Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Kormány, kormányszár, kormánycsapágy

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
6413 hozzászólás a témában

#481
Maggi

Maggi

    maximus

  • fórumtag
  • 13.648 hozzászólás

Nyilván túl van reagálva, persze. 

5-6 évet én is simán elhasználtam volna. De én már láttam baráti körben is olyan akinek meredeken felfelé rángatásnál a kezébe maradt a kormány egyik fele, és nem a befogásnál tört, hanem a hajlításnál. Az pont egy jó öreg Race Face volt. Azért az egy tempós lejtmenetben kellemetlen lett volna. :)

 

Amúgy Easton háza táján is érdemes alu kormányokat nézni, ők is jók.

Nekem egy karbon EC70 van tőlük.  



#482
gaboca1

gaboca1

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.348 hozzászólás

Arra én is számítok!

Csak mert nem találkoztam még olyan esettel hogy valaki ebből kifolyólag tört e volna már kormányt. Azt aláírom hogy ha kap egy eséstől egy nagyobb ütést amitől deformálódik, utána azon a ponton gyengül az anyag és eltörhet. De ha valóban van élettartama a kormányoknak, akkor miért is nem írják rá, mint pl. kerekekre a súly limitet? Van nekem még 96-ból egy Kore kormányom ami azért kapott már pár pofont, de ha nagyon akarnám akkor se törném el. Ja, meg ott van még a Stylo amit tőled szerváltam. Hány évet is használtad?

Én 2006-tól tavalyig használtam egy alu 550-es WCS-t, 95 kg, nem finomkodó stílusban, most már nyugállományba vonult, baja amúgy semmi.



#483
mof

mof

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.297 hozzászólás

Arra én is számítok!

Csak mert nem találkoztam még olyan esettel hogy valaki ebből kifolyólag tört e volna már kormányt. Azt aláírom hogy ha kap egy eséstől egy nagyobb ütést amitől deformálódik, utána azon a ponton gyengül az anyag és eltörhet. De ha valóban van élettartama a kormányoknak, akkor miért is nem írják rá, mint pl. kerekekre a súly limitet? Van nekem még 96-ból egy Kore kormányom ami azért kapott már pár pofont, de ha nagyon akarnám akkor se törném el. Ja, meg ott van még a Stylo amit tőled szerváltam. Hány évet is használtad?

a stylo talán 3évet ment, többé-kevésbé a Bakonyban, meg a nyúli, écsi dombokon. 



#484
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Arra én is számítok!

Csak mert nem találkoztam még olyan esettel hogy valaki ebből kifolyólag tört e volna már kormányt. Azt aláírom hogy ha kap egy eséstől egy nagyobb ütést amitől deformálódik, utána azon a ponton gyengül az anyag és eltörhet. De ha valóban van élettartama a kormányoknak, akkor miért is nem írják rá, mint pl. kerekekre a súly limitet? Van nekem még 96-ból egy Kore kormányom ami azért kapott már pár pofont, de ha nagyon akarnám akkor se törném el. Ja, meg ott van még a Stylo amit tőled szerváltam. Hány évet is használtad?

 

Habár a magyarázat, amit a kolléga adott lentebb (acél végtelenszer bírja, alu nem) logikusnak hangzik, de némi túlreagálást látok a dolog mögött.

 

A kolléga javasolta a Syntacet pl. ezt érdemes elolvasni annál a pontnál, hogy "Trash? No thanks!":

Instead of changing the bar every 1 1/2 years as necessary with competing products, you can use the Syntace bar for 20 years. That way you can save to buy a new bar 10 times and you only create 1/10 of the environmental impact through production and transport.

 

Azt gondolom, a Syntace sem gyárt csodakormányokat. A technológia többé-kevésbé ugyanaz mindenhol. Ha az ő kormányaik állításuk szerint 20 évig bírják, akkor most már határozottan pánikkeltésnek és mesterséges forgalomgeneráltatásnak gondolom ezt azt egész csere mizériát.

 

Ha ütést kap és baja lesz, az nyilván más tészta.



#485
Kánya

Kánya

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 846 hozzászólás
  • LocationMecsek

 Egyáltalán alu stucniba mehet vagy akkor már azt is carbonra kell cserélni?

