Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Váltók, váltókarok

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
7430 hozzászólás a témában

#1541
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

Ahogy ránéztem a váltóra, beütött a Heuréka!, szóval görgõket kivettem, lánc kifûz, stb. Az alsó görgõ rendben volt, szépen fut, a felsõ, váltóhoz közeli, kerámia csúszócsapágyas viszont szorul. Megtisztogattam, megzsíroztam, de nem sokat javult. (Csere?)
A kanalat feszítõ, zárt házban lévõ rugót nem tudtam kivenni és megpucolni, lehet, hogy ott is tisztítanom kellene. Egy 2-es imbusz-csavart kicsavartam a rugó "házából", gondoltam a kanál akkor kihúzható lesz (kanálból is kicsavartam a végállás ütközõt), de nem tudtam megbontani.
Elsõ körben a kerámia csapágyas görgõ cserésnek tûnik. Összeszereltem, talán valamivel jobb lett, de most sem az igazi.
Na mindegy is, köszi a segítséget! :-)

Mennyire szorul? Mert annak elvileg szorosan kell járnia, nem szabad pörögnie.


A sebesség mindent megold.

 


#1542
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.320 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

Pótcsapszeg bármilyen Shimano lánchoz kapható, ahol én veszem, ott 1-2 €, szvsz Mo-n is van - s ha van tartalékod, immár szétszedheted a láncot (persze csak ha más okból kell :)).


Igen. Lehet ragad egy picit és így egy kicsit viszi a láncot elõre.


Szerintem vedd ki a váltó görgõket! :-)


Ahogy ránéztem a váltóra, beütött a Heuréka!, szóval görgõket kivettem, lánc kifûz, stb. Az alsó görgõ rendben volt, szépen fut, a felsõ, váltóhoz közeli, kerámia csúszócsapágyas viszont szorul. Megtisztogattam, megzsíroztam, de nem sokat javult. (Csere?)
A kanalat feszítõ, zárt házban lévõ rugót nem tudtam kivenni és megpucolni, lehet, hogy ott is tisztítanom kellene. Egy 2-es imbusz-csavart kicsavartam a rugó "házából", gondoltam a kanál akkor kihúzható lesz (kanálból is kicsavartam a végállás ütközõt), de nem tudtam megbontani.
Elsõ körben a kerámia csapágyas görgõ cserésnek tûnik. Összeszereltem, talán valamivel jobb lett, de most sem az igazi.
Na mindegy is, köszi a segítséget! :-)

#1543
arpo77

arpo77

    vendég

  • fórumtag
  • 31 hozzászólás
Sziasztok!

Sram váltóban (x-9) a kanálfeszítõ rugó cserélhetõ, vagy ha az beszart akkor kuka? Ha igen sx-5-bõl átrakható? Elõre is köszi a választ!

#1544
gren_tamas

gren_tamas

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 696 hozzászólás

[...] Sajnos pont nem SRAM, hanem HG-73-as láncom van, amit a hozzá adott csapszeggel építettem össze és még elég jó állapotban van, így nem szívesen bontanám meg. Szét merjem kapni a váltót úgy, hogy fent van a lánc, vagy ne szívassam agyon magam? :-)

Pótcsapszeg bármilyen Shimano lánchoz kapható, ahol én veszem, ott 1-2 €, szvsz Mo-n is van - s ha van tartalékod, immár szétszedheted a láncot (persze csak ha más okból kell :)).

#1545
gaboca1

gaboca1

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.348 hozzászólás

Megtaláltam a probléma forrását. Az agy és a szabadonfutó szerencsére tökéletes, nem viszi a láncot. Ellenben az XT váltóm kanalat feszítõ, zárt házban lévõ rugójának ereje úgy fest (ábra, 6. alkatrész), jelentõsen csökkent. Összevetettem a tartalék bicajom régi XT-váltójával, olyan felére csökkenhetett a feszítés ereje és érezni, hogy szorul, ahogy mozgatom.Szóval, az lesz, amit Imi72 írt. Köszi srácok!
Sajnos pont nem SRAM, hanem HG-73-as láncom van, amit a hozzá adott csapszeggel építettem össze és még elég jó állapotban van, így nem szívesen bontanám meg. Szét merjem kapni a váltót úgy, hogy fent van a lánc, vagy ne szívassam agyon magam? :-)

Szerintem vedd ki a váltó görgõket! :-)

