Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Teleszkópok - általános eszmecsere #2.

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
10976 hozzászólás a témában

#121
Karoly99

Karoly99

    újonc

  • fórumtag
  • 17 hozzászólás

igen, a láb aljába. erre írtam az előbbit, elfér ott több olaj is, ártani nem fog. (nekem az jött le az eddigiekből, hogy kérdező Károly nem teljes olajcserét tervez csak kis-szervizt.)

 

Eredetileg csak a probléma forrására kerestem megoldást vagy ötletet.

De mivel ennyien segítettetek és elláttatok ötletekkel ezért úgy döntöttem, hogy saját magam nekifogok, és a szerviz leírásában felvázolt lépések szerint megcsinálom a komplett ,,felújítás", vagy mi a pontos meghatározása nem tudom....

Ha esetleg nem sikerülne akkor eljuttatom szervizbe, csak azért nem megyek be szívesen ismeretlen helyekre, mert nem tudom, hogy a felújítást ténylegesen megcsinálják-e, a kopott alkatrészt valóban kicserélik stb.....

Sok rosszat hall az ember a szervizekről, hogy a munkadíjat elkérik de gyakorlatilag csak kicsit áttörölgetik a terméket és nem csinálnak vele semmit.

Egyébként továbbra is várom olyasvalaki jelentkezését aki vállal ilyen felújítást, ha esetleg mégsem sikerülne a művelet.

Illetve Rock Shox felújítókészletet honnan érdemes beszerezni?



#122
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.882 hozzászólás

Ez  a láb aljába megy, annak idején nekem is ennyi kellett az RS-be.

 

igen, a láb aljába. erre írtam az előbbit, elfér ott több olaj is, ártani nem fog. (nekem az jött le az eddigiekből, hogy kérdező Károly nem teljes olajcserét tervez csak kis-szervizt.)


  • ultio kedveli ezt

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#123
ultio

ultio

    TARC

  • fórumtag
  • 1.167 hozzászólás

a 23. oldalon valóban 6ml-t ír a linkelt pdf. 

 

 

 

Ez  a láb aljába megy, annak idején nekem is ennyi kellett az RS-be.


Canyon Spectral 29 AL 5
 
rasti rusti


#124
Karoly99

Karoly99

    újonc

  • fórumtag
  • 17 hozzászólás

a 23. oldalon valóban 6ml-t ír a linkelt pdf. ez tényleg gyanúsan kevés, nekem is a duplája rémlik, mint közkeletűen elfogadott, a tapasztalatok szerint megfelelő mennyiség. a lényeg, hogy ne "koppanjon fel" a túl sok olaj miatt, de ezt le tudod ellenőrizni. :)

 

én a 10w-t szoktam tölteni a lábakba és a csillapításba is, sosem volt gondom miatta.

 

Köszönöm az ötletet!

Közben hosszas keresgélés után megtaláltam a Rock Shox kiegészítő leírását az oldalukon, link: https://www.servicea..._chart_2015.pdf

Nem értem milyen megfontolásból de ez egy különálló PDF anyag amiben csak a levegő és az olajmennyiségeket említi.

Ráadásul csak az archívumok közül lehet letölteni, eléggé elrejtették....

Szerintem a hétvége folyamán neki is állok, hátha meg tudom csinálni az olajcserét!

Rock Shox villához való alkatrészeket, tömítőket, vagy felújítókészletet hol lehet, vagy honnan érdemes rendelni?



#125
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.882 hozzászólás

Köszönöm az infót!

 

Az a gondom, hogy a leírásban, (amit linkeltem is) nem igazán említ többféle olajat.

Csak a ,,6 mL of RockShox15 wt" mennyiséget és típust említi, más típust és mennyiséget sehol nem láttam a leírásában.

Lehetséges, hogy a leírása nem teljes vagy gyárilag nem is töltik fel olajjal?

Valaki esetleg tudja, hogy hova mennyi és milyen olaj kellene, aki ismeri ezt a típusú villát?

 

a 23. oldalon valóban 6ml-t ír a linkelt pdf. ez tényleg gyanúsan kevés, nekem is a duplája rémlik, mint közkeletűen elfogadott, a tapasztalatok szerint megfelelő mennyiség. a lényeg, hogy ne "koppanjon fel" a túl sok olaj miatt, de ezt le tudod ellenőrizni. :)

 

én a 10w-t szoktam tölteni a lábakba és a csillapításba is, sosem volt gondom miatta.


