Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Balatoni bringakörút

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
98 hozzászólás a témában

#81
Fehérje

Fehérje

    vendég

  • fórumtag
  • 46 hozzászólás
hmmmm... Káptalanfüred? Az Almádi környéke ugye? Nem is tudom, miféle tapasztalataim kötõdnek ehhez a helyhez, emlékezetemben nagyon összefolyik Alsóörssel. Tehát vagy itt van az a bizonyos két út KÖZÉ mutató értelmezhetetlen bringakörút tábla, vagy ezen a szakaszon robogtam neki 30kmh-val egy villanyoszlopnak, amiikor a tócsákat és az útra kilógó bokorágakat kerülgetve egy pillanatra lankadt a figyelmem. Ez utóbbi nagy élvezet volt: fájó kézfejjel letekerni a maradék 160km-t. De másnap a röntgen szerencsére nem mutatott sem törést sem repedést ;D

...de egy biztos: cross-jellegét tekintve valószínûleg esélytelen a füredi "belsõ úthoz" képest, amit ideális terepet nyújt az elsõ teleszkópok teszteléséhez (ilyenem sajnos nincs)

#82
Ras

Ras

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.021 hozzászólás
azért Káptalanfüred környékén nem nevezném "tükörsima, profi kerékpárutaknak" az ott található enyhén crossos beütésû 3-4 kilómétert...

#83
Fehérje

Fehérje

    vendég

  • fórumtag
  • 46 hozzászólás
Üdv fórumlakók!

Bizonyára vannak közöttetek néhányan, akik már indultak valamilyen Balaton-körüli kerékpártúrán/versenyen (pl. Balaton 200). Ezek a rendezvények azonban nagyrészt a jobb minõségû fõutakon zajlanak. Hadd mutassam be azonban az utat egy kicsit más szemszögbõl a "Balatoni bringakörút" nyomvonalának érdekességeivel megismertetve benneteket.

Rólam annyit kell tudni, hogy pusztán lustaságból kerékpározok, mivel mostanában nehezen szánom rá magam a futásra (mennyivel könnyebb esténként 30km-t letekerni alig egy óra alatt, mint 7-10km-t futni fele-kétharmada ennyi idõ alatt). Megemlítendõ továbbá, hogy MTB-vel "ûzöm az ipart", mert noha inkább a száguldást és a nagy távolságokat kedvelem, nincs kedvem minden hajszálrepedést kerülgetni - és a Balaton menti utcácskákon szép számmal akadnak ennél nagyobb (javítatlan) úthibák is.

Lássuk hát, milyen is a "Balatoni bringakörút" igazi arca, egy olyan ember szemszögébõl, aki megelégszik évente egy ilyen túra megtételével. A "körút" értékelése Siófoktól indul - mivel itt lakom - és innen az óramutató járásával ellentétes irányban haladok majd. Az épelméjû ember ugyanis nyilván az elején esik át a túra nehezén (a déli part dombjaival és a várható szembeszéllel) és a végére hagyja a déli part 1m-es szintkülönbségû útjait (leszámítva egy balatonszemesi, kb. 30 méteres domb megmászását).


KELETI KANYAR (SIÓFOK-BALATONFÛZFÕ)
Érdemjegy: 4

Ez a szakasz nem sok izgalmat hoz, a bringakörút táblái jól követhetõk, mindössze három kisebb szakasz említhetõ meg, mint érdekesség.

Kenesei emelkedõ: pozitívumként említendõ meg, hogy tavaly végre kijelöltek egy a 71-es fõúttal párhuzamos utcácskát az emelkedõ és az azt követõ lejtõ átvészelésére. Ugyanis korábban csak egy kerékpározást tiltó táblával találkozhattunk ezen a szakaszon, de semmi utalást sem találhatott a kerékpáros arra, hogyan úszhatná meg szabályosan ezt a kalandot (esetleg a silány minõségû járdán...). Az viszont negatívum, hogy miért kell ehhez 300 méterrel korábban az út baloldalán, majd - az út alatti gyalogosátkelõn átevickélve) - a jobb oldalán kolbászolni. Nem lett volna egyszerûbb 300 méterrel távolabbra tenni a táblát?!

Balatonkenese-Balatonfûzfõ "erdei" szakasz: egész hangulatos, rövidke, régóta létezõ kerékpárút. Hangulatosabb csak akkor lehetne, ha nem beton, hanem földút vezetne át a 71-es fõút melletti erdõsávon.

