Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Globális felmelegedés

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
1666 hozzászólás a témában

#141
voti

voti

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.179 hozzászólás
Nem értek hozzá azt elõre megmondom :) de úgy képzeltem, hogy mondjuk az általad említett 1GW nem egy helyre van telepítve, hanem szanaszét az országban. Olyan szerintem nincs, hogy országos teljes szélcsend, tehát az 1GW teljesítményû hazai szélerõmû park 60%-on folyamatosan üzemelhetne. Ehhez azért még hozzátartozik (olvastam errõl egy könyvet), hogy komoly szélmérések elõzik meg a telepítést és 60-120m magasan egész más szélviszonyok vannak, mint talajszinten. Aztán ami rejtély még számomra az, hogy ezek az áramszolgáltató cégek nemzetközinek tûnnek nekem, és komoly hálózat köti össze az országokat. Nem lehetne ezt arra felhasználni, hogy az EU-n belül kiegyenlítsék a fogyasztás/termelés egyenetlenségeit? Szerintem inkább csak nem akarják!

De ha a fent leírtak egyike sem igaz akkor ott a megoldás a filmben, ugyanis a feleslegesen széllel termelt villamos energiával a dánok vizet bontanak ;)

Szerintem idehaza az akarat hiányzik, a filmben mindenre volt valami egyszerû megoldás. A legjobban az tetszett, hogy itthon van Toyota Prius meg lehet hallani róla, hogy már létezik ám ilyen-olyan kisérleti autó, a filmben meg egy önellátó lakóparkban a napelemek töltötték a parkoló tisztán elektromos hajtású autókat. Nem egyet, nem is tízet! Volt köztök Peugeot Partner is :)


#142
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.259 hozzászólás

Tegnap egy nagyon jó dokumentumfilm volt a Spektrumon, Zöld energia címmel. Elég sokmindennel foglalkozott a témán belül. Ami miatt ide írok az, hogy a dániai szélerõmûvekkel kapcsolatban egy olyan adat is szóba került, ami itt már többször is téma volt. Nevezetesen, hogy hány százaléknyi villamosenergiát adhatnak a szélerõmûvek az egész termeléshez képest. Itt már többször is le lett írva ha jól emlékszem pár százalék. Ezt a korlátot már akkor sem értettem, de nem akartam közbeszólni. Nos a film készítésekor (nem derült ki mikori a film, de nem lehetett régi mert 5MW-os erõmûvekrõl is szó volt már, az pedig nem régi) Dánia vill. energia termelésének 25%-át adták szélerõmûvek, és a folyamatban lévõ építések befejeztével ez a szám 50%-ra növekszik.

A filmben elhangzik egy szélerõmû park lehetõsége az usa délnyugati részén, ami az ország vill. energiáját 100%-ban fedezné!

valószínû a dán erõmûvek más szélviszonyok közé vannak telepítve mint ami nálunk elõfordulhat....amúgy röviden és tömören, itthon nem tervezhetõ elõre....tehát mondjuk letelepítûnk 1000 MW - nyi szélerõmûvet, /durván 18%/ elkezd fújni a szél, le kell állítani alaperõmûveket /kb 2 paksi blokk, / eláll a szél, akkor több óra mire azok újra teljes kapacítással terhelhetõk, addig mi van ?
"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#143
voti

voti

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.179 hozzászólás
Tegnap egy nagyon jó dokumentumfilm volt a Spektrumon, Zöld energia címmel. Elég sokmindennel foglalkozott a témán belül. Ami miatt ide írok az, hogy a dániai szélerõmûvekkel kapcsolatban egy olyan adat is szóba került, ami itt már többször is téma volt. Nevezetesen, hogy hány százaléknyi villamosenergiát adhatnak a szélerõmûvek az egész termeléshez képest. Itt már többször is le lett írva ha jól emlékszem pár százalék. Ezt a korlátot már akkor sem értettem, de nem akartam közbeszólni. Nos a film készítésekor (nem derült ki mikori a film, de nem lehetett régi mert 5MW-os erõmûvekrõl is szó volt már, az pedig nem régi) Dánia vill. energia termelésének 25%-át adták szélerõmûvek, és a folyamatban lévõ építések befejeztével ez a szám 50%-ra növekszik.

A filmben elhangzik egy szélerõmû park lehetõsége az usa délnyugati részén, ami az ország vill. energiáját 100%-ban fedezné!


