Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Meghajtás (lánc, fogaskoszorú, hajtómű, monoblokk)

* * * * * 3 szavazat

  • Lépj be és szólj hozzá
18259 hozzászólás a témában

#141
blash

blash

    vendég

  • jóváhagyásra váró
  • 875 hozzászólás
Millyard Racing down hill mountain bike MR002, How its made

https://youtu.be/S39oR_7Vwf8


de ez is erdekes:

Supre Drive - Official Launch

https://youtu.be/yyqWMJieMOo
  • Kisherceg kedveli ezt

#142
ZolkoW

ZolkoW

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.687 hozzászólás
gondolom, ne jöjjek azzal, hogy 180 centivel 170-es karokat használok :)
és még biztos cikket is találnék róla, hogy a rövidebb jobb, de lényegtelen, nekem ez tűnt egészségesebbnek. (ss-re szintén, a pörgetés miatt)

#143
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 999 hozzászólás
  • LocationKelenföld

Egy ideig jártam a városban egy ezer éves, még ékes hajtókaros bringával. Egyszer szerelni kellett a roncsot. Majdnem hanyatt estem: A két hajtókar hossza közt kb 1 cm különbség volt!!!

De érthetetlen módon nem lehetett észrevenni a különbséget hajtás közben.

Simán lehet, a görbe pedáltengelyhez vagy hajtókarhoz is hozzászokik a talpad, csak akkor veszed észre, ha egyenesre váltasz.

Klassz tűréssel dolgozhattak a szociban. tongue.png



#144
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.638 hozzászólás

Egy ideig jártam a városban egy ezer éves, még ékes hajtókaros bringával. Egyszer szerelni kellett a roncsot. Majdnem hanyatt estem: A két hajtókar hossza közt kb 1 cm különbség volt!!!

De érthetetlen módon nem lehetett észrevenni a különbséget hajtás közben.


Marci

#145
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.306 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

Köszi mindennyiótoknak, 175mm és kész! :)

 

Kisherceg ahogy írja, azaz, "mi van a boltban" vetette fel a kérdést bennem, lehet, a gyártók csak a 170mm-es halmokban álló készletekhez fértek időben, ezért szórnak manapság minden trail/am/enduro cajgát 170-es hajtókarokkal? :D

 

Ehh, csak összezavarják itt az embert, de most nem!? :P



#146
Mars

Mars

    vendég

  • fórumtag
  • 519 hozzászólás

Biztos, hogy maradnék a 175-nél, amennyiben a felfelé haladás is prioritás. Hajtáshatékonyság szempontjából maximum felfelé mennék hosszban, de nyilván erre a bringára nem kell a 180-as kar. Régen, az SS bicajomon volt, és tényleg érezhetően sokkal jobb volt. A 170 mm-t el sem tudom képzelni 165 cm magasság felett. 



#147
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.893 hozzászólás

Lehet, jön valami vérprofi endúrós és lehülyéz, de két dologgal nyugtatnálak:

 

Láttam olyat, hogy kar teljesen egyforma volt 175 és 170 mm-es hosszban, csak a pedálmenet volt arrébb.

A lefelé haladós szakágak nem a kar csúcsát ütik le elsősorban, hanem a platform- vagy keretes pedál külső felét kanyarodáskor, ezért csalnak a hajtókarhosszon, a hajtáshatékonyság rovására.

Ez téged, feltételezem, nem fenyeget, hisz rendes patentpedált hajtasz. Mászol is a monsterrel, maradnék a 175-nél a helyedben.

 

így-így, plusz zscs nem is alacsony, szóval még a (némileg reklám-szagú, enyhén erőltetett problémát feszegető) cikk szerint is jó neki a 175mm

 

zscs, a jelen helyzetben (anélkül, hogy csekkoltam volna a készleteket) amúgy is az a döntő, mi van a boltban, nem? :)


  • Rabbit és zscs kedveli ezt

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#148
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 999 hozzászólás
  • LocationKelenföld

Lehet, jön valami vérprofi endúrós és lehülyéz, de két dologgal nyugtatnálak:

 

Láttam olyat, hogy kar teljesen egyforma volt 175 és 170 mm-es hosszban, csak a pedálmenet volt arrébb.

A lefelé haladós szakágak nem a kar csúcsát ütik le elsősorban, hanem a platform- vagy keretes pedál külső felét kanyarodáskor, ezért csalnak a hajtókarhosszon, a hajtáshatékonyság rovására.

Ez téged, feltételezem, nem fenyeget, hisz rendes patentpedált hajtasz. Mászol is a monsterrel, maradnék a 175-nél a helyedben.


  • Kisherceg és zscs kedveli ezt

#149
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.893 hozzászólás
Hiba volt. :P

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#150
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.306 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

eladtam már rég biggrin.png



#151
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.893 hozzászólás
Nem bonyolult, ott a választ a cikk végén:

"Don’t let others decide what size cranks you should use"

Visszateszed a gyárit, hajtod egy ideig, ha tetszik, veszel egy ugyanolyan elemeset. 😉

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#152
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.306 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

Hajtókar kérdés, nem bírok dűlőre jutni fölötte.

Adott a Giant Fathom vázam, aminek érdekessége, hogy 27.5" és 29" modellek vázai egy az egyben, mm-re, fokra megegyeznek és mindkettő modell 170mm-es hajtókar hosszal szerelt.***

 

Gyárilag az L-es méret is 170mm-es hajtókar hosszal volt, én 0 km-nél az erőmérős 175mm-es hajtókaromat tettem bele. Teljesen jól elvagyok vele, csak egyre jobban féltem, mert XC felhasználásra szánt (XX1), gondoltam egy olcsóbb GX vagy Stylo-ra cserélem. Viszont elbizonytalanodtam, hogy a gyári 170mm-es felé menjek-e vagy maradjak a 175mm-nél.

