Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Digitális vs. hagyományos fotózás

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
5372 hozzászólás a témában

#5341
Dfox

Dfox

    vendég

  • fórumtag
  • 21 hozzászólás
Bocsesz a belepofázásért, engem is izgat a téma, és csak annyit azoknak akik digit gépet készülnek venni, hogy németben ezek is olcsóbbak. ;)

#5342
Mellon

Mellon

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 697 hozzászólás
Jó minõségû scanneléshez (hogy jobb legyen a scannelt kép, mint a digitfotó) drága (>150’000e) negatív scanner kell, vagy laborban még drágábban kell csináltatni.
Viszont, ha alapvetõen hagyományos úton készítesz papírképeket, és csak a webre akarod scennelni, akkor jó az occsó scanner +papírképrõl.
Ha utómunkát akarsz a képeken, az megint nem olcsó (igaz ez csak néhány jobb fotó esetén szükséges, és egy közepes képpel együtt kb 2e Ft)
Otthon nyomtatni szerintem luxus. Sokkal olcsóbb laborba vinni. A laborban (kémiai úton) elõhívott digitképekkel egyrészt csak a legdrágább nyomtatók versenyezhetnek, másrészt az otthoni nyomtatás anyagköltsége annyi, mint az elõhívásé, és akkor még nem számítottuk a nyomtató árát.

De szerintem kár túllihegni a minõség témát, és különben is, ki hány A4es vagy nagyobb képet hívatott már elõ?
Az 5Mpixel azért jó, mert ha a felét kivágod (1.4x digitzoom), akkor még mindig marad bõ 2 Mp.

Nos nekem régen SLRem volt, 2optikával, most pedig egy digit gép EVF (elektronikus keresõ, az objektíven keresztül), 5Mpixel.

Pro SLR (filmes):
Picit szebb, finomabb képek, de még A4esben is nehéz észrevenni a különbséget. (Nagyon jó és profi szemmel)
Nagy érzékenységû (> ISO400) filmekkel készített képek sokkal jobbak, mint a digit gépek magas érzékenységû beállításaival készült képek
Kisebb mélységélesség azonos látószög mellett (mivel kisebb a CCD mint a filmkocka). Ez portréfotózásnál és egyéb kiemelt témát tartalmazó fotóknál fontos. A Te általad említett témák mellet ez nem olyan fontos.
Nem kell aksikkal bénázni.
Cserélhetõ objektívek

Pro digit SLR:
Nem kell sajnálni az anyagot. Cserébe utólag válogatni kell a képekbõl, rendezni arhiválni.
Nem kell negatívot (/diát) körültekintõen tárolni. Viszont a digit anyagot igen. Az otthon írt CD élettartalma (szemben a préselt gyári CDkkel) korlátos (néhány év garantált csak)
Házilag elvégezheted a módosításokat, képkivágásokat.
Rögtön látod, hogy kb mennyire sikerült a kép. (persze messze nem 100%os a kis LCDn a kép visszaadás)
Viszont a diagramm alapján rögtön korrigálhatod a expoziciót.
Ami nekem a legfontosabb: SOKKAL kisebb, könnyebb, mint az ugyan olyan látószögû hagyományos (35mmes filmes) gépek (mivel kisebb a CCD mint a filmkocka)


Ha tájképeket akarsz csinálni, ügyelj arra, hogy az optikának legyen nagylátószögü állása, vagy lehessen rá konvertert rakni.
Akcióhoz a legfontosabb: expozició késleltetés kicsi legyen, és gyors AF és/vagy manuál fókusz is szükséges.
Egyébként is jó, ha teljes manuális beállítást is lehetõvé tesz a gép.
Ugyanakkor a legkisebb egyszerû digitkamerával is lehet akciófotókat készíteni, ha begyakorolod a dolgot. Lásd SAUH képek közt Kempelen képeit.

