Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Tárcsafékek - általános eszmecsere

* * * * * 2 szavazat

  • Lépj be és szólj hozzá
18505 hozzászólás a témában

#661
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Mindkettő tárcsaméretnek az össz energia amit ell kell oszlatni ugyanaz, ha ugyannyi súlyt kell lelassítania ugyanazon a távon. Ilyenkor az erőkar is ugyanaz. Csak akkor nagyobb az erőkar hogy ha a kissebb tárcsával nem tudtad volna elérni azt a fékhatást, vagyis rövidebb távon állsz meg a naggyal.

 

Ezek után a nagyobb féktárcsának csak akkor van értelme ha problémáid vannak a fékhatással mert pl. a tárcsa/pofa túlmelegedik. Illetve akkor kell kerülni a nagy tárcsát ha hajlamos vagy satufékezni, mert akkor túllépheted az 32-es ill. gyorszáras egészséges erőkar tartományát. Erre annál nagyobb az esély minél több súlyt kell lelassítani persze.



#662
bardocz

bardocz

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 464 hozzászólás

Korántsem, a tárcsa rádiuszát tekints az erőkarnak, a 180-as tárcsához képest a 203-asnak  2.3 cm hosszabb ez az erőkar, ergo a forgás ponton nagyobb erők tudnak ébredni.

Szivesen lerajzolom valamikor jövőhéten érthetően, most sajnos nincs időm, ábra nélkül lehet nehezebben érthető.

Abban igazad van, hogy a potenciális maximum az nagyobb a nagyobb tárcsán. De, a limit az nem mindig ez. Hanem az, amikor már emelkedik a hátsó kerék, én aszfalton ezt tekintem maximumnak.

Ebből van neked egy súrlódási erőd a talaj meg a kerék között, meg a ~13" kar, ami körül forog, ez a nyomaték tárcsától függetlenül konstansnak vehető.

Amennyiben a 160 mm-es tárcsával tudsz úgy fékezni, hogy ezt elérd, akkor én szerintem papíron, a nagyobb tárcsával nem fogod jobban terhelni a villát.

Ha a 160 mm-es tárcsa ehhez nem elég, akkor természetesen a nagyobb tárcsa jobban terheli majd a villát.



#663
gaboca1

gaboca1

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.348 hozzászólás

Tökmindegy mekkora a tárcsa, ugyan akkora nyomaték fogja csavarni a villát ha ugyan akkora a lassulás. Amíg nem kizárólag határon fékezel, addig nem látom hol lenne nagyobb a terhelés meg mitől. A fékkart húzni pont kisebb erővel kell, mert nagyobb átmérőn fékezel, maga a súrlódó erő is kisebb a tárcsán.

Korántsem, a tárcsa rádiuszát tekints az erőkarnak, a 180-as tárcsához képest a 203-asnak  2.3 cm hosszabb ez az erőkar, ergo a forgás ponton nagyobb erők tudnak ébredni.



#664
ultio

ultio

    TARC

  • fórumtag
  • 1.169 hozzászólás

Tökmindegy mekkora a tárcsa, ugyan akkora nyomaték fogja csavarni a villát ha ugyan akkora a lassulás. Amíg nem kizárólag határon fékezel, addig nem látom hol lenne nagyobb a terhelés meg mitől. A fékkart húzni pont kisebb erővel kell, mert nagyobb átmérőn fékezel, maga a súrlódó erő is kisebb a tárcsán.

 

Logikusnak hangzik.

Nem hiszem, hogy nagyon sokszor a határon fékeznék, így ez magyarázat lehet, miért nem okoz gondot a 203-as tárcsa 32-es telóval.


Canyon Spectral 29 AL 5
 
rasti rusti


#665
bardocz

bardocz

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 464 hozzászólás

Lehet számít, nem tudom.

Én tényleg nem tapasztaltam semmi a 203-as tárcsával, csak hogy biztosan megállít.

