A lumenben mért fény mennyisége legfeljebb kettő XM-L T6-os led fényével lehet egyenlő, ami 2 X 910 lumen = 1820 lm max. Persze ez nem azt jelenti, hogy az ne lenne bőven elég szinte bármire. Na meg amennyiért vetted azzal az akkuval, azért meg az már ajándék volt.
Egyébként a lumen, látható fény mennyiség érték, az egy szemmel érzékelhető fény mennyiséget jelent, ezért olyan műszerrel lehet mérni, ami hullámhossz érzékenységben is erre készült, vagyis az emberi szemhez hasonló a szín érzékenysége. Ezen kívül képes kell legyen a mérő felületén befogadni az összes, a mérendő fényforrásból kilépő fényt.
A lux mérése már valamivel könnyebben megoldható a telefonos alkalmazással is, persze csak trükkösen.
Azzal a telefonal tudsz egy-egy kis pontban lux értéket mérni. Ezekből a mérésekből tudod majd kiszámolni az átlag megvilágítást.
A lux megvilágítás érték és a lumen fény mennyiség kapcsolatát ismerjük.
Ide beszúrok egy lexikális definíciót ezzel kapcsolatban:
Forrás: http://hu.wikipedia....wiki/Fotometria
Tehát a lámpát olyan távolságra teszed egy világos felülettől, hogy kb 1 négyzetméteres felületen oszoljon meg az összes kilépő fény mennyiség. Itt több mérést érdemes végezni, amiből végül átlagot lehet számolni, ugyanis a megvilágítás erőssége nem mindenhol egyforma, ezért több helyről, felülettel arányosan mintavételes méréssel lehet hozzávetőleges átlag eredményt elérni. A kapott lux értékekből átlagot számolsz. (a számszerű lux értékeket összead és eloszt a mérések számával).
Tehát mérsz a közepén és nagyjából arányosan az egész területről több mintát kell venni felület arányosan.
Az ezekből kiszámolt átlag nagyjából tükrözi az össz lumen által létrehozható megvilágítását egy ilyen adott egy négyzetméteres felületnek. Ebből viszont könnyen vissza számolható a tényleges lumen érték, ami durva közelítéssel 1800 lumen körül kell kijöjjön.
Egy valódi lumen mérő (ami közvetlenül a ráeső fény erősségét méri) egyébként így néz ki:
Méréskor az összes fénynek a fehér kör alakú ablakon kell bejutni.
Így tudja megmérni.
A különböző bolti és gyári lámpa tesztekben sok mindenféle lux adatot szoktak megadni, amit ki tudja hogyan mértek meg.
Ahhoz, hogy az tényleg használható legyen, még tudni kellene egyéb adatot is. Pl van olyan lámpa, aminek a fénye előtted 2-3 méter távolságra egy 20 centis átmérőjű kört világít meg adott lux fényerővel, mellette minden sötétben van (láttam már ilyent).
Ugyanennyi lux fényerővel ha megvilágítod magad előtt az egész útfelületet, szélétől a széléig mint egy autó lámpája,. az is adhat hasonló lux megvilágítás értéket. Viszont az egyik lámpa legfeljebb fél Wattal, 50-70 lumennel világítja a 20 centis kört, amíg a másik 30 Wattal, 3000-4000 lumennel bevilágítja előtted szélesen az egész utat a szélétől a széléig, azonos lux értékű megvilágítást adva.
Tehát a lux érték önmagában nem mond semmit egy lámpa fényének a használhatóságáról, de sokat semmiképp.
Ezért nem elég az az információ egy lámpa fényének a maghatározásához, hogy az mennyi lux megvilágítást biztosít, mert arról nem esik szó, hogy mekkora területen tudja ezt biztosítani.
Ezt a témát az elmélet megértése miatt részleteztem szét ennyire.
Edited by Balu1, 2014. May 25. - 22:38.