[shadow=red,left,300]VÍRUS VESZÉLY MÁR MOBILOKRA IS!!![/shadow]
A mobiltelefonos internetezés legnagyobb kíséleti területén, Japánban, új veszélyre lettek figyelmesek a szolgáltatók. Az internetes funkciókat is nyújtó mobiltelefon készülékek rohamos terjedésével megnõtt a veszélye annak, hogy a technológia felkelti az elektronikus betörõk (hackerek) figyelmét is. A mobiltelefonok annál is inkább ki vannak téve a vírustámadások veszélyének mitn a számítógépek, mivel felhasználóik között sokkal több a biztonsági megfontolásokra nem figyelõ fiatal- és idõskorú.
A Symantec Japan, Inc. szakértõje szerint jelenleg a mobiltelefonok és a kézi számítógépek (PDA) számítanak a legveszélyeztetettebnek vírustámadás esetén. A mobiltelefonok sérülékenyek a "trójai faló" típusú vírusokkal szemben, amelyek letörölhetik tárolt adataikat, illetve a "hernyókkal" szemben, amelyek önmagukat terjesztve béníthatják meg a készüléket mûködtetõ programokat.
Japánnak jó esélye van arra, hogy megtapasztalja az elsõ, mobiltelefon rendszer ellen intézett vírustámadást. Japánban a mobiltelefon elõfizetõknek a 78 százaléka rendelkezik internet funkciókat nyújtó készülékkel, és használja is azokat.
A Symantec Japan, a Trend Micro, a legnagyobb japán számítástechnikai biztonsági cég, valamint az amerikai Network Associates már a mobilszolgáltatókkal együttmûködve dolgoznak egy esetleges támadás megelõzésén.
A japán szolgáltatók még nem tettek védelmi intézkedéseket, de nem is volt példa komolyabb vírustámadásra. 2001-ben a DoCoMo rendszerében jelent meg egy elektronikus üzenet, amely a megnyitásakor egy telefonszámot tárcsázott fel. Ezt viszonylag könnyen sikerült eltávolítani, és azóta nem is érkezett jelzés semmiféle visszaélésrõl.
A KDDI Corp, a második legnagyobb japán mobil rendszer, az "au" szolgáltatója, megnyitotta rendszerét más internetszolgáltók elõtt, igaz, még egyik sem kezdte meg a mûködését. A nyitás megnöveli a vírustámadások veszélyét, de a KDDI, saját állítása szerint, már felkészült ezek elhárítására.
A mobiltelefonok védelmét jelenleg az egyszerû használhatóság kárára nyûjtott funkciók, például számos billentyû lenyomásával kérhetõ hitelesítések biztosítják. Az egyensúly megteremtése a biztonság és az egyszerû használhatóság között a jövõ feladatai közé tertozik.