Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

SPD cipõ

* * * * * 1 szavazat

  • Lépj be és szólj hozzá
2429 hozzászólás a témában

#81
Balu1

Balu1

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.726 hozzászólás

Egy ilyen rögzítés nekem túlságosan félelmetesnek tűnik, főleg az után, hogy az a laza cipő orr tartó is túlságosan zavart, hogy közben biztonságosnak érezzem a tekerést.  Az a rémálmom, hogy egyszer beakad a cipő és nem tudom letenni a lábam, mint ahogy volt már ilyen a fűzőjével. Biztos meg lehet szokni, de ahogy magamat ismerem, mindig ott lenne az a kisördög, a bizonytalanság érzés bennem, hogy nem tudnék olyan szabadon menni azzal mint nélküle. Főleg terepen nem, ahol így is pillanatokon múlik néha, hogy leteszem egy pillanatra a lábam, de legalább szabadon tudom megcsúszásnál, falevéllel fedett nyomvályúba ugrásnál egyensúlyomat.

 

Ezen a videón, 50 perc 48-nál (ha nem ott indulna), megránt egy nyomvályú.

Azt hogy lehetett volna kivédeni rögzített lábbal?

Az ilyenektől tartok leginkább rögzített lábbal.

 

https://youtu.be/sywPyHadUXs?t=3031

 

 


Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.

Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !

A találmányok már csak ilyenek..


#82
bardocz

bardocz

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 464 hozzászólás

Én először hóba mentem SPD-vel, slick gumin :D  De csak egyszer dőltem el. Eleinte félelmetes, és párszor még eldőltem vele, de mostanra megtanultam a trükköt, legalábbis nekem bevált. Ha hirtelen kell kilépnem simán csak eldőlnék, ezért azt csinálom, hogy gyakorlatilag előreugrok, a kezemen van az összes súly, és kioldom mindkét cipőt. Mindegy, hogy közbe hol voltak a lábaim, eddig mindig bevált. Meg persze minimumra vett rugóerő.



#83
RelakS

RelakS

    vendég

  • fórumtag
  • 533 hozzászólás

..mondom.. le is szereltem mert elvette a biztonságérzetemet még az oldalt nyitott fél klipsz is.

Elején az én hajam is égnek állt, szóval ezt nem 5km alatt fogod megtanulni, hanem inkább 500 alatt.



#84
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs

..mondom.. le is szereltem mert elvette a biztonságérzetemet még az oldalt nyitott fél klipsz is.

 

az spdt probald ki... :) olyan, mintha egy rollerbol vonnek le kovetkeztetest, hogy milyen bringazni.



#85
Balu1

Balu1

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.726 hozzászólás

..mondom.. le is szereltem mert elvette a biztonságérzetemet még az oldalt nyitott fél klipsz is.


Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.

Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !

A találmányok már csak ilyenek..


#86
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs
Szvsz ne gyarts rola elmeleteket, hanem probald ki :)
  • Vejne kedveli ezt

#87
Balu1

Balu1

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.726 hozzászólás

Még egy kicsit hadd offoljak..

Régebben, sok évvel ezelőtt jártam olyan fél klipsz szerű, a cipő orrát fogó, pedálra felszerelhető tartóval, amivel lehetett húzni a pedált. megpróbáltam a mostani biciklire felszerelni és kiegynsúlyozni, hogy felül és elöl álljon meg a fél klipsz orr része a könnyebb belebújáshoz. Azt korábban is úgy lehetett használni.

Nagyon kényelmetlen érzés volt mert nem tudtam szabadon oda tenni a lábam a pedálon (kijjebb-beljebb) ahova akarom. Mindig egy helybe kényszerítette, az annyira zavart most, hogy gyorsan le is szereltem róla. 

Nincs meg azzal a biztonság érzetem, hogy szabadon levehetem a lábam bármikor. Lehet, egyszer beakadt a cipőfűző a pedálba, szerencsére a másik oldalit le tudtam tenni. és azóta van ilyen félelmem ettől, hogy nem tudom szabadon levenni.


Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.

Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !

A találmányok már csak ilyenek..


#88
RelakS

RelakS

    vendég

  • fórumtag
  • 533 hozzászólás

"Egyik húzza a másik nyomja.." Amikor egyszerre több izom dolgozik, annak nagyobb lesz a tápanyag felvétele.  Ki kell szolgálni elegendő oxigénnel. Rövid távon megy, de az 20-30 másodperc után elfogy a levegő nagy terhelésnél.  Nyilván van aki képes rá folyamatosan. Annak lehet jó az SPD.

Nálam legelőször az oxigén fogy el, nem az izomerő, gondolom nem vagyok ezzel egyedül.

Én nem bírom, már két emeletnyi lépcső után is oxigénsátorra lenne szükségem.

Viszont pár hónap alatt nagyon rákattantam az SPD-re, nélküle már nem is jó tekerni. Van taposós gépem is, amit néha előveszek, szóval tapasztalatból mondom ;)

 

gaboca1

Nálam ez inkább úgy megy, hogy mindkét izom teljes erőből, illetve néha az az érzésem, hogy a húzással legalább azt elérem, hogy a taposó lábamnak nem kell a másik lábamat emelni a pedál túloldalán B)


RelakS módosította - 2016. augusztus 23. - 19:32


#89
Balu1

Balu1

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.726 hozzászólás

..vagyis ezek szerint, mint ha csak nyomnád, akkora erőt tudsz kifejteni úgy is. :) 


Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.

Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !

A találmányok már csak ilyenek..


#90
gaboca1

gaboca1

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.348 hozzászólás

"Egyik húzza a másik nyomja.." Amikor egyszerre több izom dolgozik, annak nagyobb lesz a tápanyag felvétele.  Ki kell szolgálni elegendő oxigénnel. Rövid távon megy, de az 20-30 másodperc után elfogy a levegő nagy terhelésnél.  Nyilván van aki képes rá folyamatosan. Annak lehet jó az SPD.

Nálam legelőször az oxigén fogy el, nem az izomerő, gondolom nem vagyok ezzel egyedül.

Két izom, fél-fél erővel, vagy egy izom teljes erővel... :)



#91
Balu1

Balu1

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.726 hozzászólás

"Egyik húzza a másik nyomja.." Amikor egyszerre több izom dolgozik, annak nagyobb lesz a tápanyag felvétele.  Ki kell szolgálni elegendő oxigénnel. Rövid távon megy, de az 20-30 másodperc után elfogy a levegő nagy terhelésnél.  Nyilván van aki képes rá folyamatosan. Annak lehet jó az SPD.

Nálam legelőször az oxigén fogy el, nem az izomerő, gondolom nem vagyok ezzel egyedül.

 


Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.

Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !

A találmányok már csak ilyenek..


#92
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs

És mi van akkor, ha nem az erő, hanem a tüdő esetleg a tapadás vagy egyéb más faktorok jelentik a szűk keresztmetszetet. Azokon nem fog semmit javítani az SPD.

 

Egyébként meg az izmok is olyan dolog, hogy ha SPD nélkül, taposópedállal tekersz, akkor annak megfelelően erősödnek az izmaid. Ha valaki X éve SPD-vel teker utána meg lecseréli az SPD-t fél órára egy taposópedálra és konstatálja, hogy izommal nehezebben bírja az emelkedőt, az nekem nem megalapozott érv.

 

Nem arról van szó, hogy kétségbe vonom az SPD rengeteg előnyét a taposópedállal szemben, de közel sem hiszem, hogy az emelkedők nagy részénél sokat segítene fölfelé. Persze ha versenyről van szó, akkor egy sprint vagy egy technikás emelkedő (ez nyilván a kis rész) amit az egyik sikerrel vesz, a másik meg nem az akár dönthet.