Balatonfûzfõ: a bringakörút itt a fõút és a Balaton közti kis utcákon került kijelölésre. MTB-osok itt nyugodtan tekerhetnek (esetleg érdemes az útszakasz megkezdése elõtt imbuszkulcs-készlettel meghúzni minden csavart amihez csak hozzáfértek). Az országútisoknak sem kell aggódniuk: mindössze egy 2-3km-es szakaszon kell a vállukon vinniük versenyparipáikat. Illetve ez is mellõzhetõ, amennyiben van náluk komplett tartalékalkatrész-szett, esztergapad, stb.



ÉSZAKI PART (BALATONFÛZFÕ-KESZTHELY)
Érdemjegy: 4-es alá

Nehéz helyzetben voltam az érdemjegy megítélésénél. Déli-parti lakosként ugyanis csodálattal adózom a jelentõs hosszúságú frissen megépült, tükörsima, profi kerékpárutaknak. Ezekrõl az utakról annyit kell tudni, hogy a part menti kis települések közötti szakaszokon épültek, csupán a településeket elérve kell "eljönni" a fõút mellõl, a települések kisebb - a fõúttal párhuzamos - utcácskáin megtéve az azokon keresztülvezetõ utat. Ez azonban nem bosszúság, kellemes kis falvak/városok ezek, és az így megtett kerülõ minimális. Van azonban két bosszantó kis apróság:

Balatonfûzfõ-Tihany: A bringakörút "kitáblázottsága" néhol példás, másutt gyalázatos. Két-három ponton is el lehet veszteni a helyes utat, nem egyértelmû irányjelzés (pl. derékszögû kanyarban a 45-fokos irányba, a két út közé mutató nyíl) illetve az irányjelzés abszolút hiánya miatt. Akinél azonban van térkép, iránytû, GPS (és talál egy helybélit, aki ismeri az utat) nem kell megijedniük, a szakasz könnyedén leküzdhetõ.

Zánka-Szigliget: Mindeddig megszokhattuk, hogy a part menti településeken nem vezet keresztül kerékpárút, ezért néhány méteres kerülõre szorultunk a települések utcáin át. Itt azonban "kicsit" túllõttek a célon a kerülõvel. Elõször is ugye, ahogy már megszoktuk, derékszögen elhagyjuk a fõút menti kerékpárutat. Van itt egy kis emelkedõ... hmmmm... 3 kilométer hosszan. És még mindig derékszögben távolodunk a Balatontól. Node alig kilométer és ismét párhuzamosan haladhatunk - igaz, jókora távolágban - a Magyar Tengertõl. Ezt követõen kis "hullámzás" vár ránk, dombra föl - dombról le kerékpározás formájában. Bringakörút táblák csak a legszükségesebb helyeken vannak, de végül is követhetõ az útvonal: nem kell bepánikolni, ha 4-5 kilométer óta nem volt egyetlen tábla sem, torzonborz alakok tûnnek elõ a fûtengerbõl kõbaltákkal hadonászva és keselyûk rebbennek szét jöttünkre a mamut-csontvázakról. Végül azonban megpillantjuk a Badacsonyt a maga fenséges valójában, de még mindig nem megyünk le (a tábláknak engedelmeskedve) a hegy lábánál fekvõ, szinte tükörsima fõútra. Helyette a Badacsony oldalában csalinkázhatunk föl-le-föl-le... és szinte sose akar elfogyni a hegy, úgy érzed, mintha mindig ugyanazt az oldalát mutatná feléd, és mikor már kezdenéd feladni: VÉGRE lemehetsz a fõút mellé.
Jómagam ezért a szakaszért haragszom a déli partra leginkább: azon túl, hogy 8-9 km kerülõ, meglehetõsen dimbes-dombos, így valószínûleg igazán csak a Tour de France hegyimenõjének készülõ országútisok (még macskaköves szakasz is van!) fogják örömüket lelni benne. Vagy csak én lettem teljesen "síkvidéki patkány" a déli parton tekerve??! ;)



