bringáztatok 15 évvel ezelőtt hegyen erdőben ?
meg mostanság ?
érzékeltek szabad szemmel is jól látható különbséget a montisok egyed számát illetően ?
mert nem éppen pozitív irányú az elmozdulás
ehhez képest az említett versenyek látogatottsága kisebb mértékben csökken. bár a hc törzsgárda valószínűleg ugyanaz, csak öregszik.
de persze lehet rosszul látom és csak a pilis visegrádi termel valami montisokat riasztó hormont alkoloidot vagy a fasse tudja mit. bár a bringaeladások arányai is hasonlót mutatnak.
Ezek összetett dolgok. Egyrészt van a kerékpár mint közlekedési eszköz (főleg a városi), mint rekreatív hobbi (családdal, gyerekkel vagy haverokkal) illetve mint versenysport. Nagyvárosokban a közlekedési tendenciák megoldásaként egyre több a Critical Mass féle kezdeményezés, persze ennek egy szubkultúra rétege is van akinek ez életmód és próbál minél több embert rávenni hogy tekerjen, mert egészséges és a városnak is jót tesz, kevesebb a kocsi, túristákat jobban vonzza, stb. A kérdés hogy hányan cuppannak így rá a versenysportra és hogy mit tesz az MKSZ annak érdekében hogy minél többen rákapjanak.
Amikor az erdőkben nézed hogy mennyi a bringás, ez már egy nagyon szűk réteg aki montira ül és nem csak a Margit szigetig jut el vagy a városban a romkocsmáig. Nem ismerem az eladási számokat, de sejtem nem az erdőben található réteg teszi ki a bringaeladások nagy részét. Azt sem tudom hogy miként alakul az eladott montik száma szemben pld az országútival vagy trekkinggel. Az is lehet hogy friss trendek még a versenysporton belül is (cyclocross, XCM helyett XCO mert pályák épülnek, DH parkok mint Eplény,stb.) egy relatív kis piacon mint az itthoni gyors változásokat tudnak elindítani. Pld a városligeti cyclocross verseny nagyon jó hangulata létre tud hozni egy fellendülő korszakot, ami esetleg átvonz más ágazatból sportolókat. Az eladásokat illetően pedig nehéz a szürkegazdaságban látni a tényleges eladásokat, mennyi forog a fekete piacon (használt illetve lopott bringák), mennyit hoznak be egyenesen külföldről, stb. Én nem bízom abban hogy bárki itthon tudhatja hogy mik a tényleges számok.
Szóval összetett, szerintem nehéz pusztán az erdőben tapasztaltak alapján eldönteni hogy milyen irányban alakul a montisok száma, még kevésbé hogy ezek közül a versenyzőké.
Ami viszont biztos, azok a versenyen a résztvevők száma. Ezek tudniillik publikusak, meg lehet nézni az eredménylistákon minden verseny után, az Odin oldalán meg az előnevezettek és az elfogadottak számát. Tehát ezen nem kell spekulálni. Ha megnézed ezeket, akkor látod a konkrétumokat: a csökkenő tendenciát. Én vettem a fáradtságot és megnéztem 2009-ig visszamenően, mert eddig van az Odinnak a nyilvántartása az oldalon. Ott lehet látni hogy évente majdnem 100-al csökken egy pár top maraton verseny részvételi aránya, előnevezéseket illetően. Akinek nagyon sok ideje van ezt össze tudja vetni a szintén publikus eredménylistákkal hogy ez hogy viszonyul a tényleges részvétellel (vagyis az előnevezés felett a helyszínen nevezőket is belevéve), de nagy különbségek nincsenek a trendben. Szúrópróbaszerűen én legalábbis nem tapasztaltam.
Tehát hogy épp az erdőben vagy a versenyen csökken a montisok száma, mennyire és egymáshoz képest milyen mértékben, szerintem egyrészt nem sokat mond, másrészt a sportág fejlődése szempontjából nem igazából számít. Ami számít hogy mennyien jönnek, mennyien térnek vissza és ez által a befolyt díjakból a szervezők mennyire tudják (és akarják!) folytatni hosszú távon. Persze a részvételi díj felett a szponzorpénzek illetve a költségek rendezése a mérvadó, ez már szervezői ügyesség kérdése. Nagyon ritka hogy más akadály miatt (pld erdészeti engedély) hiúsulna meg, főleg ha már évtizedek óta zajlik valami, de ott is szerintem csak akarat kérdése.