#1546
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.320 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee
Megtaláltam a probléma forrását. Az agy és a szabadonfutó szerencsére tökéletes, nem viszi a láncot. Ellenben az XT váltóm kanalat feszítõ, zárt házban lévõ rugójának ereje úgy fest (ábra, 6. alkatrész), jelentõsen csökkent. Összevetettem a tartalék bicajom régi XT-váltójával, olyan felére csökkenhetett a feszítés ereje és érezni, hogy szorul, ahogy mozgatom.Szóval, az lesz, amit Imi72 írt. Köszi srácok!
Sajnos pont nem SRAM, hanem HG-73-as láncom van, amit a hozzá adott csapszeggel építettem össze és még elég jó állapotban van, így nem szívesen bontanám meg. Szét merjem kapni a váltót úgy, hogy fent van a lánc, vagy ne szívassam agyon magam? :-)

#1547
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

Mármint a kazettatestre gondolsz, amin a hátsó sor (fogaskoszorú?) van, ugye? Sose' tudom a nevét. :-) Igazad lesz, itt lesz a bibi, köszi!


Igen. Lehet ragad egy picit és így egy kicsit viszi a láncot elõre.


A sebesség mindent megold.

 


#1548
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.320 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

A szabadonfutó lehet nem fut teljesen szabadon. Remélem érted ebbõl, hogy mire gondolok. :)


Mármint a kazettatestre gondolsz, amin a hátsó sor (fogaskoszorú?) van, ugye? Sose' tudom a nevét. :-) Igazad lesz, itt lesz a bibi, köszi!

#1549
imi72

imi72

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.541 hozzászólás
  • Locationa Pilis

A gondom viszont az (de legalább is furcsa), hogy ilyet nem csinált a bicaj régebben, ez 1-2 hónapja jött elõ. A láncom hossza az rendben van, kiszedtem belõle 5 szemet, mikor feltettem, úgy, hogy elõl legkisebb tányéron, hátul legkisebb fogaskerék mellett éppen feszüljön minimálisan (szervizes ismerõs mutatta anno régen, hogy így szokta). Korábban is ugyanígy jártam el, viszont akkor nem volt csattogás.
Lehetséges, hogy a hátsó váltómban valami feszítõrugó kezd gyengülni, ezért van ez? Nem csak középtányéron csattog a lánc a kanál alján, hanem most már nagytányérnál is...


Nálam hasonlóan kezdõdött. A végén a már látványosan lógó lánc adta tudtomra, hogy valami nagyon nem oké.
#5817, #5824

Trance
"Attól még, hogy egyesek szerint kevés idõnk van hátra, nem kéne szét....ni mindent magunk körül, lásd szemetelés, erdõirtások, és a tévé maci megszüntetése..."


#1550
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

Az hetekben kezdett zavarni zúzósabb, köves lefeléken a lánc hangos csattogása az elsõ váltó kanalának alján. Teszek majd ide valami régi gumibelsõbõl kivágott vékony gumidarabot, hogy ne csattogjon annyira, valahogy így:
http://fstatic1.mtb-...e/601_DD_11.jpg

A gondom viszont az (de legalább is furcsa), hogy ilyet nem csinált a bicaj régebben, ez 1-2 hónapja jött elõ. A láncom hossza az rendben van, kiszedtem belõle 5 szemet, mikor feltettem, úgy, hogy elõl legkisebb tányéron, hátul legkisebb fogaskerék mellett éppen feszüljön minimálisan (szervizes ismerõs mutatta anno régen, hogy így szokta). Korábban is ugyanígy jártam el, viszont akkor nem volt csattogás.
Lehetséges, hogy a hátsó váltómban valami feszítõrugó kezd gyengülni, ezért van ez? Nem csak középtányéron csattog a lánc a kanál alján, hanem most már nagytányérnál is...


A szabadonfutó lehet nem fut teljesen szabadon. Remélem érted ebbõl, hogy mire gondolok. :)


A sebesség mindent megold.

