Jump to content

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Photo

Teló tuning

- - - - -

  • Please log in to reply
986 replies to this topic

#541
Pull

Pull

    vendég

  • fórumtag
  • 198 posts
Sziasztok!
Van valakinek tapasztalata Zoom USD tuningal kapcsolatban.
Konkrétan csinált-e bele már valaki csillapítást és hogyan.
Nekem több elképzelésem is van több megoldás is megvalósítható csak érdekelnek még további ötletek is.
"...kis rutin, nagy bátorság..."

#542
trifo

trifo

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,175 posts
update:
http://www.rugokeszites.hu

1 darabot nem csinálnak, de van nekik olyan rugójuk, ami 180mm hosszú, 22mm a külsõ átmérõje, 3mm a huzal vastagsága, és 21 menet van benne (1 menet 6mm hézag)

És ez 770HUF

Akkor ezzel nagyjából megdõlt a méretezõs-számolgatós elmélet. Ez van, oszt' kész.

--Trifo

#543
trifo

trifo

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,175 posts
Thx!

Na de rigarugót azt hol vettél? Vagy Simson vagy akármi más hasonlót?

Kenés: összezsírozom jól valami puha zsírral és örülök neki, oszt' annyi?

Méretezés: arra gondoltam, felrakom a bringa elsõ kerekét egy fürdõszobai mérlegre, ráülök a bringára, és megnézem mit mutat a mérleg. Mondjuk 35kg. Ekkor azt mondom a rugógyártó szakinak, hogy csináljon nekem 2 rugót, aminek az átmérõje X, a teljesen összenyomott hossza Y , és Z hosszra összenyomva az elõfeszítése 175N (2x175N -> 35kg).

X = a becsúszó belsõ átmérõje, minusz egy pici
Y = a villa összenyomott állapotában a rugó számára megmaradó hely
Z = Y + a villa útja

valami ilyesmi. Comment?

--Trifo

#544
Zap

Zap

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6,961 posts
A rugónak kevesebb hely kell, az elasztomer oldalra "hízik" ha összeül, a rugó csak keveset.
Viszont így nem lesz csillapításod abszolút, amit eddig az elasztomer végzett ugye.
Én anno Rigarugót raktam a Judy DH-ba, tökéletes volt. Ám gondolom a Quadra becsúszója kisebb átmérõjû.
Rugókovácshoz meg vigyél egy mintarugót, az a legegyszerûbb szerintem. Azt leméri, hogy milyen kemény, megadod a max. külsõ átmérõt, max. hosszot, és a min. rugóutat, aztán fabrikál vmit.

Aktuális civil


#545
trifo

trifo

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,175 posts
Azt tudom, hogy lötyög, csak azt nem, hogy mennyire. Talán csak egy egészen keveset.

A villa útja 60mm. Azt is kiokoskodtam, hogy annyi menet lehet, hogy a teljesen összenyomott rugó pont kitöltse a rendelkezésére álló helyet ( mert különben egy erõsebb odaverés kilökné a - müanyag (!) - kupakot, elõfeszítõ csavarral együtt.

A mostani elasztomerek hossza kb 20cm. Azt gondoltam, hogy ebbõl megtartok kb 3 cm-t, hogy az feküdjön fel a kupakba, és a maradék helyet töltöm ki rugóval.

Már csak a rugóerõt/alap elõfeszítés mértékét kellene kitalálni valami okos módon, meg az elasztomer és a rugó közé kellene esztergáltatni valami müanyag biszbaszt amin keresztül kapcsolódni tudnak.

Hozzáértõ emberek, Confirm please!

--Trifo

#546
Shaman

Shaman

    vendég

  • fórumtag
  • 237 posts
változó menetemelkedéssel progresszívvé tehetõ a rugó
de nézz meg egy gyári teló-kitet, adatok ott.

a rugó amugy normál állapotban lötyög a villában, de gondolom ezt tudod
Keep hands on bike at all times....

#547
trifo

trifo

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,175 posts
Naszoval. Van nekem egy réges régi RockShox Q21-es villám. Van abban enyhén megrogyott elasztomer. Sztszedtem, a szárak szépen mozognak, nem kotyognak. Viszont azt gondoltam, csináltatok bele rugót, aztán örülök neki a városi bringámban.

Kérdés: hogyan lehet kitalálni, hogy konkrétan milyen rugó lenne jó? (huzalvastagság, menetemelkedés, stb)? Illetve egyáltalán milyen paraméterekkel szokott rendelkezni egy rendes teló rugó?

Mekkora hézagnak kell maradni a becsúszó fala és a rugó között? (az elasztomer eléggé szellõsen volt benne, lehet hogy nem is ebbe való).

Rugókészítõ szakembert már találtam, legalább ötöt elérhetõ közelségben.

