Kedves Fórumozók!
Szeretnék segíteni a Spinning téma-körben. Mielõtt belekezdek gyorsan bemutatkozom, annak ellenére, hogy talán páran ismertek! Boros Tamás vagyok, és Heves megye elsõ Spinning terem tulajdonosa! A fitnesz szakmában dolgozom 9 éve, melybõl 4 év az USA-ban történt. Hobbiként egyre ritkábban szerepel az MTB – USA-ban igazolt tag votam, indultam NORBA versenyeken, edzõhely: Plattekill Mountain, NY volt. -- Manapság az ultra hosszú távok motiválnak országúton. Állóképességi verseny ritkán, sajnos nem kezdtem elég hamar ahhoz, hogy "megérje" terhelnem magam verseny körülmények között, azért néha-néha elindulok! Évi 18000-22000km-ert tekerek, ehhez jönnek a vendégekért edzések heti 10-18 órában idõszaktól függõen! Jelenlegi a fõ cél az edzettség, állóképesség megtartása, és a tanítás, szem elõtt tartva a következõ mondást: “ igen sok olimpiai edzõ sohasem nyert aranyat”
Egy Spinning terem rengeteg olyan dologban segít az év 365 napján, amely hatékonyabbá teheti a kerékpározás hatékonyságát! Olyan képességek elsajátítását, gyakorlását lehet megoldani, amit kint kevésbé, vagy egyáltalán! Példának hoznám a pedál-forgatás hatékonyságának fokozását, vagy a pulzus alapú edzéseket:
A Spinner-en való edzés nagy elõnye hogy 20-25%-ban magasabb pedál-fordulaton képes a növendék edzeni, -- 20kg-os lendkerék-- ezzel javítva az edzés célhoz vezetõ utat, mely az energia takarékos pedál-forgatás. Kevesebb elvesztegetett energia, ebbõl következik hatékonyabb izomerõ felhasználás hosszabb távon!
Tapasztalataimra építve véleményem, egy jól szellõztetett teremben az edzések 80%-át végezhetjük el! Azonban "Top Peak" üzemmódhoz már az oxigén dús kinti levegõ nélkülözhetetlen! Ez a maradék 20% edzés idõ -- 20% maximum(!) de lehet kevesebb ha egy bizonyos cél távra szabjuk edzésünket--
Mindenkinél létezik egy komfortos pedál-fordulat, amely "automatikusan" mûködik. Azonban mindenki, képes edzeni izmait egy magasabb fordulaton a növelve az erõ felhasználást! Kutatások bizonyítják országúti tekerések leghatékonyabb a 80-100 pedál-fordulaton. MTB-nél ez 60-80RPM --igaz, kivételes sportolók képesek 60 alatti pedál-fordulatra, azonban ez, az esetek 10%-a, és megfelelõ felkészülés hiányában igen sérülés veszélyes lehet!
Spinner-en precíz ellenállás-állítás lehetséges, nincs fokozat így pulzus számról-pulzusszámra edzés is kivitelezhetõ, és a terepviszony megtervezése --sík, hegy-- is szabadon választható!
Jobb termek felszerelt SPD pedállal, és pulzusmérõ órával rendelkeznek, és az eredeti Spinner geometria megegyezik egy MTB 17"-os vázzal. A beállítás lehetséges 150cm-220cm-ig, testsúly maximum 130kg-ig.
Sajnos igazán jó edzõt aki kerékpárosoknak megfelelõ órát is meg tud tervezni tapasztalataim szerint kevés, hiszen annak ellenére hogy minden profil alkalmazható kinti kerékpározásnál, a felhasználók 80%-a a ducibb, illetve a "tünci dresszes" lányok, és 20% az sportos atléták, sajnos --helytelenül-- nagyon sok edzõ így egyszerûen fittyet hány az igazi bringásokra! Ne ragadjatok le az elsõ oktatónál, illetve ne hagyatkozzatok a saját képzelõ erõtökre -- ez nem egy görgõ-- sok múlik egy jó edzõn, meg kell találni azt, akinek kisugárzása, és szakmai felkészültsége meggyõzõ!
Szerény személyem ragaszkodik ahhoz, hogy az órán használt kommunikációs eszközökkel minden vendég motiválva érezze magát, és ne egy szürke személyként nézze azt, mikor szaladhat az öltözõ felé az óra végén
Spinning edzések végzése nem alapfeltétel a sportos atléték esetében --mint Ti is--, azonban igeny hatékonyan javítja a képességeket!
Azok akik úgy érzik szükség van további segítségre privátban állok rendelkezésre, ha tudok szívesen segítek!
A pár sorom lényege nem az önreklámozás, a cél a Spinning --mint védett edzésforma-- körüli köd eloszlatása!
( . ) ( . ) \l/ 8====O