NYUGATI KANYAR (KESZTHELY - ZALA/SOMOGY MEGYEHATÁR)
Érdemjegy: 4

Semmi különös. Épülget a kerékpárút a fõút és a Balaton közti földterületen. A kerékpárút korábbi kavicsos szakaszait is végre beburkolták. 195-200cm-es testmagasság elõnyt jelent, hogy megpillantsd az fõút menti gazon keresztül a kerékpárutat (mer' tábla az nincs). Azok az "ifjútitán" kerékpárosok, akik a túra kezdete óta eltelt hosszú órák miatt a szexuális megvonás tüneteit kezdik felmutatni, bizonyára örömmel fogadják majd az út menti örömlányok vidám integetését és eltöltenek majd itt néhány önfeledt percet... :D



DÉLI PART (ZALA/SOMOGY MEGYEHATÁR - SIÓFOK)
Érdemjegy: 2/3

Ez a szakasz a gyenge osztályzatot nagyrész az ún. "spórolós kerékpárút-építés" miatt érdemelte ki. Ennek lényege: minek építsünk külön kerékpárutat, a kerékpárosok majd jól ellesznek a gyalogosokkal! Vagyis az korábbi járdákat kinevezik "kerékpárút/gyalogút"-nak a megfelelõ tábla kibiggyesztésével. Súlyosabb esetben a járda melletti (iciri-piciri, jelentéktelen) utcácskára is kikerül egy tiltó tábla a kerékpározást illetõen. Négy említésre méltó szakaszra kell kitérnem:

Somogy/Zala megyehatár-Balatonberény: Az itteni part menti utat új burkolattal látták el és egyúttal kitettek egy kerékpározni tilos táblát is. Nem érdekelte a döntéshozókat, hogy ezen a szakaszon átkarikázva talán ha 10-15 autót lehet össz-vissz látni és azok fele is az út mentén pihenve hirdette a német faj felsõbbrendûségét (gy.k. "Zimmer Frei" táblás autók). A gyanútlan kerékpáros persze ilyenkor követi a bringakörút táblát messze-messze eltávolodva a Balatontól... khmmm... követné, mert hamarosan a fantáziájára lesz bízva, merre menjen. NEKEM mindenesetre sikerült a nap állása és az órámra pillantás után visszatalálni a part mellé. Ismét csak egy néhány kilométeres kis kerülõ örömeit élvezhettük...

Alsóbélatelep-Fonyód: Ennek a kb. 3km-es szakasznak az a különlegessége, hogy egyedül itt nincs kis part menti utca a Balaton és a fõút között a déli parton. Ezért itt korábban a fõúton kellett haladni, az ott száguldozó kamionok mellett halálközeli élményeket szerezve. Tavaly óta azonban e szakasz "szép" példája a már említett "spórolós kerékpárút-építésnek": a fõút menti járdán kerülgethetjük a gyalogosokat.

Balatonboglár környéke: A "spórolós kerékpárút-építés" iskolapéldája! A part menti kis úton tiltótábla kerékpárosoknak, a mellette lévõ fasor fái között autók parkolnak, orrukat fél méterre belógatva a járdára. A járdán gyalogosok százai nyüzsögnek; jobb oldalról sem lehet megkerülni õket, mert ott a vasúti töltés. Aki itt be akarja tartani a táblák által elõírtakat, annak két dolgot kell magával vinnie az útra: elsõsegélydobozt és ultranedvszívó Vileda törlõkendõt. A medikittel saját sérüléseit láthatja majd el a szakasz végén, a Viledával pedig a gyalogosok vérét lehet letisztogatni a vázról.

Balatonlelle-felsõ - Balatonszemes: Az általam ismert egyik legrégebbi igazi (!) kerékpárút VOLT itt valamikor a vasút és a fõút között. Voltak ugyan kisebb hibái - a rá nyíló számos apró utcácska mindegyikének elsõbbsége volt a kerékpárúttal szemben tekintet nélkül arra, hogy annak hossza 50-szerese a kis utcáknak, melyeknek végén elhelyezkedett - de ettõl eltekintve jó kis kerékpárút volt. Azonban a pénz nagy úr, és házak épültek a kerékpárút mellett (ezek szerint vannak, akik szeretnek a vasút mellett 20 méterre lakni/nyaralni) és az építési anyagokat szállító teherautók alatt a jóval kisebb terhelésre tervezett kerékpárút 10-15cm-es darabkákra töredezett. Így a kerékpárutat felszámolták, és a bringakörutat kijelölték egy párhuzamos útra (ami autósokkal közös útszakasz, ami azért jelentõs különbség a tisztán kerékpárúthoz képest - szerencsére a forgalom ezen az úton jelentéktelen).



