Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Az óvodától az egyetemig

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
1470 hozzászólás a témában

#241
-Henger-

-Henger-

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.181 hozzászólás
Örömmel jelenthetem, hogy tegnapi nappal lezártam egy hosszú-hosszú szakaszt az életembõl. Letettem a záróvizsgámat, így jogosult lettem használni az "okleveles gépészmérnök" titulust. Azért a félév elég húzós lett- mint emlékeztek, 20. félév, és hátravolt még 5 tárgy diploma mellett. Végeselemes házik miatt barátokhoz jártam gyakorolni, mert az én gépem mint kiderült nem elég jó (p4 2,4GHz), így június 3-án adtam le egy kb. 6 óra alatt elkészíthetõ félévközi házit (ebbõl 4 óra a dokumentálás), egy tárgyból tudtam elõvizsgát tenni, áramlástechnikai gépekbõl utolsó elõtti alkalmon bementem nagy mellénnyel, hogy simán görbülni fog. Igen, a szám görbült lefelé, mehettem javítani. Utolsó alkalmon nehezebb sort kaptunk, eredményre 4 napot kellett várni. Egész véletlenül eredményhirdetés elõtt bombariadó, hadd várjak még pár órát. Sikerült. Utolsó vizsgára lett volna 10 nap- 50 oldal. Mindent vagy semmit alapon 19-re lapot húzva mentem be, gatya tele volt rendesen. Ha nem sikerül, kidobtam egy valag pénzt, idõt az ablakon, hiába volt ebben a félévben a nagy hajtás, a Gyürüavató Bál... És meglett! Júni 25-én, míg az államvizsga napja június 29. És a Brazília-Chile meccsen esett le, h qrvára nem jó így, nem tanulok rá. Elõ a tételeket! 40 oldal, 12 óra alatt... Taktikusan utolsónak iratkoztam fel a listára, és mint az õrült olvastam a tételeket. Mindezek után mikor sorra kerültem, komolyan mint a szóbeli érettségin. Kihúzom a tételeket, kidolgozom, szemben a bizottság, oldalt a mosolygós tanár bácsik. Lepörgettem a védést, és következtek a vizsgák. Bocsánat, nem, kedélyes beszélgetések voltak ezek, a mérnöki tanulmányok jutalomjátéka. nagyon tetszett, családias volt a légkör. Eredményhirdetés: mindenki átment. Akkora kõomlás ritkán esik meg, mint ott. :) Aláírtam a papírokat, és SZABAD emberként távoztam a Polimertechnika Tanszékrõl, a BME-nek is búcsút intettem. Ezentúl már csak néha-néha látogatóban leszek itt. Furcsa dolog. Még le kell tennem egy középfokú nyelvvizsgát, és ennyi. Viszlát, BME! Beledöglesz Míg Elvégzed :D
Légy optimista! Ha citrommal kínál meg az élet, kérj hozzá Martinit!
Race, no Rest!

#242
DaveRider

DaveRider

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.811 hozzászólás
én csak azt mondom, amit látok-tapasztalatok - és az az, hogy a mai érettségi és egyben felvételi rendszerben a jobb, matekos egyetemekre (Corvinus,BME) olyan diákok nyernek felvételt, akiknek még a gimis anyag se megy, nincs emelt szintjük matekból (a középszint nevetséges) és emiatt felzárkóztató kurzust kell kiírni, hogy egyáltalán az év eleji szintfelmérõt (gimis alapanyagból) meg tudják írni...ÁVF-es haveromnak pl. tök jól elmagyarázták az analízist, meg is lett neki szépen, pedig nem egy penge matekból - aztán mint kiderült, nálunk az kb. 2-3 hét anyaga, ami náluk egy egész félév. jó nyilván nem annyira "elit" hely - de ha az elit helyeken még a nemelit helyre szükséges tudás sincs meg, akkor valami nagyon el van qrva a rendszerben.

(kalával egyetértek így belegondolva...emelt érettségi kötelezõvé tétele, és akkor emelhetnék is a ponthatárokat.)

azt viszont nem értem, hogy miért kellene mindenkinek brutális mennyiségû lexikális tudást megtanulnia, és hogy ez miért lenne jó. nálunk volt, aki ezt csinálta esszéírás helyett és egy dolgozatra 2-3 A/3-as, apróbetûs oldalnyi lexikális tudást seggelt be...de csak beseggelte, és az összefüggésekrõl fingja nem volt - anélkül meg sz*rt se ér az egész.

