Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Váltók, váltókarok

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
7430 hozzászólás a témában

#621
Vejne

Vejne

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4.309 hozzászólás
gaboca és KMT, én még a hátso váltohoz tartozo rugofeszesség állito csavarra is vetnék egy pillantást... nekem is volt hasonlo gondom régi campagval, s a kisebb rugoero segitett....

#622
MC Pite

MC Pite

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.388 hozzászólás

Ha alapvetően lefele vált jobban, és felfele nehezebben, akkor feszíteni kell kicsit a bovdenen a gyorsállítóval. Ez nem bonyolult, inkább az én problémám az. :P

Igen, ha nem lenne jó helyen alapból (illetve próbáltam persze a finomállítást, hátha nyúlt a bowden) akkor így sima űgy lenne. De néha olyan vajpuhán feldobja hogy semmi hangja és azonnal hogy tíz ujjamat megnyalnám, néha meg két fordulaton át köszörülöm :(

Normálisabb bolti (pl Shimano SP41) bowdenház is megfelelő lesz (ha idáig a leggagyibb is elment) vagy ha már cserélek akkor ne sajnáljak még pár ezret egy még jobbért? 


"A hegyikerékpározás több mint versenysport, a természetközpontúan gondolkodó, egészségmegőrző,aktív életstílust kedvelő emberek szabadidősportja." Paripám


#623
gaboca1

gaboca1

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.348 hozzászólás

Sziasztok!

(Csak jól emlékeztem, hogy van itt regem, és még sikerült is újraélesztenem úgy tíz év után. :D )

 

Lehet, hogy már előjött korábban ilyen kérdés, de nem találtam most... Szóval az a gondom, hogy xt hátsóváltót használok deore karral (évjáratot nem tudok, de talán mindegy is a kérdés szempontjából). Azt műveli, hogy az alsó kb 4 fokozatban pöpecül működik, de a felső fokozatoknál pontatlan, nem tartja meg, ugrál fel-le. Pl emelkedőn úgy kell mennem, hogy kicsit nyomom a kart folyamatosan, különben leváltana. Mondhatnánk, hogy a bovden a hibás, de akkor miért a feszesebb helyzetben jön elő?

Na most ilyen hibát más shimano rendszeren is láttam, illetve tapasztaltabbak is mondták, hogy ez shimano betegség, és elvileg ebben a sram jobb általában. Mi igaz ebből?

 

Új rendszert szeretnék összerakni, nem túl drágán, lehetőleg költséghatékonyan, tartósan, hobbi célokra (főleg beton). A fentiekből kiindulva inkább 8 sebességes sram rendszerre gondoltam, pl x4. Mi a véleményetek?

A tapasztaltabbak megmondták Shimano betegség, több millióan szívunk vele folyamatosan és veszünk újra és újra... ;)

Azért egy váltópapucs ellenőrzéssel próbálkozz meg még hátha nem a betegséget kapta el.


  • Vejne kedveli ezt

#624
KMT

KMT

    vendég

  • fórumtag
  • 97 hozzászólás

Ha alapvetően lefele vált jobban, és felfele nehezebben, akkor feszíteni kell kicsit a bovdenen a gyorsállítóval. Ez nem bonyolult, inkább az én problémám az. :P



#625
MC Pite

MC Pite

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.388 hozzászólás

Jól tippelem hogy elsősorban a karon múlik a felfelé váltás? Deore hajtómű, Alivio első átdobó, X5 váltókar (váltás többi eleme, sor, lánc is sram), a jelenség hogy mostanában töbször fordul elő hogy nehezen megy fel nagyobb tányérra, máskor meg azonnal finoman. Egyéb körülmény nem változik. Régebben 20ból 1× nem volt teljesen jó, most már 5ből 1, huszonnégy óráson még rosszabbnak tűnt. Váltó nem kotyog, lefelé azonnal vált (többi esetben fel is, így bowden szerintem könnyen fut), nincs ötletem hogy mit nézzek. 

 

Mindenesetre lassan csereérett a bowdenezés, van olyan szett montira ami ajánlott, jól tömített?


"A hegyikerékpározás több mint versenysport, a természetközpontúan gondolkodó, egészségmegőrző,aktív életstílust kedvelő emberek szabadidősportja." Paripám


#626
KMT

KMT

    vendég

  • fórumtag
  • 97 hozzászólás

Sziasztok!