Hát egyelõre ennyit a "Balatoni bringakörút" mibenlétérõl...


#84
ruff

ruff

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 784 hozzászólás
Én is csak annyit tok mondani ,hogy északi part rulez . Pontosabban bakony rulz ! Pl ott van az az izé ... mi is az ? ... bazalt .. mingyá eszembe jut ... bazalt orgona ? ja az . ott gyalog voltam, de pl az is tutti király hely  , meg az egész bakony , meg északi balaton part . Sõt, szerintem az irszágban a legszebb táj.van itt egy fasza domb , ahonnan lehet látni a badacsonyt , meg a zágrábi hegyeket is ,   8)

#85
Bitecus

Bitecus

    vendég

  • fórumtag
  • 58 hozzászólás
Az egész hír csak annyi volt, amit az idézõjelbe tettem, nekem nem tûnt szavazatgyarapító ígéretnek. Egyébként nem is az ígéretek alapján döntök. Fogalmam sincs, mennyi hiányzik még abból az útból, pedig körbementem már, mindenesetre igazatok van, majd akkor örülök, amikor azt írják, hogy elkészült.

#86
Ras

Ras

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.021 hozzászólás
Bitecus...
hát pl Veszprémbõl jelenleg le se lehet jutni a balcsihoz kerékpárúton... pedig már pár éve ígérgetik és csak 10 km a táv... (ebbõl becsületükre legyen szólva már 5 km el is készült tavaly õsszelre...)

#87
Andix

Andix

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.380 hozzászólás
Bitecus most nem akarom politikába folytani a topicot....  >:(
Ismerem már ezeket az ígéreteket.
Na mind1, inkább nem írok semmit.  :-/ Vagy már írtam ?  ;D

#88
Bitecus

Bitecus

    vendég

  • fórumtag
  • 58 hozzászólás
Ezt olvastam tegnap az egyik napilapban:
"Év végére elkészül a 201,9 kilométer hosszú, a Balaton körbekerekezését lehetõvé tevõ kerékpárút." :D


#89
Bitecus

Bitecus

    vendég

  • fórumtag
  • 58 hozzászólás
Én már körbetekertem - két részletben, de egy nap
alatt is teljesíthetõ minden további nélkül. A déli
part szerintem sem nagy szám, de akinek nincs más
választása, ott is találhat megfelelõ domborulatokat. ;) Az északi part viszont
valóságos paradicsom. Kellemetlen vonatos élményem még nem volt szerencsére. Szállást nem tudok ajánlani, mert én mindig az egyik haverommal szoktam menni, az egyik rokonának van ott nyaralója -> ingyen szállás.  ;D ;D ;D


#90
trifo

trifo

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.175 hozzászólás
Andix!

Ugyehogy! Azért is király a Káli medence! Én is végigjártam  majdenem az összes hegyet még régebben. Egy haverral felkerekedtünk, felmásztunk, fent aludtunk, aztán másnap hazamentünk. Olyan naplementéket ritkán lehet találni!
Meg akkor még voltunk olyan eszementek, hogy felmásszunk a Gulácsi köbányán keresztül bringával a hátunkon. Azóta se értem, hogy miért kellett...

Ott van a Hegyestû, a Tótihegy, a Gulács, a Csobánc, kicsit odébb a Haláp, a Badacsony, meg a Szent György hegy. Mindegyik megmászható többé-kevésbé kényelmesen. Az utakon meg szinte alig van forgalom.

Ja, meg ott van Tapolcán még a tavas barlang is, ha egy kis változatosság kell a sok bringázáshoz, az is rulez.

--Trifo

#91
Andix

Andix

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.380 hozzászólás
No, én elég sokat töltök Révfülöpön, ez Északi part, és a Káli medencétõl délre. A Káli medence szerintem full ász. Igaz hogy homok, de körbe a hegyek, és nincs is jobb mint amikor az ember megpillantja a Theodore Quelle feliratot, és Kékkúthoz ér.  ;D Badacsony, Fülöp hegy, etc, mindegyiken voltam cangával és tényleg nagyon tutter hegyek, és a sok-sok iszonyat  jó Balatoni panoráma. Tényleg úgy lenne érdemes menni, hogy le Szigligetre, onnan 3 nap mondjuk. És tekergélni, kanyarogva a hegyekben, meg néha letérni fürödni. Kemping, szállás, meg ilyenekkel nem érdemes foglalkozni, vadkemping, és sátor is max a szúnyogok miatt (vagy füst, ami távoltartja õket  ;D ;D ). A déli parton semmi izgalmas nincs, illetve ami van, az van az északin is (éjszaka nyitvatartó "könyvtár" stb  ;D ).

