Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Országútikról mindent

* * * * - 3 szavazat

  • Lépj be és szólj hozzá
34208 hozzászólás a témában

#33301
LóFarkas

LóFarkas

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.721 hozzászólás

felhomályosítana valaki az spd és a look közti különbségrõl? most vennék pedált, de nem tudom, hogy milyen kéne...
a jó öreg malira kéne. hajtókart kellene így cserélni vagy ezek felmennek bármire?
vagy kerítsek ilyen kengyelt a pedálra, mert úgyis csak hobbiból tekergetek?


SPD a Shimano montis rendszere, a legnépszerûbb patentrendszer.

Look: kifejezetten országútis. Ha akarsz tudni járni a cipõben, ne Lookot vegyél. Az SPD nél a cipõ talpába van süllyesztve a stopli, úgyhogy nagyjából normálisan lehet benne sétálni. Look és más oúti cipõkben csak tipegni tudsz.

Sztem SPD vagy más MTB rendszer (Time vagy Eggbeater) a nyerõ egy hobbibicósnak. A "kengyel" (= klipsz) nem rossz és olcsó, de a patentpedál az igazi.

Minden pedál jó minden hajtókarba. Cipõbõl és pedálból kétféle van: vagy oútis cipõt és pedált veszel, vagy montist mind a kettõbõl.

#33302
t-works

t-works

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 964 hozzászólás
Nem, nemmmm, mentem 9 órát, és nem a lábam fájt!!! Szal azt mondanám, hogy ha tudod, cseréld mindenképp országúti rendszerre :)

Az spd az Shimano "törekvése" egy jó pedál/cipõ szettre. Nekem KEO Classic van, egyszerû, nem horror az ára, és a súlya se rossz. Elõtte 520as shimano volt... hahaaa, klasszissal jobb a Look

#33303
potty

potty

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 378 hozzászólás
Budakalász - Dobogókõ
http://szelespeter.fw.hu/dobogoko.jpg

#33304
mykonzerv

mykonzerv

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 263 hozzászólás
felhomályosítana valaki az spd és a look közti különbségrõl? most vennék pedált, de nem tudom, hogy milyen kéne...
a jó öreg malira kéne. hajtókart kellene így cserélni vagy ezek felmennek bármire?
vagy kerítsek ilyen kengyelt a pedálra, mert úgyis csak hobbiból tekergetek?

#33305
mephisoft

mephisoft

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 453 hozzászólás
A Dobogókõre 4km 400méter úgy értettem, hogy Pilisszentkereszten, a falu elején kezdõdik a határozott és (matekosoknak:) szigorú monoton emelkedés. Addig is emelkedik persze (fõleg Kiskovácsinál :), de idõnként lejt is. De legközelebb tényleg kimérem GPS-szel...

Montis SPD: nekem még soha nem zsibbadt benne a lábam. Amúgy 380g a pedálom (520-as).

#33306
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.259 hozzászólás

Egyszer a giro közvetítése alatt Sipi azt mondta, hogy Dobogókõt megmászni 17km és 700m szintkülönbség(ez 4% átlagban). Azt hogy honnan, azt nem tom, mert nem tekertem még arrafelé.

az akkor lenne igaz ha egy 100 méter mély gödörböl indulnál........mivel dkõ 699 m, ahonnan indulsz /pl pomáz/ meg cca 105........szal ahonnan elkezd emelkedni /kiskovácsi ez kb 130on van/ úgyhogy kb 15 km és 570 m szint , de van benne néhány nem emelkedõ szakasz is....
"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#33307
Grolsch

Grolsch

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.323 hozzászólás

Üdv, felmerült egy kérdés az elõbb : "(Montis pedált tervezek használni - nem akarok még cipõt is venni. Még nem próbáltam országúti pedált-cipõt. - Van valami szempont, ami miatt outi gépen nem lenne jó a montis SPD?)", szóval SPD vennék mostanában csak ahogy utánanézegettem van pár variáció..., miben különbözik egy MTB és egy ou. pedál tekerés közben?


