Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Ki mint edz, úgy arat!?

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
236 hozzászólás a témában

#61
tbalazs

tbalazs

    vendég

  • fórumtag
  • 86 hozzászólás
Ok: tekerés elött: hideg izmokat soha nem szabad nyújtani, mert az az izomszövetek mikroszakadását idézi elõ és ez kicsit sem tesz jót! Viszont tekerés után, meg közben(mondjuk ha felérsz egy komoly mászás után, nyugodtan megállhatsz egy 10 percre nyújtani! Tekerés után meg kifejezetten kell az izmoknak a nyújtás mert így gyorsabban tud regenerálódni, ez az egyik része, de a másik hogy így sokkal lazább tudsz maradni=jobb vagy lefele, illetve esésnél is jobb, meg ésegyáltalán jobban érzed meged utána!
Az izmokat még el lehet lazítani masszõrrel, bár ez drága mulatság, de egy héten legalább 1szer mindenképp el kéne menni hogy õ teljesen rendbe tegyen és el tudjál lazulni!
Ezeke igen fontosak a nyújtáshoz!
Nagyon fontos még a bemelegítés:
Ez kb 30-40 percig tart(egyéne válogattja) ezalatt valahol síkon, laza 50-60%os intenzitáson pörgessél! Ez egyébként kb míg kiérsz terepre! A bemelegítés közben úgy 20 perc után, kezdd el egy kicsit jobban pörgetni a lábad kb 1 percig olyan 130on! Ez segít a vérkeringés fokozásásban! Akkor amikor az un. bemelegítés befejezõdött nyomjunk egy 40 mp es full sprintet ahol mindent beleadva nyomjuk meg! Ez azért kell mert így reagálni tud a szervezet azzal hogy most már jön a terhelés és nem fogja azt váratlanul érni a dolog!(nem savasodsz be hirtelen)!
A tekerés befejezése legyen szintén egy kb 30-40 perces laza pörgetés 50-60%on vagy akár alatta az un: regenerálódási zónában! Így jobban tudsz regenerálódni és gyorsabb a fejlõdés mert a végén lévõ laza pörgetéssel segíted a szervezetet hogy a felgyülemlett salakanyagot kijuttasd a szervezetbõl!
Egyenlõre ennyi!!

#62
burce

burce

    bentlakó

  • fórumtag
  • 8.694 hozzászólás
tbalazs pls írjál még sokat sokat hogy mikor mit érdemes csinálni!

engem nagyon érdekel, és talán nem csak én vagyok így vele...

#63
tbalazs

tbalazs

    vendég

  • fórumtag
  • 86 hozzászólás
Azért kell pihenni mert ilyenkor egyébként is lelassul a szervezet és a nyári nagy hajtást ki kell pihenni!
Csak teljesen pihent szervezettel állhatsz neki a téli alapozásnak! Különben semmi értelme kimenni megfagyni mert pihenés nélkül nem fejlõdsz, sõt akár meg is betegedhetsz ha az immunrendszered a nem pihenéstõl kimerül! ezt vedd fontolóra!

#64
vendég_Charon_*

vendég_Charon_*
  • vendég
Ruff: Talán mert hideg van, meg Tüdõ Gyulával könnyen lehet ismeretséget kötni ilyentájt. Nyáron nem lehet pihenni, mert ott a rakat maraton/verseny/cukrászda  ;D ;) :D

Jojoba: Figyeld majd reggel kelés után (ha nem rohansz rögtön valahova) kábé 5-10 perccel a nyugalmi pulzusodat! Ekkor lefexel vízszintbe, és mondjuk 2-3 perc múlva (NEM VISSZAALUDNI!!!  ;)) megnézed a pulzusodat. Na ez a minimum pulzusszám. Ha rendesen megterhelted magad elõzõ nap, vagy nem vagy elég edzett, vagy túledzettél ezen látni fogod. Egy kiadós maraton után akár egy tizest emelkedhet!

#65
ruff

ruff

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 784 hozzászólás

másrészt ilyenkor pihenni kell,

miért kellene ? Pihenni nyáron kell a strandon 8) ;D
Ne de komolyan, miért pont ilyenkor kellene pihenni ?

#66
tbalazs

tbalazs

    vendég

  • fórumtag
  • 86 hozzászólás
szerintem hidegben felejtsd el a maxot kihozni! Fõleg azért mer ilyenkor õsszel, már lassul a szervezet az embernek és nem megy annyira a dolog, másrészt ilyenkor pihenni kell, harmadrészt meg kb így is meg tudod mondani a maxod: 220-életkor, ami edzetség függvényében változhat! De az alapozáshoz, hogy megmond a pulzus tartományod: ez is megteszi!

