Jump to content

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Photo

Tárcsafékek - általános eszmecsere

* * * * * 2 votes

  • Please log in to reply
18518 replies to this topic

#1601
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts

Shimano fékekhez elég 2db fecskendõ az egyiken 1db gumicsõvel, ami a munkahengerbe megy, a másik a munkahengerbõl való kiszíváshoz vagy pótláshoz.
Én így szoktam:
Betét kivesz, mûanyag bak behelyez. Ha teljesen üres a rendszer, megtöltök egy fecskendõt és nyitott légtelenítõn tolom fel a folyadékot addig míg a kiegyenlítõ tartályig nem jut. Ha tele a kiegyenlítõ lassan szívom a másik fecskendõvel míg eltûnnek a bubik, ha ez kész elzárom a légtelenítõ csavart és a nyereg és a csõ kocogtatása mellet várok kb 10 percet és nagyon lassú és apró fékkarhúzással pumpálom. Ha nem jön bubi, színültig töltöm a tartályt és lassan ráengedem a gumi zárót ami kitolja a felesleget és végül lezárom a fedéllel. Ezek után bõ szappanos vízzel lemosom a kifolyt folyadékot.
Lehet van rá más módszer is, de én ehhez szoktam és eddig tökéletesen mûködött minden


Köszi. Mekkora fecskendõt használsz? Gyógyszertári?

#1602
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7,999 posts

Annyira nem lehet expert, külföldi fórumok tele vannak vele, még egy hozzá nem értõ is meg tudja csinálni.


aha, az látszik is...

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#1603
Kánya

Kánya

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 846 posts
  • LocationMecsek
Shimano fékekhez elég 2db fecskendõ az egyiken 1db gumicsõvel, ami a munkahengerbe megy, a másik a munkahengerbõl való kiszíváshoz vagy pótláshoz.
Én így szoktam:
Betét kivesz, mûanyag bak behelyez. Ha teljesen üres a rendszer, megtöltök egy fecskendõt és nyitott légtelenítõn tolom fel a folyadékot addig míg a kiegyenlítõ tartályig nem jut. Ha tele a kiegyenlítõ lassan szívom a másik fecskendõvel míg eltûnnek a bubik, ha ez kész elzárom a légtelenítõ csavart és a nyereg és a csõ kocogtatása mellet várok kb 10 percet és nagyon lassú és apró fékkarhúzással pumpálom. Ha nem jön bubi, színültig töltöm a tartályt és lassan ráengedem a gumi zárót ami kitolja a felesleget és végül lezárom a fedéllel. Ezek után bõ szappanos vízzel lemosom a kifolyt folyadékot.
Lehet van rá más módszer is, de én ehhez szoktam és eddig tökéletesen mûködött minden

#1604
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts
Most még éppen jó a hossza és már a bringán van. Keményen fog és az olajat sem nyomja ki. Lent írom részletesen..

Shimano leírás alapján csináltam a rövidítést. (Ez alapján érthetõ miért piszkáltam a dugattyúkat.) Annyira nem lehet expert, külföldi fórumok tele vannak vele, még egy hozzá nem értõ is meg tudja csinálni.

A második után rájöttem mit rontottam el, túlbonyolizáltam. Egyszerûen be kell tolni a csövet, ráhúzni a csavart és amikor az ellenállás megnõ, még egy negyed fordulatot húzni rajta. Ehelyett nem volt teljesen betolva a fékcsõ és úgy kezdtem el ráhúzni a csavart. Majd miután rájöttem, kitekertem a csavart, a roppantógyûrû még éppen csak elkezdett összenyomódni, még nehezen lehetett mozgatni a csövön. Ekkor ezt túlságosan hátrahúztam (sokkal hátrább, mint ahogy az eredeti fékcsövön volt) és úgy szorítottam rá. Így ez lehet, hogy a csavar már nem tudta annyira elõretolni a roppantógyûrût, amennyire kellett volna és nem ült tökéletesen a helyére, de ezt már csak szétszedéssel lehetne megnézni, akkor viszont új gyûrû/tüske kell és fékcsövet is cserélhetek. Vágás már nem fér bele, ígyis határeset a hossza (sajnos elmértem). Viszont nem ereszti az olajat és nagyon keményen is fog.

A fékkarnál meg fene sem tudta hogy spriccelni fog az olaj ha kitekerem a csavart, különben körbefogtam volna ronggyal a csavart. Csak pár csepprõl van szó, de pont a fékkar forgócsapja is kapott, remélem nem árt neki.

