Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Tárcsafékek - általános eszmecsere

* * * * * 2 szavazat

  • Lépj be és szólj hozzá
18471 hozzászólás a témában

#101
ultio

ultio

    TARC

  • fórumtag
  • 1.167 hozzászólás

Amúgy mennyire problémás a magura légtelenítés, vagy mitől az?

 

Én nem vagyok szerelő, sőt. Magura MT7 fékem van, használtan vettem.

Az elsőt nem kellett szerelni, de a hátsónál el kellett vágni a csövet, mert az eladónál vázon belül ment.

Tehát én raktam be a tüskét is, majd légtelenítettem. Kaptam hozzá gyári légtelenítő szettet és folyadékot. Én azt mondom egy szerelés, de többszöri légtelenítés után, hogy nem macerás. Azért kellett légtelenítenem többször, mert a fékkarnál kicsavartam a kis csavart, hogy engedjek a folyadékból, de levegős lett. (Ez a módszer a Sram Guide-nál működött.)

Talán 2-3-szor légtelenítettem, mire jó lett, de először én csináltam rosszul. Emlékeim szerint azóta talán egyszer kellett utánaállítani, hogy ne súroljon a betét.

 

Egy szerelés, légtelenítés után azt mondom, én többet szívtam a Sram Guide R fékemmel és nem csak a Dot miatt.

 

Nagyon kíváncsi vagyok olyan véleményére, aki gyakrabban szereli, légteleníti, mi miatt macerás. (Nincs benne cinizmus.)

 

marton, én is hallottam olyan véleményt, hogy csak a Shimano fék a fék. De én meg a Shimano-ról is hallottam rosszat, szóval.....


ultio módosította - 2020. október 01. - 09:39

Canyon Spectral 29 AL 5
 
rasti rusti


#102
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.636 hozzászólás

Haver kb szó szerint majdnem megdöglött a Maguratól, hirtelen elengedett az egyik - majd nem sokkal később a másik. Utána a Magura forgalmazó szerelője csak annyit mondott: "Nekem is Shimano fékem van."

Vegyél egy Shimano féktestet és kész. Haveri körben kb mindenkinek az van, kb senkinek nem volt vele baja.

Te tényleg valahogy kifogtál vmi fos szériát...


  • Rabbit kedveli ezt
Marci

#103
blash

blash

    vendég

  • jóváhagyásra váró
  • 875 hozzászólás

Sajnos vagy nem sajnos,de SLX-től felfele más a fékcső csatlakozás, így shimanoból nincs nagy választási lehetőség, pedig lehet megpróbálnék egy olcsóbbat, új deore vagy alivio, vagy tudomisén, csak fékcsövet is pluszban nincs kedvem cserélgetni.

 

Veszel hozzá fékcsövet is, bár először azt akartam mondani, hogy csak a csatlakozót kell kicserélni, de közben rájöttem, hogy a banjónak nevezett csatlakozó rá van préselve...

 

Amúgy mennyire problémás a magura légtelenítés, vagy mitől az?



#104
horgasz-zsolti

horgasz-zsolti

    vendég

  • fórumtag
  • 59 hozzászólás

Köszi a bike components tippet!Lehet megpróbálkozom akkor egy újabb slx féknyereggel. Magurával kapcsolatban eltántorítottál :D

 

Sajnos vagy nem sajnos,de SLX-től felfele más a fékcső csatlakozás, így shimanoból nincs nagy választási lehetőség, pedig lehet megpróbálnék egy olcsóbbat, új deore vagy alivio, vagy tudomisén, csak fékcsövet is pluszban nincs kedvem cserélgetni.



#105
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.301 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

Szerintem kifogtál egy problémás féknyerget csak (SLX). Tudsz venni viszonylag olcsón Deore vagy Deore SLX féknyerget az SLX szettedhez (ha megvan még), Bike-componentsen úgy rémlik, külön is árulják a féknyerget és probléma megoldva.

 

Igen, Magura féknyerget mixelik Shimano fékkarokkal (Shigura), működik. Magurákkal egy baj van, az EBT, azaz Easy Bleeding Technology. Átnevezném. AIBT-re. Almost Impossible Bleeding Technology-ra. Vagy ha úgy tetszik, Artifical Intelligence-bleed Based Techology, tudomisén. Lehet vele szívni, na!

