Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Házépítés, lakásfelújítás és társai

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
965 hozzászólás a témában

#61
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás
Ledes világítás egyelõre felejtõs már leírtam egy régebbi hozászolásomban hogy miért 3-4 év kell még neki.
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#62
Paul Vitti

Paul Vitti

    fróumfggüõ

  • fórumtag
  • 2.025 hozzászólás

...
Ha javasolhatom, inkább a kondenzációst érdemes választani, még ha a bekerülési összege kicsit magasabb is. 1 szezon alatt a különbséget simán behozza.
Az elõremenõ hõmérséklet 50-55 fok, a viszzatérõ kb 40...

1 szezon alatt max nagyobb rendszernél és felületfûtésnél (alacsonyabb hõmérséklet) térül meg, ha hagyományos radiátoros rendszerbe építed, akkor jóval hosszabb a megtérülési idõ. Ezt sajnos a gyártók/forgalmazók általában "kifelejtik" a prospektusokból.

Az idõjárásfüggõ szabályzó jóval nagyobb megtakarítást eredményez, 30-40%-ot (ha valaki németesen betudja tartani a 19-20 fokos szobahõmérsékleteket :) )

Ettõl függetlenül hosszú távra nem érdemes spórolni a kazánon persze.

A LED-es világításhoz annyit, hogy szerintem még nem elég kiforrott, mi beszereltünk vagy 200db-ot és folyamatosan küldünk vissza belõle, eddig volt vagy 30 hibás. A kereskedõ már teljesen kész van, szerintem abban reménykedik hogy megunjuk :)
Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó.

#63
Lovas_Gabi

Lovas_Gabi

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.725 hozzászólás
A kezdet:

Megvásároltunk egy házat Miskolc-Szírmán egy idõs házaspárról. Kis alku és minden ment a maga útján.
A ház gyakorlatilag teljes felújításra szorult, leginkább belül.
Fûtés:
Ami volt:
Gravitációs fûtésrendszer, vastag csövekkel, kb 300 m-t vágtunk ki öszesen. Régi típusú lemez radiátorok.
Radiátoros fûtési rendszer, nyílt tágulási tartállyal. (itt ugye folyamatos a hõ és a vízveszteség.)
Ami lett:
Falba helyezett mûanyag csöves zárt rendszer, a radiátorokból csak kettõ maradt a régi, a többi lapradiátor.
Minden radiátoron thermosztatikus szelep. (Most már olyat vennék, aminek hosszabb érzékelõje van, hogy a függöny mögött ne legyen megtévesztve.)

Kazán.
Ami volt:
CELSIUS ÖV gázos, és egy Totya vegyes.
A gázos cserélve lett, mivel a régi kazán kilépõ füstgáz hõmérséklete 120-140 fok is lehet, ami jelentõs pazarlás.
Ami lett:
Junkers ( BOSCH)kondenzációs kazán FW-200 vezérlõvel, külsõ hõmérséklet szabályozással.
Melegvíz készítése külsõ tározóval. (errõl még szó lesz)
Ennél a kazánnál a kilépõ füstgáz csak 50-55 fok, cserébe termel 1,7 l vizet óránként.
A gázszámla érezhetõen csökkent, a kb 60.000 Ft-ról 40.000,-Ft-ra.
Itt jelzem, hogy a Turbós kazánok kilépõje is hasonlóan magas, mint a hagyományosé, csak a levegõt egy ventillátor nyomja be.
Ha javasolhatom, inkább a kondenzációst érdemes választani, még ha a bekerülési összege kicsit magasabb is. 1 szezon alatt a különbséget simán behozza.
Az elõremenõ hõmérséklet 50-55 fok, a viszzatérõ kb 40. Ez lehet magasabb is, de ekkor a megtakarítás is kevesebb.
Jó dolog, hogy a fûtésre programmot lehet írni.
A vegyes maradt.
Már csak azért is, mert családi házban mindíg van elégetnivaló. Átmeneti idõszakban, amikor csak viszonylag kevés fûtés kell, ezzel érdelmes fûteni.

