Jump to content

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Photo

Váltók, váltókarok

- - - - -

  • Please log in to reply
7430 replies to this topic

#301
Vejne

Vejne

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4,309 posts

Neked evidencia, de azért benyögöm :) Benzinnel zsírtalanítod-lepucolod előtte a két felületet, és szárazon ragasztasz.

 

Szerintem bírnia kéne, ha jól előkészített felületek vannak.



#302
donciccio

donciccio

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4,328 posts

egy RX 100-as első váltót akarok tuningolni. ez 8-as rendszerhez készült még,én meg 10-é akarom átalakítani,hajtogatás nélkül. a terv az lenne,h egy műanyag betétet csinálok,amit a terelőlemezre rögzítek. vlmi hasonló az elképzelés,mint a campa váltóknál. a műanyag betétet már megcsináltam,és kipróbáltam egy kétoldalú ragasztóval,h működik e a váltás. nos ez teljes mértékben használhatóvá teszi a 8-as váltót a 10-es rendszerhez. egyetlen problémám most a kis betét rögzítése. én 2 db kics,M3-as csavarral,anyával gondoltam megoldani,csak éppen nem tudom átfúrni a terelőlemezt. ez vlmi bitang edzett acélból gyártották a japók. :) lehet,h vlmi szamuráj kard készítőt kértek meg a kivitelezésére. :D ötletnek kaptam a loctite ragasztót,de nem tudom,h bírná e az olajat,meg a lánc toló,feszítő erejét. ha van ötlet a rögzítéshez,akkor azt szívesen olvasnám. köszi.


  • Vejne likes this

Columbus Genius: http://framebuilding.com/Genius.htm

D.S.B.=Differential Shape Butted: http://framebuilding.com/Butt.htm

Bianchi Genius: https://dl-web.dropb...jeyW8DLm0pEa_1A


#303
Vejne

Vejne

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4,309 posts

(Na végre, sikerült megtalálnom hogy tudok képet betenni ide. A méretén még nem tudok állítani, és a szerkesztéssel is elkéstem bocs :)

Szóval erre akartam kilyukadni már korábban is, hogy az innen-onnan származó váltóelmozdulás=áttétel*bowdenhúzás képlet kerülendő pontosabb számítások végzésére.
A váltó geometriáját lemodellezve így mozog a kanál. Erre a https://en.wikibooks...ging_Dimensions oldalon 1,7-es arányt írnak, ami az én közelítésemben inkább 1,8. De látható, hogy az egyenes arányos közelítés kicsivel több mint 1mm (~20%) hibát okoz a 3,4,5 és 8. sebességi fokozat lánckerekénél, amivel már legalább zajosan menne a lánc.
A Suntour Superbe pro hátsóváltóm még ennél durvábban eltér az egyenestől, de ott tudtommal 0,3 mm-nyit eltérően hézagoltak a kisebb lánckerekeket is emiatt. Valamint a váltókar pozícióit is ennek megfelelően választották meg, de szerintem ezzel korrigál a többi gyártó is, ezért nincs fokozatonként egyenlő bowdenhúzása egyik váltókarnak sem.

A campa 10-es karokról tudom, hogy nem lineáris a húzásuk, ellenben tényleg működnek 8-as shimano rendszerrel. :\

 

némi keresgélés ide vitt:

 

Shimano 8 3.5, 2.5, 2.5, 2.5, 2.5, 3.5, 4.5 
Shimano 9 3.5, 2.5, 1.8, 2.7, 2.5, 2.5, 3.0, 3.5
Shimano 10 (dyna) 3.0, 3.5, 3.0, 3.5, 3.0, 3.5, 4.0, 4.0, 3.5
Campy 10 2.5, 2.5, 2.5, 2.5, 2.5, 3.0, 3.0, 3.5, 3.5

 

ez érdekes:

 

"My favorite setup was Campagnolo 10 with Shimano rear and Shimano 8 cassette, the Shimano derailleur was a rapid-rise (return spring takes the derailleur to the largest cog, so the shifting action is reversed), it was really really smooth and quiet. "

elképzelem, ahogy kónuszról egy gombnyomással felteszed a legnagyobb lánckerékre, valamint, shimanon szocializálódott népségnek "otthonos" lesz, hogy a kis pöcökkel tudsz kónusz felé váltani :D

 

Lentebb C11 is fel van tüntetve, még a 2015-ös modellév előtti karoknál:

 

