Jelentkezz be Regisztrálj

Látni & látszani!
#3461
Írta 2010. november 25. - 14:08

Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.
Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !
A találmányok már csak ilyenek..
#3462
Írta 2010. november 25. - 13:48

Ha csak szigetelt és nem árnyékolt, akkor dehogynem jöhet...Elvileg szigetelt a kábel, tekercs nem jöhet létre
#3463
Írta 2010. november 25. - 13:44

Igen, ez természetes akkor ha kapcsoló üzemü tápról megy a lámpa...miért van az, hogy a Polar és bármely hasonló wireless rendszer meghülyül attól, ha a lámpa tápkábelét feltekerem a kormányra?
Elvileg szigetelt a kábel, tekercs nem jöhet létre -
Amint a kábelt és az aksit messzire viszem, újra minden tökéletesen üzemel.
Az rengeteg kis elektromos zavar tüskét sugároz a környezetébe.
Mivel keskeny, rövid impulzusokról van szó, az a néhány menetes tekercs tökéletesen sugárzó adóvá teszi
a rajta futó lámpa tápfesz zavar impulzusait. A km-óra viszont egy rádió vevõ ami az impulzusok felharmonikusait ahhoz hasonlóan veszi, mint amikor egy rádió mellett próbálsz kávét darálni és csak a recsegés hallatszik. Ez lehet az oka a zavarnak.
Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.
Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !
A találmányok már csak ilyenek..
#3464
Írta 2010. november 25. - 13:43

Rég volt fizikaóra...szóval, miért van az, hogy a Polar és bármely hasonló wireless rendszer meghülyül attól, ha a lámpa tápkábelét feltekerem a kormányra? Elvileg szigetelt a kábel, tekercs nem jöhet létre - vagy csak az akkumulátor közelsége zavarja? Nem tudtam rájönni, de tény, hogy nem barátok.
Amint a kábelt és az aksit messzire viszem, újra minden tökéletesen üzemel.
Amennyire jól ment a matek, a fizika annyira nem, szóval megválaszolni nem tudom, inkább csak érdekel, milyen Polar-t zavar? Nekem szintén volt hasonló gondom régen, kódolatlan jeles, rádiós Ciclosport 4.4-el. Ha bekapcsoltam a ledes Cateye Uno lámpát, a pulzusmérés összezavarodott és a sebességmérõm jelét nem vette az óra. A lámpa áthelyezésével részlegesen megoldódott a gond, akkor legalább a sebességmérést ki tudtam trükközni, hogy menjen. (Próbálkoztam a lámpa belsejének árnyékolásával - alufólia és társai -, az nem használt, csak az áthelyezés olyan helyre, hogy a stucni és a villanyak lehetõleg a lámpa és a jel "szórásának" útjában legyen, így lett nagyjából oké.) A 2.4GHz-es, W.I.N.D.-es Polaromat viszont az égadta világon semmi nem zavarta még nálam. Olyan gondom volt csak, hogy mondjuk hátizsákkal futottam, és az órás kezemmel fogtam hátul alulról a hátizsákot, hogy ne rázkódjanak benne a cuccok. Na ilyenkor be szokott csipogni, hogy a mellkasi jeladót nem érzékeli.
Lámpád milyened van?
#3465
Írta 2010. november 25. - 13:23