(Csak jól emlékeztem, hogy van itt regem, és még sikerült is újraélesztenem úgy tíz év után. :D )

 

Lehet, hogy már előjött korábban ilyen kérdés, de nem találtam most... Szóval az a gondom, hogy xt hátsóváltót használok deore karral (évjáratot nem tudok, de talán mindegy is a kérdés szempontjából). Azt műveli, hogy az alsó kb 4 fokozatban pöpecül működik, de a felső fokozatoknál pontatlan, nem tartja meg, ugrál fel-le. Pl emelkedőn úgy kell mennem, hogy kicsit nyomom a kart folyamatosan, különben leváltana. Mondhatnánk, hogy a bovden a hibás, de akkor miért a feszesebb helyzetben jön elő?

Na most ilyen hibát más shimano rendszeren is láttam, illetve tapasztaltabbak is mondták, hogy ez shimano betegség, és elvileg ebben a sram jobb általában. Mi igaz ebből?

 

Új rendszert szeretnék összerakni, nem túl drágán, lehetőleg költséghatékonyan, tartósan, hobbi célokra (főleg beton). A fentiekből kiindulva inkább 8 sebességes sram rendszerre gondoltam, pl x4. Mi a véleményetek?



#627
MC Pite

MC Pite

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.388 hozzászólás

Igen, keresztben; ez a kis tányér + két alsó fog kombinációnál segít, ez okés.

 

A nagy tányér+kis fogaskerék illetve a kis tányér+nagy fogaskerék (azaz nem keresztbeváltánáls) ami problémás és extra láncfényesítést generál. 

 

Megoldódott a 2×8-as Claris-os elsőváltós rejtély...

Alap szitu az volt, hogy szűknek tűnt a kanál, valahol mindig beleért a lánc. Rengeteg szenvedés és kisérletezés után kiderült: Túl feszes volt a bowden, és nem tudta az utolsó fél fokozatot váltani az első váltó.

4 pozíciós, nevezzük úgy hogy 1(kistányér) - 1,5 - 2(nagytányér) - 2,5 'fokozatok'.

 

1  : 8-7-6-5-4-3 fog

1,5: 2-1 fog

2  : 5-4-3 fog

2,5: 2-1 fog

 

Addig finomhangoltam az első váltó helyzetét, amíg terhelés nélkül már jó volt, 3 pozícióval (1-1,5-2), de terheléssel belerért mindig a lánc; a kanalat próbáltam tágítani, de szinte semennyit nem sikerült. Hármas váltóval, ezer doksi átfutásával, méregetéssel, mindennel próbálkoztam persze az elmúlt napokban közben.

Sokadik próbálkozásnál lazítottam még annyit a bowdenen, hogy a finombeállítót középre állíthassam, és a baromi sok bowdenlazítással derült ki hogy van még egy pozíciója, azon túl hogy felvált nagytényérra. Persze sem a ismerősk, szerelők, boltosok nem tudtak erről, leírva sincs, meg semmilyen visszajelzés a fokozatvisszajelzőn sincs...


MC Pite módosította - 2014. július 17. - 22:51

"A hegyikerékpározás több mint versenysport, a természetközpontúan gondolkodó, egészségmegőrző,aktív életstílust kedvelő emberek szabadidősportja." Paripám


#628
stephanus

stephanus

    újonc

  • fórumtag
  • 4 hozzászólás

Szétszedésnél minden egyes lépésnél készítettem egy fotót. Igaz, azt már csak a balos váltókarnál. Szerkezetileg majdnem egyezik a jobbos karéval. Magát a léptetőt kell kiötlenem, hogy hogy volt összeszerelve. A zsírtól nem látszódott a lényeg.  

Mindkettő váltókar összeszerelve. Ismét olyan, mint újkorában.


  • zeezoltano kedveli ezt

#629
arpi07

arpi07

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.413 hozzászólás

Ezt hogy????Sram 9seb. gripkó átalakíás 10seb-re :o

http://www.fantic26....d-I-II-III-IV_1



#630
Vejne

Vejne

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4.309 hozzászólás

"Elv" és gyakorlat. :) 

 

Ugye a 8s campagnolo váltókarok elvileg nem kompatibilisek később hátsó váltókkal. És a későbbi, 9-10-es hátsó váltók sem kompatibilisek a 8s- váltókarokkal. Sőt, ráengedni őket egy shimano 8s sorra egyenesen "katasztrófát sejtet". A gyakorlat mást mutat:

 

 

8s váltókar-9s 2001 utáni hátsó váltó-shimano 8s soron. Mintha mukodne.