Campy 11: 2.6 - 2.4 - 2.1 - 2.4 - 2.5 - 2.5 - 3.0 - 2.5 - 3.0 - 3.0

 

Nem tudom, az újabb C-R-SR vonal hogy működik, elvileg nem kompatibilisek a régi rendszerükkel (2014-ig)



#304
nagylaci32

nagylaci32

    vendég

  • fórumtag
  • 178 posts

(Na végre, sikerült megtalálnom hogy tudok képet betenni ide. A méretén még nem tudok állítani, és a szerkesztéssel is elkéstem bocs :)

Szóval erre akartam kilyukadni már korábban is, hogy az innen-onnan származó váltóelmozdulás=áttétel*bowdenhúzás képlet kerülendő pontosabb számítások végzésére.
A váltó geometriáját lemodellezve így mozog a kanál. Erre a https://en.wikibooks...ging_Dimensions oldalon 1,7-es arányt írnak, ami az én közelítésemben inkább 1,8. De látható, hogy az egyenes arányos közelítés kicsivel több mint 1mm (~20%) hibát okoz a 3,4,5 és 8. sebességi fokozat lánckerekénél, amivel már legalább zajosan menne a lánc.
A Suntour Superbe pro hátsóváltóm még ennél durvábban eltér az egyenestől, de ott tudtommal 0,3 mm-nyit eltérően hézagoltak a kisebb lánckerekeket is emiatt. Valamint a váltókar pozícióit is ennek megfelelően választották meg, de szerintem ezzel korrigál a többi gyártó is, ezért nincs fokozatonként egyenlő bowdenhúzása egyik váltókarnak sem.


  • Vejne likes this

#305
nagylaci32

nagylaci32

    vendég

  • fórumtag
  • 178 posts

v%2525C3%2525A1lt%2525C3%2525B3karakteri



#306
nagylaci32

nagylaci32

    vendég

  • fórumtag
  • 178 posts

Egyébként ha szigszalagos módszerrel klikkenként lehet mérni a váltókar húzását, szerintem, egy fórumon "request" topikot indítva össze lehet gyűjteni az adatokat. (legalábbis WW-n néha van, hogy nyitnak ilyen-olyan "adatbázis" topikokat, ahova gyűjtik pl. a gumik tényleges szélességét, adott nyomáson-kerékszetten, etc)

 

Azért ez nem ennyire egyszerűen mérhető, hogy bárki megcsinálja otthon. Legalább tized milliméter pontossággal kellene tudni a húzáshosszokat, ahhoz, hogy biztonsággal ki lehessen jelenteni a két váltókar felcserélhetőségét. Próbálkoztam én is úgy, hogy alsócsőnél vonalzóval méregettem a bowdenelmozdulást, de szemre esetleg fél mm pontossággal lehet megmérni ezt.

Ez a webshopos dolog nekem sem szimpatikus, viszont támadt egy ötletem. Ismertek olyan használt bringaalkatrész boltot, ahol ilyesmi eljátszható lenne? Persze tudnák, hogy csak tesztre vinném el az árut, de az árát addig kifizetném. Vagy bárkit, akit érdekel annyira a dolog, hogy a postaköltséget megfelezve a mérés idejére kölcsönadná Dunaújvárosba?

konkrétan ezt csinálnám vele: https://goo.gl/photo...cTjXMH935Uj5y26

(Hogy kell képet beszúrni, hogy meg is jelenjen? Image opciót nekem nem engedi)



#307
verti

verti

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,064 posts

árnyékolok én is kicsit....

 

egy webshopnál beköpök a sarokba és rendelek máshonnan...nem érdekes, de amikor az ebay-en végre talál az ember valami ritka dolgot ami nincs máshol és azt látja, hogy az összes környező országba elküldi csak hozzánk nem akkor ideges leszek kicsit, persze olyankor elküldetem ismerőshöz valahova, de sokkal többe kerül....vagy a retrobike-on számtalan ilyen eset volt már...



#308
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,553 posts

Árnyalnám a képet kicsit.

Haver most vett Syntace karbon kormányt. Nem tudta eldönteni, 8 vagy 12 fokos hajlítású legyen. Írt a cégnek, ők mit javasolnak ? Azt írták, mind a kettőt rendelje meg, óvatosan szerelje be, tegyen szigszalagot a stucni alatti részre és menjen vele egy kis ideig és utána az egyiket küldje vissza. Így is tett, azonnal utalták vissza az kormány árát.

