Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Edzésmódszerek

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
868 hozzászólás a témában

#21
HEX77

HEX77

    vendég

  • fórumtag
  • 136 hozzászólás

Ha jól van beállítva, észre sem veszed, hogy rajtad van. Ha a profik hordják, akkor valószínûleg alaptalan a félelmed.


Ha a profik hordják akkor tényleg alaptalan.
Lehet túl szorosra állítom, mert lazábban folyton olyan érzésem van mintha le akarna csúszni a hasamhoz.

#22
bloke

bloke

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.821 hozzászólás

A mellkasra szerelhetõ pulzusmérõ vajon csökkenti a teljesítményünket egy maratonon?
Arra gondolok, hogy a légzés során a mellkas nem akadálymentesen tágul mert szükség van egy kis plusz erõre az öv miatt... Ez a kis plusz hosszútávon vajon mennyit vesz ki belõlünk?
Tapasztalat híjján szeretném látni a pulzusomat verseny közben, hogy ne daráljam le magam idejekorán de nem vagyok biztos benne, hogy megéri feltenni.
Ti használtok pulzusmérõt a verseny alatt?


Ha jól van beállítva, észre sem veszed, hogy rajtad van. Ha a profik hordják, akkor valószínûleg alaptalan a félelmed.

#23
HEX77

HEX77

    vendég

  • fórumtag
  • 136 hozzászólás
A mellkasra szerelhetõ pulzusmérõ vajon csökkenti a teljesítményünket egy maratonon?
Arra gondolok, hogy a légzés során a mellkas nem akadálymentesen tágul mert szükség van egy kis plusz erõre az öv miatt... Ez a kis plusz hosszútávon vajon mennyit vesz ki belõlünk?
Tapasztalat híjján szeretném látni a pulzusomat verseny közben, hogy ne daráljam le magam idejekorán de nem vagyok biztos benne, hogy megéri feltenni.
Ti használtok pulzusmérõt a verseny alatt?

#24
syl0212

syl0212

    újonc

  • fórumtag
  • 6 hozzászólás
Köszi! Ki fogom próbálni és remélem így lesz :)

#25
Szt Amás

Szt Amás

    vendég

  • fórumtag
  • 108 hozzászólás

Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni kerékpáredzéssel kapcsolatban. Nem versenyzésre készülök, erõsíteni szeretnék (nem zsírégetés a cél, fogyni nem akarok).


Saját tapasztalatom (jobbat nem tudok, nem vagyok annyira jártas a témában):
1. Fogyni bringától nem fogytam, csak amikor elkezdtem a kajára figyelni (tehát ezzel ne törõdj).
2. Alapozást télen marha alacsonyan kezdtem, aztán januárban átálltam az elvileg megfelelõ alapozó tartományra (ez kábé az általad is megadott 132-150). Emellett külön figyeltem a pörgetésre, ezt egy-két hónap alatt szépen fel lehet hozni 90-100-as fordulatra, miközben a pulzusod is alacsonyan marad.
3. Aránylag sokat tekersz (heti három-négy alkalommal 1-3 órákat). Tekerés közben a pulzus és a fordulat párosra érdemes figyelni, lényeg az egyenletesség.
4. Egyszer csak elkezdesz gyorsulni. :)

#26
syl0212

syl0212

    újonc

  • fórumtag
  • 6 hozzászólás
az edzésmódszerek itt lennének, remélem ez látható lesz:

Edzstartomnyok

#27
syl0212

syl0212

    újonc

  • fórumtag
  • 6 hozzászólás
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni kerékpáredzéssel kapcsolatban. Nem versenyzésre készülök, erõsíteni szeretnék (nem zsírégetés a cél, fogyni nem akarok). 50-60 perc alatt 20 km-t 150-160-as pulzussal tudok letekerni (országúton cross bringával), nos ez lehet, hogy elég gyenge teljesítmény, de ezen szeretnék javítani. Hogyan kell edzeni ahhoz, hogy u.ezt a távot, u.ennyi idõ alatt kevesebb pulzusszámmal tudjam megtenni? Azt olvastam, hogy elég az aerob zónában edzeni (70-80% nálam ez kb 132-150), ha valaki csak fitt szeretne lenni, és az anaerob zónában (80-90% nálam ez 150-170) azok edzenek, akik komolyabb célt akarnak eléni. Találtam különbözõ edzésformákat is (FreeWeb), de ebbõl még nem tudom, hogy nekem mi volna a jó, nem is mindent értek belõle (pl. pulzus: az egyénre meghatározott 20-as tartomány). Milyen pulzussal kell edzeni, és mennyi idõt, hetente hányszor, hogy az ember jó erõnlétet tudjon elérni? Olvastam itt olyat is, hogy valakinek a pulzusa edzés közben nem ment 140 fölé. Ez hogy lehet? Hát az enyém simán felmenne 170-ig is.