Azért ez a része szerintem nem így van, de a többit nagyon pontosan leírtad mint legtöbbször általában.(Gyanítom, hogy rövidre zárt dinamó, fordulatszámtól függetlenül csak ~bizonyos "max áramnyival" fékez, fölötte telítõdik a vas... Ha viszont a terhelt kimeneten feszültség is van, akkor van egy "külsõ + terhelés" is aminek a teljesítményigénye hozzáadódik az elõbbihez, tehát nagyobb lehet az összterhelés, jobban fékez...)
Amíg a vas telítésbe nem megy, addig van indukció.
Aztán jön a másik mágneses pólus, ami ismét telítés felé viszi de ellenkezõ mágneses irányban.
Vagyis a mágneses mezõ összeomlásakor és az ellentétes mezõ felépülésekor ellentétes pólussal megint van indukció, amíg nem megy megint telítésbe a vas abban a mágneses irányban, de ezután megint megfordul a pólus, vagyis ez egy állandó folyamatot képez.
Ez, vagyis a rövidzár ill. a legnagyobb elektromos terhelés jelenti a maximális hajtási ellenállást a kerék felé.
Ennél több energiát nem tud a generátor sem elõállítani sem mechanikus formában igénybe venni semilyen kisebb terhelés mellett. Ami még áramot csökkentõ tényezõ az a tekercselõ réz huzal ohmos ellenállása.
Amikor ledet hajtunk róla, akkor a led, üzemi áramhoz tartozó nyitó feszültség fölött már akkora terhelést jelent a led a generátor tekercsének (esetleg a vas keresztmetszetnek), amit a 'dinamó nem tud realizálni. A led elviselne akár 1A-t vagy led típustól függõen akár többet is , viszont a bicikli 'dinamó nem tud (sokkal) többet leadni 0,5 Ampernél.
Ezért is mondjuk, hogy a led önszabályzó mert (ha megfelelõ ledet választunk), a saját igényei fölött már annyira beterhel egy kisebb max. teljesítményü áramforrásra, hogy az nem tudja nagyobb energiával kiszolgálni mint amire a maximális teherbírásával képes. Vagyis így nem lehet túl hajtani a ledet.
Lehetne kettõ ledet sorosan kapcsolni a jobb illeszkedés (kisebb veszteség) érdekében, viszont akkor lassabb sebességnél kevesebb lenne a fénye, viszont gyorsabb tempónál valamivel több lehetne elvileg, mert jobban illeszkedik a 6-7 +..V körüli feszültséghez.
Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.
Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !
A találmányok már csak ilyenek..
#3466
Írta 2010. november 25. - 13:15


GIANT ANTHEM-X hivatalos leírás

#3467
Írta 2010. november 25. - 10:35

#3468
Írta 2010. november 25. - 09:47

2011 Bike Lights Shootout | Mountain Bike News and Reviews
(igen, a warningos komment IS "érdekes" - remélem nálatok nincs vele semmi probléma)
#3469
Írta 2010. november 24. - 22:53

OFF:Az a rész nem teljesen tiszta, miért kisebb az agydinamó ellenállása bekapcsolt lámával. Valami akkor is felveszi a teljesítményt, nem mindegy lámpa + zener vagy csak a zener? (ami az én agydinamómban lehet ki van nyúlva persze) Más lesz az elektromosan gerjesztett mezõ ellenállása?
Lehet, félreérthetõen fogalmaztam:
-Izzó kis sebességnél is már beterhel ~ellenállás; nagy sebességnél nõ az izzó belsõ ellenállása (PTK) = nõ a dinamófesz, de alig nõ a felvett áram.
-Zéner (led, vagy egyéb félvezetõ) kis sebességnél egyáltalán nem terhel ~szakadás; kritikus sebesség felett kezd egyre inkább beterhelni, alig nõ a dinamófesz, de rohamosan nõ a felvett áram.
Sebességtõl függ, hogy melyik esteben mekkora a fékezõ erõ.
(Gyanítom, hogy rövidre zárt dinamó, fordulatszámtól függetlenül csak ~bizonyos "max áramnyival" fékez, fölötte telítõdik a vas... Ha viszont a terhelt kimeneten feszültség is van, akkor van egy "külsõ + terhelés" is aminek a teljesítményigénye hozzáadódik az elõbbihez, tehát nagyobb lehet az összterhelés, jobban fékez...)

#3470
Írta 2010. november 24. - 13:15


Köszönöm a linkelt oldalt, érdekes volt. Az a rész nem teljesen tiszta, miért kisebb az agydinamó ellenállása bekapcsolt lámával. Valami akkor is felveszi a teljesítményt, nem mindegy lámpa + zener vagy csak a zener? (ami az én agydinamómban lehet ki van nyúlva persze) Más lesz az elektromosan gerjesztett mezõ ellenállása?
#3471
Írta 2010. november 24. - 08:43

AZ a lámpa a MagicShine . Kb. 3-4 hét alatt fog ide érni. Több haveromnak is van.
manston91: Azonnal megrendelheted ! Tökéletes lámpa, hatalmas fényerõ - elérhetõ áron. Ne szarozz, vedd meg gyorsan. Nem fogsz csalódni.
Az a 3-4 hét most inkább 5...