Acélba is rakhatod, csak a nyomatékot tartsd be meg pasztázd



#486
Kánya

Kánya

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 846 hozzászólás
  • LocationMecsek

megvetésre.

 

:D

Arra én is számítok!

Csak mert nem találkoztam még olyan esettel hogy valaki ebből kifolyólag tört e volna már kormányt. Azt aláírom hogy ha kap egy eséstől egy nagyobb ütést amitől deformálódik, utána azon a ponton gyengül az anyag és eltörhet. De ha valóban van élettartama a kormányoknak, akkor miért is nem írják rá, mint pl. kerekekre a súly limitet? Van nekem még 96-ból egy Kore kormányom ami azért kapott már pár pofont, de ha nagyon akarnám akkor se törném el. Ja, meg ott van még a Stylo amit tőled szerváltam. Hány évet is használtad?



#487
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Syntace eszembe sem jutott, most bike-discount.de-n végigfutottam a Syntace kormányokat, de egyik sem tetszik. Komolyan elgondolkodom nem lenne-e érdemesebb a carbon. Elvileg csak egyszer veszem meg és vége a csere mizériának. Ami nem tetszene benne, hogy lehet bubusgatni mint a hímestojást. Egyáltalán alu stucniba mehet vagy akkor már azt is carbonra kell cserélni?


freddyke módosította - 2014. május 11. - 00:49


#488
mof

mof

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.297 hozzászólás

Érdekes ez a téma :D Karbont remélem nem kell sűrűn cserélni.

Alu kormánynál amúgy valaki tapasztalt már problémát, esetleg törést, repedést vagy deformálódást? Ezt pusztán kíváncsiságból kérdezem hogy tudjam mire számítsak ha újra alu kormányom lesz

megvetésre.

 

:D


  • filmes kedveli ezt

#489
Kánya

Kánya

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 846 hozzászólás
  • LocationMecsek

Érdekes ez a téma :D Karbont remélem nem kell sűrűn cserélni.

Alu kormánynál amúgy valaki tapasztalt már problémát, esetleg törést, repedést vagy deformálódást? Ezt pusztán kíváncsiságból kérdezem hogy tudjam mire számítsak ha újra alu kormányom lesz



#490
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.654 hozzászólás

Hm, nem öt filléres csere lenne és nagyon kicsi az eltérés (úgy nézem inkább a stucni tekeredett), szerintem messze van attól hogy eltörjön. Gyárt még valaki reális súlyú acél kormányt/stucnit? Jelenleg Ritchey WCS-t használok (C260/Rizer wet white).

Hmmm. WCS után acélt ? Érdekes. :)  Vállalható súlyú acél már nem lenne tartós - szerintem.

Amúgy, én félek a wcs-től. Nem túl sokat bringázó haverom elrepesztett egy wcs stucnit és nyeregcsövet + eltört egy wcs nyeregcsövet. 80kg, keveset és nem vadul teker.

Én most a Syntace-re szavazok kormány ügyben. Minden tesztben a legjobbak, 10 év garit adnak, akkor kb. 5 év után lecserélem a kormányom. Így talán nem fárasztom túl az alukormányt.


Marci

#491
mof

mof

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.297 hozzászólás

szerintem első körben cseréld a kormányt, aztán ha nagyon nem tetszik, vegyél új stucnit is. 



#492
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Stucnit is kell cserélni a kormánnyal? A Race Face Turbine kormány + stucni legalább 150 EUR.

 

Ha a kormányt 660mm-ről 725mm-re változtatom, hogy tudom kiszámolni, hogy 105-ös helyett mekkora stucni kell, hogy a kormányzás rendben legyen? 90mm-esre tippelek. Vagy mindenképp rontaná az irányítást (idegessé tenné a kormányzást) ha a rövidítem a stucnit a Kona Blast 2009 (22"-os) vázban akkor is ha a kormány szélesebb?


freddyke módosította - 2014. május 10. - 20:07


#493
Maggi

Maggi

    maximus

  • fórumtag
  • 13.648 hozzászólás

Olyanra kell vágni, hogy kényelmes legyen.