Úszás edzésben is tud valaki tanácsot adni?

Köszönöm elõre is a segítséget és a hozzászólásokat!

#28
Szt Amás

Szt Amás

    vendég

  • fórumtag
  • 108 hozzászólás

Az hogy létezik, hogy magasabb a max. pulzusom mint tavaly? Tavaly 186 volt a maximum, az idén pedig már mértem 187-et


Tavaly nem a maximumot mérted. :)

#29
HEX77

HEX77

    vendég

  • fórumtag
  • 136 hozzászólás
Az hogy létezik, hogy magasabb a max. pulzusom mint tavaly? Tavaly 186 volt a maximum, az idén pedig már mértem 187-et pedig annyira nem is mentem el a végsõkig erõlködésben. A "220-életkor" is azt sejteti, hogy a idõ elõrehaladtával csökkennie kellene ennek az értéknek... Vajh mitõl nõhetett meg ez az érték nálam? (Nem tudom mennyit számít de tavaly áprilisban kezdtem el intenzívebben tekerni egy 12 éves szakadék után.)

#30
bloke

bloke

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.821 hozzászólás

A 220-életkor által adott adat a maximum pulzus meghatározására szolgál nem a zónák kiszámítására.
RPE szerintem pont olyan mint a százalékos zónák...csak nem százalékban írják le. vagy rosszul olvasom?
Rate of Perceived Exertion


Igen, de a zónákat a max pulzusból számolod, nem? De mindegy, a lényeg, hogy a max pulzusból kiindulva sem feltétlen jó kiindulni, bárhogy is kapod meg. Igen az RPE skála (Borg skála) is olyan, mint a pulzuszónák, és igazából akkor van értelme, ha kettõt együtt használod és ismered a tested jelzéseit. Lehet például olyan hogy szenvedsz már, mégis alacsony a pulzusod, vagy fordítva, marha könnyûnek érzed és közben meg a pulzus magas. Igazából érdemes átolvasni egy ezzel foglakozó könyvet, az interneten összeolvasott dolgok engem is csak összezavarnak.

#31
cindercone82

cindercone82

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.530 hozzászólás

Igazából egyik se jó, mert a max pulzus százalékból számítás se ér sokkal többet, mint mondjuk a 220-életkor által adott adat. Több módszer létezik az anaerob küszöbhöz tartozó pulzus meghatározására és ez sokkal jobb a célzónák számításához. Biztos, hogy nem adnak olyan pontos értéket, mint egy igazi felmérés, de a pulzustartomány nem kõbe vésett adat, napról-napra változhat és nem kell rabszolgamód követni, sokkal fontosabb, hogy közben figyeld azt, amit angolul RPE-nek (rate of perceived exertion) neveznek, mert ez is ad egy visszajelzést az állapotodról.


A 220-életkor által adott adat a maximum pulzus meghatározására szolgál nem a zónák kiszámítására.
RPE szerintem pont olyan mint a százalékos zónák...csak nem százalékban írják le. vagy rosszul olvasom?
Rate of Perceived Exertion

Minden bonyolult problémának van egy egyszerû, világos és rossz megoldása.
 


#32
bloke

bloke

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.821 hozzászólás
Igazából egyik se jó, mert a max pulzus százalékból számítás se ér sokkal többet, mint mondjuk a 220-életkor által adott adat. Több módszer létezik az anaerob küszöbhöz tartozó pulzus meghatározására és ez sokkal jobb a célzónák számításához. Biztos, hogy nem adnak olyan pontos értéket, mint egy igazi felmérés, de a pulzustartomány nem kõbe vésett adat, napról-napra változhat és nem kell rabszolgamód követni, sokkal fontosabb, hogy közben figyeld azt, amit angolul RPE-nek (rate of perceived exertion) neveznek, mert ez is ad egy visszajelzést az állapotodról.

#33
cindercone82

cindercone82

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.530 hozzászólás

Vagy ez ad ki hatalmas f@szságokat, vagy a teljesítménydiagnosztika. Van egy tippem hogy melyik.

Nehogymár 187-as pulzus normál edzés legyen, a 162 meg regeneráló... (48 a nyugalmi pulzusom, 211 a max)

Egyébként lehet futásra van optimalizálva, ott sokkal magasabb pulzusértékeim szoktak lenni.

Nem is azzal van a bajom hogy õ mit hív nyugalmi pulzusnak meg mit normál edzésnek. Nekem az nem tiszta hogy melyik kalkulációz kell alapul venni a százalékos értékek meghatározásához. Mert az egyik a nyugalmi pulzust is nézi a másik meg nem. És az így kapott értékek különbsége gyakorlatilag egy pulzuszónányi.