"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#126
Karoly99

Karoly99

    újonc

  • fórumtag
  • 17 hozzászólás

Ne keverd össze a csillapítás olaját és a láb aljában lévő kenőolajat!!!! ezek egymástól függetlenek, más-más viszkozitásuak!!!

Köszönöm az infót!

 

Az a gondom, hogy a leírásban, (amit linkeltem is) nem igazán említ többféle olajat.

Csak a ,,6 mL of RockShox15 wt" mennyiséget és típust említi, más típust és mennyiséget sehol nem láttam a leírásában.

Lehetséges, hogy a leírása nem teljes vagy gyárilag nem is töltik fel olajjal?

Valaki esetleg tudja, hogy hova mennyi és milyen olaj kellene, aki ismeri ezt a típusú villát?



#127
sala

sala

    Telóguru

  • fórumtag
  • 13.236 hozzászólás
  • LocationSvájc

Ne keverd össze a csillapítás olaját és a láb aljában lévő kenőolajat!!!! ezek egymástól függetlenek, más-más viszkozitásuak!!!

 

Köszönöm az infókat, lehet, hogy megpróbálkozom egymagam megcsinálni az olajcserét.

Viszont a szervizleírása alapján csak 6ml olaj kell bele. Link: https://www.servicea..._recon_xc32.pdf

Ez szerintem gyanúsan kevés, 100 - 130ml olajmennyiségekről hallottam...

Valakinek esetleg van egy bevált leírása vagy tippje, hogy miből mennyit, hogyan stb?


fuck me, i'm famous!
-- Go ahead, Droids! --->

#128
Karoly99

Karoly99

    újonc

  • fórumtag
  • 17 hozzászólás

Az alsó részben az olajcsere, porlehúzók, szivacsok kenése biztosan javít.

És így eldőlt a kérdés, neked kicsit puhábban kell majd beállítanod a telót, mintha komoly terepere is akarnál majd menni.

Nem kell ide méregdrága teló, szerintem kár is konkrét típust javasolni. Még vagy tizen valahány éve az elég belépő szintű Rock Shox Jett acélrugós telóm is be lehetett halál finomra állítani. Szóval a tiéd is jó lesz az átkenés után.

 

 

Köszönöm az infókat, lehet, hogy megpróbálkozom egymagam megcsinálni az olajcserét.

Viszont a szervizleírása alapján csak 6ml olaj kell bele. Link: https://www.servicea..._recon_xc32.pdf

Ez szerintem gyanúsan kevés, 100 - 130ml olajmennyiségekről hallottam...

Valakinek esetleg van egy bevált leírása vagy tippje, hogy miből mennyit, hogyan stb?



#129
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.637 hozzászólás

Az alsó részben az olajcsere, porlehúzók, szivacsok kenése biztosan javít.

És így eldőlt a kérdés, neked kicsit puhábban kell majd beállítanod a telót, mintha komoly terepere is akarnál majd menni.

Nem kell ide méregdrága teló, szerintem kár is konkrét típust javasolni. Még vagy tizen valahány éve az elég belépő szintű Rock Shox Jett acélrugós telóm is be lehetett halál finomra állítani. Szóval a tiéd is jó lesz az átkenés után.


marton módosította - 2019. november 05. - 17:54

Marci

#130
Karoly99

Karoly99

    újonc

  • fórumtag
  • 17 hozzászólás

Sziasztok!

 

Köszönöm a hozzászólásokat, segítségeteket!

 

-Amit eddig még nem írtam de talán fontos lehet!

A teleszkópot használtan vettem, az előéletéről nem sokat tudok, állítólag nem nagyon volt használva.

Azaz lehet, hogy a teleszkóp csak állt évekig, semmilyen olajcsere vagy felújítás nem volt eszközölve rajta.

Kívülről nagyon szép állapotú, olajfolyást karcolásokat nem lehet rajta látni.-

 

Én általános felhasználásra gondoltam, nem igazán akarok vele terepre menni és/vagy félméteres gödrökön keresztül.

A kisebb úthibákat tudja kezelni, és ne legyen kellemetlen keresztülmenni egy felmart útrészen pl, vagy esetleg kisebb gödröknél (max. fél ásónyomnyi), tompítson.

Ezt az elvárást azért csak-csak kellene tudnia egy levegős teleszkópnak, még ha nem is 150 ezres, ,,csak" 100 ezres kategória.

Akkor az olajcserét még megpróbálom, hátha tényleg az a baja, amiatt nem mozog megfelelően!

Esetleg tudnátok erre valakit ajánlani, aki becsületesen megcsinálja és jól dolgozik?

