Jump to content

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Photo

Váltók, váltókarok

- - - - -

  • Please log in to reply
7430 replies to this topic

#1281
kobormuki

kobormuki

    vendég

  • fórumtag
  • 192 posts
Sziasztok!

A mitõl függ, hogy alsó v. felsõ bilincses váltót kell elõl használni? Úgy tudom a legtöbb váltó esetén a bowdent alulról és felülrõl is be lehet kötni. Lehet olyan probléma az alsó bilincsesnél, hogy nem lehet kellõen leereszteni? (Shimano M590 hajtómûhöz akarok váltót cserélni, a bowden alulról jön)

Elõre is köszönöm a segítséget.

#1282
Toliver

Toliver

    vendég

  • fórumtag
  • 41 posts
A Sram 1:1 Actuation és Exact actuation technológiái között mi a különbség? Látom az új 10 sebességes Sram MTB váltok is az Exact actuationt használják mint országúti váltok. Jobb mint 1:1 actuation? Én nem használtam még sose Sram váltót azért kérdezem, az idén szeretném újítani a váltórendszeremet, és azon gondolkodok h átállok Sram-ra mivel nagyon tetszenek.

#1283
Howkeddlee

Howkeddlee

    vendég

  • fórumtag
  • 97 posts

aztán max beszámolsz, hogy a tied hogy viselkedik :)


Megbeszéltük! Igaz kell még pár hét,hogy élesben is kipróbáljam majd...

#1284
Sleek

Sleek

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 299 posts

Srácok,
Az mitõl lehet, hogy ilyen idegesítõ ciccegõ hang jön a hajtókar felõl v. a fogaskoszorú felõl, fene tudja?
Semmi nem ér bele sehová.
Minden most lett újra összelõve - nagy szerviz.
A szerviz szerint olyan, mintha bowden érne bele vhová, de sehol semmi.
Õk sem tudják, mi van.

jellemzõen terhelés alatt hallatja ezt hangot, de néha terhelés nélküli hajtáskor is.

Van vmi elképzelésetek mi lehet a bi-bi?

Nálam akkor volt ilyen amikor elöl a legnagyobb lánckeréken volt a lánc és erõteljesen tekertem. Szabad szemmel nem láttam hogy hozzáér a lánc a váltóhoz. Majd kicsit állítottam a válton és eltûnt a zizegõ hang

#1285
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16,879 posts
aztán max beszámolsz, hogy a tied hogy viselkedik :)

"A man always has two reasons for doing anything: a good reason and the real reason." J.P. Morgan

"Science is not a democracy that can be voted on with the popular opinion." Earl R. Geddes P.h.D.


#1286
Howkeddlee

Howkeddlee

    vendég

  • fórumtag
  • 97 posts
Szia Rob!

Hálás köszönet a válaszért!! :) Akkor a 781 lesz a választásom!

Üdv.

#1287
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16,879 posts

Sziasztok!

Vázat cseréltem,és "sajnos" egyúttal az "új" 781-es Down Swinges (felsõbilincses) XT elsõváltóm is cserélnem kell,mert a váznál pont ott van a rugóstag alja,emiatt nem lehet felrögzíteni.
Ha jól emlékszem,volt valamikor az XT-nek egy "kotyogós" Top Swinges (alsóbilincses) változata,ami már kevés használat után elkezdett kotyogni - ez volt a 771-es??
Mert most mivel vennem kell egy elsõváltót,nem szeretnék ebbe beleesni! Az új 781-es is hajlamos a kotyogósodásra?

Köszi a segítségeteket!


nincs olyan régen kinn a piacon a 781 (tavaly augusztus óta) hogy itt komoly tapasztalatokról lehessen beszámolni. fõleg, hogy annak a 9-10 hónapnak a fele offseason volt....
azt azonban el tudom mondani, hogy ennél a szériánál eddig mi ilyen problémával nem találkoztunk.

"A man always has two reasons for doing anything: a good reason and the real reason." J.P. Morgan

"Science is not a democracy that can be voted on with the popular opinion." Earl R. Geddes P.h.D.


#1288
Howkeddlee

Howkeddlee

    vendég

  • fórumtag
  • 97 posts
Sziasztok!

Tudna Valaki nekem ebben segíteni?? Nagyon megköszönném!

Sziasztok!

Vázat cseréltem,és "sajnos" egyúttal az "új" 781-es Down Swinges (felsõbilincses) XT elsõváltóm is cserélnem kell,mert a váznál pont ott van a rugóstag alja,emiatt nem lehet felrögzíteni.
Ha jól emlékszem,volt valamikor az XT-nek egy "kotyogós" Top Swinges (alsóbilincses) változata,ami már kevés használat után elkezdett kotyogni - ez volt a 771-es??
Mert most mivel vennem kell egy elsõváltót,nem szeretnék ebbe beleesni! Az új 781-es is hajlamos a kotyogósodásra?

