Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Kormány, kormányszár, kormánycsapágy

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
6413 hozzászólás a témában

#541
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.654 hozzászólás

Ha már az idegesség a téma, nekem inkább a fejcsőszög jut eszembe. Haver vett egy Wenson vázat, kipróbáltam, azt hittem elfelejtettem bringázni. Lejtőn egyenesen rettegtem rajta. Ő is ugyan ezt érezte, viszont azt mondta, néhány hét alatt hozzá lehet szokni. Én jobban érzem magam a laposabb fejcsőszögű gépeken.

Lehet, hogy ezért nem szeretem a 29es bringákat ? Nekem túl meredek a fejcsőszögük. A tesztnapon is az all-mountain gépeken éreztem jobban magam, mint az xc bringákon.

Pedig csak 1-2 fok lehet a különbség, mégis nagyon befolyásolja a gép viselkedését.


Marci

#542
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

Szerintem inkább Archimédesz játszik (π); mindenesetre, nyomaték egyensúlyozása szempontjából igazatok van, szélesebb kormányhoz kell rövidebb stucni (ezt említettem is a DH példában), és lehet hogy valamelyik következtetésem nem stimmel az egyébként logikus mértani részletekkel (késő volt/van), de fenntartom hogy akinek rövid kormány kell annak rövidebb stucni is vlszg jobban bejön termet/geo miatt.
 

 

 

Alapjában véve igazad van (ezt ezelőtt se tagadtam), de nem az idegesség a legfontosabb tényező kormány/stucniválasztásnál hanem a geo (másik gépemen meg a városi biztonságos közlekedés), és mint említettem a kormánytengely dőlésszöge többet számít: a versenyre használt montimon szélesebb a kormány, és hosszabb a stucni, de mégis idegesebb mint a másikon.

 

Rajzoltam neked :), https://docs.google....dit?usp=sharing , nem játszik itt Arkhimédész.

 

Ami geo szempontjából számít igazán az ez: http://revomag.hu/20...m-az-utanfutas/



A sebesség mindent megold.

 


#543
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Szerintem inkább Archimédesz játszik (π); mindenesetre, nyomaték egyensúlyozása szempontjából igazatok van, szélesebb kormányhoz kell rövidebb stucni (ezt említettem is a DH példában), és lehet hogy valamelyik következtetésem nem stimmel az egyébként logikus mértani részletekkel (késő volt/van), de fenntartom hogy akinek rövid kormány kell annak rövidebb stucni is vlszg jobban bejön termet/geo miatt.
 

 

Szvsz túl sok a fizika.
A kormànyzás attól lesz ideges hogy az akaratlan kormány mozgások áttevödnek -e és milyen gyorsan a kerèkre. Ha rövid a kormány ès a stucni a akkor rángat . pont.

 

Alapjában véve igazad van (ezt ezelőtt se tagadtam), de nem az idegesség a legfontosabb tényező kormány/stucniválasztásnál hanem a geo (másik gépemen meg a városi biztonságos közlekedés), és mint említettem a kormánytengely dőlésszöge többet számít: a versenyre használt montimon szélesebb a kormány, és hosszabb a stucni, de mégis idegesebb mint a másikon.

 

Nyugodtan tervezz. Nekem nagyon kényelmetlen csakis az egyenes kormányt fogni. Gyakorlatilag 75-80%-ban a szarvat fogom. :)

 

A karcsontok párhuzamosabbak szarv markoló pozicióban, viszont a pluszsúly mellett nagyobb az esély hogy valamibe beleakad. Egyébként rosszul emlékeztem, 5 centit vágtam a forgalom miatti zűrők elkerülése végett, el se tudom képzelni hogy még egy szarvat is rá raknék mi lenne  :) Ugyanez a bozótban, rendszeresen előfordul hogy áttérek igazi terepbringázásba (nem ahol nem szabad persze, tegnap valami autópálya töltés melletti susnyásba tévedtem be, egérutat kutatva  B) )



#544
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás

Hogyan tudom kiszámolni a lehető legpontosabban, hogy mekkora stucnira van szükségem? 580 mm-es riser-t, 90 mm/10 fok-os stucival cserélnék 600 mm-es egyenes kormányra. Úgy két hetem van kitalálni, de kipróbálásokra nincs lehetőségem (kis mérlegelés után alább adtam és mindkettő Race Face Evolve lenne, melynek stucnija 6 fokos [70, 90, 100, 110 vagy 120 mm]). Trek 26er 15.5-es merevváz a ~167 centimre, arányos végtagokkal. Szarvat nem tervezek.

