Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Hátitatyó - kell-e, ha igen milyen (márka), mekkora?

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
794 hozzászólás a témában

#21
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Nem, mozaikszó.

 

C -ciánakril

I -iridiumszulfát

T -tórium

R -radon

O -oxigén

M -maltodextrin

S -sulfur

A -almaecet

V -vanádium

 

Mennyi időbe került a választ kidolgozni? :)

 

 

Szent-Györgyi Albert neve ismerős?  Csak annyira természetes, amennyire a víz :)

 

Igen, rákereshettem volna előbb is. Ez kell nekem.



Halkan hozzáteszem, hogy ma kiderítettem, a víz íze olyan, nem a szívókáé. A vadonatúj zsákot csak tiszta vízzel öblítettem ki nagyon sokszor. Mindig is csak víz volt benne és minden használat után rövidesen többször is alaposan kiöblítem és kirakom száradni. Használat előtt is többszörös öblítés. Csak vízzel, semmi mással.



#22
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

:D ... na, én ilyen magasságokban már nem merek a témához szólni, nem vagyok ilyen okos... úgyhogy én csak egyszerűen használom a cuccot, nem aggódok és bután halok meg. Ti meg csak aggódjatok helyettem is, hogy halálos-e vagy sem... :)


Annyiban igazad van hogy jobb az életet vígan és gondok nélkül élni, viszont ennek a hátoldala az hogy esetleg másoknak kárt okozol azzal hogy pl. többe kerül az egézségügy, produktív éveket dobsz el stb. A kulacstéma önmagában nem tesz jelentős különbséget, de a gondolkodásmód mindenre kihat és a sok kicsi összeadódik. De ezt folytatni már jelentősen off topic eszmecsere lenne.

#23
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Mondjuk úgy, hogy ha nem sikerül maradéktalanul kiöblíteni a zsákot, akkor a különféle mosószerek íze elég hosszan érződik. És hiába van némelyiknek kellemes illata, attól az ízük még pocsék ;)


Igaz, ha marad benne akkor nem feltétlen kulacs/mosogató reakciót érzel, hanem az érzékszerveid (nyelvbimbók) reakcióját a szerrel :)
 

Azért azt már magyarázza el nekem valaki, hogy ha az ivószatyor "műanyagsága" a zavaró, akkor a kulacsnál miért nem zavarja ugyanez?


Engem az is zavar, de az élet egy kompromisszum, az oxigén is oxidáns, tehát rövidíti az életet, de ugye az azért még sem mellőzhető :) Ez rizikómenedzsment és haszon/hátrány számítás, ahol lehet a legjobb alternatívát választod, főleg ha nem kerül semmibe. Azt hogy egy műanyag kulacsból kioldódik káros anyag ami x ezreléknél rákhoz vezet pl. ellenezheti az hogy xx százaléka a bicikliseknek egészségesebben él mint egy passzív valaki aki sose nyúl műanyaghoz de túlsúlyos és érelmeszesedésben távozik 60 évesen. Ezen belül viszont számít hogy mekkora adag műanyagot kapsz, ha már sportolsz.

A mezei kulacsnál rendszeres öblítéssel és üresen/nyitva tárolással, hosszabb használat után már gyakorlatilag nem lehet érezni semmit. A freddyke által említett erős íz viszont nagy mennyiségű hatóanyagra utal.

Most lehet jönni azzal, hogy az alu kulacs nem műanyag, de akkor ezt majd gondolja át még egyszer ;)
Mielőtt jönne a "mééér?" kérdés: Az aluból több dolog oldódhat ki, mint akármelyik ivószatyorból, és pont emiatt van bennük műanyag védőréteg.


Az alu sem egészséges, pl. Alzheimerhez vezet, de más adagokról beszélünk. Az is más dolog hogy sima vízet tárolsz benne vagy mindenféle adalékkal, pl. tea, cukor, savak gyümölcsléből/kolából stb. Olyan műanyag bevonat amiből jelentős mértékű káros anyagok oldódhatnak ki értelemszerűen nem használnak pl. termoszbevonásra, ami pont arra való hogy tűzforró italokat töltsön bele az ember. Saját csekélyke tapasztalomban legalábbis még sose éreztem semmiféle mellékízt termosznál.

ha algásodik az ivózsák csöve az gáz?