Rob, használsz légtelenítõ szettet, ha igen milyet? Kinek milyen tapasztalata van légtelenítéssel, mit érdemes beszerezni hozzá?

#1605
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7,999 posts
ha 2 ceni levágásával már rövid lenne, akkor már most rövid. egyébként visszatetted már a bringára? próbáld ki (óvatosan azért :D ) ha mûködik és nem nyomja ki az olajat a csatlakozásnál, akkor rendben lesz.

én nem számolgattam meneteket, egyszerûen betekertem a csavart a karba, aztán érzéssel meghúztam. ez tavaly volt, azóta is jól van. mindegyik.

ez a fajta fékcsõ rövidítés egyébként már inkább expert-szint. :) hagyományosan egy légtelenítés nem ártana, de ha jól mûködik a cucc, akkor ki lehet hagyni.

azt nem értem, minek piszkáltad a dugattyúkat?

ha levegõs lett a cucc, akkor a fékkar fedelével a legmagasabb ponton lógasd fel az egész hóbelevancot fél napra valahová. néha picit meg lehet nyomogatni fékkart, kocogtatni a vezetéket. fél nap után ha van bubi, az a tartályban lesz. széles csavart kiveszed, olajszintet ellenõrzöd. ha csak pár csepp hiányzik, pótolod, ha sok akkor érdemes lenne újratölteni-légteleníteni.

ja igen: vidd szervizbe! :D

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#1606
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts
Az itteni szervizektõl csak idegbetegséget lehet kapni. Már azóta megcsináltam mégegyet. Viszont ha levágok a fékcsõbõl 2 centit, hogy újracsináljam már rövid lesz. Továbbra is fennállnak a kérdéseim, ha valaki tudja, hogy így jó-e vagy sem vagy vegyek új fékcsövet.

#1607
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6,068 posts
Vidd el a szervizbe, nézd meg hogy csinálják és máris látod mit rontottál el.
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#1608
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts
Sorry, de nem azt kérdeztem, hogy menjek-e el szervizbe. Ezzel nem vagyok kisegítve, megjártam már kontár szervizekkel elégszer. Szerinted a szervizt érdekli hova folyik ki egy kis olaj? Vagy hány menetnél szorul meg a csavar? Esetleg még a betétet is kiveszik hogy ne legyen olajos? Soroljam melyik szerviz kontárabb mint a másik? Azt gondolom, ha én szerelni akarok, akkor van a kérdéseimnek létjogosultsága. Nem a pénzen múlik, én akarom csinálni. Ha elrontom az én bajom. Ha valaki meg tudja válaszolni a kérdéseim, elõre is köszönöm.

#1609
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,654 posts
Már 20 éve bringázom, minden szerszámom van, mindent megszerelek de azért néha én is beadom a bringám szervízbe. Ez a fékolaj kijön, nem jó, folyik, most jó de mégse, .... kinek hiányzik ez .... ?
Úgysem értesz hozzá, menj el egy szervízbe, 10 perc alatt megcsinálják neked és még tökéletes is lesz. Számít az a néhány Ft ? De most õszintén !
Marci

#1610
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts
Lerövidítettem a fékcsövet, azonban adódott egy-két apróbb probléma. Kérlek szakértsétek meg.

Elõször is, a perselyt, amit a csavar összenyom, hátrébb tettem mint eredetileg volt. A gyári féknél 1.5 menet látszik ki a csavarnál, amit én raktam össze, ott 4 menet (kb. 2-3mm-el lehet kijebb). Okozhat ez problémát?

Másik, hogy a "vákuum" nem igazán fogta meg a fékkarban az olajat és összerakás közben elkezdett kifolyni. Ezért injekcióstûvel teletöltöttem a fékkart olajjal, összeszerelésnél így is kifolyt minimális. Ennek az lett az eredménye, hogy nem tudtam visszanyomni a dugattyúkat a túltöltés miatt (logikus). Letekertem a fékkaron levõ imbusz csavart, a nagyon széles fejût (a másikat békényhagytam) és kispriccelt olaj. Így nyomtam a dugattyúkat vissza, majd visszatekertem a csavart, de a tartály fullra van, a csavar alatt is olaj van. Baj ez vagy kellene benne levegõnek is lenni?

