Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Kormány, kormányszár, kormánycsapágy

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
6413 hozzászólás a témában

#561
Vejne

Vejne

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4.309 hozzászólás

Ezt nagyon egyszerű bizonyítani. Akinek szüksége van a bizonyítékra az üljön rá egy divat fixire aminek 30cm körüli a kormánya és menjen végig egy kerékpáros akadály pályán, ha utána is van kérdése szívesen megválaszolom.

Nem akarok hűbőbőrögni, de most off-topikos "kikelés" lesz tőlem :D

 

A performance nevű örökzöld outis klasszikusban hangzott el, hogy "you can barely get your hands on your handlebar", ami igaz, de van rosszabb következménye is. Ideges kormányzás mellé párosul óriási kényelmetlenség, mert egy ember válla azért nem 30cm-esre vágott kormányhoz lett kitalálva. Amikor már egy fixis megkérdezi a hirdetőtől, hogy "milyen széles a kormány?" és véletlenül az eladó "42cm cc" vagy hasonló értékkel válaszol, 1.0000001-es szorzóval tehetsz rá, hogy a fisszátó következő mondata a "ááá nem férek el vele a villamosok közt" lesz.

 

A következő problémám a féknélküliség. Ami elvileg szabálytalan, gyakorlatilag meg rohadtul nem praktikus és kényelmetlen is mellé. Biztosan nagyon ügyes Martinka, hogy a csúcsforgalomban fék nélkül és 30cm-es kormányt fogva ingázik, de szerintem a lámpától-lámpáig tartó menetekben a szabadonfutó hiánya mindennek nevezhető, csak kényelmesnek nem.

 

Aztán még egy probléma a divathullám szellemében készült fisszikkel, hogy nagyrészt olyan ősrégi túravázakra építik őket, amik már a saját korukban is az alját képviselték a kínálatnak, a tengelytáv bőven méter fölé nyúlik, a villa nagyban előre hajlik, és ez még egy lapos szöggel is meg van spékelve mellé. 

 

Következő "divat" meg az aero felni, persze lehetőleg színesben am legyen triplafalú, meg legalább 600 gramm. Fékfelület nehogy legyen rajta, elvileg úgyis csak közlekedni meg suliba járni kell, oda meg nem hord féket a bringáján a kutya se. Miért is kéne. Meg úgy alapból miért lenne egy ingázó bicaj jól használható városi körülmények közt. Tolvajmágnes ellenben..

 

Szóval, nem a ... Nem egy megkeseredett hülyegyerek panaszáradatának szántam ezt, hanem aprócska "miértmiértmiért"-nek. Nem bír a fejembe férkőzni, hogy lehet valami praktikus vagy kényelmes a hétköznapi ingázásra, ami olyan ízig-vérig divatfikszes a maga tonnás kerekeivel, fék nélkül, aprócska kormánnyal..

tumblr_lp3wijvPKK1qbukxn.gif


Vejne módosította - 2014. március 30. - 21:03

  • zeezoltano és Tekergek kedveli ezt

#562
Trialbiker

Trialbiker

    újonc

  • fórumtag
  • 4 hozzászólás

Sziaszok nem tudjátok hogy milyen hosszú lenne az ideális kormányhossz egy dirt/street bicónál, eddig egy 710 es kormányom volt de teleszkópra váltás miatt kénytelen vagyok megválni tőle mert túl nagy az emelése (8 cm).

 



#563
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás

Ezt nagyon egyszerű bizonyítani. Akinek szüksége van a bizonyítékra az üljön rá egy divat fixire aminek 30cm körüli a kormánya és menjen végig egy kerékpáros akadály pályán, ha utána is van kérdése szívesen megválaszolom.


Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#564
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

Minél rövidebb a stucni és a kormány annál idegesebb a kormányzás.

Ez egy állítás, amit bizonyítani kell. :) Tudom, én is hogy így van, de a kollégát is rá kell vezetni, hogy miért.



A sebesség mindent megold.

 


#565
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás

Minél rövidebb a stucni és a kormány annál idegesebb a kormányzás.


Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#566
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

Képzelj el egy 100 mm-es botot ami kétféleképpen van rögzítve: közepén a forgópont, és közepén egy merőlegesen 90 fokos másik bot ami 100 méter hosszú és annak a másik végén van a forgópont. Mozgasd mindkettő botot el 10 mm-el. A középen rögzített bot egy pár fokkal elfordul. A 100 méteres boton rögzített viszont egy fok kis töredékével. Tehát minél hosszabb a kar (stucni) annál kissebb kört ír le (tehát kevesebbet forog) ugyannál a mozgatásnál a forgópont körül a hozzákötött kerék. Ergo, rövidebb stucninál rövidebb kormány elég.

Rövidebb bot hatására a 10 mm-t elmozdított bot nem fog még többet elfordulni?



