Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Házépítés, lakásfelújítás és társai

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
965 hozzászólás a témában

#901
Ariadne

Ariadne

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 303 hozzászólás
A teljes leszigetelés rosszabb esetben nem csak penészesedést okoz, hanem meg is halhat kollektíve mindenki, aki ott lakik. Sajnos gyakran elõfordulnak szénmonoxid mérgezéses esetek, amikor nyílt égésterû kazános lakásban felújtanak, aztán beteszik a jó kis ablakokat, befõttesüveget csinálnak a lakásból, aztán egyszer a rossz szélirány miatt visszaáramlik a füstgáz, és kész a baj. A gázmeósok ha ilyet látnak, állítólag úgy tépetik ki a gumitömítést az ablakból, mint a szél, és hát nem véletlenül, szóval vigyázva kell felújítani mindig...

Szóval nyílt égésterû cirkóhoz tilos teljesen zárt ablakot tenni, még lezárható szellõzõt sem lehet, hanem olyat kell, amit nem lehet lezárni. Pl. itt lehet megnézni, hogy is néz ki ez a higroszkópos szellõztetõ, olyan 13k körül van darabja a fullextrás változatnak. Épp kis lakás nagy felújítása után vagyunk közvetlenül, fûtésünk is még csak kb. három hete van, és a következõ projekt az ablak, azért mûvelõdöm ezekbõl mostanság. :D

mod: Ja, a gázrendszerünket szerelõ csapatot tudom ajánlani, ha valakinek külsõ segítségre van szüksége. Fiatalok, gyorsan dolgoznak, sört nem ittak csak kólát talán :D, és még elõleget sem kértek - itt a kész rendszer három hete, és ezután fizetünk majd... Meg a legtutibb biztonsági ajtót is megtaláltuk a piacon (kb. 100 kiló tokostul), meglepetésre õk sem kértek elõleget és idõben, pontosan dolgoztak, még össze is sepregettek. :) Sajnos más szakikról ez messze nem mondható el, szívtunk eleget villanyszerelõvel meg burkolóval...
"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective : Roam)

#902
zsizsi

zsizsi

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.939 hozzászólás

Így van, de az egyszerû ember, aki azon gondolkodik, hogy 3 v. 4cm "hungarocellt" és 5 v. 8 cellás csoda ablakot rakjopn a házára, az azt mondja "nehogy mán leszigetelek oszt a meg engedjem ki a meleget a szellõzõkön". Jól bezárja a házába a párát, aztán meg azt mondja szar az ablak meg a szig., mert penészedik a fal.

Pedig csak fizika, józan ész, és egészséges érdeklõdni tudás a megfelelõ embernél/helyen. Ennyi...de hát a gondolkodás fárasztó, fájdalmas folyamat tud lenn. :D

Kulitoko/lélegzõ fal.
Csak arra az egyszerû dologra gondolj, hogy a falazat anyaga általában valamely porózus szerkezetû cuccból készül, ez pedig bizony magába szívja a nedvességet. Aztán jönnek az évszakok, kinn hideg, benn meleg (sõt, nyáron benn hûtünk, míg kinn döglesztõ kánikula tombol) és bizony a megszerzett nedvesség elindul valamerre, hogy elhagyja addigi "fészkét". Aztán találkozik egy hidegebb felülettel, ott jól megijed és bepisil. Na ez lesz a penész fészke. :)
Erre lehet jó példa a régi házam, ami vájogból van. télen sem száraz benne a levegõ, viszont az öreg szakik gondoltak a természetes gravitációs - használjunk már komolynak tûnõ szavakat is - szellõzésre. Penésznek lõttek!