#631
stephanus

stephanus

    újonc

  • fórumtag
  • 4 hozzászólás

Utólag tudnék tanácsokat adni, hogy mit kellett volna másképp a szétszedésnél, de most már felesleges. Sok sikert az összerakáshoz.

Szétszedésnél minden egyes lépésnél készítettem egy fotót. Igaz, azt már csak a balos váltókarnál. Szerkezetileg majdnem egyezik a jobbos karéval. Magát a léptetőt kell kiötlenem, hogy hogy volt összeszerelve. A zsírtól nem látszódott a lényeg.  



#632
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

MJani01! Köszi szépen a választ. Hát, valahol sejtettem, hogy nem lesz hozzá publikus doksi. Marad az agyalás, hogy mi hol is volt a váltókarban. :wacko:

Utólag tudnék tanácsokat adni, hogy mit kellett volna másképp a szétszedésnél, de most már felesleges. Sok sikert az összerakáshoz.



A sebesség mindent megold.

 


#633
MC Pite

MC Pite

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.388 hozzászólás

A váltókar fél állása pont azért van, hogy amikor már eléggé keresztben fut a lánc, akkor az első váltót elmozdítja kicsit, hogy ne érjen bele a lánc a kanálba.

Igen, keresztben; ez a kis tányér + két alsó fog kombinációnál segít, ez okés.

 

A nagy tányér+kis fogaskerék illetve a kis tányér+nagy fogaskerék (azaz nem keresztbeváltánáls) ami problémás és extra láncfényesítést generál. 


"A hegyikerékpározás több mint versenysport, a természetközpontúan gondolkodó, egészségmegőrző,aktív életstílust kedvelő emberek szabadidősportja." Paripám


#634
stephanus

stephanus

    újonc

  • fórumtag
  • 4 hozzászólás

Sehonnan. A shimano szerint nem szétszedhető a kar.

MJani01! Köszi szépen a választ. Hát, valahol sejtettem, hogy nem lesz hozzá publikus doksi. Marad az agyalás, hogy mi hol is volt a váltókarban. :wacko:



#635
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.654 hozzászólás

A váltókar fél állása pont azért van, hogy amikor már eléggé keresztben fut a lánc, akkor az első váltót elmozdítja kicsit, hogy ne érjen bele a lánc a kanálba.


Marci

#636
MC Pite

MC Pite

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.388 hozzászólás

Adott egy fitness gép (Courier DT) ami Claris váltással jön. FD2400 van elől, papíron 2×8as rendszerhez van.

Gyakorlatilag 2-2,5 fogat nem tudok hátul használni (beállítás függvénye hogy melyiket szeretném épp mellőzni) mert beleér a lánc az átdobóba.

Ugyan kicsit kint van a hajtómű, de két szaki is azt mondta nem, vagy nem sokat segít a kisebb monoblokk (plusz a lábam így is elég közel a láncvillához már) - illetve úgy látom hogy nagytányér az alsó 3, kistányér meg kb mind a 8 fogaskerékhez kellene hogy használható legyen (van egy fél állása az első váltónak amikor az alsó két fogaskerékre rakjuk, ami számomra újdonság volt) - ezt jól látom? Montin ezt erősen keresztbeváltásnak mondanám, de mi a fenének lenne egy fél fokozat még az elsőváltnál? Illetve ha kicsit ferde is a láncvonal, akkor sem tudom a két tányérral sehogysem használni hátul az összes fogat.

 

Arra jutottunk első körben, hogy meg kéne próbálni a 63-66°os váltók helyett egy 61-66°ost, merthogy a hármas hajtóműhöz való kanál belül szélesebb (majd egy milivel ahogy a Sprinten lévő FD2300-at megmértem).

Egyéb ötlet esetleg? Vagy van amit megmérjek, megnézzek mi lehet a gebasz?

Köszönöm a segítségeteket, remélem nem a dev 0-ba megy ez a hsz!

Bármi segítségért hálás lennék hogy min induljak el...  Annyit láttam közben hogy ez is 61°tól indul ami rajta van...


"A hegyikerékpározás több mint versenysport, a természetközpontúan gondolkodó, egészségmegőrző,aktív életstílust kedvelő emberek szabadidősportja." Paripám


#637
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

 

Sziasztok!
 