Minden bonyolult problémának van egy egyszerû, világos és rossz megoldása.
 


#34
kiskubai

kiskubai

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Egy kis ápdét:
Ezek alapján a zsírégetõ zóna a max pulzus 60-70%-os tartománya. Az itteni logika alapján ez nálam: 115-134 bpm (ha a max pulzus 192, akkor 192X0,6=115,2 és 192X0.7=134)
Ez a kalkulátor viszont ezekre a százalékos értékekre teljesen mást ad: 137-151 bpm

22-17 bpm a különbség a két számítási séma között.


Vagy ez ad ki hatalmas f@szságokat, vagy a teljesítménydiagnosztika. Van egy tippem hogy melyik.

Nehogymár 187-as pulzus normál edzés legyen, a 162 meg regeneráló... (48 a nyugalmi pulzusom, 211 a max)

Egyébként lehet futásra van optimalizálva, ott sokkal magasabb pulzusértékeim szoktak lenni.

#35
bloke

bloke

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.821 hozzászólás
A kalkulátornál meg kell adni a nyugalmi pulzust.

#36
cindercone82

cindercone82

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.530 hozzászólás
Egy kis ápdét:
Ezek alapján a zsírégetõ zóna a max pulzus 60-70%-os tartománya. Az itteni logika alapján ez nálam: 115-134 bpm (ha a max pulzus 192, akkor 192X0,6=115,2 és 192X0.7=134)
Ez a kalkulátor viszont ezekre a százalékos értékekre teljesen mást ad: 137-151 bpm

22-17 bpm a különbség a két számítási séma között.

Minden bonyolult problémának van egy egyszerû, világos és rossz megoldása.
 


#37
cindercone82

cindercone82

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1.530 hozzászólás
Üdv!
A napokban vettem egy pulzusmérõs órát, és kicsit kavar van a fejemben a pulzuszónákkal kapcsolatban. Pár éve már volt egy alap pulzusmérõm,de akkor agyatlanul használtam, mindenféle pulzuszónát figyelmen kívül hagyva. Most egy Decathlonos cuccost vettem, mert relatíve olcsó volt és kódolt a jeladója, és be lehet állítani benne célzónát.
Elég sok oldalt végigolvastam, és rendesen össze is zavarodtam a zónákkal kapcsolatban. Például a zsírégetõ pulzustartományt egyes oldalakon a max pulzus 60-70%-ára teszik, de van olyan oldal ahol 70-80%-ot írnak.
Most mi az igazság?
Valaki le tudná írni hogy mi az igazság?
Azt már vágom hogy a 220-életkor=max pulzus az hülyeség.

Minden bonyolult problémának van egy egyszerû, világos és rossz megoldása.
 


#38
fabian cancellara

fabian cancellara

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 501 hozzászólás

Nem egy edzõ segít, hanem a program, de a feltételezésed teljesen jó: nem ingyen. :)

http://home.training...tual-coach.aspx

Ha létrehoztál a progiban egy éves edzés tervet (ATP), akkor a Virtual Coach-nak meg kell adni néhány plusz paramétert és generál neked workoutokat, amelyeket tetszés szerint elrendezhetsz a naptáradban.
Mondjuk az a videóbol nem derül ki, hogyha egy workoutot nem az elõírt zónában teljesítem akkor jelez-e a progi és esetleg újratervezi-e az adott hétre elõírt edzéseket.


Hol marad a régi filing az országutisokat a kisérõ kocsibol üvölti le az edzõ :D
Pár ilyen edzésen voltam nekem tetszet szegény öreg minden edzés végén full depis volt:D
De jó volt a hangulat;)

#39
bloke

bloke

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.821 hozzászólás
Akkor bocs. De van ilyen is, azt gondoltam ugyanaz:

Training Plans - Search by Type or Author | TrainingPeaks

#40
HEX77

HEX77

    vendég

  • fórumtag
  • 136 hozzászólás

A Traing Peaks, Virtual Coaching szolgáltatása annyit jelent, hogy egy edzõ online segít, feltételezem nem ingyen. A Friel könyv nekem is megvan, ennél egyszerûbben sose lesz saját edzésterved.


Nem egy edzõ segít, hanem a program, de a feltételezésed teljesen jó: nem ingyen. :)

http://home.training...tual-coach.aspx

Ha létrehoztál a progiban egy éves edzés tervet (ATP), akkor a Virtual Coach-nak meg kell adni néhány plusz paramétert és generál neked workoutokat, amelyeket tetszés szerint elrendezhetsz a naptáradban.
Mondjuk az a videóbol nem derül ki, hogyha egy workoutot nem az elõírt zónában teljesítem akkor jelez-e a progi és esetleg újratervezi-e az adott hétre elõírt edzéseket.