Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Váz építés

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
391 hozzászólás a témában

#361
Andix

Andix

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.380 hozzászólás
Na igen, de jól lenne, ha eme 4-5 vázból szerzett tapasztalatokat megosztnátok velünk.  :-/ Szóval akkor nem kéne ugyanezt bejárni másoknak > Major most tart ott, mint Ti 97ben... Én is szívenesen ovlasnék tapasztalatokat, meg ilyesmi. Már ha közzéteszitek ezt a mi kedvünkért.  ;D

#362
Zap

Zap

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.961 hozzászólás
bagoly: nem, nem baj, sõt!
A Lóri bringája tényleg készül, az adatok pontosak, a gép eléggé ütõs, bár egy kicsit elfáradt az alkotó. :)
Olyant meg, hogy akkor leírom, hogy mit, hogyan nem tudok, mert az nem ilyen egyszerû. Én amikor már a 3. vázamat törtem szét találtam ki Lórival ezt a vázépítés dolgot, ha jól emlékszem 96-97 körül. Õ építész (meg õrült) számol és rajzol mint a gép. Elõször csak átalakított egy gépet nekem, aztán bejött, és épített magának egy teljes vázat, telóval együtt. Aztán szétment az én gépem és a tapasztalatokat felhasználva kicsit újjáélesztettük. Aztán amikor ez teljesen bejött (3 éve van egyben) kitalálta magának A bringát, ami most készült el, a tesztelés hátra van, de tökéletesnek ígérkezik. Szóval ezt csak azért írtam le, hogy lássátok, hogy kb. 4-5 év tapasztalat, meg erõs elméleti tudás is kell hozzá, nem lehet úgy nekiállni, hogy akkor most én vázat építek, abból csak gányolás lesz. Egyébként szerintem vállalna vázépítést az érdeklõdõknek...Na ennyi

#363
Major

Major

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.320 hozzászólás
Hát nem is olyan rosz ötlet!!!  :D

De olyan jó lenne, ha olyan vázam lenne mint senkinek!!!  ;D

Majd még gomdolkozom!!! De lehetz, hogy olcóbb lenne venmni egyszrûen egy jó össztelóst......  :-[

#364
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16.879 hozzászólás
Az, hogy létezik hasonló váz, azt a kutya nem fogja észrevenni, ugyanis tajvanon egymillió darabban gyártanak mindenféle vázrészeket, és mindenféle márkák korlátozás nélkül használják fel õket, lásd Magellan, Illmatic, stb...


#365
Kislust

Kislust

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.507 hozzászólás
Üdv!

SZerintetek mennyire lehet egy vázat lemásolni? Mármint mennyire kell változtatni rajta, hogy ne legyen jogsértõ (+nézi ezt valaki, hogy  az "egyedi" vázam tökre hasonlít egy ismertett márkához)?

kislust

#366
legszebbcsavo

legszebbcsavo

    bentlakó

  • fórumtag
  • 5.125 hozzászólás
Majorka!

Tényleg a másolás tûnik a legegyszerûbb dolognak, lásd Magellán stb, még õk se veszik a fáradtságot, hogy egyéni tervvel álljanak elõ az össztelósokat illetõen. Rengeteg idõt és hibalehetõséget spórolsz meg.
Fogod magad körbemész, közülünk meglátogatsz mindenkit és kitalálod, hogy neked melyik rendszer a legjobb. Asszem elég jó és sokféle a választék:

Cserko: Scott FX DH (1 forgópont)
Sorn: WEGA (4 forgópont, ipari)
Shaun: WEGA (4 forgópont, ipari)?
Szilvi: Deneb (4 forgópont, sikló)
Robi: Stormbringer '99 ( 1 forgópont)
Én: SLK DH (4 forgópont, ipari/sikló - ehhez a neten vannak falvastagság adatok is)

Ja, csak mellesleg jegyzem meg, hogy szerintem vázsablont lesz a legdrágább és legnehezebb gyártani. De azért mindent bele!