#903
kulitoko

kulitoko

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 320 hozzászólás
Mi 2-3 eve nyertunk az energiatakarekossagi palyazaton es szigeteltuk le a hazat, B30-ra ment 5cm kozetgyapot, a nyilaszarokat pedig 3cellas muanyagra csereltuk ki. Peneszedes sajnos elvetve de jelentkezett, a lakas E-NY-i sarkan a haloszobakban, mondjuk itt rasegit a jo kis vasbeton erkely is alul-felul... Regi epuletet utolag szerintem nehezebb a mai eloirasoknak megfelelove tenni, mert van jopar csomopont, amit utolag nem igazan lehet helyrehozni :(
Tudom, az 5 cm nem sok minden, de a futesnel ez is eszreveheto.
Amivel szerintem en sosem jutok dulore, ez a "lelegzo fal". Epszerk tanarunk is a hoszigetelessel van meghuzatva-teljesen jogosan. Viszont mindig azt mondja, hogy csakis csakis es csakis szalas hoszigetelo tablaval dolgozzunk, mert a fal lelegzik, es a habositott anyagu tablak elzarjak a goz utjat. Ilyesmi indokok miatt dontottunk anno mi is a kozetgyapot mellett, ami sajnos dragabb.
Igazabol ezt a "lelegzo fal" temat most se nagyon ertem, egyik ezt mondja, masik azt. Plusz meg tanitjak is.

Elnezest kerek ha kontarkodtam, csak ez a tema engem is erdekel, mivel epitesznek tanulok. Aztan majd idovel kiderul, hogy mi leszek :D

#904
csabilc4

csabilc4

    vendég

  • jóváhagyásra váró
  • 119 hozzászólás

Egyszerû "automata" szellõztetõk is léteznek a világon. Akár a levegõ páratartalomára nyitó kivitelben is.


Így van, de az egyszerû ember, aki azon gondolkodik, hogy 3 v. 4cm "hungarocellt" és 5 v. 8 cellás csoda ablakot rakjopn a házára, az azt mondja "nehogy mán leszigetelek oszt a meg engedjem ki a meleget a szellõzõkön". Jól bezárja a házába a párát, aztán meg azt mondja szar az ablak meg a szig., mert penészedik a fal.

#905
zsizsi

zsizsi

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.939 hozzászólás
Egyszerû "automata" szellõztetõk is léteznek a világon. Akár a levegõ páratartalomára nyitó kivitelben is.

#906
csabilc4

csabilc4

    vendég

  • jóváhagyásra váró
  • 119 hozzászólás
Szigetelés jó.
Nem a szigetelés miatt penészedig a fal.
A penészedés magas páratartalom mellett alakul ki úgy, hogy a fal belsõ hideg felületén lecsapódik a pára és itt megtelepszik a penészgomba.
Arra ügyelni kell, hogy a belsõ relatív páratartalom ne legyen 60%-nál nagyobb. Rendszeres szellõztetéssel ez könnyen megoldható.

Régi szigeteletlen házak rossza faablakokkal nem penészednek általában.
Akkor kezdõdik a penészedés, ha kicserélik az ablakokat nagyon jól záródó mûanyag ablakokra, és nem figyelnek a szellõztetésre, és a pára így egybõl kicsapódik a falon, amit persze elfelejtenek leszigetelni.

Mindig elõbb kell szigetelni és csak utána jöhet a nyílászáró csere, vagy egyszerre!

#907
vendég_Charon_*

vendég_Charon_*
  • vendég

Káros lenne az egészségre a szigetelés? Azért azt nem hinném. Vagy a vizesedésre gondolsz?



utóbbi
mert penészedni fogsz nagyon könnyen
egyébként a friss gyermekes családok jelentõs része bepenészedik a gyakori mosás miatt még gyakori szellõztetéssel is
(penészvakarás, hypó, penészgátló, újrafestés)

amit Dante említ az a "sick home/builing syndrome"

#908
albertfish

albertfish

    Posztolányi Dezső

  • fórumtag
  • 8.749 hozzászólás
  • LocationPécs
vizesedéssel lehetnek gondok, ha nem tud kiszellõzni a fal. Fõleg ha eseteg régebbi épületrõl van szó és több lépcsõben kerültek rá a szigetelések,vagy nem volt teljesen szakszerûen valamelyik réteg felheylezve.