Köszi a segítségeteket!



#1289
piszta

piszta

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 612 posts
  • LocationEger

Srácok,
Az mitõl lehet, hogy ilyen idegesítõ ciccegõ hang jön a hajtókar felõl v. a fogaskoszorú felõl, fene tudja?
Semmi nem ér bele sehová.
Minden most lett újra összelõve - nagy szerviz.
A szerviz szerint olyan, mintha bowden érne bele vhová, de sehol semmi.
Õk sem tudják, mi van.

jellemzõen terhelés alatt hallatja ezt hangot, de néha terhelés nélküli hajtáskor is.

Van vmi elképzelésetek mi lehet a bi-bi?


hasonlóval küzdöttem. nálam a küllõk muzsikáltak, azokat kellett felhúzni

#1290
mobiltel75

mobiltel75

    újonc

  • fórumtag
  • 6 posts
Srácok,
Az mitõl lehet, hogy ilyen idegesítõ ciccegõ hang jön a hajtókar felõl v. a fogaskoszorú felõl, fene tudja?
Semmi nem ér bele sehová.
Minden most lett újra összelõve - nagy szerviz.
A szerviz szerint olyan, mintha bowden érne bele vhová, de sehol semmi.
Õk sem tudják, mi van.

jellemzõen terhelés alatt hallatja ezt hangot, de néha terhelés nélküli hajtáskor is.

Van vmi elképzelésetek mi lehet a bi-bi?

#1291
Howkeddlee

Howkeddlee

    vendég

  • fórumtag
  • 97 posts
Sziasztok!

Vázat cseréltem,és "sajnos" egyúttal az "új" 781-es Down Swinges (felsõbilincses) XT elsõváltóm is cserélnem kell,mert a váznál pont ott van a rugóstag alja,emiatt nem lehet felrögzíteni.
Ha jól emlékszem,volt valamikor az XT-nek egy "kotyogós" Top Swinges (alsóbilincses) változata,ami már kevés használat után elkezdett kotyogni - ez volt a 771-es??
Mert most mivel vennem kell egy elsõváltót,nem szeretnék ebbe beleesni! Az új 781-es is hajlamos a kotyogósodásra?

Köszi a segítségeteket!

#1292
CMX

CMX

    vendég

  • fórumtag
  • 159 posts

Tökmindegy.


Nem tökmindegy. A Deore, LX, SLX szériában más rugó van mint az XT, XTR-ben. Az utóbbiakban nagyobb a spirál átmérõje, nagyobb az elõfeszítés és így sárral tömve is mûködõképesebb marad mint az olcsóbb változatok.

#1293
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,654 posts

Ezek szerint, ha (véletlenül) csak a rugó pusztul, akkor meg kell venni az új XL, XT váltót kompletten tizen-huszon-ezerért?
XL-XT-XTR váltók rugói között van-e különbség anyagminõségben és tartósságban?
Avagy rugó szempontjából tökmindegy melyik váltó mellett dönt a biker?

Tökmindegy. De nem igazán szokott a rugó pusztulni. Ha meg igen, külön a gyári rugó iszonyatos áron lenne kapható.
Marci

#1294
simon23

simon23

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 949 posts

Ez igaz mind normál-, mind fordított állású váltóra?

Hát nem, a fordított a nagy felé, azaz felfele húz, míg a normál a kicsi felé, lefele húz. Tehát a normálnál lent hagyod, a fordítottnál fent. :-)

Ridley Noah Fast 


#1295
mobiltel75

mobiltel75

    újonc

  • fórumtag
  • 6 posts

És mindegyik egyedi darab - legalábbis én még nem láttam boltban.


Ezek szerint, ha (véletlenül) csak a rugó pusztul, akkor meg kell venni az új XL, XT váltót kompletten tizen-huszon-ezerért?
XL-XT-XTR váltók rugói között van-e különbség anyagminõségben és tartósságban?
Avagy rugó szempontjából tökmindegy melyik váltó mellett dönt a biker?

ezért teszel jót, ha mindíg legalsó állásban hagyod a váltókat


Ez igaz mind normál-, mind fordított állású váltóra?