--Trifo

#548
golya

golya

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,347 posts
mégis ki venne meg egy kotyogós telót?????
ráadásul most kaptam mélt a velotrade szervizesétõl h utánanézett és ebbe a szar Six-be ne mis lehet cserélni perselyt csak egybe a külsõ szárat.
úgyhogy hagyom a francba. csak az idegesít h ha elkezdek kacsázni az úton akkor az egik oldali pofához hozzér a felni a kotyogástól. ráadásul oylan merev a manitou szára h az altus/acera V-fék szétnyomja!!

#549
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16,879 posts
akkor talán hagyni kellene az egészet. :P
add el, és vegyél egyet, amiben van.

"A man always has two reasons for doing anything: a good reason and the real reason." J.P. Morgan

"Science is not a democracy that can be voted on with the popular opinion." Earl R. Geddes P.h.D.


#550
golya

golya

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,347 posts
az a helyzet h nem ismerek esztergályost és nme tom milyen anyag kell hozzá illetve h azt honnan tudom bezerezni.

#551
FreeStyler

FreeStyler

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,036 posts
szerintem jobb, ha magad csinálod, mert ebbe való csilit nem biztos, hogy kapsz. FFD nem negy cucc, egy kis barkácsolás, és kész is...

#552
golya

golya

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,347 posts
http://www.velotrade...03/050356hu.pdf

ez az, de itt csak 2002-es sixre van írva. nem tom h belemenne-e, mert a becsúszó az 28,6-os stimmel, az aljába a csar stimmel. elviekben ha minden igaz belelehetne tenni.

http://www.answerpro...rviceguides.asp

itt ha beírod h forks/six/2003 itt is kiadja az FFD-s csillit de ha megnyitodd azon belül 2002-es sixet ír. hol itt az igazság???

#553
golya

golya

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,347 posts
mert egyszer a velotraden amikor megnéztem a 2005-ös manitouu telókat volt ott szervíz útmutató FFD-ról sixhez.na csak az a gáz h az a régi six volt amibõl lehetett kapni olajosat is nem a 2003-as. ha megtalálom belinkelem. ez a segítség jó lenne .mennyibõl lehet kihozni?

#554
FreeStyler

FreeStyler

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,036 posts
Persze, lehet! Ha van esztergályos ismerõs, pár forintért meg is csinálja! Nagyon 1xrû dolog, persze ne TPC-t akarj! Ha gondolod, nézzed meg az answer oldalon a FFD csillapítás rajzát, na valami olyat kell összehoznod! Ha kell, segíteK!

#555
golya

golya

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,347 posts
hello evribodi.
most viszek majd perselyeztetni egy manitou sixet és van 1 olyan kérdésem h mivel a jobb szár tök üres csak nyomórúd van benne, nem lehetne-e belevarázsolni vmi csillapítást???

#556
FreeStyler

FreeStyler

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,036 posts
Ne vicceljetek már, pár forintért sav és olajálló gumit lemet venni,ami elég puha is! De abban biztosak lehettek, hogy bármilyen manitou vagy marzocchi felkoppgátló jó, ami átmérõben passzol! A sherman-ban is van olaj a lábban, amivel a gumi érintkezik, és semmi baja.. Szerintem menj el a boltba, rendelj 2 gumibakot, aztán hajrá! Qrva 1xrû dolog, nem tudom mit kell ebbõl ennyit kihozni. Ráhúzod a szárra, aztán mehetsz is...

#557
husevotelefonfulke

husevotelefonfulke

    visszatérő

  • fórumtag
  • 2,348 posts
Bedobod a guit a telóba, rátöltöd az olajat, aztán egy fél év múlva megnézed mi maradt belõle:D

#558
Endroo

Endroo

    bentlakó

  • fórumtag
  • 7,030 posts

Még valamikor régen kérdeztem egy szervizes arcot, de azt mondta, hogy nem nagyon lehet megoldani az én villámnál a felkoppanás gátlást.

ki lehetne éppenséggel, de nyilt olajos villáknál nem szokás. meg a franc se tudja hogy reagálna a gumi az olajra.

#559
Lord_Leslie

Lord_Leslie

    Házigazda

  • globális moderátor
  • 17,297 posts
miért? azal tán nem lehetne kiküszöbölni?

edit: így már értem, visszaszívva ;)
Fekete Bárány........ Táltos Csacsi
.......+++Eladó "kacatok"+++...........:openarms: Lokálpatrióta Házigazda

#560
Endroo

Endroo

    bentlakó

  • fórumtag
  • 7,030 posts
trifo: nyugodtan tölts rá még egy kis olajat, azzal nõ a progresszivitás, tehát nehezebben koppan fel. viszont levegõs villánál ez elég érdekes. biztos hogy a súlyodhoz van fújva? és ugye nem dirtölsz vele?

lord: erre mondta nagyanyám, hogy ritkán szólalsz meg, de akkor is minek? :D