Végül is, nem sokszor ért le a 175mm sem, ha leért egyáltalán. De feltételezem, gyárilag nem véletlenül volt 170mm-es és nem véletlen, hogy a legtöbb trail/am/enduro gép 170mm-es hajtókarokkal szerelt.

 

A neten úgy láttam, másokat is foglalkoztatott már a téma. Például egy cikk: https://www.singletr...-they-might-be/

 

Szóval, 170mm-t bepróbáljam vajon (184cm magasság)? smile.png

 

*** - facts (Geometry):


zscs módosította - 2021. szeptember 15. - 09:21


#153
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.259 hozzászólás

Szia! Szerintem maradja a 850-nél. Az olcsó kmc sokkal gyengébb minőségű.

+1

ha meg jót akarsz akkor connex


"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#154
sisqo

sisqo

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 884 hozzászólás

látom, uborkaszezon van...

kérdésem lenne: eddig egysebire mindig sram pc850 láncot használtam. most felmerült bennem, hogy megpróbálnék mást. a kmc x8-at néztem, illetve a kmc z8.3-t. érdemes ezeket venni, vagy maradjon a pc850?

esetleg érdemesebb lehet 9s láncot használni? ezek ugye jellemzően drágábbak, de ha tovább bírják, nincs ellenemre. bár az a +1000Ft kb +20% a pc850-hez mérve... rolleyes.gif mondjuk a pcx850 sosem hagyott cserben és általában csak kb két évente cserélem, ha 0,75 már beleesik...


Szia! Szerintem maradja a 850-nél. Az olcsó kmc sokkal gyengébb minőségű.
  • Kisherceg kedveli ezt

#155
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.893 hozzászólás

látom, uborkaszezon van...

 

kérdésem lenne: eddig egysebire mindig sram pc850 láncot használtam. most felmerült bennem, hogy megpróbálnék mást. a kmc x8-at néztem, illetve a kmc z8.3-t. érdemes ezeket venni, vagy maradjon a pc850?

 

esetleg érdemesebb lehet 9s láncot használni? ezek ugye jellemzően drágábbak, de ha tovább bírják, nincs ellenemre. bár az a +1000Ft kb +20% a pc850-hez mérve... rolleyes.gif mondjuk a pcx850 sosem hagyott cserben és általában csak kb két évente cserélem, ha 0,75 már beleesik...


"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#156
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 999 hozzászólás
  • LocationKelenföld

A segítségeteket kérném.

1996-os STX RC hajtóműhöz (FC-MC 36) szeretnék venni 5karos 32fogú lánctányért.

Létezik hozzá kompatibilis lánctányér?

https://bolha.testbi...hajtokar-402199


  • Kisherceg kedveli ezt

#157
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 999 hozzászólás
  • LocationKelenföld

azt jól érzékelem, hogy néha százalékot, néha mm-t adnak meg nyúlásra? Vagy ilyenkor 8 x fél colt vesznek, és az amúgy is kábé 10 centi, tehéát mindegy?

 

Retrofan: mekkora lyukköre van? szerintem csak az kell hozzá, és hogy szimmetrikus 5 karos.

Egyszer írta valaki, hogy valamelyiknek egymáshoz rögzülő tányérjai vannak, de a képkeresés alapján ez szerencsére nem olyan (?)

Ez alapján úgy tűnik de:

https://si.shimano.c...C-MC36-1540.pdf

Azt hittem, csak sima stx volt ilyen egybecsavarozott.

 

A láncnyúláshoz: sublerrel belsőt mérsz, ami újkorában 119,5 mm, ha a 120,5-öt elérte, elkopott. Azt hiszem ez egy görgőnként egy tized.



#158
ZolkoW

ZolkoW

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.687 hozzászólás

azt jól érzékelem, hogy néha százalékot, néha mm-t adnak meg nyúlásra? Vagy ilyenkor 8 x fél colt vesznek, és az amúgy is kábé 10 centi, tehéát mindegy?

 

Retrofan: mekkora lyukköre van? szerintem csak az kell hozzá, és hogy szimmetrikus 5 karos.

Egyszer írta valaki, hogy valamelyiknek egymáshoz rögzülő tányérjai vannak, de a képkeresés alapján ez szerencsére nem olyan (?)



#159
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.306 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

7926 km, eláztam 4-ből 4x az elmúlt 2 hét folyamán, ez biztos nem tett jót a láncnak; mindegy, ~0.3mm nyúlásnál tartok.

 

A Fathomon ugye egy alap 12-sebességes SRAM lánc van. Na, ez mindössze 712 km eddig, de már 0.2-0.25mm nyúlás...wacko.png

Fathom, gyári SX/NX szintű lánc, 1911 km-nél 0.5mm, 12-sebességesnél csere javasolt itt, így cseréltem. Picit kevesebbet bírt, mint a 11-sebességes KMC-k (azok 2k-2.3k km-t tudtak nálam). xx1 eagle rainbow lánc lett a helyére. Nem véletlenül, mert...

 

...közben az xx1 eagle rainbow lánc az XC gépen 8950 km-nél (!!!), 23 hónapnyi használat után biggrin.pngbiggrin.png 0.3mm nyúlás. biggrin.pnglaugh.pnglaugh.png


zscs módosította - 2021. június 08. - 20:27


#160
retrofan

retrofan

    fórumtag

  • fórumtag
  • 160 hozzászólás

A segítségeteket kérném.

1996-os STX RC hajtóműhöz (FC-MC 36) szeretnék venni 5karos 32fogú lánctányért.

Létezik hozzá kompatibilis lánctányér?