#144
the_d

the_d

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.416 hozzászólás
"jajj, példátlan, hallatlan, stb"
Nem akarom mégeccer leírni:

erre elég eccerû a magyarázat: a közepes geotermikus ciklus (amit írtam a hosszú kommentben) kb 1000 eves periódusú. Viszont Meteorológiai statisztikák max 150-200 éve léteznek. Uh nem nehéz egy felfele menõ szakaszban megdönteni a rekordokat. Tavaly is folyamatosan rekordok dõltek meg. Tavalyelõtt is. Stb...


Meguntam az aláírásom....

#145
HillEry

HillEry

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 380 hozzászólás
ezt ma találtam, de gondolom már sokan látták
http://idojaras.orig...2peldatlan.html
Az emberiséget õsidõk óta két dolog foglalkoztatja:
1. Ki találta fel a munkát?
2. A többiek miért nem verték agyon?

#146
the_d

the_d

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.416 hozzászólás

the_d: könnyû számonkövetni, mit tanultok éppen a suliban.


benézted;)

már rég nem tanulok ilyeneket

Mûszaki Menedzsernek tanulok jelenleg, á la BSc. :P (igen baszki, újrakezdtem az egyetemet, de megérte, mivel én pénzt is szeretnék keresni, és ilyen végzettséggel nem keveset fogok :D és még érdekel/teccik is)

de jó próba volt.
Meguntam az aláírásom....

#147
szike81

szike81

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 712 hozzászólás

Amilyen környezetvédelmi próbálkozások ma vannak, az édeskevés. Gyakorlatilag egy már most fenttartahatalan életmód további rosszabodásának csökkenését célozzák.


A "fenntartható fejlõdés" keretein belül szerinted lehetséges? Az a gond, hogy ameddig a kormány adja a kutatásokra a pénzt, valamint a technológia átültetése a gyakorlatba több sebbõl vérzik. Továbbá ameddig az újrahasznosítások jelentõs része állami támogatások nélkül nem létképes, elvárhatjuk-e, hogy lesz változás? Persze ez csak költõi kérdés.

#148
husevotelefonfulke

husevotelefonfulke

    visszatérő

  • fórumtag
  • 2.340 hozzászólás
A kutatók is két táborra oszlanak. Vannak akik szerint szar a helyzet, de azért nem kell pánikba esni, el kell kezdeni végrre megoldáokat találni a problémákra. A másik csoport szerint, a helyzet nagyon szar, azonnali megoldást követel, vagy esetleg már túl is léptük a visszafordíthatóság határát.
Nekem a környezettumány tanárom(elõbbi csoport), elítélte az utóbbiakat, mondván elveszik a kedvét az emberknek a cselekvéstõl. Én nem értek vele egyet. Amilyen környezetvédelmi próbálkozások ma vannak, az édeskevés. Gyakorlatilag egy már most fenttartahatalan életmód további rosszabodásának csökkenését célozzák.

Ami a globális felmelegedét illeti, nekünk is mondtak mindenfélét. Én azt a véleményt tartom valószínûbbnek, hogy messze nem a normális sebességgel változik a Föld idõjárása. Ezt már nem lehet rákenni a természetes ciklikusságra.

the_d: könnyû számonkövetni, mit tanultok éppen a suliban.:)

#149
the_d

the_d

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.416 hozzászólás

És egy dolgot kell még figyelembe venni, hogy a természet tanít minket az összefüggésekre és nem pedig fordítva.


Ezért van az, hogy egy szuperszámítógép kb 5 éve figyeli és rögzíti a földi idõjárás és többi adatait, és elemzi õket. Másképp nem tudnánk meg soha semmit a földrõl.
Meguntam az aláírásom....

#150
szike81

szike81

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 712 hozzászólás
És egy dolgot kell még figyelembe venni, hogy a természet tanít minket az összefüggésekre és nem pedig fordítva.
Az idõjárás pl eléggé rédekes. Ha valami nagyon sok változónak a függvénye, akkor egy bizonyos fõkomponens elemzést (ennek sokféle neve attól függõen hogy milyen területen dolgozik valaki) hajtanak végre, hogy megalkossák a modelt. Jelenleg, ha jól emlékszem, akkor ez a probléma, egy 10 változós diffegyenlet-rendszer megoldása lenne. No erre még nem vagyunk képesek. Pláne nem elég a statisztikai adatok mennyisége ahhoz, hogy jó modellt alkossunk.
Tehát nyugalomra semmi ok sem volt ezelõtt évszázadokkal sem, de mégsem pánikoltak az emberek.

#151
the_d

the_d

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.416 hozzászólás
erre elég eccerû a magyarázat: a közepes geotermikus ciklus (amit írtam a hosszú kommentben) kb 1000 eves periódusú. Viszont Meteorológiai statisztikák max 150-200 éve léteznek. Uh nem nehéz egy felfele menõ szakaszban megdönteni a rekordokat. Tavaly is folyamatosan rekordok dõltek meg. Tavalyelõtt is. Stb...
Meguntam az aláírásom....