#92
Zed

Zed

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.693 hozzászólás
Ja van az úgy, hogy inkább elküldenek a vonat másik végébe, sem, hogy meg kelljen mozdítaniuk a seggüket, kinyitni a kerószállítókocsit, vagy hasonló. Ég az arcom, ha belegondolok, hogy ovis koromban még én is kalauz akartam lenni!  ;D ;D

#93
YOci

YOci

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 545 hozzászólás
Hi Zed!

Nem volt lefoglalva a kocsi,csak szerintem havibaja volt a sínbohoc néninek és ezért szorakozott velünk.
Nekünk kicsit több idõbe fog kerülni  mire megkerüljük a Balcsit de +probáljuk.

#94
Zed

Zed

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.693 hozzászólás
Június, Balaton 200. Nekem kb 5:40 szokott lenni.  Igaz semmit sem látok belõle, csak az elõttem lévõ hátsó kerekét. 6 óra alatt hányszor lehez elolvasni, hogy MAVIC?  ;D
Yoci, lehet, hogy azért küldtek át a vonat végébe, mert az lefoglalt kocsi volt. Ha összeszedsz egy 20-30 fõs társaságot, akkor felcsatoltathatsz egy bringaszállító kocsit a vonatra akkor is, ha egyébként nem lenne rajta, de persze elõre le kell organizálni.

#95
Ras

Ras

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.021 hozzászólás
körbe lehet menni, igaz nem végig kerékpárúton de ez sztem nem akadály...
és azért vannak északon nagyon szép helyek, szerintem a Káli medence is az meg a Pécselyi is +Badacsony, Tihany stb stb...

#96
kiscsango

kiscsango

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 715 hozzászólás
Nekem pont ellentétes a véleményem. A Káli medence egy kopasz fûsivatag. Mi ott a látnivaló? Viszont Szigliget, Tihany, Badacsony megérnek egy misét. Tudtommal még nem beszélhetünk összefüggõ körútról, csak szakaszok vannak meg. Zánka és Révfülöp között pl. én utoljára még nem találtam semmit.

#97
trifo

trifo

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.175 hozzászólás
Hali YOci!

A Balatoni bringakörút Almáditól Almádiig nekem nincs 8 óra :) Persze ennek alig több, mint fele idõ alatt is teljesíthetõ egy szálkásizmú országutisnak.

De ha csak bringázgatni szeretnél a Balaton környékén, akkor melegen ajánlom figyelmedbe a Balaton-felvidéket, azon belül is a Káli medencét. Meseszép tájak vannak arra!

Maga a Balaton part körbe szerintem nem túl izgalmas, persze lehet, hogy csak azért gondolom így, mert már sokszor láttam.

--Trifo

#98
kiscsango

kiscsango

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 715 hozzászólás
Hello!
Idén bringáztam a Balatonnál, bár nem mentem körbe. Megszállni bármelyik kempingben lehet. Ha nincs sátrad, akkor bérelhetsz bungallót. De mi speciel vadkempingeztünk, sokkal jobb helyen mint egy kemping. Két nap alatt kényelmesen körbe lehet menni, de szvsz a déli part nem sok figyelmet érdemel, tehát én az északin szállnék meg. Mondjuk Zánkán vagy Csopakon az ifjúsági szállókban.
A vonaton pedig a kalauz az úr. Általában normálisak, simán felengednek 6-8 bringát is a vonatra. Minket is küldtek már a vonat elejébõl a végébe. Kicsit morog az ember, de aztán megnyugszik.

#99
YOci

YOci

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 545 hozzászólás
Hi embörök!

Azt szeretném megkérdezni,hogy valaki megtette-e már ezt a távot s ha igen mennyi napjába került és hol szállt meg mert egynapos szállást nem igen adnak.
A másik dolog a vonaton hiába oda szálltunk ahol lehet bringát utaztatni (szépen bekeretezet bico a vagon oldalán)akkoris a végébe akarták velünk cipeltetni,veletek elõ fordult már ilyen? >:(