A sebesség mindent megold.

 


#567
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.992 hozzászólás

Képzelj el egy 100 mm-es botot ami kétféleképpen van rögzítve: közepén a forgópont, és közepén egy merőlegesen 90 fokos másik bot ami 100 méter hosszú és annak a másik végén van a forgópont. Mozgasd mindkettő botot el 10 mm-el. A középen rögzített bot egy pár fokkal elfordul. A 100 méteres boton rögzített viszont egy fok kis töredékével. Tehát minél hosszabb a kar (stucni) annál kissebb kört ír le (tehát kevesebbet forog) ugyannál a mozgatásnál a forgópont körül a hozzákötött kerék. Ergo, rövidebb stucninál rövidebb kormány elég.

 

hol lehet ilyen 100 méteres stucnit kapni? :)

 

a tapasztalat pont azt mutatja, hogy szélesebb kormányhoz rövidebb stucni és fordítva.


"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#568
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Ez biztos?

 

Képzelj el egy 100 mm-es botot ami kétféleképpen van rögzítve: közepén a forgópont, és közepén egy merőlegesen 90 fokos másik bot ami 100 méter hosszú és annak a másik végén van a forgópont. Mozgasd mindkettő botot el 10 mm-el. A középen rögzített bot egy pár fokkal elfordul. A 100 méteres boton rögzített viszont egy fok kis töredékével. Tehát minél hosszabb a kar (stucni) annál kissebb kört ír le (tehát kevesebbet forog) ugyannál a mozgatásnál a forgópont körül a hozzákötött kerék. Ergo, rövidebb stucninál rövidebb kormány elég.



#569
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

...A stucni hossz is számít, rövidebbnél kevésbé széles kell ...

Ez biztos?



A sebesség mindent megold.

 


#570
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Továbbra is gyanítod, hogy a 600mm kevés lesz a 167 centimhez? Nem szeretnék úgy kinézni, mint egy chopperen. Mi az előnye/hátránya némileg szélesebb kormánynak?

 

Ez a személyes méretektől, váz geometriától, stucnihossztól, stílustól is függ, de főleg hogy neked mi esik jól. Meg attól hogy 167 centi vagy még lehetsz ék alakú, vagy éppen "kígyó" tipus aki szeret hasalni, vagy szélesen kikönyökölni. A gyártói trend a szélesebb kormányok felé mutat (700+ mm), de nem mérvadó, én vízilabdáztam de mégis a 640 mm körülit szeretem. Ha 29-essel mész akkor talán picit szélesebb jobb mert nagyobb keréktömeget/centrifugális erőt kell legyőznöd. A stucni hossz is számít, rövidebbnél kevésbé széles kell mert közvetlenebb a nyomaték.

 

A keskenyebbnek az az előnye hogy jobban elférsz széltében (előzés/fák/bokrok single tracken), könnyebb és kissebb az erőhatás esésnél (tehát valamivel kevésbé görbülékeny). Szélesebbhez viszont kevesebb erő kell a forgatáshoz, tehát gyorsabban/precízebben tudsz kormányozni, viszont súlyban nehezebb.

 

Ha nem tudod hogy mi a jó neked akkor érdemes valamivel szélesebbel kezdeni, abból még mindig le lehet vágni.



#571
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.992 hozzászólás

Milyen magas vagy? Egyébként ez nincs bike-discount-on, szóval kiesik. Melyik RF nem ér annyit? A Turbine vagy egyik se? Külhonba igencsak szeretik ezt a márkát és ott is leírják, ha valami túlárazott. Pld. a Chris King csapágy egy legenda, de nem mindenki rohan érte és le szokták írni, hogy van olcsóbban hasonló (pld. Cane Creek, Hope).
 
Továbbra is gyanítod, hogy a 600mm kevés lesz a 167 centimhez? Nem szeretnék úgy kinézni, mint egy chopperen. Mi az előnye/hátránya némileg szélesebb kormánynak?


A syntace, amit linkeltem, kb. az általam ismert legolcsóbb egyenes kormány, ami szélesebb mint 620mm, nem arany árban van, viszonylag könnyű, cc-s cucc. Nekem bevált, jobb mint a korábbi 600-620-as egyenes kormányaim voltak. Egyébként 183 vagyok, de siklóvállú. :)

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#572
verti

verti

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.064 hozzászólás

Rohannának azért a King csapágyért....csak drága. Thomson stücni mellé az dukál... és egy jó Syntace kormány!



#573
IAmSpecialized

IAmSpecialized

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 504 hozzászólás

Ha egyenes kormányt veszel, ez is jó cucc:
http://www.bike-comp...laufmodell.html
Ilyenem van, pont jó a szélessége és a hajlítása is. A 600as raceface nem ér annyit, szerintem.