#243
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

a követelmények leszállítása és a lexikális tudás háttérbe szorítása szerintem hatalmas pofára esést fog eredményezni a közeljövõben, ahogy lassan többségbe kerülnek a kvázi analfabéta generációk...


Egyetértek.


A sebesség mindent megold.

 


#244
kela

kela

    bentlakó

  • fórumtag
  • 7.622 hozzászólás
Dave nagyon összemosod a dolgokat, van igazság abban, amit mondasz, de mindenhol csak féligazságok.

#245
kalaius

kalaius

    maximus

  • fórumtag
  • 11.904 hozzászólás
"szóval vagy fel kellene emelni magasra a ponthatárt az ilyen helyeken ésvagy kötelezõ emelt matek, vagy az analízisoktatást már gimiben elkezdeni."

szerintem is-is. jogra járok, és tanultam gimiben deriválni, és szerintem jól van ez így. és kitiltanám az évszámos atlaszt, sõt, bármilyen atlaszt is az érettségirõl...
a követelmények leszállítása és a lexikális tudás háttérbe szorítása szerintem hatalmas pofára esést fog eredményezni a közeljövõben, ahogy lassan többségbe kerülnek a kvázi analfabéta generációk...

#246
Zoomstag

Zoomstag

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.046 hozzászólás
apr,
Két félév matekom volt. Matemtikai alapok és Biomatek. Kellemetlen, de túl vagyok rajta szerencsére.:)
Más tárgyból is sûrítenek mondjuk...amit korábban több fél éven át vettek, most egy-két hónap alatt adják le. Nem is kérik számon annyira szigorúan, mert ennyi idõ alatt lehetetlen lenne annyit megtanulni.
Meg az értelmetlen tantárgyak még az idegesítõek. Amire szükség lenne, abból meg kevés van.

Izomtéridõninja-geológus!


#247
DaveRider

DaveRider

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.811 hozzászólás
kela: meglepõdnél, ha matekon elvennék tõled a fgvtáblát, pedig csak egy hosszú képletet kellene kinézned belõle, ami hirtelen nem ugrik be, de tudod, melyik az... nemde? pont erre jó az atlasz is annak, akinek qrvára semmi szüksége nincs a qrvanagy lexikális tudásra töribõl, nem tudja az évszámokat, de érti az ok-okozati öszefüggést, és el tudja magyarázni összefüggõen, térben-idõben egymáshoz képest jól elhelyezve az eseményeket. (megjegyzem, soha nem használtam atlaszt- ami kellett évszám, az ott volt a forrásban/-nál. 6 évig a legjobb 5 esszéíró között voltam töribõl, végig 5-össel.)

szóval ugyanannyit ér az a töritudás, amiben tudsz egy valag évszám-esemény párost, mint az a fizika/matek, ahol beseggeled a képleteket/törvényeket, de fingod nincs a mögöttes tartalomról.

deriválni pedig azért kellene tudni egy leendõ jogásznak/bölcsésznek is, mint amiért egy leendõ mérnöknek megtanulni pl. verset elemezni vagy éppen mesélni a Rákóczy-szabadságharcról - ha nekem az alapmûveltséghez kell tartozzanak ezek, amiknek soha az életben nem fogom hasznát venni a munkám során, akkor fordítva miért nincs így? mûveletlen tahó vagyok, ha hirtelen egy versrészletet nem tudok, vagy nem tudom, mikor uralkodott Mátyás király - miközben meg az emberek 50%-nak két szám kivonása komoly probléma számológép nélkül, hát még ha három számot össze kell szorozni...és akkor arra fogják, hogy a matek az reáltárgy, meg soha nem ment a matek...igenis ugyanúgy az alapmûveltség egy bizonyos szintû matematikai tudás, mint minden más.

a Közgázon és a BME-n, ahol a matek a felvételi tárgy, a kutyát se érdekli, hány Ady-verset tudsz, de legalább elvárják, hogy készségszinten tudj deriválni-integrálni. (megtanítani nem tanítják.) és tényleg gyász, hogy 1. év végére a leendõ mûszaki értelmiség 30-40%-a nem tud két olyan alapvetõ matematikai mûveletet, amelyikre a további tanulmányaik épülnek, és ezért külön elõkészítõt kell tartani meg "Bevezetõ matematika" tárgyat...