Igaz, ha rájön az ember a módjára, bazi jó és erős fékek a Magurák. ;)


  • ultio és Kisherceg kedveli ezt

#106
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.868 hozzászólás
Legmegbízhatóbb? BB7
Tudom, hogy nálad most nem ez látszik, de a Shimano fékek - tudtommal - megbízhatóak. Én vennék újra, szerintem csak nem volt szerencséd.

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#107
horgasz-zsolti

horgasz-zsolti

    vendég

  • fórumtag
  • 59 hozzászólás

Sziasztok!

 

Tárcsafékek terén most mi számít megbízhatónak?

Volt deore fék szettem, először a hátsó majd az első féknyereg kezdte el engedni az olajat, ezzel borzasztó nyikrogást generálva - mivel összeolajozta a tárcsát, és levegősödött a rendszer.

Cseréltem Sram guide-ra, ennek a fékerejével sem voltam kibékülve, majd nyáron beragadt a melegtől mindkét fékkar..

Most SLX van, hátul elkezdte engedni az olajat.. vettem ebayről az utángyártott dugattyú és tömités készletet, mondanom sem kell, ugyanúgy ereszt, talán valamivel kevésbé..

Magurám még nem volt. Megpróbálkozzak azzal?

Olvastam, hogy shimano fékkarral is mennek, no nem mintha külön lehetne kapni magura féknyerget :)

Vagy vegyek egy csere shimano féknyerget és reméljem, hogy most hátha tovább bírja?



#108
oldbike

oldbike

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 652 hozzászólás

Kinézném a szükséges alkatrész cikkszámát, mondjuk innen (13. oldal), aztán beszambáznék egy szimpatikus bicajboltba, az asztalra csapnék és megkérdezném, répatorta van-e tudnak-e ilyet szerezni a forgalmazótól. Valszeg nem, vagy csak a világ vége utánra pár nappalra, emiatt megrendelném inkább innen. Esetleg vennék egy komplett darabot az apróból.

 

edit: Illetve talán nem is annyira reménytelen az itthoni beszerzés. Ma megrendeled, kedden a kezedben lehet. Fejlődünk? :-)

Köszönöm... Boltokat végigjártam-nem volt szerencsém-forgalmazó megkérdezve-teljes javítókeszletet "gazdasági" csőd miatt nem vennék,DE megoldódott..egy "szaki" gyártott nekem egy kis "jóságért" cserébe! smile.png  


oldbike módosította - 2020. szeptember 29. - 18:28

  • Kisherceg kedveli ezt

#109
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.868 hozzászólás

Hali!

Avid BB7 mtb fékhez a belső rugó eltört..esetleg tipp a mo-i beszerzési pont ha valaki? köszönöm.  

 

Kinézném a szükséges alkatrész cikkszámát, mondjuk innen (13. oldal), aztán beszambáznék egy szimpatikus bicajboltba, az asztalra csapnék és megkérdezném, répatorta van-e tudnak-e ilyet szerezni a forgalmazótól. Valszeg nem, vagy csak a világ vége utánra pár nappalra, emiatt megrendelném inkább innen. Esetleg vennék egy komplett darabot az apróból.

 

edit: Illetve talán nem is annyira reménytelen az itthoni beszerzés. Ma megrendeled, kedden a kezedben lehet. Fejlődünk? :-)


Kisherceg módosította - 2020. szeptember 26. - 21:14

  • Rabbit, oldbike és zeezoltano kedveli ezt

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#110
oldbike

oldbike

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 652 hozzászólás

Hali!

Avid BB7 mtb fékhez a belső rugó eltört..esetleg tipp a mo-i beszerzési pont ha valaki? köszönöm.  



#111
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs
Ez szvsz a fekkopassal es az olajmennyiseggel van osszefuggesben, a kopott feknel nagyobb szerepe van a levegonek a rendszerben, ill vmennyire levegosodik is idovel. A levego melegszik fel es hul le, az nyomja neki - ha csak annyit csinalsz, hogy megnyitod felul, ontesz ra olajat, es parszor behuzod a fekkart, jopar bubi fog tavozni, utana jobb lesz. Nem erdemes ilyenkor rendes legtelenitest csinalni.