Melegvíz:
Ami volt..
Hajdú 200 L-es boyler, éjszakai árammal fûtve.
kb havi 12.000,-Ft-ot fogyasztott, ráadásul hozzá vagy kötve az éjszakai áramhoz.
Többször elõfordult, hogy nem adtak jelet és reggelre nem volt melegvíz.
Ami lett:
BOSCH szolár alaprendszer két kollektorral, 300l-es tározóval.
Csak melegvíz készítésére. A tározó alsó fûtõkörét a szolár, a felsõt a kazán fûti.
Ha nincs nap, a kazán megcsinálja a melegvizet.
Jó, hogy a vezérlés a szolárt részesíti elõnyben, a leg minimálisabb hönyereség esetén is elõfûti a vizet, így a kazánnak a különbözeti hõ elõállítására van csak gondja.
Itt meg tudtam takarítani a csövezés költségét, mert ezeket saját magam meg tudtam csinálni.
Szakembert a kollektorok felrakásához illetve a feltöltéshez, beüzemeléshez hívtam.

Villamosság:
Ami volt:
Alu vezetékek a falban elég kusza rendszer szerint. A teljes házra 2! db kismegszakító volt feltéve a fõbiztiken kívül.
Papír csöves védõcsõrendszer a falban.
Ami lett:
Teljes villamos felújítás, biztosítéktábla csere, szintenként és világítás illetve dugalj felosztásban.
Az éjszakai maradt, csak a vezeték lett cserélve, de nem használom.

Nyílászárók:
Ami volt:
Fa nyílásszárók, régi módon beépítve.
Sok helyen ha fújt a szél, a függöny libegett. Leszigetelés után is. Mint kiderült, az ablakpárkányok alatt nem volt normálisan bevakolva a hézag.
Ami lett:
Gealan IQ mûanyag nyílászárók, hõszigetelt üvegezéssel, körben takarással, párkányokkal kívül-belül.
Fontos, hogy mivel fokozott légzárásúak az ablakok, szellõztetni gyakrabban érdemes, vagy pedíg automata szellõztetõt kell beépíteni.
Én inkább szellõztetek. Ezzel megelõzhetõ a penészedés.
Bontáskor derült ki, hogy a párkányok alatt a hézagkitöltésre cserép és csempe törmeléket rakrak be, de nem rakták habarcsba.
Ezért libegett a függöny.
Én minden ablakra aluredõnyt teszek, mivel az idõjárásnak jobban ellenáll és kis mértékben még hõszigetel is. (folyamatban)

A házat egyelõre kívülrõl nem szigetelem, szilikátból épült, kívülrõl nemesvakolattal. Amennyiben penészedés lép föl, sajnos nem úszom meg a szigetelést, mert valahol hõhíd van és a penész itt jelentkezik elõször.
A pince mennyezetére 50 mm-es nikecell hõszigetelést raktam, így alulrõl nem hûl a padló.
A pincében és a garázsban fûtés nincs, a hõmérséklet télen is 10-12 fok körül van. A garázskapu hõszigetelt, az ablakokat még nem cseréltem le, de idõvel ez is meglesz.
A világítást szép fokozatosan cserélem LED-es fényforrásokra.
Itt az a tapasztalat, hogy a sokledes fényforrások helyett a POWER LED-esek jobbak. Nagyobb a fényük és kevesebbet fogyasztanak.
Cserébe drágábbak is.
A kertrõl esetleg még írok, ha kéritek.
A fenti módosításokkal a hõérzet jobb lett, az energia felhasználás jelentõsen csökkent.
Pénztárcán elég rendesen érezhetõ.
Árakat azért nem írok,mert sok esetben egyedi árakat kaptam, illetve sok mindent magam csináltam.
A telepített hõközpont rendszerrõl csak jót tudok mondani.
Meghibásodás nem volt, a kezelõegységrõl a teljes rendszer infoja lekérhetõ illetve a programmok módosíthatóak.
-Fel kell szerelni egy légfüggönyt, hogy kisebb legyen a légcsere
-Ez a légfüggöny átlátszó???
/idézet egy Miskolci egyetemi kollégium mûszaki vezetõje és köztem zajlott beszélgetésbõl./ Kimentem a kocsiba röhögni)

#64
Lovas_Gabi

Lovas_Gabi

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.725 hozzászólás
Uhh, de jó topic!
Jó régen jártam felétek, azóta nálam is volt egy költözés, felújítás.
Néhány tanács, amit nekem az idõ szûke miatt nem mindíg sikerült betartanom:
1. Gondolkodj elõre!
Értem ezalatt, hogy ha a késõbbiekben valamit még akarsz bõvíteni, vagy beépíteni, vagy helyezd el a vezetékeket, csöveket stb. elõre, vagy hagyj neki helyet, esetleg a befûzéshez segítõelemet.