szóval vagy fel kellene emelni magasra a ponthatárt az ilyen helyeken ésvagy kötelezõ emelt matek, vagy az analízisoktatást már gimiben elkezdeni. mert ameddig egy mindenbõl 3-assal, meg egy nyelvvizsgával lazán bent vagy a BME-n vagy a legtöbb közgazdaságtudományi szakon (kivéve Corvinus, ott a név nagyon felviszi), addig marad ez ah elyzet..

a deriválás pedig nem egy nagy kunszt, pont annyira nehéz, mint pl. a szorzás.:)

#248
apr

apr

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 567 hozzászólás

csak majd annak is kell deriválnia, aki nem emelt szinten érettségizett.
nekem már hót mindegy, csak könnyebb lett volna...:)


Ha fél/egy évben nyomják le akkor az tényleg kellemetlen és értelmetlen.

Remélem azért vannak még (régen voltak) tisztességes egyetemek ahol még megkövetelnek 6-8 félév matekot :), így szépen eloszlik a terhelés, csak az 5-6 féléves szigorlat a kellemetlen a végén :)

#249
apr

apr

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 567 hozzászólás

sima matekon mi a"+"'!-nak deriváljak? Most õszintén. Ennyi erõvel közép törin (ugyanúgy, ahogy emeltem) elvenném azt atlaszt, aztán majd visszakapná mindenki az esszéíráskor. Szerintem lenne elég nagy pislogás... Szvsz ezért létezik emelt ill. közép szint.


Japánban ha jól tudom simán középiskolai anyag a komplex szám, a derivált meg lehet hogy általános iskolai :)

Az is vicces, hogy helyesírási szabályzat használható (de jó is lett volna majd 20 évvel ezelõtt) a magyar írásbelin.

#250
Zoomstag

Zoomstag

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.046 hozzászólás
csak majd annak is kell deriválnia, aki nem emelt szinten érettségizett.
nekem már hót mindegy, csak könnyebb lett volna...:)

Izomtéridõninja-geológus!


#251
Gabe84

Gabe84

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4.248 hozzászólás
Én tanultam középsuliban deriválást, integrálást. Nem is volt gond az egyetemi matek gyakorlati részével. Az elméletit meg nem tanultam azért mentem gyakran a matematika intézetbe :D
"A fordulóig nyélen, utána ing, gatya"

#252
kela

kela

    bentlakó

  • fórumtag
  • 7.622 hozzászólás
sima matekon mi a"+"'!-nak deriváljak? Most õszintén. Ennyi erõvel közép törin (ugyanúgy, ahogy emeltem) elvenném azt atlaszt, aztán majd visszakapná mindenki az esszéíráskor. Szerintem lenne elég nagy pislogás... Szvsz ezért létezik emelt ill. közép szint.

#253
Zoomstag

Zoomstag

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.046 hozzászólás
én most így utólag örülnék, ha minket is rávettek volna ilyesmire. de nem, és maradt helyette a gyógymatek...
de majd be kell pótolnom "hobbi" szinten legalább...:)

Izomtéridõninja-geológus!


#254
DaveRider

DaveRider

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.811 hozzászólás
Zoom: mi matekfakton 12. év õsszel elmentünk középszintûre, meg is lett jól mindenkinek. utána volt 2 út: nem jársz be, kaszinózol a sok szabadidõdben (matekfakt heti 5 óra volt, +2 erõsen ajánlott délutáni, bonyolultabb példamegoldós) vagy bejársz és megtanulod az egyetem elsõ félévet. a Bolyai-sorozatos példatárakból (legjobb!) volt a házi + a tanárnak volt millió ilyen lapja (OKJ-s suli, és ott is õ tanítja a matekot), a típuspéldákkal. 13+1-es totó deriválásból/hatáértékbõl/integrálásból, illetve egyetemi ZH sorokat oldottunk meg (Corvinus,BME zh-k)...de sima matekon sok helyen még a deriválást se vették, és nem csak nálunk szerintem...

most a keresztféléves vizsgán (télen kórházban voltam) úgy írtam pár pont híján (elméletet nem néztem át) hibátlan írásbelit, hogy elõtte nap is vizsgáztam, arra készültem és csak elõzõ nap este néztem át a 12-es füzeteket meg a Bolyai-sorozatos példákat végigoldottam...gyakorlatra/elõadásra nem jártam kereszten, elsõ félévben meg inkább söröztünk/kajáltunk elõadás+gyak helyett, nagyon rossz volt mindkettõ és uncsi.

szóval ennyit számított az a fél év gimiben - és aki bejárt órára akkor gimiben, és ott megértette az egészet, annak az elsõ féléves matekkal nem volt gondja se a BME-n, se a Corvinuson.