 

Egy hete voltam Underworld kupán, ott pld. éreztem, hogy a kicsi, de nagyon meredek emelkedőn amelyeket lendületből kellett venni, nagyon jó lett volna egy szorosabb cipő-pedál kapcsolat, hogy a lejtőn is bele tudjak értelmesen nyomni-húzni, ahelyett, hogy a pedálfogáson kéne aggódnom. Ennek megfelelően láttam, hogy ezek a (kettő volt talán) sebességből vett kicsi meredek emelkedők nekem nagyobb lassulást okoztak mint az előttem levőnek. Persze esetemben nyilván hiányzott technikából és tapasztalatból is.

 

J.

 

pillanatnyi erokifejtesrol beszelunk, nem egy intervallumrol. teljesen masrol beszelsz, az egy masik problema.



#93
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.301 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

Srácok, ez itt már erősen off-topic! Van ám a pedáloknak is és az edzéselméletnek is saját topikja. ;)

 

Bár alapvetően annyira nem zavar, sok vicceset írtok, csak hüledezek, hogy és vajon honnan bírtok összeszedni ennyi vad "tényt" meg "hitet" ("azt hiszem"-re nem alapozunk, ugye). Nagyobb probléma, hogy aki nem jártas a témában, megvezethetitek és sajnos rossz irányba.

 

Gondoltam, szólok. :)


  • MJani01 és Vejne kedveli ezt

#94
j4ni

j4ni

    vendég

  • fórumtag
  • 330 hozzászólás
  • LocationBudapest

De jozan paraszti esszel sem nehez felfogni, hogy amig egyikkel csak taposol egy labbal, addig a masikkal taposol az egyikkel es huzol a masikkal, tobb izmodat tudod hasznalni.

 

És mi van akkor, ha nem az erő, hanem a tüdő esetleg a tapadás vagy egyéb más faktorok jelentik a szűk keresztmetszetet. Azokon nem fog semmit javítani az SPD.

 

Egyébként meg az izmok is olyan dolog, hogy ha SPD nélkül, taposópedállal tekersz, akkor annak megfelelően erősödnek az izmaid. Ha valaki X éve SPD-vel teker utána meg lecseréli az SPD-t fél órára egy taposópedálra és konstatálja, hogy izommal nehezebben bírja az emelkedőt, az nekem nem megalapozott érv.

 

Nem arról van szó, hogy kétségbe vonom az SPD rengeteg előnyét a taposópedállal szemben, de közel sem hiszem, hogy az emelkedők nagy részénél sokat segítene fölfelé. Persze ha versenyről van szó, akkor egy sprint vagy egy technikás emelkedő (ez nyilván a kis rész) amit az egyik sikerrel vesz, a másik meg nem az akár dönthet.

 

Egy hete voltam Underworld kupán, ott pld. éreztem, hogy a kicsi, de nagyon meredek emelkedőn amelyeket lendületből kellett venni, nagyon jó lett volna egy szorosabb cipő-pedál kapcsolat, hogy a lejtőn is bele tudjak értelmesen nyomni-húzni, ahelyett, hogy a pedálfogáson kéne aggódnom. Ennek megfelelően láttam, hogy ezek a (kettő volt talán) sebességből vett kicsi meredek emelkedők nekem nagyobb lassulást okoztak mint az előttem levőnek. Persze esetemben nyilván hiányzott technikából és tapasztalatból is.

 

J.



#95
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Arról volt szó, hogy a húzás fázisában komoly erőt lehet leadni, és ezt Tekergek vitatta.