Az bizony, pl. a legionella baktérium belélegzésnél halálos is lehet. Mondjuk ez nem alga, de az alga arra utal hogy elég hosszú ideje áll benne a víz. Főleg szobahőmérsékleten így megterem egy pár dolog. Nekem a számítógép vízhűtésében (szilikoncső) termett meg amikor nyáron egy pár hetes vakáció elött elfelejtettem kiüríteni. Akkor még nem tudtam mi az a Legionella és beleszagoltam, förtelmesen büdös is volt :)
 

Egyszerű-nagyszerű :)


Fuuuú, ez vagy a dihidromonoxid hiányos testvére, vagy Valaki Forrón Szereti :)

Nem, mozaikszó.


Sötétben világító pillanatragasztó? :)

#24
Vejne

Vejne

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4.309 hozzászólás

A citromsav természetes anyag?

Szent-Györgyi Albert neve ismerős?  Csak annyira természetes, amennyire a víz :)



#25
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás

Nem, mozaikszó.

 

C -ciánakril

I -iridiumszulfát

T -tórium

R -radon

O -oxigén

M -maltodextrin

S -sulfur

A -almaecet

V -vanádium

 


  • Sly78 kedveli ezt
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#26
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Köszönöm ezt a sok hozzászólást. Ennyire már nem tudok reagálni, mert akkor regényt kellene írnom.

 

Ha már szóba került, a kulacsban levő vízen gyengén-közepesen érzek műanyag ízt, attól függően mennyit áll benne a víz. Az ivózsákból iváskor viszont üvöltve érzem a szilikon ízt. Lehet, hogy a cső végén levő szilikon adagolónak (is) van ilyen íze, amit a számba veszek. Nem tudom, de sem a kulcs, sem az ivózsák nem nyugtat meg. És csak ezért az egyért nagyon megbántam az ivózsákot. Már jó ideje nézegetem a fém/üveg kulacsokat, de nem találtam olyat egyelőre, ami kapacitásra megfelelne.

 

Egyébként semmit nem öntök a zsákba csapvízen kívül és azzal is öblögettem idáig. Minden tekerés után nem csak kiöntöm, hanem ki is mosom tiszta vízzel és úgy szárítom ki. Kell akkor ez a cécó? A tablettákat hanyagolnám, tartok tőle, hogy ezek sem egészségesek. A citromsav természetes anyag?



#27
Aty22

Aty22

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 319 hozzászólás

...

 

:D ... na, én ilyen magasságokban már nem merek a témához szólni, nem vagyok ilyen okos... úgyhogy én csak egyszerűen használom a cuccot, nem aggódok és bután halok meg. Ti meg csak aggódjatok helyettem is, hogy halálos-e vagy sem... :)


  • tomidny kedveli ezt

#28
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás

vannak kifejezetten hátitatyó tisztítására kitalált tabletták.

http://www.bringabut...tta-kifuto.html

Ugyanaz a hatóanyag mint a neomagnol


Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#29
kalaius

kalaius

    maximus

  • fórumtag
  • 11.904 hozzászólás

Egyszerű-nagyszerű :) 

 

454px-Acetic-acid-2D-skeletal.svg.png

 

 

 



#30
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16.879 hozzászólás

vannak kifejezetten hátitatyó tisztítására kitalált tabletták.

http://www.bringabut...tta-kifuto.html


"A man always has two reasons for doing anything: a good reason and the real reason." J.P. Morgan

"Science is not a democracy that can be voted on with the popular opinion." Earl R. Geddes P.h.D.


#31
tomidny

tomidny

    maximus

  • fórumtag
  • 13.954 hozzászólás

Ez is arra utal hogy valami reagált.