 

Milyen magas vagy? Egyébként ez nincs bike-discount-on, szóval kiesik. Melyik RF nem ér annyit? A Turbine vagy egyik se? Külhonba igencsak szeretik ezt a márkát és ott is leírják, ha valami túlárazott. Pld. a Chris King csapágy egy legenda, de nem mindenki rohan érte és le szokták írni, hogy van olcsóbban hasonló (pld. Cane Creek, Hope).

 

Továbbra is gyanítod, hogy a 600mm kevés lesz a 167 centimhez? Nem szeretnék úgy kinézni, mint egy chopperen. Mi az előnye/hátránya némileg szélesebb kormánynak?



#574
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.992 hozzászólás
Ha egyenes kormányt veszel, ez is jó cucc:
http://www.bike-comp...laufmodell.html
Ilyenem van, pont jó a szélessége és a hajlítása is. A 600as raceface nem ér annyit, szerintem.

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#575
IAmSpecialized

IAmSpecialized

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 504 hozzászólás

Ok, ez 2:0 a kormánycsapágyra. Akkor egyenlőre maradok a Thomson stucni, meg a Race Face kormány mellett. Lehet csak Evolve lesz Turbine helyett. Majd megjárom, hogy érdemes-e többet költeni az utóbbira, egyenlőre csak jobban tetszik.



#576
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Riser-ről váltanék egyenes kormányra. Egyelőre ők vannak kinézve:

- Race Face Turbine Flat 600mm 31.8 black

- Thomson X4 Stem 31.8mm 0° black 90mm

 

Milyen kormánycsapágyat javasolnátok hozzá innen: http://www.bike-disc...op/headsets-478

ami kategoriájában passzolna hozzájuk? Cane Creek-el szemezek (nem ragaszkodom hozzá), de fogalmam sincs melyik.

 

Most ilyen van: 1-1/8" threadless, semi-integrated, semi-cartridge bearings. Legalább is ennyit tudok róla.

 

Ha a háromból csak kettőre lenne pénz, ti melyik kettőt vennétek első körben?

 

Ne cserélj kormánycsapágyat ha nincs baja. Én is úgy gondoltam pikk-pakk fog menni, senki nem mondta mivel jár. Nekiálltam, de nem vagyok rá büszke, nem csinálnám meg mégegyszer. Szakszerű munkához kormánycsapágy kiütő, behúzó szerszám kell (esetleg maró is) és nem vagyok biztos, hogy ezt minden bolt szakszerűen megcsinálja (nagyobb üzletben is hallottam, hogy úgy ütik be, ahogy én is tettem...) Ha pedig ferde lesz, csak szívsz vele utólag. Az eredeti csapággyal, amit kiütöttem, tized annyi problémám nem volt.



#577
IAmSpecialized

IAmSpecialized

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 504 hozzászólás

A 600mm nem lesz keskeny? Mid van most?

Ha nincs bajod vele, felesleges kormánycsapágyat cserélni, ráérsz majd akkor, ha új vázat veszel.

 

Bontrager SSR, 25.4mm, 25mm rise ~580mm kormány.

Bontrager SSR, 25.4mm 70 vagy 90mm stucni. Majd este 8 után megírom pontosan, a körül lesz kész a gép.

 

~167 cm vagyok. 15.5-es Trek 4300 váz. Váz csere 1-1.5 éven belül biztos nem lesz.

Majd visszaküldöm a Cateye Adventure-t (nem működik) és helyette ilyen fejlesztésben gondolkozom (100-120 EUR), aztán idénre befejeztem.


IAmSpecialized módosította - 2014. március 26. - 19:04


#578
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.992 hozzászólás
A 600mm nem lesz keskeny? Mid van most?

Ha nincs bajod vele, felesleges kormánycsapágyat cserélni, ráérsz majd akkor, ha új vázat veszel.

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#579
IAmSpecialized

IAmSpecialized

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 504 hozzászólás

Riser-ről váltanék egyenes kormányra. Egyelőre ők vannak kinézve:

- Race Face Turbine Flat 600mm 31.8 black

- Thomson X4 Stem 31.8mm 0° black 90mm

 

Milyen kormánycsapágyat javasolnátok hozzá innen: http://www.bike-disc...op/headsets-478

ami kategoriájában passzolna hozzájuk? Cane Creek-el szemezek (nem ragaszkodom hozzá), de fogalmam sincs melyik.

 

Most ilyen van: 1-1/8" threadless, semi-integrated, semi-cartridge bearings. Legalább is ennyit tudok róla.

 

Ha a háromból csak kettőre lenne pénz, ti melyik kettőt vennétek első körben?


IAmSpecialized módosította - 2014. március 26. - 14:49


#580
verti

verti

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.064 hozzászólás

Zseniális, köszönöm!

Nincs mit....:D