A lámpa egyébként piszok jó, érdemes megvenni és kivárni amíg megkapja az ember.
#3472
Írta 2010. november 24. - 01:56

manston91: Azonnal megrendelheted ! Tökéletes lámpa, hatalmas fényerõ - elérhetõ áron. Ne szarozz, vedd meg gyorsan. Nem fogsz csalódni.
#3473
Írta 2010. november 23. - 17:39

#3474
Írta 2010. november 23. - 17:27

#3475
Írta 2010. november 22. - 19:44

Sajnos eléggé le vagyok maradva a témával, ezért gyárilag próbálom megoldani a sötétben látás problémakörét.
Most rendeltem egy ilyet: DealExtreme: $79.62 MJ-808 HA-III SSC P7-C (SXO)3-Mode 900-Lumen LED Bike Light Set
Remélem nem faragok rá, bár amit a neten olvastam eléggé meggyõzõ!
Üdv: tboy
#3476
Írta 2010. november 22. - 17:15

Pontosan erre gondoltam én is, azért ajánlottam, hogy nagyobb watt számu izzót kellene bele tenni.Szerintem valószínûleg nincs semmi baja az agydinamódnak, csak jó erõben van, nagyobb áramot nyom ki az izzóra, mint amit az kibír!
Visszont kerékpár boltban csak szabvány izzót árulnak, gondolom én.
A régi izzós szakboltok viszont megszûntek, mint a Tugsram mintabolt.
Szerintem jó is ha ezt az izzós témát lassan elfelejthetjük, csak a gond van vele több tekintetben, amellett, hogy nem elég hatékony.
Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.
Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !
A találmányok már csak ilyenek..
#3477
Írta 2010. november 22. - 11:34

Szerintem valószínûleg nincs semmi baja az agydinamódnak, csak jó erõben van, nagyobb áramot nyom ki az izzóra, mint amit az kibír!Úgy látszik ez az agydinamós kérdések hete lesz
Az én shimano agydinamóm úgy látszik autóba akart kerülni, mert 12V körüli fesz jön le róla pár napja (a feszszabályozó adhatta be a kulcsot). A hátsó ledes lámpát ez nem zavarja egyelõre, van benne valami elektronika, de az elsõ sima izzós lámpa 100 méter alatt 2 körtét evett meg. Agydinamó javítás/csere úgy sejtem nem olcsó dolog, létezik elsõ lámpa beépített feszszabályzóval? (citybájkra lenne, max 5W teljesítménnyel, egyszerû halogén)

A legtöbb agydinamóba beépítenek egy combos Zéner-diódát, ami egy max fesznél határolja a kimenõ feszültséget, szerintem te ezt mérted (12V).


Skorinál olvashatsz részletesen agydinamóról, világításról, tuningról...

#3478
Írta 2010. november 19. - 17:13



Ha szerencsém van gariban kapok új elsõ kereket is dinamóval, úgy látszik 2 vagy 3 év gari volt rá, a bicióbolt már megkérdezte a gyártót, remélem hamarosan jön válasz.
#3479
Írta 2010. november 19. - 15:45


ps.: SON agydinamók is tartalmaznak feszültség szabályzót (én is azt használok) Schmidt Maschinenbau Produkte Dynamos
A.M.Bringánál ez is elérhetõ, bár nem filléres darabok.
#3480
Írta 2010. november 19. - 13:12

Ilyen izzó van jelenleg benne, Birne 6V / 2,4 W Halogen Steck HS3 [Misc.]: Amazon.de: Sport & Freizeit
ebbõl nem láttam még nagyobb teljesítményût, mindenhol csak 2,4W-osat találok