Ha különféle mosogatószerrel vegyíted ami arra van kitalálva hogy kémiai reakciók által oldja a koszt akkor ez persze nem feltétlen így van.

Mondjuk úgy, hogy ha nem sikerül maradéktalanul kiöblíteni a zsákot, akkor a különféle mosószerek íze elég hosszan érződik. És hiába van némelyiknek kellemes illata, attól az ízük még pocsék ;)

 

Azért azt már magyarázza el nekem valaki, hogy ha az ivószatyor "műanyagsága" a zavaró, akkor a kulacsnál miért nem zavarja ugyanez? Most lehet jönni azzal, hogy az alu kulacs nem műanyag, de akkor ezt majd gondolja át még egyszer ;)

Mielőtt jönne a "mééér?" kérdés: Az aluból több dolog oldódhat ki, mint akármelyik ivószatyorból, és pont emiatt van bennük műanyag védőréteg.


Bûnözõ vagyok.
Ordítok Füstölök

#32
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16.879 hozzászólás

ha algásodik az ivózsák csöve az gáz?

az azért lehet gáz :)


"A man always has two reasons for doing anything: a good reason and the real reason." J.P. Morgan

"Science is not a democracy that can be voted on with the popular opinion." Earl R. Geddes P.h.D.


#33
mof

mof

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.297 hozzászólás

thats-so-interesting-please-tell-me-more

 

ha algásodik az ivózsák csöve az gáz?



#34
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Nekem egy napon belül eltűnik a csőből a víz, a zsák aljába pedig lefolyik a maradék, de ezzel nem lehet mit kezdeni, ki kell törölgetni. A gravitáció már csak ilyen.  :)


Nekem bevált: felaggatod a szárítóra és ráirányítasz egy ventilátort, legfeljebb pár órán belül minden elpárolog. Ez bármire jó ami hirtelen kell miután pont akkor derült ki hogy elfelejtetted kimosni. Vészhelyzetben a hajszárító is bejött.
 

Hogy miért van szilikon íze a víznek? hát, ezt nem tudom én eddig nem tapasztaltam ezt CamelBak zsáknál (ill. egyszer, amikor mosogatószerrel tisztítottam ki a zsákot, akkor hetekig műanyag íze volt a víznek benne).


Megadtad a választ, reagált, ami után egy ideig valami kioldódik belőle. Azt mindenki el tudja képzelni hogy inkább rossz mint gyógyító hatása van bármi műanyagra utaló íznek.
 

Egyben biztos lehetsz, nem amiatt fogsz meghalni, úgyhogy nem kell itt ráktól és egyéb káros hatásoktól tartani.


Az ilyen állításnak csak akkor van súlya ha szakorvosi képesítés és/vagy független tanulmányi eredmények támasztják alá. Egy ugyanilyen vélemény: szerintem statisztikailag többen halnak meg abban hogy mindenféle műanyagokból isznak mint amennyien meghalnak mert üvegből isznak.
 

Ez nem új találmány, évtizedek óta használják, nem halt még bele senki a használatába, Te sem fogsz!

 
Az emberiség évtizedek, évszázadok, évezredek óta csinál csomó marhaságot és a végletekig tud menni az önámítással. Itt van pl. a dohányzás, amibe ténylegesen belehalnak emberek, ezzel már nagyjából mindenki tisztában van de mégis mennyien folytatják, vagy akár tagadják mert ismernek egy kilencvenéves családtagot aki még vígan pöfékel.
 

http://bolthely.hu/a...ol_tabletta_10x  Minden le van róla írva túrán az ivóvizet is ezzel fertötlenitem ha nincs tiszta víz. Olcsó és bevált.