Persze ki lehet számolni csak arra nem jött még rá senki hogy a derék , váll és  nyakfájásnak mi a szorzója a kormány-stucni képletben. Ez mindenkinél egyéni és ennek rohadtul örülnek az alkatrész gyártók.


Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#545
ncc1701

ncc1701

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 580 hozzászólás

Szarvat nem tervezek.

 

Nyugodtan tervezz. Nekem nagyon kényelmetlen csakis az egyenes kormányt fogni. Gyakorlatilag 75-80%-ban a szarvat fogom. :)



#546
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.267 hozzászólás

csak most olvastam vissza a topikot. nekem csak egy kérdésem van:

 

1.: milyen a rövid kormány? én szélességről szoktam beszélni,ha a kormány a téma.  :P

logikus, a "szakirodalom" mégis a hosszt használja, az országúti és egy két speci cucc kivételével


"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#547
donciccio

donciccio

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4.328 hozzászólás

csak most olvastam vissza a topikot. nekem csak egy kérdésem van:

 

1.: milyen a rövid kormány? én szélességről szoktam beszélni,ha a kormány a téma.  :P


Columbus Genius: http://framebuilding.com/Genius.htm

D.S.B.=Differential Shape Butted: http://framebuilding.com/Butt.htm

Bianchi Genius: https://dl-web.dropb...jeyW8DLm0pEa_1A


#548
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.992 hozzászólás

Hogyan tudom kiszámolni a lehető legpontosabban, hogy mekkora stucnira van szükségem? 580 mm-es riser-t, 90 mm/10 fok-os stucival cserélnék 600 mm-es egyenes kormányra. Úgy két hetem van kitalálni, de kipróbálásokra nincs lehetőségem (kis mérlegelés után alább adtam és mindkettő Race Face Evolve lenne, melynek stucnija 6 fokos [70, 90, 100, 110 vagy 120 mm]). Trek 26er 15.5-es merevváz a ~167 centimre, arányos végtagokkal. Szarvat nem tervezek.

 

a mostani setup mitől kényelmetlen? hogyan lenne jobb? ha ezt meg tudod magadnak válaszolni, akkor tudni fogod, mire van szükséged.


"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#549
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.267 hozzászólás

Hogyan tudom kiszámolni a lehető legpontosabban, hogy mekkora stucira van szükségem? 580 mm-es riser-t, 90 mm/10 fok-os stucival cserélnék 600 mm egyenes kormányra. Úgy két hetem van kitalálni, de kipróbálásokra nincs lehetőségem (kis mérlegelés után alább adtam és mindkettő Race Face Evolve lenne, melynek stucnija 6 fokos [70, 90, 100, 110 vagy 120 mm]). Trek 26er 15.5-es merevváz a ~167 centimre, arányos végtagokkal.

sehogy. tapasztalt. gondolom használod valamivel, ahhoz tudsz viszonyítani. de cc vázak úgy vannak geóra , hogy kb 90-120 milis intervallumból válogatva szoknak jól működni.


"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#550
IAmSpecialized

IAmSpecialized

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 504 hozzászólás

Hogyan tudom kiszámolni a lehető legpontosabban, hogy mekkora stucnira van szükségem? 580 mm-es riser-t, 90 mm/10 fok-os stucival cserélnék 600 mm-es egyenes kormányra. Úgy két hetem van kitalálni, de kipróbálásokra nincs lehetőségem (kis mérlegelés után alább adtam és mindkettő Race Face Evolve lenne, melynek stucnija 6 fokos [70, 90, 100, 110 vagy 120 mm]). Trek 26er 15.5-es merevváz a ~167 centimre, arányos végtagokkal. Szarvat nem tervezek.


IAmSpecialized módosította - 2014. március 31. - 12:55


#551
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.267 hozzászólás

Ez a két és fél centi is olyan sokat számít testtartás szempontjából?

igen


"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#552
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás
Szvsz túl sok a fizika.
A kormànyzás attól lesz ideges hogy az akaratlan kormány mozgások áttevödnek -e és milyen gyorsan a kerèkre. Ha rövid a kormány ès a stucni a akkor rángat . pont.
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#553
mgy

mgy

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.091 hozzászólás

Ez a két és fél centi is olyan sokat számít testtartás szempontjából?