 

Ötvözők valóban sokat segítenek, de csodát nem csinálnak vele. ;)



#494
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

alunal nem allapithato meg kifaradasi hatar mint pl az acelnal ami azt jelentene hogy egy adott feszultseg alatt maradva vegtelenszeres terheles szamot lenne kepes elviselni az anyag.

 

alunal meg van adva hogy adott terhelest hanyszor birja el.minel alacsonyabb a feszultseg annal tobbszor kepest azt elviselni (de nem vegtelenszer) mig ha magasabb a feszultseg akar par 100 terheles ciklus utan mar torik az anyag.

 

bringanal ezt a ket parametert merni szinte lehetetlen ezert javasoljak a par evenkenti cseret.

 

Logikusnak hangzik. Nem teljesen alu, hanem ötvözet. Az ötvözőanyagok nagyon rugalmassá és szívóssá teszik, teljesen más tulajdonságai lesznek. Az alap kormányok 6xxx-es ötvözetből vannak, de pl. amivel most szemezgetek 7075-T6. Gondolom ez sem mindegy.

 

Ha már itt tartunk, amit cserélnék 660mm széles. Mindig is jól jött volna egy szélesebb, nyúltam volna kifelé. Kérdés, hogy a 725mm nem sok-e? (A másik gépen a 710 nagyon bejön.) Átalakítottam a montit "országútinak", őszig így szeretném használni. Lehet, hogy aszfalton a széles kormány csak hátrány lesz? (Levágni sajnálnám.)


freddyke módosította - 2014. május 10. - 14:23


#495
Maggi

Maggi

    maximus

  • fórumtag
  • 13.648 hozzászólás

Nyilván ha van otthon több bringa akkor annyira nem kell gyakran, mert nem mindig azokat használod.



#496
ridelife

ridelife

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.636 hozzászólás

alunal nem allapithato meg kifaradasi hatar mint pl az acelnal ami azt jelentene hogy egy adott feszultseg alatt maradva vegtelenszeres terheles szamot lenne kepes elviselni az anyag.

 

alunal meg van adva hogy adott terhelest hanyszor birja el.minel alacsonyabb a feszultseg annal tobbszor kepest azt elviselni (de nem vegtelenszer) mig ha magasabb a feszultseg akar par 100 terheles ciklus utan mar torik az anyag.

 

bringanal ezt a ket parametert merni szinte lehetetlen ezert javasoljak a par evenkenti cseret.


ridelife módosította - 2014. május 10. - 13:56

regi/hibas agyvaltokat veszek.


#497
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Mi alapján célszerű cserét ütemezni? Ha nem kapott ütést, akkor hány kilométer amit el kell bírjon?

 

Azért nem értem, mert az alu amiből ezek készülnek meglehetősen szívós, rugalmas anyag.



#498
Maggi

Maggi

    maximus

  • fórumtag
  • 13.648 hozzászólás

Alu nem bírja szerkezetileg a maradó alakváltozást. Mivel elhajlott a töredékére csökkent a teherbírása.

Én mí alu volt a kormányom 3 évente cseréltem, mivel a nagy erőkar miatt hajladozok valamennyire terhelésnél, és az alu fárad hamar. 

 

Úgy gondolom olcsóbb egy kormány mint a fogorvos. 

 

Karbonnál már más a helyzet, az annyira nem fáradékony anyag, ott akkor kell ha nagyobb ütést kap.



#499
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

:o

Neee! Kormányt pont ajánlott cserélni megadott időközönként, sőt hajlott alut kötelező. Az alumínium megjegyez mindent, eltörik. Az acél bírja,az alu NEM!

 

Hm, nem öt filléres csere lenne és nagyon kicsi az eltérés (úgy nézem inkább a stucni tekeredett), szerintem messze van attól hogy eltörjön. Gyárt még valaki reális súlyú acél kormányt/stucnit? Jelenleg Ritchey WCS-t használok (C260/Rizer wet white).



#500
Maggi

Maggi

    maximus

  • fórumtag
  • 13.648 hozzászólás

FSA ára alatt lenne mind a kettő. 

A CK egy 5-össel lenne drágább.