#112
zsbacsi

zsbacsi

    vendég

  • jóváhagyásra váró
  • 287 hozzászólás

Simán csak felmelegszik az olaj is a forró fékbetéttől..valaminek át kell adja a hőt. A kitágult olaj miatt nem tud egyből alap helyzetbe visszaállni a dugattyúd, ezért beleér a fékbetét a tárcsába.

Amint lehül az olaj, csökken a térfogata és vissza tud állni a dugattyú az eredeti helyére.

Sziasztok!

 

Adott egy Shimano SLX BR-M7000 hidraulikus tárcsafék. Hosszabb, erősebb fékezések után a fékkar elengedését követően a fékbetét valószínűleg hozzáér a féktárcsához, szabálytalan ritmusban ad ki mindenféle hangot, majd pár száz méter után egyre halkul és megszűnik a zaj. Rövidebb, gyengébb fékezéskor nincs ilyen probléma. Az első fék teszi ezt a hátsó kevésbé és ritkábban. Ha felemelem a biciklit, az első kereket megpörgetem, majd állóra fékezem, majd újra megpörgetem a kereket akkor sincs ilyen hang, simán fut a kerék.

Mi lehet a gond? Köszi előre is az ötleteket!


  • ultio és Kisherceg kedveli ezt

#113
osi22

osi22

    vendég

  • fórumtag
  • 162 hozzászólás

Sziasztok!

 

Adott egy Shimano SLX BR-M7000 hidraulikus tárcsafék. Hosszabb, erősebb fékezések után a fékkar elengedését követően a fékbetét valószínűleg hozzáér a féktárcsához, szabálytalan ritmusban ad ki mindenféle hangot, majd pár száz méter után egyre halkul és megszűnik a zaj. Rövidebb, gyengébb fékezéskor nincs ilyen probléma. Az első fék teszi ezt a hátsó kevésbé és ritkábban. Ha felemelem a biciklit, az első kereket megpörgetem, majd állóra fékezem, majd újra megpörgetem a kereket akkor sincs ilyen hang, simán fut a kerék.

Mi lehet a gond? Köszi előre is az ötleteket!

Nekem hasonló jelenség volt a 8100-as fékemnél. Közel 1500 km után a betétek feladták elől a szolgálatot, Ilyenkor a távtartó rugó hozzáért a tárcsához, és attól adott ki karistoló hangot. Nézd meg nálad mennyi hús van még a betéten, azt ha nálad is kevés, cseréld le. Különben meg egy dugattyúmobilizálás sem árt betétcsere mellett.



#114
copper

copper

    vendég

  • fórumtag
  • 184 hozzászólás

Sziasztok!

 

Adott egy Shimano SLX BR-M7000 hidraulikus tárcsafék. Hosszabb, erősebb fékezések után a fékkar elengedését követően a fékbetét valószínűleg hozzáér a féktárcsához, szabálytalan ritmusban ad ki mindenféle hangot, majd pár száz méter után egyre halkul és megszűnik a zaj. Rövidebb, gyengébb fékezéskor nincs ilyen probléma. Az első fék teszi ezt a hátsó kevésbé és ritkábban. Ha felemelem a biciklit, az első kereket megpörgetem, majd állóra fékezem, majd újra megpörgetem a kereket akkor sincs ilyen hang, simán fut a kerék.

Mi lehet a gond? Köszi előre is az ötleteket!


Ha meghalsz egy emelkedõn, az azt jelenti, hogy mindent beleadtál...

#115
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs

a fekero gyakran tok teljesen mason mulik... villa/vaz torzios merevseg, rossz adapterezes, kerekrogzites, stb.

 

pl a cx brinanal a 140es tarcsakat atszereltem adapteres 160asra, a fekero talan rosszabb is lett, kevesbe harapott, talan kesobb melegedett el, de osszessegeben egyaltalan nem volt elorelepes. valoszinuleg nem volt a bringa eleg merev hozza.

 

itt is hasonlora szamitottam, hogy az adapterezes nelkul nem lesz kevesebb - de montinal egyertelmuen erezheto a 180-160 valtas. az mas kerdes, hogy sok esetben eleg a 160as is, en is maradtam volna annal, ha nem zenel. ha a mostani is elkezd nyekeregni, akkor lehet majd visszamegyek a 160+femes kombora a 180+resin helyett.