spotot felejtsem?..ok,nekem se volt anyira a szerelmem,csak a galériázás miatt jobb lett volna ha nem kell fent lámpát kerülgetni

neke mmost a konvektorral gyûlik meg a bajom kb 12220x mióta itt lakunk. egy 40ben épült polgári lakásról van szó,minden gázról megy és a melegvizet adó konvektor rendre félévente bemondja az uncsit,két éve cserültük ki,a vizkötlenítés néha segít,de most pl semmi nincs rajta..ötlet?! gépészünk már azt hiszi lassan hogy bejön nekem,azért hívöm örökké :)

Egy Házam van, annak az Égbolt a teteje,padló a végtelen Föld, falak nincsenek.Apám a Nap, Hold Anyám, Csillagok a gyermekek,határtalan horgolják illatok a kertemet.Óceánkád, láng a lámpa, arcom tóban mosom,hegytetõ az irodám, ottan, józan gondolkozom..

BDPST melókeresés in progressz..ha tudsz valamit ne titkolózz! 


#909
thommey

thommey

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.344 hozzászólás
Káros lenne az egészségre a szigetelés? Azért azt nem hinném. Vagy a vizesedésre gondolsz?

#910
Dante

Dante

    bentlakó

  • fórumtag
  • 7.199 hozzászólás

A házon nincsen plusz szigetelés, de régi jó vastag falak vannak. Érdemes erre plusz szigetelést tenni? Mennyi a megtérülése, és a költsége? Sok helyrõl hallom, hogy vizesednek az agyonszigetelt házak.


Hát persze, mert az emberek élvezkednek pár Watt megtakarításon, s az emberi tényezõt, vagy az egészségre kártékony hatásokat figyelmen kívül hagyják. Gratula azoknak, akik spórolnak havi 5 rugót fûtésen, de kiadnak 10et asztmagyógyszerre. Megdöbbennétek, mennyien vannak, s halovány fogalmuk sincs az összefüggésekrõl.
With this bike you can traverse even the most technically difficult terrain and still maintain some semblance of control (obviously depending on your skill level).
GIANT ANTHEM-X hivatalos leírás :)

#911
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás
A háztartási célú led lámpák még nagyon gyerekcipõben járnak Pl 4000ft spotba való a gyártó szerint az 50W-ost helyettesi szvsz kb 22-24 w körüli fényerõt produkál és nagyon szpotként viselkednek kb 15-20 fokos szögben szórja csak a fényt.Egyelöre csak dekorácios célal ajálanám . Aztán ez remélem gyorsan változik.
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#912
rbalint88

rbalint88

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.387 hozzászólás
szomszédnak van spotja, és nagyon szidja. összevissza mûködik, gyakran kiég, szar cserélni, drága az izzó. inkább valami rendes lámpa energiatakarékossal. jobban világít, kevesebbet fogyaszt és tovább él.

#913
albertfish

albertfish

    Posztolányi Dezső

  • fórumtag
  • 8.749 hozzászólás
  • LocationPécs
ledes téma engem is érdekel,költözés elõtt vagyunk,aztn a tulajjal ugy beszéltünk hogy vigye a 10karu csillaárjait :)
legalábbis nálam nem lesz barokkkastély és oda valami spot álmennyezettel /3,70m belmag./ vagy valami ledes izzó..

napkollektor is erõsen elgondolkodtató,mert jó 200nm felület van folymatos napsütésnek kitéve,de errõl nem tudok semmit,hogy mûemlék épületre hogy megy ez..

Egy Házam van, annak az Égbolt a teteje,padló a végtelen Föld, falak nincsenek.Apám a Nap, Hold Anyám, Csillagok a gyermekek,határtalan horgolják illatok a kertemet.Óceánkád, láng a lámpa, arcom tóban mosom,hegytetõ az irodám, ottan, józan gondolkozom..

BDPST melókeresés in progressz..ha tudsz valamit ne titkolózz! 


