Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Bowden (a szamár fülétõl a farkáig)

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
544 hozzászólás a témában

#41
gren_tamas

gren_tamas

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 696 hozzászólás

teflonos,sima,galvanizált stb bovdenek között van valami érzékelhetõ különbség?pl jagwire ripcord megéri az árát,vagy elég a sima?

Használtam teflonost, egy idõ (~ 1,5 év) után kopás látszott (kb. 7-8000km után, országúti). Késõbb olvastam, hogy rendszeres idõközönként cserélni javasolják - azaz idõvel másnak is kopik. A teflonost nem kell kenni (olajcsepp a házba fölösleges). Manapság simát veszek.

#42
repasibalint

repasibalint

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.627 hozzászólás
teflonos,sima,galvanizált stb bovdenek között van valami érzékelhetõ különbség?pl jagwire ripcord megéri az árát,vagy elég a sima?

#43
imi72

imi72

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.541 hozzászólás
  • Locationa Pilis
Ha a 2-3-4 belülrõl értendõ, akkor a váltó alsó pozícióján kell állítani. Alacsonyabbra kell vinni, lazítani kell a bowdenen. Ez ugyanúgy a váltón lévõ csavarral történik, de hogy legyen hova mozdulnia a váltónak, állítani kell a váltótesten lévõ határoló csavaron is (L jelû, és kijjebb kell tekerni). Ha már nem lehet lentebb vinni így, akkor a bowdent rögzítõ csavart is fel kell lazítani és a bloke által linkelt oldalon leírt teljes procedúrát végig kell játszani.
...de ez már a váltó topik témája, nem olyan régen volt is errõl szó ott.
(A bowden szempontjából a lényeg, hogy ha hibátlanul mozog a házban, akkor semmi baja. Persze ha túl rövidre lett vágva és nem sikerül a kiálló részét megfogni a szerelés során, akkor ki kell cserélni.)

Trance
"Attól még, hogy egyesek szerint kevés idõnk van hátra, nem kéne szét....ni mindent magunk körül, lásd szemetelés, erdõirtások, és a tévé maci megszüntetése..."


#44
Szabii

Szabii

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 349 hozzászólás

Mivel új építésû a gép, biztos, hogy a beállítással van a gond (idõvel picit megnyúlik mindegyik bowden, úgyhogy nem ez lesz az elsõ alkalom, hogy hozzá kell nyúlni).

Bár nem említetted, hogy hol (milyen fokozatokban) jelentkezik a probléma, valószínûleg elegendõ lenne, ha a váltókarnál lévõ csavarral feszítenél a bowdenen.


Elöl kistányér hátul 2-3-4 eléggé beleér, középtányéron csak néha néha hozzá koccan.

#45
imi72

imi72

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.541 hozzászólás
  • Locationa Pilis

Megnézem, köszi! De akkor biztos beállítás probléma miatt ér bele a lánc?


Mivel új építésû a gép, biztos, hogy a beállítással van a gond (idõvel picit megnyúlik mindegyik bowden, úgyhogy nem ez lesz az elsõ alkalom, hogy hozzá kell nyúlni).

Bár nem említetted, hogy hol (milyen fokozatokban) jelentkezik a probléma, valószínûleg elegendõ lenne, ha a váltókarnál lévõ csavarral feszítenél a bowdenen.

Trance
"Attól még, hogy egyesek szerint kevés idõnk van hátra, nem kéne szét....ni mindent magunk körül, lásd szemetelés, erdõirtások, és a tévé maci megszüntetése..."


#46
bloke

bloke

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.821 hozzászólás

Megnézem, köszi! De akkor biztos beállítás probléma miatt ér bele a lánc?


Csak a halál biztos.

#47
Szabii

Szabii

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 349 hozzászólás

Van 10 perced? Kb. ennyi kell, hogy megtanuld.

Park Tool Co. » ParkTool Blog » Front Derailleur Adjustments


Megnézem, köszi! De akkor biztos beállítás probléma miatt ér bele a lánc?

#48
bloke

bloke

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.821 hozzászólás

Elvileg azt az összerakásnál megcsinálták, de majd elmegyek akkor vele szervizbe én nem értek hozzá, de akkor nem a bowdennel van a gond?


Van 10 perced? Kb. ennyi kell, hogy megtanuld.

Park Tool Co. » ParkTool Blog » Front Derailleur Adjustments

#49
Szabii

Szabii

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 349 hozzászólás
Elvileg azt az összerakásnál megcsinálták, de majd elmegyek akkor vele szervizbe én nem értek hozzá, de akkor nem a bowdennel van a gond?

#50
imi72

imi72

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.541 hozzászólás
  • Locationa Pilis
Be kell állítani a váltót.

Trance
"Attól még, hogy egyesek szerint kevés idõnk van hátra, nem kéne szét....ni mindent magunk körül, lásd szemetelés, erdõirtások, és a tévé maci megszüntetése..."


#51
Szabii

Szabii

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 349 hozzászólás
Hali bizonyos fokozatoknál az elsõ váltó átdobójába beleér a lánc, nem rég vettem a vázat, ami nagyobb mint az elõzõ volt, ezért arra gondoltam hogy rövid az elsõ váltóbowden és feszíti a váltót, az megoldás lenne a problémára hogyha vennék hozzá nagyobb bowdent vagy másról van szó? Köszi a segítséget!