Én kb 2 éven keresztül használtam outis cipõvel SPD-t. Hosszabb tekerés után elõfordult, hogy annyira elzsibbadt a talpam, hogy nem tudtam már tekerni. Úgy éreztem az SPD stoplija kilukasztja a talpamat. (Pedig üvegszállal erõsített mûanyag talpú Shimano) -bár lehet csak én vagyok ezen a téren érzékenyebb a nagyátlagnál.

Aztán pár napja vettem Look-ot. Hát ég és föld a különbség. Sokkal-sokkal kényelmesebb. Jobban tartja a lábat. Sprintnél nagyon kemény!!!
Tegnap durva tesztnek vetettem be. 7 óra tekerés. A talpzsibbadás 2 óra elteltével megint kezdett elõjönni, de sosem fokozódott az elviselhetetlenségi küszöbig, szóval egyáltalán nem bántam meg a váltást. (mondhatni SPD-vel nem tudnék ennyit menni... nemtom mással hogy van ez)

Negatívumnak felhozható, hogy a mûanyag stobli szerintem hamar el fog kopni...hamarabb, mint a fém SPD. Meg abszolút negatívba állítva is nehezebb kilépni belõle mint az SPD-bõl bár bizti még bejáratós.

Pozitívum még, hogy a korábbi 400 g-os SPD pedálhoz képest ez csak 200 g! ;)
Amúgy outi cipõben igen tényleg fura járni, de nekem speciel könnyebb Look stoplival, mint Spd-vel mert abban mindig billegett oldalra is a lábam. Dehát az outi cipõ ugye nem túra cipõ ezt el kell fogadni...

Ha már vki drága bicót vesz, szerintem ne spóroljon a cipõn, mert ugye outinál fontos a kapcsolat a bicóval, hogy minden energiát átadjon neki, és ez csak olyan cipõvel lehetséges ami tökéletesen tartja a lábat. A Look sopli meg nagyobb felületen érintkezik a pedállal, szerintem ezért hatékonyabb is mint az SPD.
Legyél te is szerencse csomag! :icon_bigg

#33308
t-works

t-works

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 964 hozzászólás
Hát, nekem a montis cipõm is karbon, meg az országúti is (Adidas adiStar XC Race, Sidi 5.5 HT) Annyit, hogy teljesen más a talp kialakítása a montisé olyan montis, egyenes, az országútisnak meg nagyon baba, szép ívelt talpikája van, jó benne bicajozni, viszont sétálni télleg sz@r. Igen, nagyobb felületen is nyomod, nagyobb a stopli. Sokáig lázadtam, hogy nem veszek orszátútis cipõt, mer drága, meg akkor pedál is kell, oszt az is drága, de már nem mennék sehova mtbs cipõvel. Hát nehéz is, meg nagy batár a másikhoz :bananadan

Galya/Kékes dolgok... Gyöngyösrõl nagyon fel lehet szaladni, Mházától kell a kicsi, az eleje meredek, meg utána is :(
Parád felõl se vészes, van pár rész, ami húzósabb, de semmi komoly. A Galya felé vezetõ utak... hát, a tél nem tett nekik túl jót, ha valaki arra teker, figyeljen, párszor hiányzik pár köbméternyi aszfalt, de mindenhol lehet kerülni. Pásztó felõl nagytányér, Mházáról meg... talán meredekebb a vége

#33309
scottraider

scottraider

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 405 hozzászólás
Ha ez vigasztal én is mtb-s variáciot használok,ugyanilyen okok miatt.
Ha minden igaz az outi-nak dög merev a talpa mivel ott nincs szükség a sétára, viszont a hatásfok kul.
Nagyobb felületen érintkezik tehát tuti kényelmesseb is.
Meg olyan aerodinamikus a formája az is számit az fix.
Én széttiprom oszt csak utánna cserélem le,de lehet hogy egész más okok is vannak a háttérben.
Tényleg mi a külömbség??????????????????
Az alkohol nem válasz,de legalább elfelejted a kérdést:cheers:
Ha autoval parkolsz hagyd bekapcsolva az ablaktörlõd,ugy nem tudják a szélvédõre rárakni a büntetõcédulát:afro:

#33310
trepps

trepps

    vendég

  • fórumtag
  • 17 hozzászólás
Üdv, felmerült egy kérdés az elõbb : "(Montis pedált tervezek használni - nem akarok még cipõt is venni. Még nem próbáltam országúti pedált-cipõt. - Van valami szempont, ami miatt outi gépen nem lenne jó a montis SPD?)", szóval SPD vennék mostanában csak ahogy utánanézegettem van pár variáció..., miben különbözik egy MTB és egy ou. pedál tekerés közben?