#67
jojoba

jojoba

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 337 hozzászólás
Lehet hülyeség amit most kérdezek,de sebaj!
Nem húzós,ezt hidegben próbálgatni?-gondolok itt arra,h nagyon hajlamos vagyok a torokgyullladásra-

#68
tbalazs

tbalazs

    vendég

  • fórumtag
  • 86 hozzászólás
Nekem ezt sportkorházban terheléses teszten sikerült! De ha kimész valami frankó emelkedõhöz ami sokáig emelkedig és fokozatosan egyre keményebben nyomod és amikor már fullon vagy akkor mégjobban kezd el nyomni úgy hogy utána azt mond ha az életem múlt volna rajta se tudtam volna gyorsabban menni, na akkor amit akkor mértél az a jó! Ja és fontos hogy elötte pihend ki magad, mert fáradtan nem megy föl a pulzusod! Ja meg fejben ott kell lenni= készülni kell rá hogy kiadod a maxot!!

#69
jojoba

jojoba

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 337 hozzászólás
És a max pulzusodat h tudod kikényszertíteni?
mert amit nekem eddig sikerült mérnem,az is csak 193,és ráadásul futottam,nem bringáztam..

#70
tbalazs

tbalazs

    vendég

  • fórumtag
  • 86 hozzászólás
Kiszámolás:

Max pulzus-nyugalmi=pulzus tartomány
Ha megvan: pulzus tartomány x a százalék
Aztán a kapott értéket hozzáadod a nyugalmidhoz!
Én esetemben:
213-46=167
(50%):167 x 0,5=83,5
84+46=130 (ennyi nekem az 50 %os intenzitás!
Ugyan így kell kiszámolni a többit is és ha mondjuk meg van hogy mennyi az 50-60%os akkor már tudod hol kell az alapállóképességet fejleszteni!

#71
jojoba

jojoba

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 337 hozzászólás
És hogy számolod ki az 50-60-70%-os teljesítményedet?

#72
tbalazs

tbalazs

    vendég

  • fórumtag
  • 86 hozzászólás
Hello

Bár nem olvastam el az összes írást de van némi elképzelésem az eddzéssel kapcsolatban:

Szerintem ha rám hallgatsz most tart pihenõ idõszakot mert a szervezet így tudja csak kipihenni magát! Ne nyomd 75% fölött semmiképpen! Illetve csak rövid 1 órás kis laázak menj ki hogy ene felejts el bicajozni!

Ez kb November közepéig tartson! Aztán jöhet az úgynevezett alapozás: nem tudom hogy maratonra vagy cc-re akarsz menni, de mindenképpen kezd el az alapozást a (zsírégetõ) 50-60%os intenzitáson. Ezt kb 1 makrocikluig (5hétig) csináld! Ezalatt minden héten növeld a bicajon eltöltött idõt az elõzõhöz képest és a héten belül is az egymást követõ nap mindig kb7%al többet menj mint elötte.
Magyarul: pl:
-1.hét napok sorban: h:90p, k100p, sz:110p cs:pihenõ nap(itt fejlõdsz igazából)  p:100p szo:115p, v:130p
-2.hét napok sorban: h pihi k: 115p sz:130p cs:pihi p:125p szo:140p v:150p
és így továb kb így növeld a heteknél az idõt mondjuk 4 hétig, utána pedig tarts egy pihenõ hetet ahol az elsõ hétnél is rövidebbet menjél és tarts 3 pihenõ napot! Ez a hét segít a fejlõdésben és ment meg a túleddzedségtõl.
Ha ezzel a makrociklussal meg vagy jöhet 2 makrociklus hasonló elven 60-70% os intenzitáson amit a legfontosabb állóképességi zónának tartanak és ha itt jó vagy nagyon könnyen tudsz minden készségeden fejlszteni.
Még majd írom miket csinálj vagy ne csinálj!

#73
ors

ors

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.533 hozzászólás
Bocs Ruff, amúgy figyelek  :-*

#74
ruff

ruff

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 784 hozzászólás

Alapozásnál fontos az alacsony pulzus,és ha nagy áttétellel éred el a magas csapás számot szerintem ez nem valósul meg(mert nagyobb erõt kell kifejteni, ezáltal fel is megy a pulzusod),vagy a nagy fordulat nem jön össze...

Pont azért írtam hogy

és kényelmes (semmiképpen nehéz) áttételben!