Meglehet, de a Te vázméretednél én nem sportolnék ilyesmivel...



#554
gaboca1

gaboca1

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.348 hozzászólás

Nem vagyok bölcsész, de ez a száraz elmélet nekem fáj. Főleg akkor, ha tényleg 3600 forint egy próba (100mm vs. 75mm), s ha nem jön be, ij.

(De majd valamelyik gyerekbringán nyilván lesz helye, oda a 100-as stucnik úgyis fájdalmasan hosszúak.)

Meglehet, de a Te vázméretednél én nem sportolnék ilyesmivel...



#555
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

Nem lehet, azért kell elképzelni :)
 

 
Itt két dolog lett összekeverve. Én azt állítottam (és szvsz megérveltem) hogy rövidebb kormánynál rövidebb stucni elég ugyanazt a körmozgást elérni, tehát ugyanazt a kanyart bevenni. Ez önmagában álló tény. Ettől viszont független a nyomaték, amitől az függ hogy mennyire könnyű mozgatni/mennyire ideges a kormányzás. Senki nem vitatja hogy szélesebb kormányt könnyebb forgatni, mert nagyobb a nyomaték, tehát ugyanazt a tömeget (kereket) könnyebb elforgatni, és kevésbé ideges. DE, itt konkrétan a kormány és stucnihossz kombinációjáról volt szó, és nem hogy egy adott stucnihossznál milyen kormányhossz kell, hanem fordítva: egy adott kormányhossznál (ami abból ered hogy elérd azt a nyomatékot amivel a te adott kerekedet kényelmesen/biztonságosan tudod forgatni az adott pályán/stílusban) milyen hosszú stucni felel meg.

Nem, pontosan azt bizonyítottad, hogy rövidebb kormány esetén hosszabb stucni kell ugyanaz a körmozgás eléréséhez. Egyébként teljesen mindegy, hogy a stucnihoz keresed a kormányhosszt vagy a kormányhoz stucnihosszt. Egyszerű Pitagorasz-tétel az egész. De hogy bővebben kifejtsem, adott egy 720-as kormány és egy 70-es stucni, lecserélem a kormányt egy 580-asra, amitől adott körív menti mozdulatra nagyobb szöget fog elfordulni, mint a 720-as kormány mellett. A te elméletednél maradva a kormánycsere mellé a stucnihosszt is rövidíteni kell tovább, hogy az eredeti szögelfordulást elérjük, tehát lecserélem azt egy 60-asra, ettől viszont még nagyobb szöget fog elfordulni, mint a 70-es stucnival, ez így sehogy nem jó. A megoldás az, hogy ha rövidítem a kormányt akkor hosszabb stucnira van szükségem ahhoz, hogy elérjem adott mozdulathoz tartozó eredeti szögelfordulást.



A sebesség mindent megold.

 


#556
mgy

mgy

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.091 hozzászólás

Nem vagyok bölcsész, de ez a száraz elmélet nekem fáj. Főleg akkor, ha tényleg 3600 forint egy próba (100mm vs. 75mm), s ha nem jön be, ij.

(De majd valamelyik gyerekbringán nyilván lesz helye, oda a 100-as stucnik úgyis fájdalmasan hosszúak.)

 

Mondjuk ez az elmélet, a gyakorlatot inkább a méreteid/geometriád diktálja, meg hogy hogy szeretsz görnyedni. Ha túl rövid a stucnid ahhoz képest ami kéne a tartásod/poziciód miatt akkor lehet hogy semlegesít bármiféle haszont az elméleti optimalizációból.



#557
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Mindenesetre arra jó volt ez a kör, hogy felkeltse a kíváncsiságomat, s az aktuális rendelésben 12 ájróért kipróbáljak egy 75-ös stucnit... :D

 

Mondjuk ez az elmélet, a gyakorlatot inkább a méreteid/geometriád diktálja, meg hogy hogy szeretsz görnyedni. Ha túl rövid a stucnid ahhoz képest ami kéne a tartásod/poziciód miatt akkor lehet hogy semlegesít bármiféle haszont az elméleti optimalizációból.



#558
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

:lol: hol lehet ilyen 100 méteres stucnit kapni? :)


Nem lehet, azért kell elképzelni :)
 

a tapasztalat pont azt mutatja, hogy szélesebb kormányhoz rövidebb stucni és fordítva.