Tökmindegy mekkora a tárcsa, ugyan akkora nyomaték fogja csavarni a villát ha ugyan akkora a lassulás. Amíg nem kizárólag határon fékezel, addig nem látom hol lenne nagyobb a terhelés meg mitől. A fékkart húzni pont kisebb erővel kell, mert nagyobb átmérőn fékezel, maga a súrlódó erő is kisebb a tárcsán.



#666
ultio

ultio

    TARC

  • fórumtag
  • 1.169 hozzászólás

Akkor csak hússzal...

 

Lehet számít, nem tudom.

Én tényleg nem tapasztaltam semmi a 203-as tárcsával, csak hogy biztosan megállít.


Canyon Spectral 29 AL 5
 
rasti rusti


#667
Szines Géza

Szines Géza

    újonc

  • fórumtag
  • 15 hozzászólás

85 kg vagyok  :)

Akkor csak hússzal...



#668
ultio

ultio

    TARC

  • fórumtag
  • 1.169 hozzászólás

De lehet hogy 50 kilóval kevesebbel terheled meg :)

 

85 kg vagyok  :)


Canyon Spectral 29 AL 5
 
rasti rusti


#669
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.654 hozzászólás

20 gramm/pár egy fékpofa, szóval kb. zéró anyag. Egy autó fékpofája meg kilókban mérhető. Aránytalan az árához képest a bringás fékpofa.A gumik is durván túlárazottak az autókéhoz képest. (szerintem)

Kutatás/fejlesztés, technológia ??? Te sem gondolod komolyan, hogy pl a Shimano fékpofái annyit változtak az utóbbi években !

Ez nem autógyártás vagy Forma-1.

 

 

a méret nincs összefüggésben az árral. értsd: nem csak az alapanyagot (vagy annak mennyiségét) hanem a technológiát is meg kell fizetni, meg a kutatás-fejlesztést is.


Marci

#670
Szines Géza

Szines Géza

    újonc

  • fórumtag
  • 15 hozzászólás

Technológia + Fejlesztés = Az előtt dobod ki, hogy elhasználnád.

Magadat ámítod! De ez a te bajod. Az enyém meg az, hogy nem szeretem, amikor hülyének néznek!

Például azzal, hogy az általam használt betétek, Németországban három-ötezer forinttal kevesebbe kerülnek!: http://www.bike-disc...37789/wg_id-282

Tehát kb a felébe! Technológia mi?!?!? Ja! Egyenesen Izraelből!



#671
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16.879 hozzászólás

Ha valaki ráér, elmagyarázhatná, hogy miért olcsóbb egy autóba való garnitúra, mint az én kerékpáromra!?!?!

a méret nincs összefüggésben az árral. értsd: nem csak az alapanyagot (vagy annak mennyiségét) hanem a technológiát is meg kell fizetni, meg a kutatás-fejlesztést is.


"A man always has two reasons for doing anything: a good reason and the real reason." J.P. Morgan

"Science is not a democracy that can be voted on with the popular opinion." Earl R. Geddes P.h.D.


#672
bardocz

bardocz

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 464 hozzászólás

Ha nem is dobod ki, de veszel bele újat és kiderül, hogy elillant a lelke a betétnek, (mint ahogy én is jártam) csak megerősítésképp. Persze ezzel a probléma nem lesz megoldva, miszerint nem szívesen dobnád ki a két hónapos betéteket, de lehet, hogy ez az egyetlen út.

 

Furcsa, hogy ez az autóknál mennyire nem jelentkezik. Sokkal erősebb hatásnak vannak kitéve, jóval mostohább körülmények között. De nem! Ott vasig lehet koptatni akkor sem csökken a teljesítménye.

Ha próbálom kizárni egy érzékeny, tapasztalatlan felhasználói réteg kizsákmányolását, akkor már csak a csoda marad!

 

Ha valaki ráér, elmagyarázhatná, hogy miért olcsóbb egy autóba való garnitúra, mint az én kerékpáromra!?!?!

Mert nagyságrenddel többet gyártanak bele, így adhatják olcsóbban.


