Jump to content

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Photo

Kormány, kormányszár, kormánycsapágy

- - - - -

  • Please log in to reply
6413 replies to this topic

#621
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7,993 posts
a bevágott és a nem bevágott is kúpos felületen keresztül támaszkodik a csapágyhoz. összehúzva záródik az egész, nem tud elmozdulni. a felsõ központosító gyûrû is pont ugyanilyen, azt máshogy nem is nagyon láttam még catridge rendszerû fejcsapágyaknál.

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#622
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts

de nem is ott kellett volna ütni, hanem a legszélesebb peremen, ami felfekszik a vállra.


A gyári szerszámok hol ütik, nem a legkisebb átmérõjû peremen?

van amelyik gyárilag be van vágva.


Ha gyárilag van, akkor azt úgy tervezték. Az utólagos bevágásban nem vagyok biztos, hogy szakszerû-e.

#623
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7,993 posts

Lehet, de biztosan szakszerû az úgy?

Már megvettem az alapanyagot, le van adva az esztergályosnak. Valaki le tudna mérni egy villaszárat, mekkora a legszélesebb része?


van amelyik gyárilag be van vágva.

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#624
stp1

stp1

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,283 posts
de nem is ott kellett volna ütni, hanem a legszélesebb peremen, ami felfekszik a vállra.

#625
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts

Nem egyszerûbb bevágni a gyûrût? Én úgy szoktam.


Lehet, de biztosan szakszerû az úgy?

Már megvettem az alapanyagot, le van adva az esztergályosnak. Valaki le tudna mérni egy villaszárat, mekkora a legszélesebb része?

#626
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7,993 posts
Nem egyszerûbb bevágni a gyûrût? Én úgy szoktam.

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#627
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts

sz@rul nez ki de nem hiszem hogy ettol lazul le


Hát igen... Ha már eszergályos bácsihoz mentem, lesz gyûrû ráütõm is. A Dart 2-t tudtuk lemérni, azon a gyûrû felett 29,76mm +-0,02mm volt a villaszár átmérõ. A ráütõ gyûrût 30mm +-0,05mm-re elég elkészíttetnem? Vagy inkább 30,1mm-re esztergáltassam? Tudjátok a méretet fejbõl vagy valakinek nincs kéznél ilyen villája amin nincs gyûrû és könnyû mérni?

#628
tamaska

tamaska

    Beast of the East

  • globális moderátor
  • 19,996 posts
sz@rul nez ki de nem hiszem hogy ettol lazul le
YETI CYCLES - RIDE DRIVEN SINCE 1985. BEFORE MOUNTAIN BIKING WAS EVEN CONSIDERED AN INDUSTRY.

RAUH-Welt
B E G R I F F


#629
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts
Sorry, ez a másik kép. A fenti rész a ráütõ gyûrû bemaródása, lecsapott rész középen azért van kicsit elkenõdve, mert elõször mûanyag csõvel próbáltam ráütni, de esélytelen volt. Elfogadható állapotban van?

#630
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts

A villa nyakán lévõ központosító a helyén van?


Helyén. De a legfelsõ peremen meglátszik a gyûrû egyenletlen felületének a nyoma, amivel ráütöttem. Lásd képek: 1 és 2. Ez az amitõl megint elsüllyedek szégyenemben. Ha ez így nem jó, kivágom az egész csapágyat gyûrûstõl és betudom tanulópénznek. Nem lett volna jobb bevágni a gyûrût, hogy kézzel rá lehessen húzni?

#631
verti

verti

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,064 posts

Tudom, hogy nem szakad el, mert a szakítószilárdsága magas, viszont hajolni tud, a boltban mondták (a 10mm-es méteres rudat kézzel el lehet hajlítani). Jobban megnyugtatna egy erõsen túlméretezett tengely. Ha már esztergáltatok, az esztergályosnak mindegy, hogy 14-es vagy 20-as menetet vág bele. Annak az illesztése nem lesz precízebb a nagyobb szélesség miatt? Úgy értem az anya kevesebbet billeg rajta.


Most húzni akarsz vele vagy hajlítani? Felesleges túlméretezni ennyire. Ha szarul kap bele a csésze akkor is ferdén megy ha 10-es ha 30-as. A tárcsa legyen vastag, hiszen akkor kevésbé fog billegni mint a nagyobb átmérõ vékonyabb tárcsa kombináció.

#632
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15,907 posts
  • LocationSzékesfehérvár
A villa nyakán lévõ központosító a helyén van?


A sebesség mindent megold.

 


#633
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts

Bõven elég a 10 mm ehhez az illesztéshez ami általában 0.1-0.15 mm. Igazából a 8-as is elég lenne, nem fog elszakadni ha arra gondolsz.


Tudom, hogy nem szakad el, mert a szakítószilárdsága magas, viszont hajolni tud, a boltban mondták (a 10mm-es méteres rudat kézzel el lehet hajlítani). Jobban megnyugtatna egy erõsen túlméretezett tengely. Ha már esztergáltatok, az esztergályosnak mindegy, hogy 14-es vagy 20-as menetet vág bele. Annak az illesztése nem lesz precízebb a nagyobb szélesség miatt? Úgy értem az anya kevesebbet billeg rajta.

#634
verti

verti

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,064 posts

Nem hülye kérdés, a stucni csavarjai természetesen meg voltak húzva. Elõször úgy próbáltam állítani, ahogy a golyóscsapágyasat is, a feszességet csak annyira, hogy éppen ne kottyanjon. Viszont itt úgy néz ki sokkal feszesebbre kell állítani, mert a mûhelyben a kereket pattogtatva is lelazult. Úgyhogy most feszesre húztam a kupakot és úgy szorítottam le a stucnit. Ha így is lelazul, akkor már gáz van.