Hegyek közé magasra, hidegbe vegyél egy zenitet pár régi olcsó objektívvel, ez a legtutibb megoldás. Olcsó (nem kell annyira félteni), mivel primitív zárszerkezete van, -40 fokban is remekül mûködik…

SLRt csak használtan érdemes venni. Ez nem avul annyira, viszont mivel sokan cserélik digitálisra, potya áron lehet õket venni. Jó objektíveket már kevésbé…

Digit gépet sokkal olcsóbb külföldrõl szürke importban venni, de kockázatos is. Van egy köztes megoldás, csinálnak ilyet fél-szürkén cégek is (nem a magyar importõrön keresztül hozzák be), pl Hansa kft (www.hansa.hu)

Az alagút mögött lévõ boltról ekem nincs jó véleményem. Nagykernek mondják magukat (és ebbõl kifolyólag utálják a nézelõdõ, probálgató emberkéket), de az áraik ugyan olyanok, mint a digitcam-nak, ahol sokkal kedvesebbek az érdeklõdõkkel. És a digitcam-nál dolgozik egy forumos: Annak, aki biztosan segít, ha kell.

A CCDken a pixelek idõvel tönkremehetnek, vagy teljesen világítanak (hot pixel) vagy sötétek (dead pixel).
Rossz esetben már újonnan is van néhány.

#5343
DHR

DHR

    vendég

  • fórumtag
  • 253 hozzászólás
  • LocationBudapest
A Fuji S602 zoom-ra érdemes gyûjteni! Én sajnos már megszívtam egy full auto digitgéppel ami nem is volt olcsó. A minimum bringás fényképezéshez (Ez alatt nem jó!!!) : ISO 400 fényérzékenység és állítható, Expozíciós idõ min 1/1000 és szintén manuális, és a gyors sorozatfelvétel lehetõség. Ami ezt tudja azzal lehet árnyékos erdei úton száguldozó bringást fényképezni Kicsit olcsóbb lehetõség a Fuji F601 zoom (150+áfa boltban) ez egy kicsi kompakt gép de lehet manuális beállításokat végezni rajta és bekapcsolt LCD-vel is lehet 150 képet készíteni vele továbbá automatikus beállításokkal is nagyon-nagyon jól dolgozik. és nézd meg a www.depo.hu oldalt vagy a Fotex nagykert ahol lehet bárkinek vásárolni a Reiter F. utca 45-49-ben

#5344
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
eltunni?????!!!!!
nem inkabb beeg? en meg ilyet nem hallottam, hogy eltunik. olyat igen, hogy beeg a pixel ilyen meg az uj gepeken is van. de ha jo minosegu gepet veszel amiben jo ccd van akkor ilyen gond nem lesz szertem!

#5345
isukim

isukim

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 267 hozzászólás
Egy ismeõsömnek van digigépe, és azsongya, hogy a pixelek kezdenek eltûnni... Mit tudtok errõl?

#5346
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
akkor kapard ossze egy kicsit meg jobban es 185-ert tudok fuji s602-est!
erre az emilre irj: force4@freemail.hu
nekem is o hozta korrekt nagyon a srac!
es az ma csak egy 602!!!!

#5347
thommey

thommey

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.344 hozzászólás
Köszi a sok hozzászólást:)
Szóval úgy néz ki,hogy ezek a lehetõségeim:
Fuji Finepix A 303-122000
Nikon Coolpix 3500-130000
Olympus Camedia C-300 Zoom-117000
Kodak DX-4330-105000
Samsung Digimax 350-112000
Ezek közül melyik a legjobb vétel?

Ha nagyon összekaparom a lóvét:
Fuji Finepix S304-165000
Olympus Camedia 720 Ultra-156000
HP PhotoSmart 850-169000
És ezek közül?

#5348
Begbie

Begbie

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.228 hozzászólás
Lakótársam már kipróbálta a neten keresztüli papírkép készíttetést!
Nagyon szép lett az eredmény! Kémiai eljárással csinálják, nem nyomtatják.
A 10*15ös papírképen nem láttam különbséget a hagyományos fotóhoz képest! Pedig a gép csak 2 megapixeles!
Árban is olcsóbb mint az elõhívás/nagyítás.

CANON nemtudommilyen márka, és minden manuálisan állítható rajta: zársebesség, fehéregyensúly, fényérzékenység, stb. Az ára is csak 100e FT + egy 256MB os kártya 15e, és asszem így már a tárhellyel sincs gond...