 

Kulcsszó lehet. Nem vitattam, megjegyeztem hogy egyéni és kesőbb hogy nekem nem hoz sokat. Arn egyébként gyakorlatilag ugyanazt mondta más szavakkal: "inkább csak sprinteknél, esetleg erőből kiállva felmenni a meredekekennél játszi" - "foleg akkor erzed, ss bringaval mesz emelkedon, alacsony fordulaton". Namármost ss bringával felmenni emelkedőn, alacsony fordulaton az egyazegyben ugyanaz mint kiállva felmenni a meredeken, n'est ce pas? Én nem ss bringával megyek fel a meredeken hanem a harmadik tányéron, pörgetve. Ha ráraksz egy ss bringára, ugyanúgy megszakadok a meredeken SPD-vel vagy anélkül :D



#96
RelakS

RelakS

    vendég

  • fórumtag
  • 533 hozzászólás

Annak aztan sok koze van hozza, hogy mennyit huzol az spdvel... Itt arrol volt szo, melyikkel mekkora erot lehet kifejteni. De jozan paraszti esszel sem nehez felfogni, hogy amig egyikkel csak taposol egy labbal, addig a masikkal taposol az egyikkel es huzol a masikkal, tobb izmodat tudod hasznalni.

Arról volt szó, hogy a húzás fázisában komoly erőt lehet leadni, és ezt Tekergek vitatta.

 

Viszont szerintem a te tanácsoddal ellentétben ezt nem úgy lehet megnézni, hogy kipróbálod taposó pedállal, majd spd-vel is jól felhajtasz minden izmodat használva (naná, hogy gyorsabban és messzebbre tekersz, ha húzod is a pedált, miközben a másikat taposod), hanem elég csak spd, de először menj fel úgy, hogy csak taposol, aztán menj fel úgy, hogy csak húzol.

Gyakorlott embernél nem tudom, mi lenne a végeredmény, de hogy én húzással hamarabb kidőlnék a nyeregből, az hétszentség :lol:  Hogy cserébe több erőt fejtenék-e ki (ugye nem csak a súlyom tart a nyeregben, hanem konkrétan bele húzom magam a lábammal, nem röhög, nem ért félre! :P ), azt már nem tudom. Saját magam esetében nem venném készpénznek.


RelakS módosította - 2016. augusztus 22. - 20:25


#97
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs

Ez így ebben a formában marhaság. Rövid technikás emelkedőn egy bizonyos (nem túl magas) erőszint felett igaz lehet, de egy ici-picit hosszabb meredek emelkedőn, ahol már nem csak az ember lába a szűk keresztmetszet, hanem a tüdeje/keringése ott biztosan nem lesz igaz.


Annak aztan sok koze van hozza, hogy mennyit huzol az spdvel... Itt arrol volt szo, melyikkel mekkora erot lehet kifejteni. De jozan paraszti esszel sem nehez felfogni, hogy amig egyikkel csak taposol egy labbal, addig a masikkal taposol az egyikkel es huzol a masikkal, tobb izmodat tudod hasznalni.

arn módosította - 2016. augusztus 22. - 19:47


#98
j4ni

j4ni

    vendég

  • fórumtag
  • 330 hozzászólás
  • LocationBudapest

Dehogynem... Csinalj egy egyszeru tesztet. Keress egy emelkedot, rakd be olyan attetelbe, amiben eppen fel tudsz tekerni. Csereld le a pedalt platformra, probald ugyanezt :) van egy tippem, hogy nem tudsz feltekerni.

Ez így ebben a formában marhaság. Rövid technikás emelkedőn egy bizonyos (nem túl magas) erőszint felett igaz lehet, de egy ici-picit hosszabb meredek emelkedőn, ahol már nem csak az ember lába a szűk keresztmetszet, hanem a tüdeje/keringése ott biztosan nem lesz igaz.



#99
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs

Én biztos nem :D


Dehogynem... Csinalj egy egyszeru tesztet. Keress egy emelkedot, rakd be olyan attetelbe, amiben eppen fel tudsz tekerni. Csereld le a pedalt platformra, probald ugyanezt :) van egy tippem, hogy nem tudsz feltekerni.

#100
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

SPD/platform: a húzás fázisában komoly Wattot adsz le.

 

Én biztos nem :D