2. Ne vásárolj az elsõ helyen!
Az Internet a barátod, keresgélj. Sok dolgot kis keresgéléssel sokkal jobb áron lehet beszerezni.
Vigyázz, sok a kókler!!

3. Ne csak az ár domináljon!
Ma a legnagyobb hiba sajnos, hogy bekérnek 5-6 ajánlatot aztán amelyiken a legkisebb a szám, azt rendelik meg.
Lehet spórolni, de minden esetben a MÛSZAKI TARTALOM-hoz viszonyítsd az árakat.
Lehetnek olcsóbb dolgok is jó minõségben.

4. Vannak dolgok, amihez mindenképpen szakember kell.
Nem szégyen, de Õ jobban érti. Nem árt viszont, ha Te is egy kicsit utána jársz a dolognak, hogy ne tudjanak megvezetni.
Sajnos ilyen világot élünk.

A teljesség igénye nélkül egyelõre ennyi.
Következõ hozzászólásomban leírom, hogy mit, hogy csináltunk a házban, hol tartunk most, mivel milyen tapasztalataim vannak.
-Fel kell szerelni egy légfüggönyt, hogy kisebb legyen a légcsere
-Ez a légfüggöny átlátszó???
/idézet egy Miskolci egyetemi kollégium mûszaki vezetõje és köztem zajlott beszélgetésbõl./ Kimentem a kocsiba röhögni)

#65
Mester14

Mester14

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.353 hozzászólás

onnan elmenekül a kis kantáros nadrágos.


Ez jó megfogalmazás :)
Jó ötleteket adtatok

#66
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.259 hozzászólás
vagy kreálnod kell valami monoton bugó hangot adó szerkezet.
multkor hallottam Bozsik gazdánál hogy pl ahol van medence és szivattyúval keringetik a vizet, onnan elmenekül a kis kantáros nadrágos.
"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#67
SanDiablo

SanDiablo

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 443 hozzászólás
Vakondra?!?
- 3 üveg sör. Sört meginni, üveget talpal lefele beletenni a járatba. A többit a szél megoldja.
- Gázolajos rongy a járatba. Ne gyújtsd meg! A szag riasztja el a tuckot.
- "Piszoár tabletta" Hasonlóan mûködik mint a gázolajos rongy, csak hosszabb a hatása, meg ilyen üza árak mellett...
"Aki embernek hitvány, az magyarnak alkalmatlan." Tamási Áron
Durung forever!

#68
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
tel elott pedig utoljara jol le kell vagni a fuvet
allitolag kifagynak a degek.

vakondra vmi? :-)


vizre eleg ha le van takarva?
vagy pl le van festve a tartaly?

NE ÍGY! NE ÍGY!

borzasztus falánkusz
lor-inc g-boxx designer
. . .sár. . .nem haldoklom, így élek. . .k.rva 3mm...


#69
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.259 hozzászólás
ha megcukrozod a sert, áll0tólag még jobb hatásfokkal mûxik. meg lótûcsökre is jó ha az is elõfordul
"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#70
Rebell-78

Rebell-78

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.977 hozzászólás
Csiga:
tegyél egy müanyag valamiben sört. A dögök belemásznak és megfulladnak.
Van bolti is, de egy bödöny is jó. (leásod egy picit a földbe, de kell egy 3-4cms perem is, hogy felmásszanak rá, majd beleesnek)

#71
trifo

trifo

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.175 hozzászólás
Na, ez engem is érdekelne.

Meg az is, hogy hogyan lehet hatákonyan megszabadulni a kertben százszámra garázdálkodó meztelen csigától. Minden nõvényt - veteményt, virágot - tövig lerágnak a rohadékok. Felszedegetni is próbáltuk, de minden alkalommal százas nagyságrenben zacskózzuk õket, mégis van utánpótlás.

--Trifo

#72
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
van olyan algaolo ami nem baj ha rakerul a novenyekre?

kihuztam 1000l vizet a kutbol bele egy nagy ballonba ami sima feher/attetszo.
fosok, hogy bealgasodik vagy vmi baja lesz.
mit tehetek bele amivel kesobb ontozhetek a telken?