Ors,lehet, pl ezt fejtegetjük már egy ideje,  de ha anaerob edzésre gondolsz akkor azt is lehet, tekerj keveset nehéz áttételben ...  ;)

#75
ors

ors

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.533 hozzászólás

Na és arra van valami öteltetek, hogy sík terepen hogyan lehet hegyre készülni??
/voltam nyáron egy kalandtúrán és mászáskor meghaltam egy párszor - ezt elkerülvén jó lenne valamin változtatni, gondolom
igaz volt vagy 20 kg-os a bicikli alattam ...

Ki fogom próbálni ezt a lassú pörgést, nekem is az a bajom hogy mindig csak rohanok ész nélkül, bár már rájöttem hogy ez nem túl jó taktika  :(


Bruce mi az amit jó egyedül csinálni ?? ;D ;D

#76
jojoba

jojoba

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 337 hozzászólás

Alapozásnál gyorsan kell tekerni, pont azért, mert sík terepen van,kb 90 - es csapásszámmal, és kényelmes (semmiképpen nehéz) áttételben!


A haladási sebesség nem kifejezetten nagy egy kb. 90-es fordulatszámnál -gondoljatok egy kistányéros mókára-.Alapozásnál fontos az alacsony pulzus,és ha nagy áttétellel éred el a magas csapás számot szerintem ez nem valósul meg(mert nagyobb erõt kell kifejteni, ezáltal fel is megy a pulzusod),vagy a nagy fordulat nem jön össze...
Szóval a nagy sebesség nem feltétlenül van egyenes arányban a magas pedál csapás számmal...
Nekem egyx azt mondták,h sokan ott rontják el az egész alapozást h nem mernek elég lassan menni...
A hangsúly a fordulatszámon van.


#77
ruff

ruff

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 784 hozzászólás
hát ... most megkavartál picit az okításban ! Alapozásnál gyorsan kell tekerni, pont azért, mert sík terepen van,kb 90 - es csapásszámmal, és kényelmes (semmiképpen nehéz) áttételben!

Remélem csak képbe kerülök már...

olvasd el ezt a témát, meg kérdezz !  ;) Érdemes mert vannak itt nagy guruk pl Charon akik végsõ elkeseredésünkben minden megválaszolnak  ;D
Azt a pulzusszámolós izét keresem mert nem tudom hol olvastam  ::) ...

#78
burce

burce

    bentlakó

  • fórumtag
  • 8.694 hozzászólás
Köszi köszi köszi ruff! ;)

Én akkor azt szûrtem le tanulságul, hogy ha alapozáskor jó hosszúakat csinálok, de nem feltétlenül gyorsan, az növeli az állóképességet?

Remélem csak képbe kerülök már... :)

#79
ruff

ruff

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 784 hozzászólás
Hát Bruce ...
Úgy híjják hogy alapozás és alacsony pulzus számon megy sokáig, vagy nem sokáig ez, az edzéstervtõl függ,hogy arra a napra éppen milyen illik bele, és nagyrészt sík terepen ( nagyrészt = ollan sík amilyet csak tudsz, de gondolom debrecen fele ez nem túl nagy gond ).Ha nem csinálod gyakran, akkor logikusan hosszan, órákig, pl én is ritkán csinálok ilyet, inkább az élvezetre megyek  8)
De ha csinálsz hoszabb túrákat ( monjduj 60 - ) akkor az is fejleszti már az állóképességedet, már ha kellõen megerõlteted magad. Egy jó hosszú kiadós mászás is edzheti az aerob tulajdonságaidat, de olyanra felétek fõleg nincs lehetõség, itt arra gondolnék, hogy megmászni egy jóó magas hegyecskét szépen lassan, mert ott úgysem siet az ember ( meg nem is tudja végig sprintelni azt a pár órát ).
A pulzus számról valahol találtam egy jó cikket, hogy milyen pulzus szám mellet kell csinálni a kifejezetten aerob edzést ( a kifejezettent azért írtam oda, mert mint már korábban leírtam egy hoszabb túra is eddzi az állóképességet, de ott mászásokkor pl sokkal magasabbra megy a pulzus szám ), ezt most megpróbálom majd megkeresni, ha nem találom, akkor meg leírom, amire emlékszem ...
;)


off : mIRC ??

#80
burce

burce

    bentlakó

  • fórumtag
  • 8.694 hozzászólás
ruff... te izomspéci ;)

mondd meg nekem légyszíves, hogy állóképességem akkor onnan lesz, hogy magas pulzusszámon sokáig? vagy alacsonyon pulzusszámon sokáig? mert gondolom, lényeges lenne, hogy sokáig...

orsi: kettesben lehet jógázni? ;)