Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Váltók, váltókarok

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
7419 hozzászólás a témában

#21
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.540 hozzászólás

az a kis darabka bovdenház sok galibát tud okozni. az koszolódik a lehamarabb. én pl a téli bringámon kb havonta cserélem. 

 

Ezen porvédős az egyik oldal, szóval valamire nagyon vigyázni akarnak az biztos smile.png

 

Tehát tervezési bibi, amit megoldottak egy darabka fékbovdenházzal. Ügyes!

 

Nem tudom megítélni. 

Az biztos, ahogy a képen is látszik a bowden csatlakozás a váltóknál máshova került (ez annyira nem újkeletű) de közben a vázaknál is átkerült a kilépő bowden helye nagyjából oda ahol nekem a Giant bringán van és a képen is (Shimano dealer használati útmutatóból van).  

De valami biztosan van



#22
donciccio

donciccio

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4.292 hozzászólás

az a kis darabka bovdenház sok galibát tud okozni. az koszolódik a lehamarabb. én pl a téli bringámon kb havonta cserélem. 


Columbus Genius: http://framebuilding.com/Genius.htm

D.S.B.=Differential Shape Butted: http://framebuilding.com/Butt.htm

Bianchi Genius: https://dl-web.dropb...jeyW8DLm0pEa_1A


#23
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.868 hozzászólás
Tehát tervezési bibi, amit megoldottak egy darabka fékbovdenházzal. Ügyes! 😄

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#24
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.540 hozzászólás

Semmit nem tudok a kerékpárokról hozzád képest de ezt tapasztaltaltam és találtam a Shimano oldalán és sok más helyen utólag. A modern váltók és vázak esetében ahova ez kell nem fut egyenesen ott a kábel, kis vacak darabka és eléggé törik hagyományos (jó minőségű) ház esetében.

Feltűnő, hogy ad a Shimano egy elég hosszú darabka bowdent több váltótípus mellé, ennyire azért a Shimano sem rendes és nagylelkű. Kifejezetten a váz és a hátsó váltó közé van az ajánlás a modern road és gravel váltók esetében. 

 

otrs900.jpg



#25
sala

sala

    Telóguru

  • fórumtag
  • 13.232 hozzászólás
  • LocationSvájc
nem kotozkodom, de a kabel mizeria egy faszsag. a kabel egyenesen fut , mindegy hogy mennyire rugalmas, huzasra tartson.

legfontosabb a befuzesnel vigyazzunk es egyenesen fuzzuk be, ne torjon meg a bovden, az ad neki egy rugozoeffektust, utana lehetetlen rendrsen beallitani..
fuck me, i'm famous!
-- Go ahead, Droids! --->

#26
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.540 hozzászólás

Egy kis érdekesség, bár lehet csak nekem az:

RDRX812-es 1x11-es GRX hátsó váltó elvileg 11-42-es sorral birkózik meg maximum. Tele van a net 11-46-os megoldásokkal, kinek minden nélkül, kinek valamilyen goatlink-hez hasonló darabbal, és van akinek sehogy nem megy, videos beszámolok kizárólag 11-46-os SLX/XT sorral vannak ami azért nem nyerő nálam mert simán a 42-es legnagyobbat 46-ra cserélték és hatalmas az ugrás a 37-ről (11-13-15-17-19-21-24-28-32-37-46). 

Történt velem december 30-án (Réges-régen egy messzi galaxisban.... biggrin.png ) felkaptam egy botot a hátsó kerekemmel (nem ágat, botot tongue.png ), az beékelődött a váltóhoz, letépte a váltómat, széthajlította a váznál a papucsot, és még a vázról is leszedte a festéket. Roppant jól jött az erdő közepén, 3-4 hónapos új kerékpárral (20 éve volt ilyen velem utoljára) pont a legnagyobb holtszezonban. 

Szóval mindent cseréltem újra a vázon kívül és akkor már rendeltem egy Sunrace CSMX8 sort (11-13-15-18-21-24-28-32-36-40-46). Rengeteg vacakolással - igen profi boltban is - sem sikerült beállítani rendesen. Végül egy nagyon lelkes Hungarian Divide nyertes graveles kolléga lett a segítségem aki megállapította, hogy a váltóból kilépő bowden nem az amit a Shimano ajánl (hajlékony nagyon) és ad a váltókhoz mostanában egyes modellekhez, hanem egy merev normál. Valóban ez lett a megoldás, az fogta vissza a váltó rendes működését (lefelé úgy ahogy ment, felfelé nem nagyon). Azt, hogy Shimano XT sorral jó volt annak tudom be, hogy lényegesen profibb a váltást segítő bak azon mint bármi máson. 