#33311
transzporter

transzporter

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 363 hozzászólás
Na majd Té(-works) megmondja a tutit kanyarról kanyarra Kékes/Galya ügyben :), a fél életét ott tölti.
Feltöltött kép
Feltöltött kép

#33312
Mathias

Mathias

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 492 hozzászólás
Egyszer a giro közvetítése alatt Sipi azt mondta, hogy Dobogókõt megmászni 17km és 700m szintkülönbség(ez 4% átlagban). Azt hogy honnan, azt nem tom, mert nem tekertem még arrafelé.

#33313
bmafte

bmafte

    vendég

  • fórumtag
  • 81 hozzászólás
Pontosat meg nem tudok mondani, de ha legkozelebb arra jarok bemerek mindent! 39-21 vagy 39-23 az attetel.

Nagy, de rovidke emelkedo Galyateto fele van - szerintem nincs 1km viszont 18%.
BMaFTe

#33314
mephisoft

mephisoft

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 453 hozzászólás
A Kékesen még nem jártam bicajjal. 90%-ban a Pilisben, néha a Börzsönyben járok, illetve nyáron a Balaton-felvidéken tekerek. Dobogókõ nem túl meredek, nem tudom hány százalékos lehet. Durva becslés: az utolsó kb. 4 km-en emelkedik kb. 400 métert -> kb. 10%. Viszont ha hátulról, Pilismarót felõl jövök föl az erdõgazdasági úton (szinte végig príma aszfalt, semmi forgalom), akkor a vége (Mexikótól) a Két bükkfa-nyeregig - az utolsó 1km - elég meredek. Igazából ez a referencia szakaszom, az ilyenen is könnyedén, erõlködés nélkül akarok fölmenni tudni. Én is kiváncsi vagyok, hány százaékos lehet. Majd egyszer GPS-szel kimérem.

Amúgy Pilismarót felõl a meredek szakasz elõtt van még 9km egyenletes könnyû emelkedõ, azon az embernek az az érzése, hogy így a Mount Everestre is föl tudna tekerni :)

Kékesre menet hány százalékos a legmeredekebb szakasz? Ott milyen áttétellel kb. milyen pedálfordulatal mész?

#33315
bmafte

bmafte

    vendég

  • fórumtag
  • 81 hozzászólás
Gratula a bicohoz! Balesetmentes tekerest!

Nekem fontos az, hogy a legmeredekebb emelkedõn is pörgetõsen tudjak fölmenni. Egyrészt azt mondják az okosok, hogy 90-100 közötti pedálfordulatnál a legjobb a hatásfokunk, másrészt nekem elég pocsék a térdem, nem akarom erõltetni.


A "referencia-emelkedod", Dobogoko, milyen hosszu, milyen meredek?
Kekeshez viszonyitva?
BMaFTe

#33316
mephisoft

mephisoft

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 453 hozzászólás
A bicaj 849 Euro. A szállítás 25 - és ami csak a legutolsó pillantban derült ki - a doboz 10. Nem ígérik, hogy gyorsak lesznek, két hét is lehet, mire összerakják, mert pár cucc (-27 kazetta, Mavic Aksium) nincs raktáron. Maga a szállítás már csak 2 nap.

Egyelõre vegyesek a tapasztalataim a céggel, nagyon lassan reagálnak az emailekre. Igazából már majdnem eküldtem õket az anyjukba. Csak hát a Tour tesztben nagyon jó volt a bicó, és az árkategóriához képest kiugróan könnyû és mégis merev a váz. Szerencsáre az utolsó pillanatban összeszedték magukat. Már alig várom. Ha megjött a gép, majd beszámolok a vásárlás tapasztalatairól is.

