Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Látni & látszani!

* * * * * 2 szavazat

  • Lépj be és szólj hozzá
8712 hozzászólás a témában

#8521
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
hmm!
en jobb szeretm ha a lampa arra vilagit amerre nezek!

neeeem??

a lampatest egy egyszeru spot lampa (philips tungsram,...)
az akksi egy meg egyszerubb zseles akksi (ez olcso)
de nicd vagy nimh is lehetne azzal konnyebb lenne kicsivel a cucc is a penztarcat is!

#8522
eric

eric

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.147 hozzászólás
lor: azért gondoltam h a kormányra, mert az én ízlésem szerint oda világítson amerre megyek, a fejemre meg nem akarok aggatni semmit. ::) :)
Egyébként milyen lámpa az? Úgyértem a lámpatest. Vmi spotlámpa, vagy mi? Jah és akksit honnan szerváltál hozzá, na meg milyet?

#8523
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
auf deutsch
http://home.arcor.de...mik/Werkst5.htm
http://bike-magazin....e/1202lampe.htm

#8524
Rave_Ace

Rave_Ace

    Dömdödöm

  • globális moderátor
  • 3.201 hozzászólás
Danikám:
Már megint engem akarsz tanitani? :o
Lovas_Gabi:
A Xenon izzó úgy néz ki mint egy hagyományos ízzó kivülrõl, csak a csatia elég speckó.
Belül pedig van két elektróda ami között egy üveg gömben van a Xenon gáz amit fel kell ízzitani és ahoz kell a nagy gyújtófesz.
Eygébként az egyik volt kollégám a kocsijába betett a távolsági és a tomitott helyére is ilyet és azzal büntet éjszakánként! ;D


#8525
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
jaja!


a sima halogent nem kell izitani.
de a femhalogent meg xenont igen ugyanugy kell, mint a fenycsovet. utana pedig a nagy frekvenciaju fesszel kell adni neki az 'ivet' !
de hatasfoka sokkal jobb.

#8526
TrollEmber

TrollEmber

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 905 hozzászólás
kinyitsz egy könyvet, amiben személyautók mûszaki dolgairól van szó (pl. amibõl anno készültél a mûszaki vizsgádra a jogsihoz), et voilá.... :)

#8527
Lovas_Gabi

Lovas_Gabi

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.725 hozzászólás
Na én mint kisokos:
Ha jól vettem ki a hozzászólásokból a xenon pilács mûködési elve hasonló a nagyfesz halogén lámpákéhoz? ???

Viszont:

Nem értem, miért kell a gyujtó. Ezzel a fénycsöveknél találkoztam, ahol a csõ két végén lévõ izzószálak áramkörének megszakítását végzi a felfûtés után, mivel az ionizált gáz vezetõvé válik.

A halogén lámpáknál nem volt gyújtó, szétszedtem párat. Viszont olyat már láttam, hogy a halogén pilácsok külsõ üvegburkolata kikapcsolás után még vörösen izzott!

Még egy kérdés:
Danika honnan vette ezt a szakszöveget? Csak azért, mert nem hiszem, hogy tanulta volna, vagy saját magától jött rá!
Viszont a kifejezés olyan precíz szakszöveg, amit csak profi tud. ;) ??? ??? ???

#8528
Ras

Ras

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.021 hozzászólás

Azon kívül meg a gyújtó arrra van, hogy beindítsa a xenont és utána mûküdjön.


nem tudom pontosan hogy is mûködik ez a xenon lámpa, de gyanítom hogy mint a fém halid ez is nagynyomású gázkisülõlámpa, akkor tehát:
az indító 1-10kV nagyságrendû feszültség (amit 12V-ból elõállítani igen komoly elektronika kell) után amikor önfenntartóvá válik a kisülés, az árama a végtelenbe akar nõni, aminek korlátozására szintén nem egyszerû a megoldás, valamint nem kis hõt is termel, ezért olyan durva egy ilyen lámpa ára...

Az általa létrehozott fény legnagyobb sajátossága, hogy nem folytonos, hanem vonalas spektrális eloszlású. Csak bizonyos konkrét frekvenciákon bocsát ki magából fénysugárzást, a többi frekvenciákon egyáltalán nem vagy csak nagyon kis mértékben sugároz. Ettõl lesz egy kisülõ lámpa fénye és színhõmérséklete (látványa és érzete) olyan, amilyet még csak meg sem lehet közelíteni a folytonos spektrumban sugárzó halogén lámpákkal.