#152
burce

burce

    bentlakó

  • fórumtag
  • 8.694 hozzászólás

én csak arra lennék kiváncsi hogy... oké melegrekodrõl DÕLNEK meg. azaz már volt,méghozzá olyan 140 éve az egyik.
tehát akkoris globális felmelegedés volt, vagy?

akkor ezt mivel magyarázhatták, vagy mi történt?

De manapság az egyik nap egy 140 éves melegrekord, rá másnap pedig 68 éves hidegrekord! :icon_idea

"Milyen állat, aki bennem él?
Aki helyettem élvez, helyettem fél
Aki helyettem fázik, ha hideg a tél"


#153
Lord_Leslie

Lord_Leslie

    Házigazda

  • globális moderátor
  • 17.297 hozzászólás

én csak arra lennék kiváncsi hogy... oké melegrekodrõl DÕLNEK meg. azaz már volt,méghozzá olyan 140 éve az egyik.
tehát akkoris globális felmelegedés volt, vagy?

akkor ezt mivel magyarázhatták, vagy mi történt?


heeh ez tényleg érdekes felvetés..
Fekete Bárány........ Táltos Csacsi
.......+++Eladó "kacatok"+++...........:openarms: Lokálpatrióta Házigazda

#154
kalaius

kalaius

    maximus

  • fórumtag
  • 11.904 hozzászólás
teóriák ide vagy oda elég aggasztó tendencia, amit mostanság az idõjárás bemutat
tök mind1, sztem h hány éves, ha százX fölött van, az már jelent valamit, korábban meg nem nagyon létezett megbízható meteorológia, aminek az adataira most támaszkodhatnánk

#155
thez

thez

    maximus

  • fórumtag
  • 26.354 hozzászólás
én csak arra lennék kiváncsi hogy... oké melegrekodrõl DÕLNEK meg. azaz már volt,méghozzá olyan 140 éve az egyik.
tehát akkoris globális felmelegedés volt, vagy?

akkor ezt mivel magyarázhatták, vagy mi történt?

#156
HillEry

HillEry

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 380 hozzászólás
Régen sem volt veszélytelen.

bocsi, de akkor ezekszerint 50évvel ezelõtt is természetes volt az, hogy decemberben elkezd virágozni az orgona?? vagy csak én a 22évemmel nem éltem még akkor mikor ez ugyanolyan természetes lett volna?
Az emberiséget õsidõk óta két dolog foglalkoztatja:
1. Ki találta fel a munkát?
2. A többiek miért nem verték agyon?

#157
szike81

szike81

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 712 hozzászólás

hát akkor majd megkérdek vmi szakértõt

de sztem 10-15 éve még nyugodtabban ki lehetett menni nyáron délben a napra mint ma, vagy csak kevésbé hangsúlyozták a veszélyeit?


A szakértõk is sokszor vitatkoznak ezen. Nap mint nap tanúja vagyok ilyen dolgoknak.
Egyik csoportjuk véleményét meg itt is hallhatod.
Régen sem volt veszélytelen. Csak régen még azért odafigyeltek arra, hogy miben mennek ki az emberek. A régi öregek pl kalapban és hosszú ruhákban rohangáltak a napon. Manapság már ruha sincs az emebereken lassan. És a média is elkezdett ezzel foglalkozni, mert naná hogy arról beszélnek, ami eladható. Nem mondanám, hogy ebbõl a szempontból változott volna valami. Ezek mind összetett problémák és sajnos nagyon sokan nem tudják úgy kezelni a problémát, hogy figyelembe vegyék azt, hogy nem csak arról van szó, hogy mennyire nagy az UV sugárzás.

#158
conor1326

conor1326

    bentlakó

  • fórumtag
  • 5.055 hozzászólás

nem nagyobb....nézd vissza


hát akkor majd megkérdek vmi szakértõt

de sztem 10-15 éve még nyugodtabban ki lehetett menni nyáron délben a napra mint ma, vagy csak kevésbé hangsúlyozták a veszélyeit?
Autist Team:)



#159
szike81

szike81

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 712 hozzászólás

nem nagyobb....nézd vissza


No, pontosabban az utóbbi idõben pozitív deviancia lépett fel, de ez statisztikailag nem szignifikáns eltérés, ha azt nézzük hogy milyen hosszú idõjárási ciklusok vannak.

#160
the_d

the_d

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.416 hozzászólás
nem nagyobb....nézd vissza
Meguntam az aláírásom....