#52
Exile

Exile

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 888 hozzászólás
Amúgy van egy (két) alapos indokom arra, hogy miért nem cserélem le ezeket az alsócsõhöz lenyúlkálós, nem pozícionált váltókarokat valami modernebbere soha:

Posted Image

Ezen pedig látszik valamennyire a hajtómû mögött, hogy hogyan vannak elvezetve a bowdenek a középcsapágy környékén. (A lánctányérok már nem az eredetiek.)

Posted Image
Nyekereg a láncom, mint egy részeg kórus, nem segíthet rajta, csak a tribológus!

#53
Exile

Exile

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 888 hozzászólás
Nekem is ilyesmi van a retro országútimon, mint a 3. képen. (Sõt, nekem a másik oldalon is ilyesmi van, csak az még pipaszerûen fel is kanyarodik az elsõ váltó felé.)
A lényeg, hogy ezek a vázak az alsócsõre szerelt váltókarokhoz készültek. Tehát az alsócsõ fentebbi vége közelében, egy fix tengelyen csücsültek a váltókarok. A karon át van dugva a bowden, aztán át van fûzve az alatt a kis terelõlemezke alatt, onnan megy tovább a papucs felé, ott bebújik a szembe, és bowdenház már csak a szem és a váltó között van, kb 10 centi...
Az én bringámon az elsõ váltó bowdenjének egyáltalán nincsen háza, a tieden lehet, hogy jól gondolod, és attól a szemtõl a váltóig már házban megy a bowden. Ha az ilyen vázat kormányváltóval akarod használni, akkor be kell szerezned két olyan bowdenakasztó szemet, amiket fel lehet csavarozni a váltókarok helyére. Tehát a kormányról ezekig az akasztókig házban fut a bowden, onnantól a csõ mellett pucéran, majd valahogy beveszi a kanyart a középcsapágyház mellett, stb.
Nyekereg a láncom, mint egy részeg kórus, nem segíthet rajta, csak a tribológus!

#54
Sofokles

Sofokles

    újonc

  • fórumtag
  • 6 hozzászólás
Szereztem egy régi országúti vázat, hogy lótifuti bringát építsek belõle, de elég furcsa bovdenvezetõ szemek vannak rajta. A váltóbovdenek nem a középrész alatt futnak el, ahogy lenni szokott, hanem máshogy.

Az elsõ váltó bovdenjének vagy egy bovdentartó szeme még az alsó csövön mielõtt a bovden elérné lent a középrészt. Feltételezem, hogy innen egy bovdenházzal kellene az elsõ váltóba vezetni a középrészt alulról megkerülve, vagy akár egybõl fölfelé, a váltó irányába vezetve. Nem tudom melyik lenne jobb megoldás.
Képek:
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg

A hátsó váltó bovdenje sem a középrész alatt megy el, hanem a nyeregvázcsõ és a középrész találkozásánál van neki egy vezetõ szem, és innen a bovden nem az alsó lánvilla alatt, hanem afölött megy, és a legközelebbi szem sem az alsó láncvilla oldalán van, hanem a papucson. Ez azt eredményezi, hogy a lánc esetleg belemozdulhat a hátsó váltóbovdenbe, de mondjuk cserébe nem karistolja a vázat. A másik para, hogy mivel a papucson van egy váltóbovden szem, onnan eléggé élesen kell belevezetni a váltóba a bovdenházat, nem tudom ez mennyire rontja el az olajozott váltás lehetõségét.
Képek:
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg

Szóval ti láttatok már ilyet? Így kell bovdenezni, ahogy leírtam, vagy tök máshogy? Jó ez a bovdenezési megoldás, vagy annyira nem lesz frankó és inkább szerezek egy új vázat?

#55
csiak

csiak

    vendég

  • fórumtag
  • 72 hozzászólás
mindenki tudott, köszönöm a hasznos válaszokat!!!!

#56
Kánya

Kánya

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 846 hozzászólás
  • LocationMecsek
Én ezt használom már egy ideje JAGWIRE HYPER VÁLTÓBOWDEN KÉSZLET - Bringa Butik Webáruház és remekül mûködik mind száraz és sáros terepen!
Ha van közelben bringabolt érdemes ott tekercsbõl szabatni, mivel ugyan ezt a típust megkapod olcsóbban, csak ne felejts el kérni hozzá hüvelyt és végzárót!
Nekem így 2500-3000Ft-ból kiszokott jönni!
Remélem tudtam segíteni!

#57
verti

verti

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.064 hozzászólás
Jagwire Ripcord

#58
csiak

csiak

    vendég

  • fórumtag
  • 72 hozzászólás
Köszi mindenkinek, a bõség zavarában most még tétovább vagyok :D

pár napja ilyen szettet néztem ki, de a kommentek után már bizonytalan vagyok:

SHIMANO XTR VÁLTÓBOWDEN SZETT - Bringa Butik Webáruház

#59
Kánya

Kánya

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 846 hozzászólás
  • LocationMecsek
Ahány ház, annyi szokás!
Szervizekben is alkalmazzák, hol így, hol úgy!

#60
bloke

bloke

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.821 hozzászólás
A puristák köszörülnek.