Ez is olyan dolog hogy "miéééért....". Ha megnézed a hatóanyag képletét akkor valahogy szembe kell tünnie a benzolgyűrűnek, ami valahogy nem jó ötletnek tünik ivóvízben (úgy tudom kimondottan rákkeltő). Bár nem vagyok szakdiplomás kémikus ahhoz nem kell zseninek lenni hogy rájöjjél hogy ez csak akkor működne káros hatások nélkül ha a hatóanyag időzítve oszlana fel, tehát aktivizálódik amikor vízzel érintkezik, megöli a bacikat aztán feloszlik. A használati utasítás szerint 2 óra után lehet használni a vízet, de ez szerintem csak a megölt baktériumokra vonatkozik, nem arra hogy az összes hatóanyag valahogy semlegesítődött/eltünt a vízből. Szóval esetleges rákokozó hatásoktól eltekintve legalább azt várná el az ember hogy a bélflórának nem használ, mert a szer nem tud különbséget tenni a hasznos és káros baktériumok között. A legjobb esetben helytelen adagolásnál tovább pusztít és rendes hasmenésed lesz tőle. Akváriumos fórumok szerint a kényesebb halakat (pl. harcsa) ki kell venni, ami arra utal hogy csak a mennyiség miatt nem feltétlen probléma, de már elég dologról derült ki hogy hosszabb távon kis mennyiségek se használnak.

Azt mondanám hogy mi baj van a víz felforralásával? Persze abból indulok ki hogy nem különkommandó vagy aki dzsungelfedezékben nem rakhat tüzet, vagy túrázó akinél nincs gázpalack, nem készült és valahol eltévedt egy jelentősebb hegyen ahol nincs más választás mint a szomjanhalás. Minden más körülmény között vagy könnyen hozzá lehet jutni ivóvízhez vagy ki kell bírni, nem érdemes kompromisszumot kötni ilyen alapvető egészségügyben. Olyan messze a civilizációtól szerintem itt nem sokan tévednek hogy pl. ne tudjanak valahová becsöngetni egy pohár vízért.

Hasonlóan nemrég derült ki hogy a lázcsillapító szedésével valószínüleg több halált okoznak egymásnak az emberek, mivel a láznak az a lényege hogy gátolja a vírusok szaporodását. Elnyomott immunrendszernél gyorsabban tudnak szaporodni és tovább terjedni. Csillapítót ezért csak akkor ajánlatos szedni ha veszélyesen magas a láz.
 
Ugyanilyenek derültek ki vitaminokról: statisztikailag aki hosszú időn keresztül mindeféle multivitamint szed hamarabb hal meg mint aki nem szed semmiféle kiegészítőt. Itt főleg piaci érdekek működnek.

További klasszikusok az antibiotikumok és mindenféle fertőtlenítő túlhasználata. Ezek miatt csak rosszabb lett a helyzet mert gyakorlatilag felgyorsítottuk a baktériumok fejlődését és fejlesztettük a rezisztenciájukat.
 

Volt olyan aki próbálkozott mindenféle tisztítószerrel, de csak brutálisan rossz íze lett tőle a zsáknak...


Ez is arra utal hogy valami reagált.
 

Amúgy pont a napokban olvastam egy cikket a műanyag palackok körüli hisztériáról, hogy kioldódik belőlük minden, de egy kémikus szépen elmondta, hogy lófaszt. Olyan hőmérsékleten készülnek, hogy ami esetleg kioldódna az már akkor elpárolog ;)


Az megint más téma hogy ki mit mond mert nagyon sok az elfogultság, érdek és sajnos nemhozzáértés a tudósok között is (én pl. olyat olvastam hogy a tanulmányok jelentős nagyrésze nem ismételhető, várt eredményből kiindulás miatt, egészen az adatok hamisításáig), de azzal szerintem egyetérthetünk hogy ha freddyke érzi hogy műanyag/szilikoníze van valaminek, akkor nem hozzáállás kérdése hogy nem semleges a cucc.