Végül a harmadik probléma, hogy az olaj belefolyt a fékkar mechanikába, 10 percig törölgettem de még mindig jön belõle. Árt ez neki?

#1611
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16,879 posts

Ja egy kis adalék, Rob nem elméleti szagember hanem elméleti-gyakorlati+és még bringázni is szeret,ja és shimi a forgalmazónál dolgozik és nem hiszem hogy azért kapna hatalmas jutalékott hogy piciny kis országunkban 5 literrel megnövekedjen az éves fékolaj forgalmazásuk.

:) sokan vesznek litereset pedig, fõleg mivel az ára alig több, mint a 2,5 decisé.

"A man always has two reasons for doing anything: a good reason and the real reason." J.P. Morgan

"Science is not a democracy that can be voted on with the popular opinion." Earl R. Geddes P.h.D.


#1612
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6,068 posts

Ilyet a fórumokon írnak. De akkor idézem a Shimano-t:

(http://techdocs.shim...69830788979.pdf)

"Ásványi olaj cseréje
Az olaj látványos elszínezõdése esetén (a túlfolyótartályban szemlélve) ajánlatos olajcserét végezni."

De idézek egy fórumról is: (Disc brake oil - how often to change [Archive] - Bike Forums)

"The Shimano service manual states that the mineral oil should be replaced if it is "severely discolored" in the reservoir. Generally, unless you are experiencing brake problems, it is best to leave well enough alone."


Ja egy kis adalék, Rob nem elméleti szagember hanem elméleti-gyakorlati+és még bringázni is szeret,ja és shimi a forgalmazónál dolgozik és nem hiszem hogy azért kapna hatalmas jutalékott hogy piciny kis országunkban 5 literrel megnövekedjen az éves fékolaj forgalmazásuk.
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#1613
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16,879 posts

Ilyet a fórumokon írnak. De akkor idézem a Shimano-t:

(http://techdocs.shim...69830788979.pdf)

"Ásványi olaj cseréje
Az olaj látványos elszínezõdése esetén (a túlfolyótartályban szemlélve) ajánlatos olajcserét végezni."

De idézek egy fórumról is: (Disc brake oil - how often to change [Archive] - Bike Forums)

"The Shimano service manual states that the mineral oil should be replaced if it is "severely discolored" in the reservoir. Generally, unless you are experiencing brake problems, it is best to leave well enough alone."

Köszi, beszéltem már elég Shimano mérnökkel személyesen ahhoz, hogy ne írjak hülyeséget, nem fórumokról szedem össze a tudásom.
Persze nem azt mondtam, hogy kötelezõ, csak azt, hogy én erõsen ajánlom. tényleg nem akkora befektetés, hogy bárkit romokba döntsön.
nézegetheted a színét is, de ha használod rendesen egy év múlva tuti elszínezõdik. még az új kerámia dugattyús fékeknél is.

"A man always has two reasons for doing anything: a good reason and the real reason." J.P. Morgan

"Science is not a democracy that can be voted on with the popular opinion." Earl R. Geddes P.h.D.


#1614
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7,999 posts
igen, mivel a súrlódó részek kopnak, a "törmelék" egy része pedig az olajba kerül.

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#1615
gaboca1

gaboca1

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,348 posts

Koszos lesz.


Egy zárt rendszer ?

#1616
mgy

mgy

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,091 posts
Nekem még sosem volt egy évnél tovább változatlan/ugyanaz a fékem, nem is értem, mirõl beszéltek. :-D

#1617
DannyL81

DannyL81

    Dancó a hegyről...

  • fórumtag
  • 1,373 posts
  • LocationVeresegyház
Nekem valami ülepedésrõl is beszéltek a szervizben. Állítólag egy idõ után akkor is elszíntelenedik a folyadék ha nem használod.
Amúgy idén nekem is kimaradt a fékolaj csere. Majd tavasszal. :)

"Olcsón, könnyűt, erõset. De csakis kettőt választhatsz!" - Keith Bontrager


#1618
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6,068 posts
Koszos lesz.
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#1619
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,261 posts
Megjött az 1L olaj, nekem már lesz mibõl, de feleslegesen nem akarom bizergálni ha mûködik. Nekem vaklármának tûnik az évenkénti csere. Miért színezõdik el?

#1620
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21,267 posts
ezt nem fogom én se. most fáj az a fél óra meg pár száz forint ? :)

enyém 575-ösben bekékült (pedig friss) de azért nem cserélem le. :)
"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való