Kérdéssel fordulok hozzátok. Országúti bringámon Shimano Dura Ace ST-7800 Flight Deck-es, 10 sebességes fékváltókar van (2006-os évjárat). A gyári kenőanyag eddig bírta. A váltás csak többszöri próbálkozásra sikerült. A neten olvasgattam erről a hibáról. Sok hozzászólásban a WD 40-et javasolják. Én sosem voltam a busnyázás híve. Ideig-óráig biztos megoldaná a problémát. A váltókart szétszedtem és a gyári , idővel ragadóssá vált kenőanyagot eltávolítottam. Zsírmentes az egész. A problémám az, hogy mivel nem szerelek ilyet minden nap, szükségem lenne az összeszereléshez egy robbantott ábrára. A neten csak a kopó és cserealkatrészekről van lista a Shimano oldalán, ami letölthető. Honnan lehet letölteni service manualt? Elképzelhetőnek tartom, hogy ezek a doksik nem publikusak? A segítséget előre is köszönöm. 
 
Üdv!  

 

Sehonnan. A shimano szerint nem szétszedhető a kar.



A sebesség mindent megold.

 


#638
stephanus

stephanus

    újonc

  • fórumtag
  • 4 hozzászólás
Sziasztok!
 
Kérdéssel fordulok hozzátok. Országúti bringámon Shimano Dura Ace ST-7800 Flight Deck-es, 10 sebességes fékváltókar van (2006-os évjárat). A gyári kenőanyag eddig bírta. A váltás csak többszöri próbálkozásra sikerült. A neten olvasgattam erről a hibáról. Sok hozzászólásban a WD 40-et javasolják. Én sosem voltam a busnyázás híve. Ideig-óráig biztos megoldaná a problémát. A váltókart szétszedtem és a gyári , idővel ragadóssá vált kenőanyagot eltávolítottam. Zsírmentes az egész. A problémám az, hogy mivel nem szerelek ilyet minden nap, szükségem lenne az összeszereléshez egy robbantott ábrára. A neten csak a kopó és cserealkatrészekről van lista a Shimano oldalán, ami letölthető. Honnan lehet letölteni service manualt? Elképzelhetőnek tartom, hogy ezek a doksik nem publikusak? A segítséget előre is köszönöm. 
 
Üdv!  

stephanus módosította - 2014. július 06. - 20:52


#639
MC Pite

MC Pite

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.388 hozzászólás

Adott egy fitness gép (Courier DT) ami Claris váltással jön. FD2400 van elől, papíron 2×8as rendszerhez van.

Gyakorlatilag 2-2,5 fogat nem tudok hátul használni (beállítás függvénye hogy melyiket szeretném épp mellőzni) mert beleér a lánc az átdobóba.

Ugyan kicsit kint van a hajtómű, de két szaki is azt mondta nem, vagy nem sokat segít a kisebb monoblokk (plusz a lábam így is elég közel a láncvillához már) - illetve úgy látom hogy nagytányér az alsó 3, kistányér meg kb mind a 8 fogaskerékhez kellene hogy használható legyen (van egy fél állása az első váltónak amikor az alsó két fogaskerékre rakjuk, ami számomra újdonság volt) - ezt jól látom? Montin ezt erősen keresztbeváltásnak mondanám, de mi a fenének lenne egy fél fokozat még az elsőváltnál? Illetve ha kicsit ferde is a láncvonal, akkor sem tudom a két tányérral sehogysem használni hátul az összes fogat.

 

Arra jutottunk első körben, hogy meg kéne próbálni a 63-66°os váltók helyett egy 61-66°ost, merthogy a hármas hajtóműhöz való kanál belül szélesebb (majd egy milivel ahogy a Sprinten lévő FD2300-at megmértem).

Egyéb ötlet esetleg? Vagy van amit megmérjek, megnézzek mi lehet a gebasz?

Köszönöm a segítségeteket, remélem nem a dev 0-ba megy ez a hsz!


"A hegyikerékpározás több mint versenysport, a természetközpontúan gondolkodó, egészségmegőrző,aktív életstílust kedvelő emberek szabadidősportja." Paripám


#640
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.267 hozzászólás

lehet faszság, de én inkább a fékhez választanám

 

mert lehet egy aranyozott avid fr5 kurva jól mutat melette, de nem biztos hogy felhőtlen öröm vele mongy 50nel egy kanti féket tépni.

 


 


"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való