 

IMG-20240121-105405.jpg

 

IMG-20240121-105358.jpg         


  • Kisherceg kedveli ezt

#27
madgab

madgab

    vendég

  • fórumtag
  • 127 hozzászólás
Nagyon sokat agyaltam míg végül megszületett a döntés, hogy megrendeljem, mivel idén lett egy UDH-s vázú bringa is a flottában és június óta 6500 km belement, úgyis már gatya volt a hajtás és kellett volna cserélni, hát megléptem. Sram X0 T-type E-mtb szett, pár napja jött meg, nagyon nagyon kíváncsi leszek rá, a felrakásig még kell várni, mert lesz még egy XD-s kazetta test is ami úton van a hátsó agyhoz.


http://www.kepfeltol...01_17_01_47.jpg
  • donciccio kedveli ezt

#28
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.868 hozzászólás

Imádom az ilyesmit, ne hagyj ki minket, ha lehetséges!

 

Pont a napokban néztem ezt:

https://www.youtube....h?v=RVu2NFqYWFQ

 

De a kormányvégbe szerelt váltókar is izgalmas lehetőség.

 

nem rossz, nem rossz. de nekem jöbban bejön ez az építés


  • talpfa kedveli ezt

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#29
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 997 hozzászólás
  • LocationKelenföld

Köszi, megnéztem, valóban csak a zsír volt a gond.
Egyelőre muzsikál, hosszabb távra meg még át kell gondolni, hogy mit vesz, mert gravel kormányt szeretne.

 

Imádom az ilyesmit, ne hagyj ki minket, ha lehetséges!

 

Pont a napokban néztem ezt:

https://www.youtube....h?v=RVu2NFqYWFQ

 

De a kormányvégbe szerelt váltókar is izgalmas lehetőség.


Rabbit módosította - 2024. január 15. - 14:13

  • Kisherceg és husevotelefonfulke kedveli ezt

#30
husevotelefonfulke

husevotelefonfulke

    visszatérő

  • fórumtag
  • 2.334 hozzászólás
Köszi, megnéztem, valóban csak a zsír volt a gond.
Egyelőre muzsikál, hosszabb távra meg még át kell gondolni, hogy mit vesz, mert gravel kormányt szeretne.
  • Kisherceg, madgab és donciccio kedveli ezt

#31
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.636 hozzászólás

Ezeknél a "régi" Shimano váltókaroknál ez elég gyakori jelenség volt, hogy felfelé üresben megy a váltókar. Ha kicsit felfelé nyomod a kart a kormány felé, akkor van esély hogy beakad. De amúgy szerintem kuka.

Szétszedni lehet - összerakni már nehezebb lenne, kb órás készség kell hozzá. Szerintem vegyetek egy újat és egy újabb évtizedre meg van oldva a kérdés.  https://bringabutik....seges/m:shimano

Egy régi felsőkart tudok adni egy tábla Milkáért. (De újan se drágák)


  • Kisherceg, husevotelefonfulke és madgab kedveli ezt
Marci

#32
husevotelefonfulke

husevotelefonfulke

    visszatérő

  • fórumtag
  • 2.334 hozzászólás

+ Én első körben a bovdenekbe is spriccelnék egy jó adag WD40-et (aztán persze csere).

Ennyi idős bringán azok is kukára való állapotban lehetnek és a váltási gondok legnagyobb részét a bovden szokta okozni (nem a kar vagy a váltó).

 

Elvileg ez egy használatban lévő gép volt. Lefelé váltáskor rendesen vitte a rendszer a láncot, elég volt a váltó rugóereje, nem volt lomha. Felfelé váltáskor jár üresben a kar. De nyilván, ha már nekiállunk, akkor megpucolunk, kenünk amit csak lehet. :)



#33
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.636 hozzászólás

+ Én első körben a bovdenekbe is spriccelnék egy jó adag WD40-et (aztán persze csere).

Ennyi idős bringán azok is kukára való állapotban lehetnek és a váltási gondok legnagyobb részét a bovden szokta okozni (nem a kar vagy a váltó).


  • husevotelefonfulke kedveli ezt
Marci

#34
husevotelefonfulke

husevotelefonfulke

    visszatérő

  • fórumtag
  • 2.334 hozzászólás

Köszi! Jó hír, hogy van esély a gyógyításra! :)


  • donciccio kedveli ezt

#35
donciccio

donciccio

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4.292 hozzászólás

Sziasztok!

Bátyám vett egy régi, acélvázas 7 sebességes gépet, shimano 200GS váltóval, biopace hajtóművel. 

A probléma, hogy a váltókar felfelé nem hajlandó váltani, üresben tologatja az ember csak a hüvelykujjával a kart... Van értelme hétköznapi halandóként megpróbálni szétszedni és valami kiakadó akármit visszaakasztani vagy jó eséllyel kuka?

