó szorítja a fő pozicionáló ütközőt a fűrészfogas "racsni" kerékhez, ebből egy is elég. Kiszedve a nagyobbik rugót kicsit könnyebbé vált a felfelé váltás, de ezzel nem volt gond amúgy sem. A másik iránnyal annál inkább, itt viszont az ütköző szöge úgy van kialakítva, hogy nehezen induljon meg és az erőátvitel is rosszabb. Egy kis reszeléssel majd megpróbálkozom...:)

A kábelek és kábelvezetékek már a legjobb minőségűek, így ezeken nem tudok javítani.



#160
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs

A kuplungot erdemes finoman hangolni, sok mulik rajta, hogy mennyire darabos a valtas.