Van mindenféle alaptalan tévhit (pl. DEHA (diethylhydroxylamine) meg dioxinnal és hűtéssel foglalkozó félelemkeltő körlevelek). Viszont a BPA (Bisphenol A) műanyag ivóedényekből ki lett tiltva, és ez még relatív új fejlemény (2012, FDA). Az utóbbi pl. meddőséget és rákot okozott a kisérleti állatoknál, és gyerekeknél neurális és viselkedési fejlődészavarokra van gyanu (hyperaktivitás, felgyorsult kamaszkor stb.). Ezekből attól függően hogy kit kérdezel többet vagy kevesebbet tagadnak le, például azzal a magyarázattal hogy az állatokon végzett kisérletek nem feltétlen kivetíthetőek az emberre. Na hát köszönöm, akkor miért is lett nagy nehezen hivatalosan betiltva? Mert a gyártók már az évek óta tartó rossz PR miatt szépen lassan kivonták a forgalomból és így nem érte őket anyagi kár. Ez mondjuk nem azt jelenti hogy a te kulacsodban/hátitayódban nincs.
 

A szilikonból meg aztán tényleg nem oldódik ki semmi. Az kémiailag elég stabil cucc ;)


Ha különféle mosogatószerrel vegyíted ami arra van kitalálva hogy kémiai reakciók által oldja a koszt akkor ez persze nem feltétlen így van.



#35
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.638 hozzászólás

Eddig amúgy olyan zsákom volt, aminek hálós háttól elálló hátrésze volt. Most a Vaude-n hátra simuló lélegző szivacsos hátrész van, és érdekes módon nem izzadok benne jobban, és még stabilabb is a zsák, mert jobban rámsimul.

Nekem hálós és szivacsos Deuter zsákom is van. Semmivel nem érzem rosszabbnak a szivacsost - sőt, az vettem észre, hogy nyáron a hálós teljes felületén rányomódik a hátamra és ott teljesen izzadt lesz a mez. Szerintem ez a háló alatt szellőzés dolog egy népmese csak.


Marci

#36
tomidny

tomidny

    maximus

  • fórumtag
  • 13.954 hozzászólás

Ivózsákot egy haver fogsor tisztítóval pucolja, az leszed mindent, nem káros, stb. Egy tabletta bele a zsákba jó sok vízzel, és az szépen elpezseg...

Volt olyan aki próbálkozott mindenféle tisztítószerrel, de csak brutálisan rossz íze lett tőle a zsáknak... Én mondjuk mivel csak vizet töltök bele, ezért nem is kell kimosnom. Bringázás után általában kiöntöm belőle, és hagyom kiszáradni, és így nem is poshad bele semmi.

 

Télen a megfelelő öltözet fontosabb, mint fél liter tea ;)

 

Amúgy pont a napokban olvastam egy cikket a műanyag palackok körüli hisztériáról, hogy kioldódik belőlük minden, de egy kémikus szépen elmondta, hogy lófaszt. Olyan hőmérsékleten készülnek, hogy ami esetleg kioldódna az már akkor elpárolog ;)

A szilikonból meg aztán tényleg nem oldódik ki semmi. Az kémiailag elég stabil cucc ;)

 

A ivózsák szopókája meg a normálisabb cuccokon védőkupakkal van ellátva, szóval a legnagyobb dzsuvában se lesz koszos.

 

Eddig amúgy olyan zsákom volt, aminek hálós háttól elálló hátrésze volt. Most a Vaude-n hátra simuló lélegző szivacsos hátrész van, és érdekes módon nem izzadok benne jobban, és még stabilabb is a zsák, mert jobban rámsimul.


Bûnözõ vagyok.
Ordítok Füstölök

#37
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás

Most már egy ideje használom a Camelbak-ot, lennének kérdéseim.

Írtátok a citromsavat, hogy azzal lehet fertőtleníteni. A kérdés milyet vegyek és hol kapok?

 

A csövet is átmosom használat után, aztán leveszem a szívókát, hogy tudjon száradni. Azt veszem észre, hogy meleg, fűtött szobában 1-2 nap múlva is ott vannak benne a vízcseppek. Csak akkor megy ki ha mindkét végét felfelé állítva szárítom, de úgy elég nehéz letenni. Mit javasoltok a kiszárításra?