#914
conor1326

conor1326

    bentlakó

  • fórumtag
  • 5.055 hozzászólás

Izzó: Az volt a lényege, hogy megvizsgáltak egy csomó izzót a tescos energiatakarékostól a csúcs Philips-ig. Az olcsóknál sem a színhûség nem volt jó, sem a fogyasztás, sem az élettartam. Egy sima izzó 1000 órát világított, a tescos gazdaságos 800-at, és rossz hatásfokkal, és színhûséggel. A csúcs (kb 4000HUF) izzók 10-20000 órát bírtak, többnyire 10év garival. Tehát itt sem minden az ár. Az olcsók szarok.


jaja én erre saját tapasztalatok alapján jöttem rá az elmúlt idõben

az ilyen 1500ft körüli 20w-os csavart philipsek, general electric-ek már elég jók, fényesek, jó a színük, szal tökéletesen használhatóak

nyilván csak olyan helyre ahol általában legalább 5-10 percnél tovább szokott égve maradni a villany

led-es izzókkal van valakinek tapasztalata?
Autist Team:)



#915
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.259 hozzászólás
nekem a szellöztetõ ventillátoraim 0,5KW / darab (2 ugye) de ott 300 légm3 van és 10X-es légcsere .....és nem kell non stop menni . szal sztrem lényegesen kevesebbel számolhatsz
"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#916
zsizsi

zsizsi

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.939 hozzászólás

De ha a nagy teljesítményû ventillátor megeszik nekem napi 20kW-ot, akkor az nem túl gazdaságos:)+az elgázosító kazán több mint dupla ára a sima vegyeshez képest.
Mivel az anyagi keret relatív szûkös, mindenképpen modulrendszerben gondolkozunk, csak hát azt meg jól ki kell találni:) Egy vegyestüzelésû kazánra is lehet puffertartályt tenni? Mert ahogy számolgattam az évbõl 4 hónapot tuti fûtünk.

Ventillátor: Azt a 20kW-ot én sem hiszem. Ekkora teljesítménnyel mi "ipari" rendszereknél dolgozunk. Megnézem Neked holnap azt a fránya ventillátort.
A modulrendszer nagyon jó gondolat. Elõre gondolkodni, mindig!!!
Vegyes kazán: Természetesen sima, vegyes tüzelésû kazán is köthetõ puffer tárolóra. Nincs különbség és azok között is vannak jó félék. (pl.: VIADRUS) Küldök privit!

#917
albertfish

albertfish

    Posztolányi Dezső

  • fórumtag
  • 8.749 hozzászólás
  • LocationPécs

nálam (ersténél vettem fel) csak a bank által küldöttet.


elvileg sajátot...de meg lehet vétózni akár nekünk is a három bank három különbözõt csinált kb 2-3m különbségekkel..

Egy Házam van, annak az Égbolt a teteje,padló a végtelen Föld, falak nincsenek.Apám a Nap, Hold Anyám, Csillagok a gyermekek,határtalan horgolják illatok a kertemet.Óceánkád, láng a lámpa, arcom tóban mosom,hegytetõ az irodám, ottan, józan gondolkozom..

BDPST melókeresés in progressz..ha tudsz valamit ne titkolózz! 


#918
csabilc4

csabilc4

    vendég

  • jóváhagyásra váró
  • 119 hozzászólás

Gyors saccolásos számítással nekem kb 200m2 falfelület jött ki, ami mondjuk az itt: http://www.isotech.h...sten.php?kat=56 található 10cm-es rendszerrel számolva 1,2M huf+munkaköltség. Akkor sacc/kb 2M HUF egy 10cm-es szigetelés a házra? Legalább kb jól számoltam?

De ha a nagy teljesítményû ventillátor megeszik nekem napi 20kW-ot, akkor az nem túl gazdaságos:)+az elgázosító kazán több mint dupla ára a sima vegyeshez képest.
Mivel az anyagi keret relatív szûkös, mindenképpen modulrendszerben gondolkozunk, csak hát azt meg jól ki kell találni:) Egy vegyestüzelésû kazánra is lehet puffertartályt tenni? Mert ahogy számolgattam az évbõl 4 hónapot tuti fûtünk.