énnekem ez inkább hátrány mint elõny...
utálom a vakítóan fehér tiszta kékes fényt... (persze tény hogy jobban látni mert a mélységélesség amit létrehoz talán jobb...), a

Azon kívül a xenon a kocsikban is 12V-ról mûködik és semmivel sem nagyobb a hõje, mert akkor károsodna a foncsor a lámpabúrában.


érdekes a sima halogénes izzólámpában a búra hõfoka több 100 fok kell legyen (ez a búra nem a külsõ burkolat, hanem gyakorlatilag a búra az izzó külsõ burkolata), szerintem a külsõ burkolat így is simán 50-70 Celsius-fok

ettõl függetlenül a fémhalidot már megoldották lásd cicaszemék © by zOrg ;)
ott kb 20Wattot nyomat a cucc, de azért se azt a búrát se a Mirage és hasonlók búráját nem fogdosnám 3 óra használat után ::), pláne mivel halogén izzók búráját fogdosni botorság mert a zsír beég a kvarcba és törékennyé teszi...

#8529
vendég_vdani_*

vendég_vdani_*
  • vendég

Azét kedves Dániel, mert a Xenonhoz kb 80.00 Volt kell, hogy belobbanjon és, hogy azt elõállítsd 12 voltból nem kevés elektronika kell, amit cipelni nem egyszerû, másrészt meg olyan hõje van, hogy leolvadna a markolatod a kis bringádról! ;)


Szia RaveAce!

Ez egy teljesen más elven mûködõ lámpa. Röviden és leegyszerûsítve: egy speciális elektronika által létrehozott nagy frekvenciájú váltakozó magas feszültség segítségével egy üvegkamrában két elektróda között ívet hozunk létre. Összehasonlítva a halogén típusokkal, ez az autólámpa nem érzékeny a rázkódásra, sokkal nagyobb az élettartama, és sokkal jobb a fénytechnikai hatásfoka. Az általa létrehozott fény legnagyobb sajátossága, hogy nem folytonos, hanem vonalas spektrális eloszlású. Csak bizonyos konkrét frekvenciákon bocsát ki magából fénysugárzást, a többi frekvenciákon egyáltalán nem vagy csak nagyon kis mértékben sugároz. Ettõl lesz egy kisülõ lámpa fénye és színhõmérséklete (látványa és érzete) olyan, amilyet még csak meg sem lehet közelíteni a folytonos spektrumban sugárzó halogén lámpákkal.

Azon kívül meg a gyújtó arrra van, hogy beindítsa a xenont és utána mûküdjön. Azon kívül a xenon a kocsikban is 12V-ról mûködik és semmivel sem nagyobb a hõje, mert akkor károsodna a foncsor a lámpabúrában. Ez csak elektronika kérdése.
Egy xenon izzó meg kb. 20-30e Ft tehát drága de 5x jbob is. (!)
TheZolee, az általad leírt történet ismerõs! :)))

Hali

VDaNi

#8530
Ras

Ras

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.021 hozzászólás
azért a HHHn a 24 óráson engem a Mirage X meggyõzött hogy érdemes azt a plussz kilót cipelni éjszaka...

a led se rossz de azért ég és föld a különbség...

#8531
thez

thez

    maximus

  • fórumtag
  • 26.354 hozzászólás
hmm:) ez jo szoveg... nekem csak azert szolnak be mostanaban, mert este mikor elmegyek gurulni a varosba, nem az utra van allitva(tompitva) hanem a kocsikra DIREKT. szoval egy "kutya kozonseges" 3 ledes macskaszem 4 ceruzaelemrol mukodtetve bovej jo mindenre. relativ sokaig birja, es olyan eros h eddig az volt a baj, h nem volt lampam(nem akartam osszeutkozest ezert a yardokkal, es parszor majdnem ki is vasaltak) most meg azert szolnak be, h kapcsoljam mar ki vegre... es ezt egy szembejovo kocsibol uvoltottek at... hmm. lehet h megiscsak jo vmire? jaes az utat is rendesen megvilagitva... megeri
8) 8) 8) 8)

#8532
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás

Ja: és fõúton egy apró felfelé billentéssel rá lehet bírni a szembõl érkezõ osztrák rendszámú béemvés törökgyereket, hogy jobban jár, ha tompított fényt használ.