üdv, lcs

#367
dnl

dnl

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 688 hozzászólás
Sziasztok.

most olvasgattam vegig ezt a kis ertekezest. Kicsit furcsanak talalom hogy csak ugy nekiallsz vazat tervezni egy hazi keszitesu programmal. (de persze lehet hogy csak felreertettem az olvasottakat). Szoval csak ugy rabizod az eleted egy olyan nem-bevalt nem-tesztelt dolgora mintegy otthoni fusi vaz.? mert gondolom nem balatoni kozertba jarashoz tervezed.!
Szoval. Az a ZAP nevu alak tunt ez egyeduli "tapasztalt" versenyzonek ebben a temaban (es mint aztan ki is deritettem, haverunk, innen pecsrol). O az emberetek. Irj neki, o biztos tud segiteni. Vagy a te terveidet o at tudna szamolni, erok, csavaro, nyiro hatasok, forgato nyomatekok, csovek szilardsaga, rugalmassaga, konstrukcio merevsege...
Illetve inkabb azt a Lori-t kellene elerni. Ha minden igaz az o vazat lattam a minap. Most lett kesz. 23cm mozog hatul, plusz (hatul!) atuto tengelyes 4ipari csapagyas Yasec agy, elol egy RS(?) Shiver, es Hayes, meg minden ami szem szalynak ingere. Nagyon ott van. Tehat ha valaki akkor o ert hozza. A srac epitesz ha jol tudom, papiron tervezte meg, de meg a telonak is ott volt a keresztmettszete,m agyakkal egyutt 3nezetbol, hmmm.!
Tovabbi reszletekkel sajnos nem szolgalhatok.

sok szerencset, remelem nem tuntem nagyon lenezonek....

ps: akos, ugye nem baj hogy igy hirbe hoztalak....

#368
GerMan

GerMan

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 445 hozzászólás
Major, az elõzõt nekem irtad ?
ha igen - leirást most nem tudok neked küldeni, mert sajna nincs. de ha englisbûl vagy jó :) , akkor van egy file a kicsomagoltak közt (instructions) és abban van 1 adag info.

tedd fel a képet, lécci!


#369
Major

Major

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.320 hozzászólás
NEKEM NAGYON KÉNE EGY LAPOS LEÍRÁS!!! :-[

Nagyon nem megy!!! Uganis a tervezett váznak pont az lenne a forradalni újdonsága, hogy az lengés nem félkõr alakú, hanem egyenes!!!

Amúgy a váz leggõkar rendszerét Cserkó kolléga tervezte és ha megengedi, hogy feltegyem a képet fel is rakom ide!!! De addig is küldj leírõst!!!!

KÖSZI!!!  ;D

#370
GerMan

GerMan

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 445 hozzászólás
rob,
tök jó, örülök, ha letöltötted, néha egy picit fejlesztek rajta. csak beraktam ide a linket, hogy akit érdekel, tudjon róla :)
én ilyen lusta alak vagyok és nem körzõzök, a gépre hagyom a piszkos melót ;) ha esetleg a progival nem tiszta valami, de érdekel, irjál mailt!


#371
Major

Major

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.320 hozzászólás
Lehet, sõt egyre biztosabb, hogy DH, azaz össztelós vázat fagok/unk csinálni!!! Csak ugye akkor megint egy csomó pénz bele a teló meg a sok szar cucc rá!!! (Banyek!! Honnan lesz nekem erre pézem!!!  :'( )

Na szóval köszi a progit is!!! Töltse le mindenki és ha mér lesz valami végelegesebb lerv akkor felrakom JPG-ban meg a tesztelhetõ ábrát is!!!  ;D

Szóval ha valakinek van még jó 5lete írjon és segítsen rajtam!!!!  8)

#372
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16.879 hozzászólás
GerMan

Én már letöltöttem egyszer a progidat, de akkor nem tudtam vele mit kezdeni.
Amúgy egy körzõvel bármit lehet modellezni 2 dimenzióban (A4-es lapon), amit csak akarsz.
Remélem most nagyobb sikerrel járok.

Ami meg a "vegyünk egy vázat és mintázzuk le 2*es biztonsági szorzóval"-t illeti: nos általában nem is olyan rossz ötlet! Ott már gondoltak arra, minek hogy lehet baja, és akkor NEked erre már nincs gondod.

#373
GerMan

GerMan

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 445 hozzászólás
a legjobb nagyjából lemásolni valami létezõ vázat és megszorozni 2-vel, nem ?  :)
itt a részleteken sok múlik és azért ha csak úgy nekiáll az ember tervezni, jól át kell gondolni, hogy honnan, mekkora erõk fognak az egyes részekre hatni, mennyire fog elgörbülni a váz használat közben. én tuti nem vadulnék olyan vázon, amit csak úgy szemre terveztek. de tök izgalmas a téma, hajrá!  ;)  :)
telósvázak mozgásának a tervezgetéséhez van itt egy progi: http://www.extra.hu/...inkage_1_25.exe /by me/


#374
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16.879 hozzászólás
Szerintem is túl kell dimenzionálni a vázadat. És akkor már merev váznak nincs is értelme nekiállni, mert 2.5-3 kilós vázat minek csinálsz? Most gondolkozom én is egy össztelóson, egyenlõre a rendszert keresem, egy vagy több forgáspont, ilyesmi...