 

elvileg csak olyan 12% fekero kulonbseg lenne a 180-160 valtasnal, de inkabb arrol szol a dolog, hogy melyik esetben hogyan lehet a megfelelo homerseklettartomanyban tartani a fekeket, ez meg erosen fugg a felhasznalastol, ki hogyan es hol hasznalja. tipikus empirikus dolog, ezt nem fogja senki sem kimerni egy tesztpadon, ahany korulmeny, annyi fele eredmeny.


  • Rabbit kedveli ezt

#116
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.540 hozzászólás

Eddig erre nem akartam reagálni, de már mentem egy keveset a 160-as tárcsával és a merev villával talán már megtehetem.

Ez a kicsit rezgés, stb. a Fox villámnál nálam is jelentkezett, 8000-es XT-vel is és a 8100-es modellel is.

Amikor összeraktam a bringát a Niner villával akkor sokkal jobban zavart. Első körben a kormánycsapágy részt szedtem szét, újra össze, jobban meg is húztam. Javult, de mivel fékbetétet is cseréltem, utólag okoskodva valószínűleg annak volt betudható. Mikor elkezdett kopni a betét megint rezonált. A 180-as Ice Tech tárcsát cseréltem én is az RT66-ra, megint kaptam valamit. Utána szereltem be a Swissstop betétet, semmit nem éreztem (a betét sem jött be). Visszatettem a J04C Metal betétet, és egy 160-as tárcsát újítottam. Ezzel a párossal szűnt meg teljesen minden, a betét nem új amúgy, mentem már eleget így, ez tartós boldogság. A fékerő elegendő a számomra így is. 

  

az en 80kghoz mindenkepp eleg a becsi erdobe, a resin fekbeteteket ereztem kicsit kevesnek vele, nem harapott, es megfogott ugyan, de eleg erosen kellett huzni, amitol mar elszoktam (de jol adagolhato). lehet csak jobban be kellett volna koptatni, de szinezodott a fektarcsa szele. femessel szvsz teljesen rendben van a fekero, adagolhatosag, stb. megkockaztatom, igy talan meg jobb is, mint a 180+femes, kombo, mert nem harap azonnal, lassabban epul fel a fekero, jobban kontrollalhato.

 

ami idegesitett benne, hogy idonkent elkezdett berezonalni. nem is tudom, hogy mihez kotheto, mert amikor elindulok nem csinalja. aztan van egy kb 20 fokos aszfaltos lejto, aminel vegig huznom kell a feket (gyalogos resz) a vegere ott megjon a hangja. utana akar hideg, akar meleg, akar lassan megyek, akar gyorsan... zenel. de furcsa modon, amikor igazan odapakol neki az ember 40-50es temponal, akkorra meg megint elhallgat, es megint nincs hangja  a tekeres vegeig. a kov tekeresnel kezdodik minden elorol.

 

igaz ezt csinalta a 180as icetech tarcsaval is, aztan lecsereltem a fekbetetet femesre, egy ideig nem volt, majd azzal is kezdte. azota lecsereltem az egesz m8000et m8100re, az icetech tarcsakat rt66ra, de a fenti eset.

 

most vettem egy rt66os 180asat - vicc, mert ilyennel jott a bringa harom eve - es az m8100 borda nelkuli resin fekbetetjet, egyelore csendben teszi a dolgat. aztan ki tudja, ez is elkezd zenelni egy ido mulva.

 

mar inkabb gyanakszom az agyra, atutore, villara, a feknel annyira vegigjatszottam minden lehetoseget.



#117
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs

az en 80kghoz mindenkepp eleg a becsi erdobe, a resin fekbeteteket ereztem kicsit kevesnek vele, nem harapott, es megfogott ugyan, de eleg erosen kellett huzni, amitol mar elszoktam (de jol adagolhato). lehet csak jobban be kellett volna koptatni, de szinezodott a fektarcsa szele. femessel szvsz teljesen rendben van a fekero, adagolhatosag, stb. megkockaztatom, igy talan meg jobb is, mint a 180+femes, kombo, mert nem harap azonnal, lassabban epul fel a fekero, jobban kontrollalhato.