A hõszig. saccolás kb. jó, de kijön az kevesebbõl is (pl. www.hozo.hu)
Miért kell páraáteresztõ rendszer? A helyiségben lévõ pára kevesebb nmit 1%-a távozik csak a falakon keresztül, a többi szellõztetésnél és egyéb réseken-hézagokon diffundál.
Gondolom a falak nem nedvesek, vagy ha igen, akkor a vakolatok le lesznek verve, és akkor tud száradni, amíg le nem lesz szigetelve és vakolva.



Számolj a tetõre is hõsziget. Ha nem lesz tetõtérbeépítés, akkor lehet valamilyen tekercses (pl. ISOVER RIO), ha lesz akkor táblás kell a szarufák közé, ami drágább (pl. NOBASIL MPN). Itt 20cm-t minimum érdemes tenni, mivel itt is van 140-200m2 lehûlõ felületed.
Ha van pince, akkor a pince mennyezetre is mehet 5-10cm. (ide EPS mehet)
Ha nincs pince, akkor csak a teljes aljzatcserével tudsz otólag hõszigetelni, de ez már igen nagy költség lenne.



Nem hiszem, hogy 20kwh-t fogyaszt naponta a ventillátor, az durva lenne.
Puffert köthetsz vegyeskazánra is.
A fûtési szezon elvileg 6 hónap szokott lenni pl. számításoknál.

#919
thommey

thommey

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.344 hozzászólás
Gyors saccolásos számítással nekem kb 200m2 falfelület jött ki, ami mondjuk az itt: http://www.isotech.h...sten.php?kat=56 található 10cm-es rendszerrel számolva 1,2M huf+munkaköltség. Akkor sacc/kb 2M HUF egy 10cm-es szigetelés a házra? Legalább kb jól számoltam?

A könyvet beszerzem, mert minden oldalról körbe kell járni a dolgot.

Faelgázosító: a "tökéletes" égéshez mesterséges "lélegeztetést" alkalmaznak a kazánnál. Ezt egy nagy teljesítményû ventillátorral érik el. Mi ezt még tovább fokoztuk, és egy hõcserélõt tettünk az egyik ilyen kazán füstgázelvezetésébe. (Mivel eléggé nagy légfelesleggel dolgozik az ilyen kazán.)

Puffer tároló:E nélkül bele sem szabad kezdeni. De ebben tudok segíteni Neked. A tároló megválasztásához néhány dolgot figyelembe kell venni. /Szolár rendszer lesz-e, melegvizet is adjon - mondjuk ez másképpen is megoldható - és a legnagyobb hõtermelõ teljesítményéhez kell igazítani./


De ha a nagy teljesítményû ventillátor megeszik nekem napi 20kW-ot, akkor az nem túl gazdaságos:)+az elgázosító kazán több mint dupla ára a sima vegyeshez képest.
Mivel az anyagi keret relatív szûkös, mindenképpen modulrendszerben gondolkozunk, csak hát azt meg jól ki kell találni:) Egy vegyestüzelésû kazánra is lehet puffertartályt tenni? Mert ahogy számolgattam az évbõl 4 hónapot tuti fûtünk.

#920
csabilc4

csabilc4

    vendég

  • jóváhagyásra váró
  • 119 hozzászólás

A házon nincsen plusz szigetelés, de régi jó vastag falak vannak. Érdemes erre plusz szigetelést tenni? Mennyi a megtérülése, és a költsége? Sok helyrõl hallom, hogy vizesednek az agyonszigetelt házak. A vízmelegítésre a puffertartályt gondolom csak amikor fûtök, akkor tudom használni? Így mindenképpen kell egy villanybojler. Szolár elõbb utóbb lesz, de az még a jövõ zenéje.


szigetelésbe mindig érdemes invesztálni, a megtérülést ki lehet számítani.

ezt mindenképpen érdemes megvenned:
http://bookline.hu/p...ezes_kezikonyve

Laikus szemmel is értelemezhetõ, szerintem egy alapkönyv építkezõknek/felújítóknak. Jópár falusi legendát megmagyaráz (pl. lélegzõ fal).