MÁS: Elkészíttetem a csésze behúzó szerszámot, amirõl szó volt. Tengelynek 14mm-es 8.8-as keménységû acélt vettem. A tengely mindkét végén 40mm átmérõjû 35mm hosszú C45-ös szerszámacélból készített anya lesz (az egyiken ráhegesztett karokkal) erre megy rá mindkét oldalon egy-egy 20x70mm-es 6060-as anyagú alu pogácsa, ami közvetlenül érintkezik a csapágyház peremével. Viszont, szerintem a tengelyt alulméreteztem, inkább 20mm-es kellene, de holnap még ki tudom cseréltetni. Ez így elég korrekt, vélemény?


Bõven elég a 10 mm ehhez az illesztéshez ami általában 0.1-0.15 mm. Igazából a 8-as is elég lenne, nem fog elszakadni ha arra gondolsz.

#635
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts

Hülye kérdés, de soha nem lehet tudni: a kormányszár csavarjai meg voltak húzva?
Csak mert szerintem elég kicsi az esély, hogy komoly kár keletkezett volna a fejcsõben vagy a csapágycsészében. Elég komoly aluötvözetbõl van az az FSA csapágy.


Nem hülye kérdés, a stucni csavarjai természetesen meg voltak húzva. Elõször úgy próbáltam állítani, ahogy a golyóscsapágyasat is, a feszességet csak annyira, hogy éppen ne kottyanjon. Viszont itt úgy néz ki sokkal feszesebbre kell állítani, mert a mûhelyben a kereket pattogtatva is lelazult. Úgyhogy most feszesre húztam a kupakot és úgy szorítottam le a stucnit. Ha így is lelazul, akkor már gáz van.

MÁS: Elkészíttetem a csésze behúzó szerszámot, amirõl szó volt. Tengelynek 14mm-es 8.8-as keménységû acélt vettem. A tengely mindkét végén 40mm átmérõjû 35mm hosszú C45-ös szerszámacélból készített anya lesz (az egyiken ráhegesztett karokkal) erre megy rá mindkét oldalon egy-egy 20x70mm-es 6060-as anyagú alu pogácsa, ami közvetlenül érintkezik a csapágyház peremével. Viszont, szerintem a tengelyt alulméreteztem, inkább 20mm-es kellene, de holnap még ki tudom cseréltetni. Ez így elég korrekt, vélemény?

#636
Fülee

Fülee

    vendég

  • fórumtag
  • 112 posts

Ok, thx. Igen, egyerétek, hogy többet ártok vele ha újra szétszedem. Viszont az az érzésem nem ok nélkül lazul le a kormánycsapágy, ez a kapkodás-gányolás eredménye, amiért most fizetem a tanulópénzt. Szerintem nem ül a helyén a csésze vagy "elnyaltam" a fejcsõ peremét. Elsõ esetben elég újra behúzni (de nincs az a pénz, hogy mégegyszer üssem), utóbbi esetben meg már síkba kell marni a fejcsövet vagy kuka a váz. Ezért lehet megpróbálkoznék az elsõ lehetõséggel, de már csak profi szerszámmal. Sajnos sem Pécsen sem Sopronban nem tudok olyan szervizt, ahova szívesen vinném. A szerszám meg jó lesz késõbb is.


Hülye kérdés, de soha nem lehet tudni: a kormányszár csavarjai meg voltak húzva?
Csak mert szerintem elég kicsi az esély, hogy komoly kár keletkezett volna a fejcsõben vagy a csapágycsészében. Elég komoly aluötvözetbõl van az az FSA csapágy.

#637
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts

igen, kézzel is ki szokott jönni (FSA XL II-m van). körbe-körbe, apró mozdulatokkal. ha nehezen, az jó, mert pontos illesztésre utal. de ha már összeraktad, felesleges szétszedni újra.


Ok, thx. Igen, egyerétek, hogy többet ártok vele ha újra szétszedem. Viszont az az érzésem nem ok nélkül lazul le a kormánycsapágy, ez a kapkodás-gányolás eredménye, amiért most fizetem a tanulópénzt. Szerintem nem ül a helyén a csésze vagy "elnyaltam" a fejcsõ peremét. Elsõ esetben elég újra behúzni (de nincs az a pénz, hogy mégegyszer üssem), utóbbi esetben meg már síkba kell marni a fejcsövet vagy kuka a váz. Ezért lehet megpróbálkoznék az elsõ lehetõséggel, de már csak profi szerszámmal. Sajnos sem Pécsen sem Sopronban nem tudok olyan szervizt, ahova szívesen vinném. A szerszám meg jó lesz késõbb is.

#638
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7,993 posts
igen, kézzel is ki szokott jönni (FSA XL II-m van). körbe-körbe, apró mozdulatokkal. ha nehezen, az jó, mert pontos illesztésre utal. de ha már összeraktad, felesleges szétszedni újra.

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#639
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts

óvatosan. ki fog az jönni.


Kézzel kijön? Próbálgattam, de nem mozdult.

#640
(ex)Cat

(ex)Cat

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 357 posts
Lassan már egy évszázad is eltelt azóta, hogy megvettem az új vázamat, de mivel nem volt hozzá kormánycsapágy, eddig nem tudtam összerakni. Nem rég viszont rendeltem egyet, meg is érkezett, de sajnos az alsó gyûrû nem jó méretû. Valóban nem lehet ilyet külön szerezni, csak a teljes csapággyal együtt?

Specialized Roubaix SL3 Pro vázról van szó.

Elvileg ebben a táblázatban benne vannak az adatai:

Feltöltött kép