A webshopot nem érdekli mit csinálsz, egy potenciális vásárló vagy. Ha te is elégedett vagy velük, tőlük fogsz legközelebb vásárolni

 

Én is árnyalom, decemberben történt velem.

Ez addig jól hangzik míg nem te kapod a már egyszer kibontott terméket. WCS C220-as stucni egy kicsit karcos volt, semmi időm nem volt vele foglalkozni. Látszott, hogy már bontva volt, nem volt kábelkötegelővel rögzítve a Ritchey feliratú kartonhoz, csak be volt dobva a zacskójába. Az egyik csavar furcsán állt, kiderült félrecsavarták és így használhatatlan. Persze ingyen van a csere, kaptam egy csomagcsere megbízást, csomagoltam, felragasztottam, irány a posta. A 3. helyen tudtak vele mit kezdeni mert ilyet még nem csináltak.

Jó dolog ez a 14 - sok helyen 30 napos - visszaküldés, csak sok a nem orig cucc a piacon. Egy babaruha esetében ez mindegy, kerékpáralkatrész és televízió esetében már én a bontatlant szeretném. Nem kis üzlet, a bike-comp volt a ludas. Na de ez off, sorry!  



#309
Vejne

Vejne

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4,309 posts

Árnyalnám a képet kicsit.

Haver most vett Syntace karbon kormányt. Nem tudta eldönteni, 8 vagy 12 fokos hajlítású legyen. Írt a cégnek, ők mit javasolnak ? Azt írták, mind a kettőt rendelje meg, óvatosan szerelje be, tegyen szigszalagot a stucni alatti részre és menjen vele egy kis ideig és utána az egyiket küldje vissza. Így is tett, azonnal utalták vissza az kormány árát.

A webshopot nem érdekli mit csinálsz, egy potenciális vásárló vagy. Ha te is elégedett vagy velük, tőlük fogsz legközelebb vásárolni

Azért a kettő nem ugyanaz :)

 

Egyébként ha szigszalagos módszerrel klikkenként lehet mérni a váltókar húzását, szerintem, egy fórumon "request" topikot indítva össze lehet gyűjteni az adatokat. (legalábbis WW-n néha van, hogy nyitnak ilyen-olyan "adatbázis" topikokat, ahova gyűjtik pl. a gumik tényleges szélességét, adott nyomáson-kerékszetten, etc)

 

Engem ami érdekelne:

 

-tényleg változott-e a 2015-ös campag Chorus-Rekord-SR húzása, vagy csak mese?

-Tényleg működne-e a 10s Campa Ergo-11s Shimano hátsó váltó felállás 10s sh-sram soron, mint ahogy "kiszámították"?

 

másik:

 

bbb-speedwire slick bowdennel valakinek tapasztalata? Azért kérdezem, mert ilyet kaptam (én csak csúszósat kértem) és kíváncsi vagyok, esetleg használt-e valaki ilyet, vagy szerelt-e vele bringát. (tudom, van kanócos topik, de váltókar-váltó..)


Edited by Vejne, 2016. January 16. - 07:17.

  • nagylaci32 likes this

#310
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,654 posts

Árnyalnám a képet kicsit.

Haver most vett Syntace karbon kormányt. Nem tudta eldönteni, 8 vagy 12 fokos hajlítású legyen. Írt a cégnek, ők mit javasolnak ? Azt írták, mind a kettőt rendelje meg, óvatosan szerelje be, tegyen szigszalagot a stucni alatti részre és menjen vele egy kis ideig és utána az egyiket küldje vissza. Így is tett, azonnal utalták vissza az kormány árát.

A webshopot nem érdekli mit csinálsz, egy potenciális vásárló vagy. Ha te is elégedett vagy velük, tőlük fogsz legközelebb vásárolni


Marci

#311
verti

verti

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,064 posts
Ez az ordenáré paraszt bunkóság...van egy két ilyen gyökér...az ilyenek miatt nem postáznak hozzánk egyes webshopok és magánszemélyek...pfujj bocs az off-ért

#312
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6,068 posts

Egy ötlet a váltók + váltókarok költséghatékony beszerzésére: meg kell rendelni őket egy webshopból, lemérni mindent, aztán posta vissza x napon belül, hogy bocs mégse. Nem túl etikus, de praktikus... Így elvileg 2 postaköltség a max bukta. De ha a rendelsz mást is, ami már önmagában elég lenne az ingyen szállításhoz, és paypal-lal fizetsz, akkor megoldható, hogy teljesen megúszd mindkét szállítási költséget.