#255
Zoomstag

Zoomstag

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.046 hozzászólás

viszont kötelezõvé tenném a középszintû matekérettségiben legalább a deriválás számonkérését


nekünk pl. nem is tanították...pedig hasznát vettem volna, és akkor nem csak úgy ültem volna egyetemen, és pislogok hogy mivan'.

Izomtéridõninja-geológus!


#256
DaveRider

DaveRider

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.811 hozzászólás
Roboo: nálunk a legtöbb mérnökkaron van Matek1-2/Analízis 1-2. ezek a komplex számok-koord.geometria, illetve az egy-és többváltozós analízist fedik le. mérnökinfón Anal 2-ben elõkerülnek a diff.egyenletek, és még némi számításelmélet - villanyon viszont a számítástudomány alapjai tárgyban a legelsõ félévben lefedik mindazt, ami mérnökinfón Bevezetés a számításelméletbe 1-2-n van, 2 félév alatt. (mondjuk a matek1-2 számonkérések villanyon nagyon típuspéldákra épülnek, kevés tanulással is eléggé húzza az ösztöndíjat egy szebb jegy. az Anal 1-2 infón viszont durva, 7-7 kredit)

VIK-en ez így a matek elsõ évben, de pl. közgazdászoknál, ahol sok számítás van mátrixokkal/sok parciális deriválás, ott azok a részek hangsúlyosabbak. aztán van még a diff.geometria/diff.egyenletek (ez matek3 néven fut általában), meg egy kis statisztika/val.szám (matek4) - van, ahol matek3 nincs, nincs rá szükség a szakmai anyaghoz, de matek4 meg komolyan van. szóval a szakmai tárgyak matekos igényét teljes mértékben lefedik, jó is az elõtanulmányi rend, nem azzal van a baj egy adott tárgyban, hogy a matematikai háttértudás hiányzik/kevés...

viszont kötelezõvé tenném a középszintû matekérettségiben legalább a deriválás számonkérését (ez érthetõ és algoritmikus dolog), emelt szinten pedig az integrálszámítást - amelyiken egyetemen matek kell, ott bizony ezekkel kezdik, és a többi tárgyban is (fizika, stb) evidensnek veszik, hogy a diák legalább deriválni készségszinten tud. a kötelezõ emelt matek bevezetésével meg a nevesebb egyetemeken (közgázon, bme-n be kellene vezetni, sürgõsen) se lenne problémás a matematikaoktatás...de ameddig 1-2 nyelvvizsgával, átlagos matek-és fizikatudással bárkit bármilyen mérnökkarra felvesznek...

#257
Robooo

Robooo

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 385 hozzászólás

meg is halnék 5 félévnyi matekom lenne..:S:D



Azért 5 félév alatt jobban meg lehetne érteni a dolgot ha szépen szétosztva adagolnák be. Persze nálunk ez azért nem megy mert, a gyakorlatokon van nagy hangsúly.

#258
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár
Nekünk Veszprémben 6 félév kötelezõ matek van és csak közgazdászok leszünk.


A sebesség mindent megold.

 


#259
Kosina Szilárd

Kosina Szilárd

    bentlakó

  • fórumtag
  • 7.603 hozzászólás
meg is halnék 5 félévnyi matekom lenne..:S:D
"...nem kurva Õ, csak megadatott neki minden pasi...":)

#260
Robooo

Robooo

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 385 hozzászólás

SZE-n matek1 anyaga pont ez. plusz differenciál egyenletek.
matek2-n újra elõjön az integrálás.. (ott értettem meg igazán, addig csak a begyakorolt típus példák mentek..)


Ezzel szemben például Debrecenben a matek az 5 félévig tartó tárgy...