NE ÍGY! NE ÍGY!

borzasztus falánkusz
lor-inc g-boxx designer
. . .sár. . .nem haldoklom, így élek. . .k.rva 3mm...


#73
Dózer

Dózer

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.361 hozzászólás
a vas és acél országa voltunk. De ezt egy Acélvárosinak nem kell magyaráznom. :)
Csináltam én is íróasztalt zártszelvénybõl, összerakhatósat, hogy ki tudjam vinni a gyárból. Hú de ciki , még ennyi év után is, akkor nem tûnt annak.
Akkoriban mindent vasból próbáltak megoldani.

#74
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
mert vasbol azert ugyan sok mindent lehet csinalni
de otthonra nem csinalhatok mindent vasbol
meg fa melegebb baratsagosabb
vagy csak siman munka utan ki van man toke a vassal osz olyan kell amit bicskaval is tud hasitani.

NE ÍGY! NE ÍGY!

borzasztus falánkusz
lor-inc g-boxx designer
. . .sár. . .nem haldoklom, így élek. . .k.rva 3mm...


#75
Dózer

Dózer

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.361 hozzászólás
Amin ember mászkál, az jobb, ha inkább túl van egy kicsit méretezve. Na meg jobban is néz ki, ha nem pálcikákból van.

Ha õsöd régóta "fázik", akkor szerintem tanácsot is tud adni, mit s hogyan, meg mekkorát.
Nem tudom miért, de sok gépész hobbizik fával. Én is gépészként kezdtem, aztán a hobbiból megélhetés (is) lett.

#76
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
fater gepesz letere amiota az agyamat tudom mindig faval hobizott igy a megmunkalas nem gond.
no meg az en kezembe is ment mar szalka.
azert koszi!

akkor 10x10 oszlop
es arrol mindket iranyba 5x10-es kantra allitva
fu bazz mi fa lesz ebben a szarban

NE ÍGY! NE ÍGY!

borzasztus falánkusz
lor-inc g-boxx designer
. . .sár. . .nem haldoklom, így élek. . .k.rva 3mm...


#77
Dózer

Dózer

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.361 hozzászólás
alátámasztásnak nagyon kevés az 5x5, fõleg 2 m-en. Legalább a duplája kéne, 5x10.

Ha olyan anyagot találsz, amit gyalulni kell, esetleg tudok ajánlani egy rokont Borsodban, (Miskolctól 50 km) ,aki valószínûleg elvállalja a gyalulást.

#78
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
lejtese persze lesz 2m hosszon kb 2cm

ubazz erd
hat oda azert nem megyek el faert szerintem.

az 50cm-enkenti tamasz egy 5x5-s lucfenyo leccel eleg lehet?
ami 2m-es tavon van tamasztva?

no csak legyen kis nyugalom korbejarom kornyeket faert jol

NE ÍGY! NE ÍGY!

borzasztus falánkusz
lor-inc g-boxx designer
. . .sár. . .nem haldoklom, így élek. . .k.rva 3mm...


#79
Dózer

Dózer

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.361 hozzászólás
Én keveslem azt a 2 cm-t, ha fenyõ. A duplája már sokkal jobban hangzik. Végsõsoron a 2 cm is elég(séges), de berottyanhat idõvel egy súlyosabb személy alatt.

Nem kell feltétlenül keményfa, de a fenyõ hamarabb tönkre megy, de sokkal olcsóbb is. Akácot néha ki lehet fogni olcsón, de azt még fûrészelni, gyalulni kell. De lehet még így is bõven olcsóbb, mint egy kész gyalult deszka.

2cm-es deszkát én 50 cm-enként támasztanám alá.
Egy nagyon kicsi lejtése legyen a terasznak, hogy ne álljon meg rajta a víz.
Itt a vörösfenyõ egész jó áron van. Ez is fenyõ igaz, de keményfa élettartammal. A borovi meg telített, de én inkább a vörösfenyõt választanám, nem olyan nagy az árkülönbség, mint a minõségi.
http://www.bohacs.eu/terasz.php

#80
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás
csak keményfa abból is leginkább trópusi persze csak akkor ha hosszú idõre tervezel 650ért csak fenyõ lehet
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!