 


#1551
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.320 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee
Az hetekben kezdett zavarni zúzósabb, köves lefeléken a lánc hangos csattogása az elsõ váltó kanalának alján. Teszek majd ide valami régi gumibelsõbõl kivágott vékony gumidarabot, hogy ne csattogjon annyira, valahogy így:
Feltöltött kép

A gondom viszont az (de legalább is furcsa), hogy ilyet nem csinált a bicaj régebben, ez 1-2 hónapja jött elõ. A láncom hossza az rendben van, kiszedtem belõle 5 szemet, mikor feltettem, úgy, hogy elõl legkisebb tányéron, hátul legkisebb fogaskerék mellett éppen feszüljön minimálisan (szervizes ismerõs mutatta anno régen, hogy így szokta). Korábban is ugyanígy jártam el, viszont akkor nem volt csattogás.
Lehetséges, hogy a hátsó váltómban valami feszítõrugó kezd gyengülni, ezért van ez? Nem csak középtányéron csattog a lánc a kanál alján, hanem most már nagytányérnál is...

#1552
arpo77

arpo77

    vendég

  • fórumtag
  • 31 hozzászólás
Sziasztok!

Sram váltóban (x-9) a kanálfeszítõ rugó cserélhetõ, vagy ha az beszart akkor kuka? Ha igen sx-5-bõl átrakható? Elõre is köszi a választ!

#1553
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

Koszi, de azt meg elfelejtettem, hogy 10 sebesseges lanctanyerokrol van szo... es ugye adodik a kerdes: ezek a hajtomuvek (konkretan XT 785) mukodnek 9 sebesseges rendszerrel?


Mûködnek.


A sebesség mindent megold.

 


#1554
Pro Bike Gear

Pro Bike Gear

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.662 hozzászólás

Semmi. Ha a váltókar microindexes akkor még tökéletesen hangtalanné is lehet tenni a rendszert.


Koszi, de azt meg elfelejtettem, hogy 10 sebesseges lanctanyerokrol van szo... es ugye adodik a kerdes: ezek a hajtomuvek (konkretan XT 785) mukodnek 9 sebesseges rendszerrel?

#1555
tamaska

tamaska

    Beast of the East

  • globális moderátor
  • 19.996 hozzászólás

Átfogott lánctányér?Ennyire nem értek hozzá,hogy tudjam mire gondolsz:)Elöl truvativ firexx,hátul sram pg970-es van(3+9).Konkrétan ehez melyik illik jobban?
Köszi a segítséget!


attol fugg mekkora a legkisebb es legnagyobb fogszamod elol es hatul. ha sima mtb felallas [44-32-22 es 11-32] akkorf jo lesz a kozepes is. merev vazon
YETI CYCLES - RIDE DRIVEN SINCE 1985. BEFORE MOUNTAIN BIKING WAS EVEN CONSIDERED AN INDUSTRY.

RAUH-Welt
B E G R I F F


#1556
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

elméletben nincs, csak az átfogott lánctányéroktól függ, milyet használj.


Elméletben a hosszúkanalas jobban vált felfelé, mert nagyobb erõkart húz a lánc. Aztán, hogy ez mennyire mérhetõ gyakorlatban... :D


A sebesség mindent megold.

 


#1557
xc1

xc1

    vendég

  • fórumtag
  • 33 hozzászólás
Átfogott lánctányér?Ennyire nem értek hozzá,hogy tudjam mire gondolsz:)Elöl truvativ firexx,hátul sram pg970-es van(3+9).Konkrétan ehez melyik illik jobban?
Köszi a segítséget!

#1558
Sly78

Sly78

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.513 hozzászólás

Mi lesz akkor, ha a túra közepén a hegyen egy felcsapódó faág elhajlítja egy kicsit a váltófüledet vagy ha elesel és megpördül a kormányod úgy, hogy lazul hátul vagy elöl a bovden? Ezt azért mondom, mert a montizás elengedhetetlen része a váltóállítás is (ugyanúgy, mint a kormány, stucni, nyereg vagy a fékbeállítás). Outizni lehet technikai ismeretek nélkül, de montin sokkal több technikai probléma jön elõ használat közben.


ebben tökéletesen igazad van, elõbb-utóbb úgyis rákényszerülök...

#1559
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16.879 hozzászólás
elméletben nincs, csak az átfogott lánctányéroktól függ, milyet használj.

"A man always has two reasons for doing anything: a good reason and the real reason." J.P. Morgan

"Science is not a democracy that can be voted on with the popular opinion." Earl R. Geddes P.h.D.


#1560
xc1

xc1

    vendég

  • fórumtag
  • 33 hozzászólás
Szervusztok!
Van köze a váltásteljesítményhez-gyorsabb,pontosabb-a kanál hossznak?