 

ami idegesitett benne, hogy idonkent elkezdett berezonalni. nem is tudom, hogy mihez kotheto, mert amikor elindulok nem csinalja. aztan van egy kb 20 fokos aszfaltos lejto, aminel vegig huznom kell a feket (gyalogos resz) a vegere ott megjon a hangja. utana akar hideg, akar meleg, akar lassan megyek, akar gyorsan... zenel. de furcsa modon, amikor igazan odapakol neki az ember 40-50es temponal, akkorra meg megint elhallgat, es megint nincs hangja  a tekeres vegeig. a kov tekeresnel kezdodik minden elorol.

 

igaz ezt csinalta a 180as icetech tarcsaval is, aztan lecsereltem a fekbetetet femesre, egy ideig nem volt, majd azzal is kezdte. azota lecsereltem az egesz m8000et m8100re, az icetech tarcsakat rt66ra, de a fenti eset.

 

most vettem egy rt66os 180asat - vicc, mert ilyennel jott a bringa harom eve - es az m8100 borda nelkuli resin fekbetetjet, egyelore csendben teszi a dolgat. aztan ki tudja, ez is elkezd zenelni egy ido mulva.

 

mar inkabb gyanakszom az agyra, atutore, villara, a feknel annyira vegigjatszottam minden lehetoseget.


arn módosította - 2020. július 31. - 13:27


#118
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.540 hozzászólás

Köszönöm mindenkinek!

A manualban is a rövid csavarok vannak, de abban is bizonytalan voltam, hogy kellenek-e a az adapteres változatnál használt alátétek, de nem kellenek.

 

@Rabbit: köszi, lettek tegnap csavarjaim a kedvenc boltomból, hazafelé beszaladtam. Régen voltam már szaküzletben (én is mindent kintről hozok sajnos), jó volt nézelődni. De nem láttam olyan kerékpárt amin ne módosítottam volna smile.png.

 

@arn: ezt nem nevezném grammozásnak. Nézem a teszteket és mindenhol 160-as van elöl az XC bringákon, gondolom kipróbálom. Másrészt merev villával jó harapós a 180-as, talán elegendő a 160 is (nem hullámosodik annyira, jobban néz ki biggrin.png, végül is könnyebb rolleyes.gif). Kicsit máshogy jövök lefelé teleszkóp nélkül, jó kell legyen. Legfeljebb megsütöm....  

 


  • Rabbit kedveli ezt

#119
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 997 hozzászólás
  • LocationKelenföld

Köszi Rabbit! Ezt a módszert ismerem (RC modellezem biggrin.png rolleyes.gif ).

A karbon villa miatt semmi hasonlót nem akarok-merek csinálni. Baromi karbon ellenes voltam 2.5 évvel ezelőttig, ahhoz képest most eléggé sok a karbon cuccom. Egyelőre abszolút csak a jótékony dolgait élvezem de még mindig tartok tőle (valamennyire képben vagyok (amit a neten össze lehet olvasni) a karbon termékek felépítésben, tudom nincs ezekkel baj ha rendesen gyártották és rendes anyagokból, de akkor is....). 

 

Megnéztem a dealer manualt és van rövidebb csavar erre az esetre. Elvileg ezt a gyári doboz tartalmazza is, remélem megtalálom (erre nem gondoltam). 

Ha nem találod, szólj, szívesen adok. Feketített, gyári shimano.



#120
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs

H@lye kérdés tőlem a csapathoz huh.pngrolleyes.gif :

Shimano BR-M8100-as fékhez elöl jelenleg 180 mm-es tárcsát használok adapterrel. Az adatper mellé voltak csavarok a féktest villára rögzítéshez. Azok a csavarok hosszabbak mint amire nekem szükségem lenne a fékhez amennyiben adapter nélkül használom 160 mm-es tárcsákkal a féket? Gondolom igen, másik csavarok kellenek de biztosra mennék.
Köszönöm.

Rovidebb csavarok vannak hozza, nezd meg a hatso fektest csavarjait, azt adjak hozza. Az adapter csavarjai egyebkent is eleve mas hosszusaguak.

En epp most mentem vissza 180ra es resin pofakra.

Belejottel a grammozasba? :)

arn módosította - 2020. július 30. - 19:10