Beg


#5349
lor

lor

    phorumus maximus

  • globális moderátor
  • 24.199 hozzászólás
hi! nezz korul az apronet kornyeken.
digitalis jo!!!
en most vettem egy fuji s602-t 170eft.
full autotol full manualisig!!!!!
160-1600 iso
3megapix
6megapix (interpolalva)
mas rendszeru a ccd jobb a kep minoseg ha interpolalaod!
nagyon jo indulasnak de utana is jo!
500eft a cserelheto optikas fuji.
zarido 16"-1/10000 s.
hmm mi kell meg?
ket memoria cf/sm microdrive tamogatas!
http://digitalisfoto.lap.hu
http://digitalkamera.de

#5350
GerMan

GerMan

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 445 hozzászólás
annak a boltnak ez a linkje: http://www.mediker.net/foto/
én is itt vettem a gépem.
szerintem sokkal nagyobb "buli" digitálissal fényképezni, nem sajnálod a filmet, rögtön megnézed az eredményt, csinálsz újat, ha nem lett jó, mozgóképet fel tudsz venni.
tudsz már a neten keresztül is elõhivatni papirképet a képeidrõl, bár ezt még nem próbáltam.
mióta ilyennel fényképezek (fuji 2800) sokszor több képet csináltam, mint azelõtt a hagyományossal.
bocs, ha ezeket már irtátok, nem olvastam végig.


#5351
vendég_Charon_*

vendég_Charon_*
  • vendég
Végre észrevettem a topicot! ;D

Thommey:
Én már több éve szemmel tartom a digigépeket és fejlõdésüket, és szvsz elég jó rálátásom van a témára.

Az elsõ, amit tudok mondani, hogy Budán, az Alagútnál (Clark Ádám tér túlfele) van egy digi bolt. Na ott mindent tudnak, van választék is, válaszolnak is a kérdésekre.
Kezdd ott a tájékozódást.
(A címet majd megnézem, ok?)


#5352
Ras

Ras

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.021 hozzászólás
a téma nagy részét kimerítették elõttem de a szkennelõs dologhoz hozzáugatnék (végtére is szakmába vág...)

olyan szkennert /nyomtatót amivel meg lehet közelíteni a papírképet->szgépre vagy szgéprõl->papírra nem veszel olscónn ezek a 20res szkennerek az ultragagyi CMOSaikkal és a gyér ledes megvilágításukkal nem szinhûek...
és egy szinhû nyomtató is kb 150 rugónál kezdõdik...

abban teljesen egyetértek hogy ezen felhasználási területre talán inkább digitális...

viszont hidegben iszonyat tempóban merülnek az elemek, plusz ott van az lcd befagyása... (kb -26 fokig folyékony a kristály... utána fagyi)

#5353
Baliman.

Baliman.

    vendég

  • fórumtag
  • 49 hozzászólás
Eléméletileg lehet hasonló minõséget produkálni,de ahhoz drága gép kell.Befagyás:mielött elmész ki kell szedetni szervízben a gépböl az összes kenõanyagot,mivel ez fagy meg.
Elõhívás:egy útrol 110 kép.Halkan teszem fel a kérdést.Kell-e ennyi képet csinálni egy túrán?Minek egy rakat kép,ha több mint a fele szxr?Idén voltam törökországban 2 hétre,közel 30 tekercs filmet vittem,ebböl kb.20db használható kép született.Hozzáteszem,hogy 6 éve fotózom,vannak eredményeim,tehát nem vagyok kezdõ.Digitnél fennál a veszély,hogy csak kattogtatunk,kattogtatunk... Negatívnál azért 6x meggondolom,hogy mit és hogyan fotózok le,mivel a nyersanyag nem olcsó.

#5354
burce

burce

    bentlakó

  • fórumtag
  • 8.694 hozzászólás
Josstét!

Digigéprõl lehet ugyanolyan minõséget nyomtatni, mint egy negatívos elõhívás után?

Merthogy számomra egyetlen dolog van, ami miatt eddig úgy gondoltam, hogy csakis tükörreflex: a fotóalbumok lapozgatásának élménye.