Igazad van ez nem etikus, ez parasztság.


Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#313
trek8k

trek8k

    vendég

  • fórumtag
  • 145 posts

9-es és 10-es váltóm és váltókarom van, de a 11-es váltókar érdekelne. Ha lenne 11-esem, akkor már kipróbáltam volna a 9,10,11-es vegyes kombinációt :-)

 

Egy ötlet a váltók + váltókarok költséghatékony beszerzésére: meg kell rendelni őket egy webshopból, lemérni mindent, aztán posta vissza x napon belül, hogy bocs mégse. Nem túl etikus, de praktikus... Így elvileg 2 postaköltség a max bukta. De ha a rendelsz mást is, ami már önmagában elég lenne az ingyen szállításhoz, és paypal-lal fizetsz, akkor megoldható, hogy teljesen megúszd mindkét szállítási költséget.



#314
trek8k

trek8k

    vendég

  • fórumtag
  • 145 posts

Én azért kezdtem el foglalkozni ezzel, mert Yasec említette, hogy ő a ~30 éves Suntour superbe pro hátsó váltóját használja Sram red fékváltóval és kíváncsi lettem hogy is működik ez.
Hétfőn bemegyek a helyi bringaboltba és megérdeklődöm, hogy valahogy le tudnánk-e bizniszelni még télen a holtszezonban pár fékváltókart és hátsó váltót tesztbringákról a mérés erejéig.

Egyébként ha tudnád nélkülözni max 2 hétig az említett váltót, váltókart én nagyon szívesen lemérném és megmondanám, hogy mennyire lenne működőképes. Sőt ha esetleg más is szívügyének érzi a témát, és felajánlana különböző váltót, váltókart, hogy megmérjem, akkor készíthetnék hasonló táblázatot, mint itt: https://en.wikibooks...ging_Dimensions

de pontosabb, részletesebb információkkal.

 

9-es és 10-es váltóm és váltókarom van, de a 11-es váltókar érdekelne. Ha lenne 11-esem, akkor már kipróbáltam volna a 9,10,11-es vegyes kombinációt :-)



#315
nagylaci32

nagylaci32

    vendég

  • fórumtag
  • 178 posts

Én azért kezdtem el foglalkozni ezzel, mert Yasec említette, hogy ő a ~30 éves Suntour superbe pro hátsó váltóját használja Sram red fékváltóval és kíváncsi lettem hogy is működik ez.
Hétfőn bemegyek a helyi bringaboltba és megérdeklődöm, hogy valahogy le tudnánk-e bizniszelni még télen a holtszezonban pár fékváltókart és hátsó váltót tesztbringákról a mérés erejéig.

Egyébként ha tudnád nélkülözni max 2 hétig az említett váltót, váltókart én nagyon szívesen lemérném és megmondanám, hogy mennyire lenne működőképes. Sőt ha esetleg más is szívügyének érzi a témát, és felajánlana különböző váltót, váltókart, hogy megmérjem, akkor készíthetnék hasonló táblázatot, mint itt: https://en.wikibooks...ging_Dimensions

de pontosabb, részletesebb információkkal.



#316
trek8k

trek8k

    vendég

  • fórumtag
  • 145 posts

Ez már megtörtént, írtam is az outis topikban 2015.11.15-én. Shimano 600 8sebességes fékváltókar bowdenhúzását mérve:
A legkisebbtől a legnagyobb lánckerékig haladva a váltások: 3,76 2,56 2,59 2,52 2,75 3,46 4,10 [mm] (5x mérve 0,01 pontosságú mérőórával és +-0,02 mm-en belül szórt mind)
A legkisebb és a legnagyobb lánckerék kapcsolásához tartozó bowdenmozgást nem kell figyelembe venni, mert azokat a végálláscsavarral állítjuk be pontosan. De ezek nélkül is látszik az 5-6 és 6-7 fokozatok közti váltásnál, hogy jóval nagyobb bowdenelmozdulás szükséges itt, mint a kisebb lánckerekeknél.
Ha jobban belegondolsz a váltókanál mozgásába, láthatod, hogy semmi nem indokolja, hogy az egységnyi bowdenhúzásra állandó mennyiséget mozduljon el a lánckerekek síkjára merőlegesen.