Míg megjön, lemérem még párszor a Csillaghegy-Dobogókõ távot a trekking bringámmal. Nagyon-nagyon kíváncsi vagyok, az újjal lesz-e jelentõs eltérés az idõmben.

Még egy dolog: a bicajon (árban) nincs nyereg se pedál. Nem volt olyan nyergük, ami tetszett volna nekem, illetve van otthon egy új SPD pedálom. (Montis pedált tervezek használni - nem akarok még cipõt is venni. Még nem próbáltam országúti pedált-cipõt. - Van valami szempont, ami miatt outi gépen nem lenne jó a montis SPD?)

#33317
Mathias

Mathias

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 492 hozzászólás
Király!
Mennyibe kerûlt? És mennyi a szállítási költség? Mennyi idõ míg megjön?

#33318
mephisoft

mephisoft

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 453 hozzászólás

27-tel a falra is fel lehet menni - nem kellene hozza 3-as tanyer.
Ha megis, akkor mar inkabb 12-25 es kompakt hajtomu (50/34).

Hatul akkor a legjobb (nekem) amikor 1-es emelkedesu a sor majdnem vegig.
21-24-27 ez eleg durva, egyikkel nem haladsz, masikkal nem birod.


Amikor legutóbb fölmentem Dobogókõre (még a trekking bringámmal), megjegyeztem, milyen fokozatokat használtam. Otthon megszámoltam a fogakat, és az jött ki, hogy az elõl 30 hátul 27 áttétellel mindenképpen kell nekem, a 34/27 (ez lenne a kompakt) már biztos nem jó. De még az is lehet, hogy ha kiderül, ez sem elég, akkor hátulra szerzek egy 30-as fogaskereket. (Az májusi Tour-ban (német újság) írják le részletesen, hogyan kell ez megcsinálni.)

Nekem fontos az, hogy a legmeredekebb emelkedõn is pörgetõsen tudjak fölmenni. Egyrészt azt mondják az okosok, hogy 90-100 közötti pedálfordulatnál a legjobb a hatásfokunk, másrészt nekem elég pocsék a térdem, nem akarom erõltetni.

***

Amúgy vége a döntésképtelenségnek, agóniának - megrendeltem a bicajomat: F.A.T. Road Project SL 105 (http://www.fat-cycles.de/), azzal az eltéréssel, hogy a kerék Mavic Aksium lesz és 3x10 sebességes. Már csak ki kell várni, hogy megjöjjön.

#33319
Spityu

Spityu

    vendég

  • fórumtag
  • 109 hozzászólás

Hali az a kérdésem hogy miért van az hogy manapság mindenki a 172,5 mm nél hsszabb karu haytómûveket keresi???
még az is akinek rövidek a lábai meg iyesmi.



Tényleg? Hmmm...
Egyébként pl. az átlagmagasság az elmúlt 30-40 évben 10-20 centivel nõtt világszerte (állítólag, pontos adatokat nem tudok). Talán a kalciumos müzliknek meg a tejnek köszönhetõen? :D

egy 174 cm-es embernek akinek relativ rövid a lába annak elég a 170 mm nem??

Max 172.5 mm szvsz. De mondjuk egy dugattyúlábúnak, aki inkább erõbõl megy mintsem pörgetõsen annak lehet hosszabb is, feltéve ha bírják a térdei...
(dízelmotor: nagy nyomaték, nagy löket, kis fordulat... fizika)

#33320
yvorl

yvorl

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.030 hozzászólás
Hali az a kérdésem hogy miért van az hogy manapság mindenki a 172,5 mm nél hsszabb karu haytómûveket keresi???
még az is akinek rövidek a lábai meg iyesmi.

egy 174 cm-es embernek akinek relativ rövid a lába annak elég a 170 mm nem??
www.parkpre-italy.com www.parkpre.com
http://pix.bikemag.hu/album77
TEL.:30/4108066