#375
Major

Major

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.320 hozzászólás
ZAP:
Nagyon köszönöm a jótanácsokat, és ezt olvasva egy dolog már teljesen kikristályosodott a számomra!!! Ha már kész lesz egy normális terv 3D-ben tutira elküldök YASEC-nak egy tervet, hogy mondjon rá egy árat+idõt ami alatt meg tudja csinálni!!! Ez már tuti!!! Azán, hogy ott csináltatom-e az nagy kérdés!!!

Kérdésem lenne:
Fõleg a tervezésrél lenne szó!!! Hogy smint, mien potosságal terveztétek meg a cuccot mielõtt kiviteleztétek ? ? ? Hogy kiveteleztétek ? ? ? Milyen sablonok+tarók kellettek hozzá ? ? ?
Nomeg minden tapasztalat, pl. idõb mennyi volt és mien tipikus hibákat követtetek le amitõl engem megóvnál!!!  ;D

#376
Zap

Zap

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.961 hozzászólás
Na látom hiányoztam megint!

Szóval: az aluval az a legnagyobb baj, hogy ha nem hõkezeled, akkor repedni fog! Kivéve: ha túlméretezed! Én már évek óta házikészítésû bringát használok, már régebben is írtam róla, Bánkos Lóri haverom volt az értelmi szerzõje! Tehát: szerintem házilag teljes telós gépet éri meg faragni, mert ott tudod a legtöbb pénzt lefaragni. Szerintem amennyiért vázat csinálsz (rugóstag nélkül kb. 60e Ft) már frankó merevvázat kapsz, bár össztelóst csak 10x ennyiért. Az én gépem elsõ háromszöge CrMo csövekbõl van, a hátsó háromszög pedig 20x40 es zárszelvényekbõl + 10es lapokból áll: egyforgópontos tervezésû. Szóval így majdnem 4 kiló a váz, rugóstag nélkül (ez féllel könnyebb, mint pl. a Yeti Straight 6) és már majdnem 3 éve bírja, pedig rendesen használva van (télen is). Szóval a tapasztalat azt mutatja, hogy az alu hõkezelését és az Easton minõségét pótolja a túlméretezett, jó tervezés. Szerintem, ha Magyarországban gondolkodtok, az Easton szintû anyagot és az ehhez szükséges heggesztést, meg a laboratóriumi körülményeket felejtsétek el!!!! Örüljetek, ha találtok jó maróst, meg jó heggesztõt, aki két motor között nekiáll a vázadnak! Most ennyi, ha van kérdés válaszolok, de ha van türelmetek, a régi fórumon (meg asszem még ezen is) volt egy házi készítésû vázak topic, azt megkereshetitek....
Na héélló! 8)

#377
Paraferee

Paraferee

    bentlakó

  • fórumtag
  • 7.001 hozzászólás
Ahoy...
ha Én is beleugathatok... tervezéshez talán az AutoCAD 2000... de meglehet, hogy van más, egyszerûbben használható progi is...

Joghurt szólt...hátszélben, csõbe húzva...

#378
Major

Major

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.320 hozzászólás
DANKE!!!!

Mostmár minden vili!!!
És ilyet honnan lehet szerezni Yasec-en kívül ? ? ?

Más:
Milen programot ajánlanátok 3D-s váz tervezésre ? ? ?

Corell-ben már elkészült az elsõ terv, csakhát az igencsak síkben van!!!

#379
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16.879 hozzászólás
Húzott csõ egy részrõl arra jó, hogy a stresszesebb helyeken megerõsítik az amúgy gyengébb csövet, másrészt pedig tömegcsökkentés az egyenletesen vastag oldalfalú csõhöz képest.
Tehát: adva van egy egyenletesen vékony, és egy egyenletesen vastag oldalfalú csõ. A húzott csõ kb olyan erõs, mint a vastag oldalfalú, de majdnem olyan könnyû, mint a vékony.

comprende?

(természetesen, ha nincs igazam, bátran leugathat bárki, aki tudja a megfejtést:))

#380
Major

Major

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.320 hozzászólás
HM!! Lehet!!!
De most kell rájönnöm, hogy nem is igazán tudom mire jó 1 húzott és egy nem húzott csõ......  :-[

SEGÍTSÉG!!!