 

Ez tényleg elég érdekes eredmény. Shimamo 8 sebességes váltókaroknál eddig 2.8mm-es adatot láttam. A középső 5 számot átlagolva ez kb stimmel is, de azért ekkora szórás eléggé meglepő.

 

Azt hiszem ennek alapján nem érdemes elkezdenem kísérletezgetni a shimano 10-es mtb váltó + 11-es mtb váltókar + 9-es fogsor/lánc  kombinációval. Pedig egyenletes húzásokkal milyen szépen kijönne a dolog papíron...


Edited by trek8k, 2016. January 10. - 15:03.


#317
nagylaci32

nagylaci32

    vendég

  • fórumtag
  • 178 posts

Ez már megtörtént, írtam is az outis topikban 2015.11.15-én. Shimano 600 8sebességes fékváltókar bowdenhúzását mérve:
A legkisebbtől a legnagyobb lánckerékig haladva a váltások: 3,76 2,56 2,59 2,52 2,75 3,46 4,10 [mm] (5x mérve 0,01 pontosságú mérőórával és +-0,02 mm-en belül szórt mind)
A legkisebb és a legnagyobb lánckerék kapcsolásához tartozó bowdenmozgást nem kell figyelembe venni, mert azokat a végálláscsavarral állítjuk be pontosan. De ezek nélkül is látszik az 5-6 és 6-7 fokozatok közti váltásnál, hogy jóval nagyobb bowdenelmozdulás szükséges itt, mint a kisebb lánckerekeknél.
Ha jobban belegondolsz a váltókanál mozgásába, láthatod, hogy semmi nem indokolja, hogy az egységnyi bowdenhúzásra állandó mennyiséget mozduljon el a lánckerekek síkjára merőlegesen.


  • Kisherceg likes this

#318
trek8k

trek8k

    vendég

  • fórumtag
  • 145 posts

Nekem lenne lehetőségem az iskolában elég pontosan kimérni, hogy melyik váltókar mennyit húz és melyik váltónak milyen a geometriája. Ezekből meg lehet állapítani, hogy mely alkatrészek milyen kompromisszumokkal párosíthatók egymással. A baj csak annyi, hogy nekem ősrégi 7 és 8 sebességes mtb és országúti rendszereim vannak, a többséget meg inkább az új alkatrészek érdekelnék.

 

Szerintem érdemes lenne megmérni ezeket a régi rendszereket először, hogy lássuk, hogy valóban nem egyenletes a bowden húzás, illetve a váltó elmozdulása. Lehet, hogy az fog kijönni, hogy csak minimális az eltérés az egyenletestől.



#319
nagylaci32

nagylaci32

    vendég

  • fórumtag
  • 178 posts

Nekem lenne lehetőségem az iskolában elég pontosan kimérni, hogy melyik váltókar mennyit húz és melyik váltónak milyen a geometriája. Ezekből meg lehet állapítani, hogy mely alkatrészek milyen kompromisszumokkal párosíthatók egymással. A baj csak annyi, hogy nekem ősrégi 7 és 8 sebességes mtb és országúti rendszereim vannak, a többséget meg inkább az új alkatrészek érdekelnék.



#320
Vejne

Vejne

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4,309 posts

Hasonló kérdést próbáltam boncolni az országútis topikban 2015. november 15. - 13:24-kor, de sajnos nem találtam se vita, se segítő partnerre.
Röviden: Ez a számítás túlegyszerűsített, pontatlan eredményt ad. Szerintem ehhez nem érdemes használni, inkább ki kell próbálni a gépet.

:) amúgy ezt a kérdést más fórumokon miliárdszor föltettem, és sosem kaptam norm. választ.

 

Egy havernak amúgy ilyen régi geometriájú 1.4x campag hátsó váltója van 10-es fvk-al, DE shimano soron (SRAM 1050) azon perfekt, ahogy a táblázatban-nagykönyvben meg van írva.

 

Szerinte nem működne campán sehogy, míg más fórumon azt írták, hogy működni fog, PRÓBAPADON új sorral-lánccal-kábellel, finomhangolva, és 150-200 km múlva össze-vissza fog csörögni-csattogni, hezitálni-vacakolni.

 

Más annyit mondott, hogy menni fog, mert használta a felállást. Majd megkérem a srácot, hogy próbálja ki huzamosabb ideig C soron.

 

nekem annyiban lenne jó, hogy később megúsznám a HV cserét a Coralon.