 

Az ivózsákkal azt tapasztalom, hogy kimosás után ha teljesen kirázom belőle a vizet a betöltő nyíláson keresztül, fejjel lefelé felakasztás után összegyűlik az alsó részen (tehát a betöltő nyílás alatt), amit ha nem itatok fel, napok múlva is ott lesz. Ehhez még könnyen hozzáférek, de nem túl logikus elrendezés, hogy nem folyik ki a víz.

 

A táska egyébként nagyon kényelmes, a hátamról az izzadtságot felveszi, azt is leginkább csak alul, mert ott gyűlik össze a kabáton is. Attól, hogy rajtam van, ráizzadást nem nagyon tapasztaltam.

 

Ami nem tetszik benne, hogy a szívókának és a víznek nagyon szilikon íze van. Ez pedig mindenképp káros, akár rákkeltő is lehet ha olyan fajta szilikon.

http://bolthely.hu/a...ol_tabletta_10x  Minden le van róla írva túrán az ivóvizet is ezzel fertötlenitem ha nincs tiszta víz. Olcsó és bevált.


Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#38
Aty22

Aty22

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 319 hozzászólás

Citromsav nem fertőtlenítő, azzal a különböző lerakódásokat lehet eltávolítani az ivózsákból (pl. vízkő, különböző szerves lerakódások). Hogy milyet veszel az mindegy, lehet gyógyszertárban is kapni és boltokban is, főleg befőzési időszakban.

Nekem egy napon belül eltűnik a csőből a víz, a zsák aljába pedig lefolyik a maradék, de ezzel nem lehet mit kezdeni, ki kell törölgetni. A gravitáció már csak ilyen.  :)

Nem kell ebből ekkora ügyet csinálni, lényeg hogy szellőzni tudjon, az összegyűlt vizet másnap kitörölgeted és kész.

Hogy miért van szilikon íze a víznek? hát, ezt nem tudom én eddig nem tapasztaltam ezt CamelBak zsáknál (ill. egyszer, amikor mosogatószerrel tisztítottam ki a zsákot, akkor hetekig műanyag íze volt a víznek benne). Egyben biztos lehetsz, nem amiatt fogsz meghalni, úgyhogy nem kell itt ráktól és egyéb káros hatásoktól tartani. Ez nem új találmány, évtizedek óta használják, nem halt még bele senki a használatába, Te sem fogsz! 



#39
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Most már egy ideje használom a Camelbak-ot, lennének kérdéseim.

Írtátok a citromsavat, hogy azzal lehet fertőtleníteni. A kérdés milyet vegyek és hol kapok?

 

A csövet is átmosom használat után, aztán leveszem a szívókát, hogy tudjon száradni. Azt veszem észre, hogy meleg, fűtött szobában 1-2 nap múlva is ott vannak benne a vízcseppek. Csak akkor megy ki ha mindkét végét felfelé állítva szárítom, de úgy elég nehéz letenni. Mit javasoltok a kiszárításra?

 

Az ivózsákkal azt tapasztalom, hogy kimosás után ha teljesen kirázom belőle a vizet a betöltő nyíláson keresztül, fejjel lefelé felakasztás után összegyűlik az alsó részen (tehát a betöltő nyílás alatt), amit ha nem itatok fel, napok múlva is ott lesz. Ehhez még könnyen hozzáférek, de nem túl logikus elrendezés, hogy nem folyik ki a víz.

 

A táska egyébként nagyon kényelmes, a hátamról az izzadtságot felveszi, azt is leginkább csak alul, mert ott gyűlik össze a kabáton is. Attól, hogy rajtam van, ráizzadást nem nagyon tapasztaltam.

 

Ami nem tetszik benne, hogy a szívókának és a víznek nagyon szilikon íze van. Ez pedig mindenképp káros, akár rákkeltő is lehet ha olyan fajta szilikon.



#40
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

de abból nem lehet inni!


200-007-2T.jpg
  • Sly78 kedveli ezt