...
De hogy igazán ontopic legyek: hónapok óta néha rá- és ránézek a merevfarú acélvázakra és rágódom erõsen. Maradna az AM 3000-D és jövõre, talán év vége felé lehetne mellé egy merevségben kissé túlépített acélvázas merevfarúm, 100 mm-t mozgó de átütõs villával (BlackBoxos Reba Team MaxleLite), széles kormánnyal, jó erõs kerekekkel. A következõk lehetnek esélyesek (ha az árat egyelõre "figyelmen kívül hagyom"):
- On One 456 (CrMo 4130 csövek)
- NS Bikes - Society váz (Tange CrMo 4130-as csövek)
- Genesis Altitude váz (Reynolds 853 acélcsövekbõl)
- Cotic Soul váz (Reynolds 853/631/4130 kombó)
Pár tesztet olvastam már a Coticról és az Altitude-ról; hát, az angolok nagyon dícsérik õket. Esetleg tudtok más mtb acélvázat, amit még érdemes számításba vennem? Ár alapján NS Bikes, ami nálunk is kapható, az a még "belefér" kategória, de a Genesis Altitude szimpatikusabb (Coticról nem is beszélve, csak ugye az ára...).
Azért még érdemes finomítani a koncepciót. A felsorolt vázak némileg eltérõek mind minõségükben, mind felhasználási területükben.
A 456 meg a society inkább keményebb am jellegû felhasználásra, hosszabb (140 körüli) villákhoz tervezve, nagyobb tömeggel (2,3-2,4 kg). Ezekhez 100as villát nem ajánlanék. (arra ott van az inbred), viszont itt jöhetnek erõs alkatrészek.
Az altitude meg a cotic már nagyon finom könnyû darabok, semmilyen "túlépítéssel" nem szabad elrontani õket. Könnyû, átütõs villa még jöhet, de ezek inkább már cc jellegû gépek, így ehhez illõ könnyû, filigrán kiegészítõkkel érdemes ellátni õket. Nem azt mondom a kisebb durvulást nem bírnák el, de a 456-hz meg a societyhez ég és föld. Ezeknél számottevõ rugalmasság van a vázban (cotic-ot konkrétan ismerem), de ezeknek az acélvázaknak pont ez a lényege, hogy alacsony tömegûek, a vékony falvastagságok miatt rugalmasak=kényelmes hosszútávon.
Altitude-ból kétféle van, az egyik 853, az olcsóbbik 520-as.
van még olcsóbb ragley, drága chromag, curtis, kinesis decade, sanderson, meg még csomó másik csak meg kell keresni õket (mtbr-t ajánlom)
Yasec mindig is csinálta és gondolom most is az egyedi gépeket. De amiket felsoroltunk, azok konfekciógeometriával sorozatban készülnek, szóval ez egy más kategória. Hozzá csak akkor menj, ha van jó sok maniókád (megsúgom, több mint egy cotic ára) de még mindig sokkal olcsóbb mint akármelyik külföldi nagy vázépítõ, és az utolsó mm-ig tisztában vagy az elképzelt vázaddal, szóval még ne.
(egyébként itt is akadnak jócskán kompromisszumok)