No meg ugye a diázás..... ::)

BRC



#5355
thommey

thommey

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.344 hozzászólás
Hát igen a hidegben baj lehet.Az én gépem full mechanikus,de tavaly télen a Tátrában -25 fokban objektív meg sem mocc...Nem tudom a mai tükrösök,hogy bírják,de szerintem ilyen idõben nem sok hülye szeret megállni mászás közben fotózni.Csak én ;D 8)
Nekem is az a bajom,hogy a jó képminõséget kellene,de az elõhívási díjak+film olyan drága,hogy nem tehetem meg,hogy egy túrán 110 képet csináljak,mert az tesók között is 10-15000ft.Ennyire jól nem állok:(Viszont azt sem szeretném,hogy ha eljutok egy helyre,legyen az a Bükk a Tátra,vagy Spanyolország,akkor elmosódott képeket kelljen mutogatnom!

#5356
Baliman.

Baliman.

    vendég

  • fórumtag
  • 49 hozzászólás
Szia!A hegy nálad hol kezdõdik?Na csak azért,mert ha esetleg 3ezer fölé mész,és mindezt télen,akkor a digitgépeknek felejtõutca.Az lcd befagy,a finom elektronikus részek szintén.Ha leejted(bringázás közben azért elõfordulhat :))szintén annyi.Ha vizet kap,szintén annyi.Nekem évek óta egy régi nikomat gépem van,teljesen fém,dolgoztam vele esõben,fagyban,40c körüli melegben,egyszer sem hagyott cserben.35ezer pénzért vettem+objektív(24mm nikon,50 ezer)Ennyi pénzért nem igazán kapsz digitgépet.Igaz,hogy film kell,és elõ kell hivatni,nagyítani,stb.Viszont a digithez szám.gép kell+nyomtató.Persze vitathatatlan elõnyei vannak a digitális fotózáshoz,de extrém helyzetekben lófüttyöt sem érnek(persze van nikon d100,1milla fölött,az biztos bírja ;))

#5357
Byke

Byke

    vendég

  • fórumtag
  • 86 hozzászólás
Hi All!

Gondoltam bele szólok egy pixit a témához, mert valamennyire értek hozzá!!
Bár elhangzott már, de énis megerõsítem, hogy ilyen versenyekre, meg hülyülni, valami fontos esseményt megörökíteni tökéletes a digitális!!!
De, ha te komolyabban akarsz dolgozni, akkor csakis Tükörreflexest!
""Jó nyomtatóval, és fotópapírral, gyakorlatilag ugyanolyan képeket tudsz csinálni, mint egy tükörreflexessel.""
ökhm...hát majdnem ;D ;D ;D
Ez Egyáltalán nem igaz, legyen az a gép 120 000-es vagy 750 000es tök mind1, soha nem lesz olyan mint egy tükörreflexes, persze abban igazad van, hogy egész kis méretben még egész megfelelõt tudnak csinálni! De...
A4-es méretben még egy 6 milliós digitális hátfallal sem kapsz olyan képet, mint egy diára lõtt filmen!!
De mondom, hogy ilyen profi cuccok, nem kellenek egy versenyre....tehát ha ilyenrõl van szó, akkor én is a Digitálisra szavazok!!
:-X

Byez


#5358
mbalazs

mbalazs

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 349 hozzászólás
szerintem is digitálist vegyél de mindenképp 2.1egyest vagy ennél nagyobbat inkább nagyobbat!!!!!!!!

#5359
zylexy

zylexy

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 523 hozzászólás
Ja és még valami: Attól is függ a képek száma a memóriakártyán, hogy mennyire állítod a kép minõségét.
Nekem egy Minolta van ami 2.1 megapixeles( nem nagy szám, de sokmindenre tudom használni ) Én 128 MB-os kártyát szoktam használni, azon elég hely van. Abból ún. "fine" minõségben kb 140-150db kép fér el. Azért ez is egy szempont.
Nameg az is, hogy nem olcsóak ezek a memóriakártyák.

#5360
thommey

thommey

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.344 hozzászólás
Mi a digik hátránya tájfotózáskor?Meg úgy általában is.Hogy reagálnak a hidegre(mind a kettõ)?