A tények tehát mutatják hogy mennyire hanyatlik itthon az XCM, mint versenysport, független attól hogy mennyien tekernek más módon. Csak hogy egy pár példát említsek a számok alapján, előnevezéseket véve hogy almát almával hasonlítsunk:
Összehasonlítva 2009-et 2015-el, a következő volt az előnevezettek száma a legnagyobb versenyeken (a megszűnt Nyugat-maraton kupát most nem nézem):
Szilvásvárad: 1622-ról 1128-ra. (idén 968)
Duna: 1635-ról 1096-ra. (idén 868)
Bükk: 1515-ről lecsökkent 977-re. (idén 854)
Mátra: 1553-ról 1130-ra. (tavaly 1076)
Crosskovácsi: 503-ról 466-ra
Bakonybél: 364-ről 277-re (tavaly 339)
Top maratonon belül jelentős eltérések vannak, pld miközben a legnagyobb Duna kb 540 versenyzőt vesztett 6 év alatt és minden évben szinte ugyanannyit, közben Szilvásvárad 2011-2016 között csak 140-et. Ez azt is sejteti hogy ha nem lenne Top maraton, a Bükk lehet hogy sokkal többet veszítene, érthető okokból.
Akárhogy is, a hanyatlás óriási: összeadva a top maraton résztvevői számát, 2009-2015 között 6325-ről lecsökkent 4356-ra, ami a résztvevők több mint 30%-a! Aki bármennyit is ért a költségvetés fogalmához, tudja hogy ez mekkora pofon a bevételek oldalán, ha a részvételi díj nem emelkedik. Viszont ha azt emelik, egyre kevesebben is jönnek mert van akinek már elég sok így is az útiköltség, esetleg szállás, a részvételi díj felett. Tehát óvatosan szabad csak emelni, mellette esetleg jobb vagy több szponzor bevonása segít még, de az egyre nehezebb ha csökken a létszám. Marad persze az állami támogatás, ez mindig kérdéses de nem tart fenn egy profit-orientált rendezvényt, mert a közjó az non-profit. A számok tehát azt mutatják hogy előbb utóbb nem tud egy verseny annyit kitermelni hogy maradjon belőle haszon, hacsak nem ha 2009-ben óriási profittal dolgoztak és most szerényebb a bevétel.
Akárhogy is, a trend csak egyre kevesebb bevételt mutat és amilyen tempóban, előbb utóbb veszteséges lesz egyes versenynek (ha nem már most is az és csak addig él amíg marad a szponzor).
A kérdés tehát amit szerintem boncolgatni kellene az az hogy amit a versenyek nyújtanak és amennyit ezért kérnek, miként lehetne fenntarthatóvá tenni. Igazad van hogy közben esetleg generációváltás is van, de az nem 7 éven belül zajlik le egy 30%-os visszaeséssel.. Annyira nem gyors az életmódváltás senkinél sem, ráadásul elvileg egy újabb generáció ugyanúgy rá tudna kapni a sportágra ha kellően vonzóak a körülmények.
Ezért annyira fontos egy részletes kutatás, megtudni hogy az eddigi résztvevők miért hagyták abba, mennyire cserélődött esetleg ki a régi gárda (ezt is egyszerűen meg lehet nézni az eredménylisták alapján, a nevek beazonosíthatóak, személyiségi jogok ide vagy oda, még életkor is mindenhol fel van tűntetve..), illetve mennyire jöttek új versenyzők. Sokat meg lehetne például tudni abból hogy ki milyen távolságot tesz meg egy verseny miatt (lakcím is mind publikus infó) és ha esetleg egyre kissebb távolságot tesznek meg versenyzők, lehet hogy az utazási költségek vagy rá szánt idő egy fontos tényező, amit főleg a nevezési díj emelkedése mellett össze lehetne vetni a csökkenés okával.
Szóval egy tucatnyi, könnyen kielemezhető szempont, amit véleményem szerint már 5 éve kellett volna elkezdeni néznie az MKSZ-nek hogy megértse hogy miért csökken a részvételi arány. De még mindig nem késő. Egy pár ilyen elemzés egy pár óra és máris sokkal okosabb lenne mindenki. Mégis úgy tűnik senkit sem érdekli igazából..
Uluwatu módosította - 2017. augusztus 08. - 14:58