 
Itt két dolog lett összekeverve. Én azt állítottam (és szvsz megérveltem) hogy rövidebb kormánynál rövidebb stucni elég ugyanazt a körmozgást elérni, tehát ugyanazt a kanyart bevenni. Ez önmagában álló tény. Ettől viszont független a nyomaték, amitől az függ hogy mennyire könnyű mozgatni/mennyire ideges a kormányzás. Senki nem vitatja hogy szélesebb kormányt könnyebb forgatni, mert nagyobb a nyomaték, tehát ugyanazt a tömeget (kereket) könnyebb elforgatni, és kevésbé ideges. DE, itt konkrétan a kormány és stucnihossz kombinációjáról volt szó, és nem hogy egy adott stucnihossznál milyen kormányhossz kell, hanem fordítva: egy adott kormányhossznál (ami abból ered hogy elérd azt a nyomatékot amivel a te adott kerekedet kényelmesen/biztonságosan tudod forgatni az adott pályán/stílusban) milyen hosszú stucni felel meg.

Tehát, szélesebb kormány: könnyebb forgatás, precízebb kis mozgásnál, nyugodtabb, de lassabb forgatás, vagyis hirtelen mozdulatok több időbe, vagy több erőbe kerülnek, valamint a nagyobb kilengés miatt a több karmozgás akár többet is fáraszthat.

Ha ezt társítod hosszú stucnival, akkor kihangsúlyozod a már meglévő tulajdonságait, tehát még nyugodtabb lesz, elvileg még precízebb, de még lassabb is. Fordítva, a rövid kormány gyorsabb, de több erőbe kerül, rövidebb stucnival társítva még gyorsabban fordul, ami az utóbbit valamelyest ellensúlyozza (mert kevesebb a szükséges karmozgatás). Ez persze idegesebb is lesz. Az idegességről viszont annyit hogy a kormánytengely dőlésszöge jóval többet számít, de a sebesség/keréktömeg is (giroszkópikus stabilizáció).

Mondjuk azt is érdemes megemlíteni hogy CC-ből indultam ki, nem divatfixiből, vagy DH-ból (ahol pl. a széles kormány a nagy erőhatások és lefelémenet nyugalma miatt szükséges, de ugyanakkor a sebesség miatt robbanékony forgatáshoz rövid stucni kell).
 

Rövidebb bot hatására a 10 mm-t elmozdított bot nem fog még többet elfordulni?


Így van. És mivel a kormányból indulunk ki, akinek rövid kormány kell, annak a rövidebb stucni is vlszlg jobb (kivéve ha fixi/stb., lásd fent).
 

Minél rövidebb a stucni és a kormány annál idegesebb a kormányzás.

 

Így van, lásd fenti kiegészítő megjegyzéseket.
 

Ezt nagyon egyszerű bizonyítani. Akinek szüksége van a bizonyítékra az üljön rá egy divat fixire aminek 30cm körüli a kormánya és menjen végig egy kerékpáros akadály pályán, ha utána is van kérdése szívesen megválaszolom.


Csak hogy maradjunk a képletesnél (mert én sose fogok fixire ülni :P), azt is képzeld el hogy a 30 cm-es kormány egy 50 cm-es stucnira van aggatva :lol: (amúgy ott még olyan problémák is felvetődnek hogy ez melyik karizmokat mozgatja meg, és ez az erőfeszítés mennyire hatékony, tricepszgörcs valaki? :))



#559
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.654 hozzászólás

Nem akarok hűbőbőrögni, de most off-topikos "kikelés" lesz tőlem :D

Figyelj Vejne ! Mindenkinek hagyd meg a jogot, hogy azt csináljon a saját életével, amit Ő akar. De ők sem fognak cserébe beleszólni, te mit, hogyan csinálsz. Engem is irritáltak eleinte de ma már csak legyintek ezekra a jószágokra. Neked is könnyebb lesz ha nem húzod föl magad ezeken. Vannak ilyenek is, ez egy divathullám, egyszer el fog múlni.


  • zeezoltano kedveli ezt
Marci

#560
mgy

mgy

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.091 hozzászólás

Mindenesetre arra jó volt ez a kör, hogy felkeltse a kíváncsiságomat, s az aktuális rendelésben 12 ájróért kipróbáljak egy 75-ös stucnit... :D