Az a helyzet, hogy Tekergek nem hiszi el a kínai árakat, béreket, a nyugati színvonalhoz mér mindent.
Tisztában vagyok velük, és próbálom elmagyarázni hogy mi a különbség a nominális árak és a valós költségek között, de nyilvánvalóan nem jön át.
"A félvezető technológia, amit használnak"
Nyilván ennek van szórása. A jobban sikerült darabok nem egy dzsunkán kötnek ki.
Pontosan.
Ez a "használt félvezető technológia" a ledeknél kb olyan, mint a nagy látványos UFÓ-król szóló filmek, [..]
Akkor magyarázzam el hogy hogy néz ki egy Szilicium henger amiből korong alakú rétegeket vágnak és azt hogy munkálják meg, milyen minőségi különbségek jelentkeznek a korong közepe és széle között, és hogy a szélén miért még nagyobb a szórás stb.? Ez miért lenne szerinted valami összeesküvés elmélet? Igen, van szórás, még az egyes bin-eken belül is.
Direkt azért hasonlítottam a számítógépes felturbózáshoz (elnézést ha overclocking, binning stb. érthetetlen, nincs időm mindenre Magyar megfelelőt keresni - ha van, aki ezzel foglalkozik az tudja miről beszélek) mert ott ugyanazt a technológiát használják (nem UFO-kat) és ugyanaz a "vödrözés" van, és ugyanúgy mérhető, kézzel fogható szórás van, vödörtől függetlenül is.
Pontosabban két dolgot kéne szétválasztani:
1) a) Az adott bin a táblázatod szerint produkál egy garantált Lumen-t egy adott áramerősségnél.
b ) A CPU gyártó egy adott Volt-nál produkál egy garantált, stabil MHz-et.
2) a) A Kínai csodalámpa rárak olyan áramot hogy "5000" Lumen legyen a 320-ból.
b ) Az overclocker rárak vízhűtést, vagy folyékony Nitrogént és csinál 50%-al több MHz-et.
Te az első esetről beszélsz ahol nincs lényeges külöbség egy "vödrön"
belül. Az adott teljesítményt nagyjából nyújtják az adott áramerősseg mellett, kis, szemmel nem érzékelhető különbségekkel. A margók közötti eltérések rejtve maradnak. Ha viszont nem rendeltetés szerűen használod akkor lényeges különbségek jelentkezhetnek, az adott csoporton belül is.
CPU téren jó példa a Celeron 300A ami sokszor 450 MHz-et tudott a gyári léghűtéssel. Az 533-as ugyanazzal a félvezető technológiával (nem UFO-kkal, hanem 250 nanométeres "folyamat mesterséggel" (argh)) készült és nagy nehezen elment 800-ig, de már csak vízhűtéssel, mert gyakorlatilag az Intel maga használta ki a jelenlévő szórási határokat a számukra elfogadható margóig.
Ezt azt jelentette hogy minden chip tökéletesen működött 533 MHz-en, az alap áramerősséggel. De ha 800 MHz-en próbáltad használni jelentős különbségek nyilvánultak meg. Ha szerencséd volt és a korong közepéről kaptál egy chip-et, ugyanazon a sorozaton belül (bin-en belül, bár akkor egy bin az adott sebesség/tipusszámnak felelt meg, revizió megint más téma) ugyanúgy elérted a 800 MHz-et, de kevesebb Volt-on, kevesebb hővel, hosszabb élettartammal.
Egy az egyben ugyanaz történik a Cree és más LED-ekkel is ilyen többezer-Lumen-es kivitelezésben. A táblázatod szerinti kis szórást észre se veszed, egy bin-en belül főleg nem, de túlterhelve lutri lesz élettartam, fényhozam, akksiterhelés, hőtermelés és stabilitás szintjén. Lehet hogy sose fogsz rájönni hogy 20 év helyett 2 évig jó (vagy a tied épp 5-ig, a másiké fél éven belül megadja magát), vagy hogy egy jobb chip-pel hosszabb ideig tartana az akksid, vagy melegebb időben nem károsítaná önmagát annyira. De hát az mindegy mert ócsó, tízszer le lehet cserélni abból a pénzből (és mivel tisztában vannak a szórással, tízszer ki is cserélik akár "ingyen"), kit érdekel hogy tizszer dömpingölik a gyárban a szennyvízüket a folyóba, nem te kapsz tőle rákot.
Egyrészt honnan szereznének annyi használt ledet, [..]
Nem tudom honnan szeded a használtat. Hivatalosan eladott chip-ekről van szó amin belül szórás van, a bin-en belül is. Az nem azt jelenti hogy eladnak valamit ami nem működik, hanem hogy eladnak valamit ami tökéletesen működik az ajánlott árammal és többé kevésbé produkálja a reklámozott lumen-t, viszont ha nem 320-at produkál hanem "5000"-et, mert többszörös áramerősséget küldesz át rajta, akkor a fényerősségek között annál nagyobb szórás lesz és rohamosan rövidebb lesz az élettartama stb.
Már innen és más kerékpáros közösségekből is rengeteg ember vett olcsó DX-es lámpákat és meg vannak ezekkel elégedve. Ez így jól láthatóan csúsztatásra, szándékos ferdítésre alapul amit leírtál.
Na akkor hol tudom megnézni a többéves összehasonlító statisztikát, szignifikáns mennyiségű résztvevővel ami ezt a csúsztatást elhantolja?
Ha tényleg akarod tudni hogy repkednek az UFO-k vagy mi akkor ne anekdotális bizonyítékokra hagyatkozz hogy xy is vett és szerinte tök jó hanem vegyél 100 ilyet ami a DX-es képek alapján ugyanaz 10 különböző forgalmazótól és hasonlítsd össze hogy mennyi hőt termelnek, mennyi ideig tart az akksi ugyanannál a hőmérsékletnél stb. Mérd le fénykamrával hogy mennyi valós Lumen-t termelnek. Szerinted 1-2% lesz a szórás? Azért linkeltem be a 100W-os videót mert ott nyilvánvaló a különbség, a sorozatban és párhuzamosan bekötött LED-ek tömkelege felnagyítja a szórást.
Ami itt utána áll, hogy egyes ledek szerinted "földrengést és víz szennyezést okoznak, amíg a drágábbak nem okoznak ilyesmit", azt ugye Te sem gondolod komolyan?
Tessék a szótárban felkeresni az analógia fogalmát