:-))))
es mukodik!

#8533
zOrg

zOrg

    exgépész

  • fórumtag
  • 5.740 hozzászólás
Van egy korrekt leírásom (sajnos németül...), 100 DM-ból gyártott egy német csákó 70W-os lampiont a kerékpárjára. Persze: 100 maki nem volt kevés pénz, de mondjuk a Lupine cuccok 600 márkás induló árához képest (is)...

Alapvetõen Lor-ral egyetértek, lehet házilag bab lámpákat kreálni. A Mirage egy éve cirka 20 ropi volt, töltõvel, komoly zivatarokat kibír és disznó akksija van. Számomra még az a "fájdalomküszöb" árban, amit érdemes kiadni, ha nem csak szökõévekben mész éjszaka a falu fõuccáján egy kört.

Ja: és fõúton egy apró felfelé billentéssel rá lehet bírni a szembõl érkezõ osztrák rendszámú béemvés törökgyereket, hogy jobban jár, ha tompított fényt használ. ;D

#8534
zOrg

zOrg

    exgépész

  • fórumtag
  • 5.740 hozzászólás
Sigma MirageX:
802 gramm az akku és 145 gramm a két kis pilács.

A cicaszem HL-MH310 Stadion ajánlott ára itthon 220.000 forint, tehát a Sigma nem ötöd árban lenne - ha lehetne kapni...

#8535
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
miet kell a kormanyon lennie a lampanak?!

a lampa kb 5eft-bol kijon boven! abbol nem kell ketto a kormanyra de a buksira sem! foleg ha ilyen 'jatek' lampakhoz vagy szokva!
haverok addig nem allnak velem szoba mig ki nem kapcsolom. vagy meg kell szoknom, hogy csukott szemmel is hunyorogva beszelnek velem! :-/

#8536
Rave_Ace

Rave_Ace

    Dömdödöm

  • globális moderátor
  • 3.201 hozzászólás
Azét kedves Dániel, mert a Xenonhoz kb 80.00 Volt kell, hogy belobbanjon és, hogy azt elõállítsd 12 voltból nem kevés elektronika kell, amit cipelni nem egyszerû, másrészt meg olyan hõje van, hogy leolvadna a markolatod a kis bringádról! ;)

#8537
eric

eric

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.147 hozzászólás
lor: mennyibe kerül az a kis lámpácska, ami a sisakodon van? Lehetne házilag barkácsolni a cangára is. ;D Kormány alá berakni két olyan lámpát, egy aksit szerválni vhonnan, és megvan! ;D
Elég ütõs lenne...

#8538
Ras

Ras

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.021 hozzászólás
ha jól sejtem a xenon égõ is halogén elven mûködik. A LED viszont teljesen más elven, szóval az olyasmi helyett inkább jó messze állnak egymástól ;)

ez a Stadium3 500 dolcsi körül elég fincsi lehet.. 21 wattos égõ 3500 candela...
a két kisebb is elég jó... a sigma is kb ezekkel van egy súlycsoportban ::)

na megvan:
a sigma mirage X (20+5W) 60/20lux 6000/2000candela

kissé érdekesek az adatok... ezek szerint ez gyári adatok szerint lenyomná a Stadium3-t, amit azért nem hiszek... hiszen 5öd annyiba kerül és ez sima halogén az meg fémhalid...


a tisztánlátás kedvéért (hátha ::)):
a candela a fényerõsség a lux pedig a megvilágítás mértékegysége, és a lux= candela*szteradián/négyzetméter

#8539
eric

eric

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.147 hozzászólás
Na jah, háttez kerül asszem 20-25e ropogós forintba.
Egyébként az autókba elég drágák ám azok a xenon izzók, több ezer forint darabja!

#8540
vendég_vdani_*

vendég_vdani_*
  • vendég
Sziasztok!

Nem értem miért nincs xenon? Keveset fogyaszt, egy kocsiban levõ xenon csak 20-30 W kb.
1 kiló a rendszer olvastam is. A 85W halogén.
A xenon lenne az igazi, habár ezek a LEDesek olyasmik.
Feltöltött kép
Amúgy Factorban az egyik bringán ki van rakva egy ilyen light!

VDaNi