Amennyiben kuka, bármely shimano kompatibilis 7-es váltókar jó lesz nekünk vagy valamire figyelni kell? Nem rémlik, hogy a 90-es években a Shimano nagyon változtatta volna a húzott bowdenmennyiségeket, de ezer éve volt hetes rendszerem. 

valószínűleg belekötött a shimano zsír. nem kell túlzottan szétszedni, csak annyira, h a mechanika látszódjon. aztán mehet rá bőségesen a féktisztító, utána meg vlmi olaj. remélhetőleg ez megoldja a problémát. 


  • Kisherceg és husevotelefonfulke kedveli ezt

Columbus Genius: http://framebuilding.com/Genius.htm

D.S.B.=Differential Shape Butted: http://framebuilding.com/Butt.htm

Bianchi Genius: https://dl-web.dropb...jeyW8DLm0pEa_1A


#36
husevotelefonfulke

husevotelefonfulke

    visszatérő

  • fórumtag
  • 2.334 hozzászólás

Sziasztok!

Bátyám vett egy régi, acélvázas 7 sebességes gépet, shimano 200GS váltóval, biopace hajtóművel. 

A probléma, hogy a váltókar felfelé nem hajlandó váltani, üresben tologatja az ember csak a hüvelykujjával a kart... Van értelme hétköznapi halandóként megpróbálni szétszedni és valami kiakadó akármit visszaakasztani vagy jó eséllyel kuka?

Amennyiben kuka, bármely shimano kompatibilis 7-es váltókar jó lesz nekünk vagy valamire figyelni kell? Nem rémlik, hogy a 90-es években a Shimano nagyon változtatta volna a húzott bowdenmennyiségeket, de ezer éve volt hetes rendszerem. 


husevotelefonfulke módosította - 2024. január 11. - 18:51

  • donciccio kedveli ezt

#37
simon23

simon23

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 948 hozzászólás

Váltóügyben van fejlemény. Ausztriában, Mattersburgban találtam egy üzletet, kik jó kapcsolatot ápolnak a SRAM céggel, azt az infót kapták tőlük, h tudják javítani. Szóval már csak az a "gond", h műkszik a rohadék! Így nem lehet elküldeni. angry.png Levettem a karokat és a váltót, itt van az íróasztalomon, jártamban-keltemben nyomkodom, még éjjel ha mosdóba megyek, álmos fejjel is, de, hogy rohadna meg, nem hibázik. Úgy látszik sikerült azzal a jól irányzott dobással "megjavítanom". Szóval szóljatok ha valakinek villanyos váltó hibája van, jártas vagyok a javításában!! biggrin.png


  • Kisherceg és donciccio kedveli ezt

Ridley Noah Fast 


#38
simon23

simon23

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 948 hozzászólás

Valszeg az uccsó opció lesz a nyerő. wink.png

Az érintkezők rendben vannak, továbbá van négy akkum, kettőt vettem az idén, a másik kettő meg vagy öt éves, ennek ellenére nem vettem észre teljesítménycsökkenést a régieknél. Tök mindegy, h milyen akku van rajta, a hibát hozza. Ezt sajnos nem lehet frissíteni, ez még az első generációs eTap.  

Az a helyzet, ha nyomod valamelyik váltófület, hallatszik a váltó belsejében valami motor hang, vagy zúgás féle. Ha kézzel egy kicsit rásegítesz akkor teszi a dolgát. Erősen azt gondolom, ez csak mechanikai hiba lehet. 

Tegnap este mérgemben beb@...tam a garázs sarkába, szerencsére dobozok közé, így nem sérült. Viszont azóta hibátlanul működik. biggrin.png A másik, h van egy "Bikepatika" mobil szerviz, kedden jön ki hozzánk, azt igérte tud segíteni,........hát nem tudom. Valszeg vennem kell egy másikat, szezonnak nem tudok így nekifutni. Azért a mechanikus csak tutibb volt. 


simon23 módosította - 2023. december 03. - 20:26

  • donciccio kedveli ezt

Ridley Noah Fast 


#39
sala

sala

    Telóguru

  • fórumtag
  • 13.232 hozzászólás
  • LocationSvájc

Kontakthibás

1. Nézd meg hogy a + - érintkezők szabadon mozognak-e ( rugós)

2. két csavar tartja, tekerd ki, vezetékre vigyázz mögötte, nézd meg hátha ott van a hiba

3. akksi halott, leesik a fesz, és baszik váltani, off

4. update

5. kérj karira jézuskátol ujat

 

 


fuck me, i'm famous!
-- Go ahead, Droids! --->

#40
simon23

simon23

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 948 hozzászólás

Csak a gumit kellett volna a csap alá tartani...

(Bocs.smile.png)

........jaaaaaaaa, ezt nem mondtátok!! tongue.png


  • donciccio kedveli ezt

Ridley Noah Fast