  • mof kedveli ezt

#673
Szines Géza

Szines Géza

    újonc

  • fórumtag
  • 15 hozzászólás

Ha nem is dobod ki, de veszel bele újat és kiderül, hogy elillant a lelke a betétnek, (mint ahogy én is jártam) csak megerősítésképp. Persze ezzel a probléma nem lesz megoldva, miszerint nem szívesen dobnád ki a két hónapos betéteket, de lehet, hogy ez az egyetlen út.

 

Furcsa, hogy ez az autóknál mennyire nem jelentkezik. Sokkal erősebb hatásnak vannak kitéve, jóval mostohább körülmények között. De nem! Ott vasig lehet koptatni akkor sem csökken a teljesítménye.

Ha próbálom kizárni egy érzékeny, tapasztalatlan felhasználói réteg kizsákmányolását, akkor már csak a csoda marad!

 

Ha valaki ráér, elmagyarázhatná, hogy miért olcsóbb egy autóba való garnitúra, mint az én kerékpáromra!?!?!



#674
zsbacsi

zsbacsi

    vendég

  • jóváhagyásra váró
  • 287 hozzászólás

olyannal találkoztatok, hogy egy bringázás keretében gyakorlatilag nullára megszűnik a fékhatás?

reggel elindulok, tökéletes hátsó fék, hazafele semmit nem fog.

nekem az a gyanúm, hogy valahol a hőségben fellocsolt úton sikerült egy kis olajos vizes cuccnak a tárcsára és így a fékbetétre jutnia.

próbáltam csiszolóvászon, izopropil alkohol, kiégetés kombót, majd hosszú lejtőn sokat fékezést (semmit nem fog ezek után sem).

cx77 fék, resin betét, slx tárcsa, kb 2 hónapos a cucc..

 

sajnálom kidobni az alig használt betéteket, de úgy sejtem nincs más választás..

 

de ha valakinek van ötlete, kivele :)



#675
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Az rs-em 32 mm-es, gyorszaras es 203-as tarcsaval hasznalom evek ota. Eddig rendben minden.

 

De lehet hogy 50 kilóval kevesebbel terheled meg :)



#676
ultio

ultio

    TARC

  • fórumtag
  • 1.169 hozzászólás
Az rs-em 32 mm-es, gyorszaras es 203-as tarcsaval hasznalom evek ota. Eddig rendben minden.

Canyon Spectral 29 AL 5
 
rasti rusti


#677
Szines Géza

Szines Géza

    újonc

  • fórumtag
  • 15 hozzászólás

Akkor nincs mese. Építenem kell egy új kerékpárt! :-)



#678
sala

sala

    Telóguru

  • fórumtag
  • 13.250 hozzászólás
  • LocationSvájc

Közben addig merészkedtem a "problémamegoldásban" (lásd: fékerő növelés), hogy mi van, ha lecserélem elöl a 180-as tárcsákat 203-asra?

A villa 32 es fox 100-as úttal.

SEM a 32mm becsuszó, sem a gyorszár NEM ALKALMAS a 203 tárcsához


fuck me, i'm famous!
-- Go ahead, Droids! --->

#679
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Akkor ti jól egymásra találtatok.. sebességfüggők  :)


Akkor nem jött le hogy pont el akartam tanácsolni a száguldástól. Az az utca kanyargós, szűk, meredek, rohadtul be lehet gyorsulni és nem tudsz megállni ha tényleg elengeded és bármi keresztül/szembejön. Ez azt jelenti hogy a fekvőrendőrök előtt se döntöttem ott rekordot, azóta meg pláne nem, mert nem száguldoztam ott.
 

Fekvőrendőr miért probléma?


Mert ha abból indulunk ki hogy átugrod, akkor annyival rövidíti a kanyarokat illetve a pályát ahol lehet fékezni, ezzel még veszélyesebbé téve azt a szakaszt.



#680
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás

Hát ha új villát akarsz venni, rajta.

 


Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!