Bike-discounton rákerestem erre a gore tex-re. Ami találat volt, az méregdrága (170-180EUR), bőségesen kívül esik az én költési hajlandóságomon. Igen, ilyet tényleg nem szívesen hagyna el az ember...
Ez nagyon keretfüggő, de ha meg van rá a keret érdemes mert annyira megdobja az élményt hogy akár meg is térülhet stressznívó/egészség terén is. Az utóbbi már csak azért is mert nem fázol meg olyan hamar A "mezei softshell membrán" kategóriából váltottam rá és addig főleg télen mindig probléma volt, behatárolt hogy meddig tolhatom.
Tehát azt mondod, hogy ezek a membránok a jobb cuccokon tényleg működnek, akkor is, ha nem "strandpapuccsal eltekerek a boltba kempinggel" stílusban hajtok?
Abszolut, versenyen és elég kemény edzésen is használtam, nyári esőben és fagypontközelben is; a kellemes és a szenvedés közti különbséget jelenti. Kb. azzal hasonlítanám össze hogy 16-19 fokos nyíltvízi úszásnál fürdőgatyában vagy neoprénben mész. Ég és föld. A lényeg itt az anyag lélegzése és hogy mennyire kitágítja azt a tartományt amin belül tudsz teljesíteni. Nagyon nem mindegy hogy "softshell", Goretex vagy Goretex Active membrán, még az utóbbi kettő között is nagy különbség van (mindhármat használom). A nem gagyi kategória BBB softshell kabátomnál nagyon vékony az a tartomány amiben nem izzadok bele rohadtul, illetve lehül és megfázol mert nem lélegzik és szárad. A GTX Active viszont ha tökig izzadsz akkor is gyorsan szárad és közben ugyanúgy szigetel a hideg szél/eső ellen kívűlről, tehát a belső izzadás nem zavar. Nyilvánvalóan nem olyan mint nyáron tekerni ahol a nap megszárít és nem érdekel hogy csöpögsz, de jelentősen közelebb hozza ahhoz.
Vannak ezek a 5000-10000-20000 mm esőálló és száradási szint jelzők, a GTX Active-nek nincs, vízálló és kész, lélegzésben pedig valamilyen más skálán van (Ret <3, akármi legyen az, működik). Persze semmi se tökéletes, két év intenzív használat után tényleg kezd itt ott beázni: nadrágban a jobb térdnél, ezt fújogatom impregnáló spray-el, kabátnál ha zsinóros hátizsákot hordok ahol vállnál megnyomja, de az lehet hogy azért mert buktam vele egy párat és itt ott egyszerűen lyukas/meg lett varrva Még így is elképesztő különbség más anyaghoz képest. Ehhez hozzájön hogy nagyon könnyű (250 g) és kis helyen elfér, csak a tasak kicsúszik a mezzsebből
Mert ami Softshell kabátom van, abba azért rendesen be tudok izzadni, ha nyomom neki. A gallérjánál -ha az időjárás engedi- meg a kesztyűknél szoktam a résekkel játszani, az extra szellőzés sokat -de nem eleget- tud jelenteni...
Én is mindenbe bele izzadok, nyilvánvalóan egy jó kabát azt nem fogja megállítani hogy terhelésnél izzadsz, viszont nagyon sokat számít hogy közben és utána mennyit enged elpárologni. Ha nem tapasztaltad a különbséget egyszerűen nem fogod elhinni. Nem azt mondom hogy mindenki vegye meg látatlanban, meg nem nagyon van rá lehetőseg kipróbálni de nem kerülne turiba az biztos. Szellőzőlyukakkal nem nagyon barátkoztam meg, ott befúj a hideg, beesik az eső, pont bezavar a belső klímába. Ha az stimmel akkor nem kell vele szórakozni. A Löffler Vario-nál viszont hasznos volt a levehető karrész, a "core" hőmérséklet szabályozása fontos egészség/teljesítmény szempontjából, főleg magasabb hőmérsékletnél viszont a kar nyugodtan ázhat/hűlhet gyorsabban.
Ez is elég jelentős szempont: fel le venni cuccokat, vagy nem és tűrni a hőfokot fölfelé, hűlni a lefelékben azt jelenti hogy nagyon ingadozik a hőmérséklet, egy jó membránnal ezt jelentősen behatárolod. A természetes izzzadás pont erre van, csak télen a hűlés részen még lehet javítani is.
Szerk: csak mégegyszer megjegyzem hogy szerintem elég fontos, nagyon nem mindegy hogy pontosan melyik membránról beszélünk, még az írtózatos-drága kategóriában is. A Német MTB/Bike mag féle tesztekben ez is kitűnik (most nincs linkem), tehát a fentiek főleg a GTX Active (nem sima GTX, nem GTX Pro)-ra vonatkozik. Sokszor ez a különbség nem egyértelmű a webshopokban, egy rakásra söprik az összes Gore terméket.
Látom, hogy némely gyártó bicajos ruházat terén megkülönbözteti az outit a montitól. Ennek téli ruházat (és tipikusan XCM jellegű utak, ahol időben több a felfele tekerés mint a lefele száguldozás) esetén van különösebb jelentősége, vagy csak annyit jelent, hogy az outis cuccoknak menőbb szabása van?
Elképzelhető hogy vannak különbségek a szabásban mert más pozicióban használod, aerodinamika - tehát testhezálló szabás - az országútinál jóval fontosabb, és máshogy használod (montizva többet mozogsz felsőtesttel/karral, tehát hónaljban/mellkasnál elvileg más szabás lehet hasznosabb).
Tekergek módosította - 2016. augusztus 25. - 22:15