#1296
stellaz

stellaz

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2,932 posts

Általában mire a rugó elfárad a váltót összetartó csapolás annyira elkopik, hogy lógni fog az egész szerkezet, tehát hiába cserélsz rugót nem lehet majd pontosan beállítani. Ráadásul nem is egy rugóról beszélünk, mert van egy a felfogatásnál, egy a paralelogrammában meg egy egy kanál feszítõ. És mindegyik egyedi darab - legalábbis én még nem láttam boltban.


régi váltóknál elõfordul, hogy alig volt használva, de kegyetlenül lóg az egész

idõvel a rugó megzömül kissé, hosszabb tároláskor ezért teszel jót, ha mindíg legalsó állásban hagyod a váltókat

#1297
CMX

CMX

    vendég

  • fórumtag
  • 159 posts

Más:
Váltó visszatérítõ rugó. Szerencsére egyelõre ezzel nincs gond, de ha az elfárad,
akkor lehet csak a rugót cserélni, ugye?


Általában mire a rugó elfárad a váltót összetartó csapolás annyira elkopik, hogy lógni fog az egész szerkezet, tehát hiába cserélsz rugót nem lehet majd pontosan beállítani. Ráadásul nem is egy rugóról beszélünk, mert van egy a felfogatásnál, egy a paralelogrammában meg egy egy kanál feszítõ. És mindegyik egyedi darab - legalábbis én még nem láttam boltban.

#1298
mobiltel75

mobiltel75

    újonc

  • fórumtag
  • 6 posts
Köszönöm, mindkettõtöknek.

Újra kellett bowdenezni + váltót utána türelemjátékkal beállítani.

Egyébként melyik Bp-i kerékpárszervizzel vannak kedvezõ tapasztalatok?
Csak azt cserélik ki, ami rossz. Mást nem.

Más:
Váltó visszatérítõ rugó. Szerencsére egyelõre ezzel nincs gond, de ha az elfárad,
akkor lehet csak a rugót cserélni, ugye?

#1299
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16,879 posts

Kis segítség, info kellene, srácok

6 éves a kerékpár, 1.5 hónapja volt nagy szervizen
tegnapról mára a hátsó Deore LX váltó (fékváltókaros a kerékpár)
elkezdett pontatlanul váltani, azaz NEM váltani
fogaskoszorú új, lánc új, elsõ lánctányérok újak
mi lehet a gond?

- elállítódott a váltó? - szakember állítsa be?
- a váltó nem kap kenést vmiért és beállt így a bovden pontatlanul húzza be?
- megnyúlt a bovden és újra kell bovdenezni?
- besz.rt váltó? - új váltó kell?

szervizbe már csak akkor viszem, ha tudom, h konkrétan mi a baj
ha a szervizen múlik kicserélik az egész biciklit, anyámmal együtt, csak hogy legyen bevételük

köszi elõre is a segítséget, srácok :)

lenne egy kérdésem, édesanyám szereti az almát, van-e neki piros kabátja?
innen monitor mellõl bármilyen választ adni szerintem lutri.
alapból az elkoszolódott bowdenház (esetleg szakadt, felszálasodott bowden a bowdenházban megszorulva), beállítatlan hátsóváltó és az elferdült váltófül, vagy ezek tetszõleges kombinációja okozza, de az én privát véleményem szerint inkább vidd szervizbe - még akkor is, ha azok a genyók csak pénzért hajlandóak segiteni. biztosan van olyna kerékpárüzlet a földön, aki számára nem csak egy egyszeri vendég vagy, és akár az a deformált világnézetük is lehet, hogy megjavítják neked az amit kell és semmi mást - csupán azért, hogy megelégedve távozz onnan, és késõbb hasonló kerékpáros problémával ismét hozzájuk fordulj.
én ismerek ilyen boltokat ;)

"A man always has two reasons for doing anything: a good reason and the real reason." J.P. Morgan

"Science is not a democracy that can be voted on with the popular opinion." Earl R. Geddes P.h.D.


#1300
CMX

CMX

    vendég

  • fórumtag
  • 159 posts

6 éves a kerékpár, 1.5 hónapja volt nagy szervizen
tegnapról mára a hátsó Deore LX váltó (fékváltókaros a kerékpár)
elkezdett pontatlanul váltani, azaz NEM váltani
fogaskoszorú új, lánc új, elsõ lánctányérok újak
mi lehet a gond?


1. Hat év használat után amennyiben nem cseréltek bowdeneket és bowdenházakat valószínûleg az a gond - el vannak koszolódva. Arról lehet felismerni, hogy a hátsó váltó nem azonnal reagál a lefelé váltásra, hanem "gondolkodik egy kicsit". (fordított rugóállású váltónál felfelé)

2. Ha cseréltek bowdeneket és házat, akkor valószínû, hogy a ház tömörödött. Ilyenkor elég utáánállítani, kb. 2 perc.

3. A váltószerkezet csapjaji elkoszolódtak, emiatt nehezebben mozognak => nehéz lesz váltani húzás irányba és oldás irányba lassú lesz a váltás.

3. A váltó visszatérítõ rugója elfáradt. Ebben az esetben a váltócsere a megoldás.