Ha pedig ez nem segít akkor egy olyan teleszkóp márkát/típust ajánlani ami az igényeimnek megfelelne vagy legalábbis közelítene felé?

 

Üdv.:

Károly


Karoly99 módosította - 2019. november 05. - 09:22


#131
xclajos

xclajos

    vendég

  • fórumtag
  • 158 hozzászólás

Tehát a kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet elérni egy olyan teleszkóp hatást amivel nem érzek meg minden egyes kis gödröt vagy útegyetlenséget, szépen finoman működik mint kés a vajban.
Mit tudok vele kezdeni így házilag, vagy ha nagyobb beavatkozást igényel azt ki tudná megcsinálni, merre érdemes elindulni ez ügyben?
Köszi előre is.

 

Üdv.:

Károly

Szivárványt kergetsz...Ilyen szerkezet még nem létezik.

Nekem régebben dual-air RS-Reba telóm volt, ami sokkal finomabb volt a mostani solo-air telók. Az valóban álomszerű tudott lenni - DE !! vagy városban/aszfalton használod vagy terepen. Mert ha aszfalton is  minden kis szart kimozog terepre az a beállítás túl puha lesz és felütöd. Ezért növelni kell a nyomást, akkor meg már ugye az apróbb dolgokat meg fogod érezni. Itt tud tényleg segíteni egy puhább gumi.

Mondjuk egy alsó láb rész levétel, szivacsok porlehúzók olajzása sokat segíthetne, mivel állítólag a nagy gyártók is szeretik elég szárazol eladni a telókat.

Én mikor olajat cserélek a telómban, akkor utána sokkal finomabb a megindulása a villának - még az apró göröngyökön is.



#132
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16.879 hozzászólás

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni a következő kérdésben, problémában.
Egy Suntour SF14 NEX MLO 700C teleszkópom volt a biciklimben de sajnos minden egyes úthibát, legyen az kisebb vagy nagyobb megéreztem, nem igazán volt észrevehető a teleszkóp hatása.
Több szaki javaslatára vettem egy másik telót, egy levegőst a pontos márka/típus: Rock Shox XC32 TK Solo Air Pop Lock, és 29" -os méretű.
Be is lett szerelve a biciklibe és az első próba alkalmával csalódottan tapasztaltam, hogy gyakorlatilag semmi különbséget nem veszek észre az előző teló és ez között.
Minden kis útegyetlenséget megérzek, kisebb gödröknél is iszonyatosakat üt a kormány, gyakorlatilag mintha nem lenne benne teleszkóp.
Amiket kipróbáltam, a levegőnyomást szinte minimumtól a maximumig, és a nyúl ill. a teknős állítását, de semmi, semmi változás.
Próbaképpen rátettem egy gyorskötözőt a szárára, és el is mozdul, kevesebb nyomásnál jobban, nagyobb nyomásnál kevésbé, ahogy az elméletileg kell, hogy működjön.
Elvittem biciklishez is, hogy hátha valami nem jó, felfedez rajta sérülést, de minden rendben talált megnyomkodta megnézte és szerinte a teleszkóp külsőleg ítélve rendben van.
Azt tanácsolta, hogy a teleszkópolaj cseréje esetleg ezt a problémát orvosolhatja......
Tehát a kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet elérni egy olyan teleszkóp hatást amivel nem érzek meg minden egyes kis gödröt vagy útegyetlenséget, szépen finoman működik mint kés a vajban.
Mit tudok vele kezdeni így házilag, vagy ha nagyobb beavatkozást igényel azt ki tudná megcsinálni, merre érdemes elindulni ez ügyben?
Köszi előre is.

 

Üdv.:

Károly

a probléma összetett, mert sok mindentől függ még a legjobb teleszkóp milyensége is, de általánosságban az elmondható,hogy azért nem éreztél változást, mert egy tök alap rugós villáról váltottál egy tök alap levegősre. mindkettő más-más okból nem mozogja ki azt, amit szeretnél: a Suntour azért mert zsíros a kenése, szarok az illesztései, ezért telemegy retekkel, és emiatt szimplán beáll mint a gerely, ráadásul az egymáson sikló alkatrészek felületkezelése is silány. erre jött a RockShox, ami a legalapabb levegős cucc ami létezik, ugyanaz a nyomás a negatív és a pozitív kamrában, amitől a megindulása a legtipikusabb levegős ami csak létezik:

1164970d1509488399-1-volume-spacer-less-

zöld az acél rugó, a többi szín a levegő rugózás. mivel kell frikció, hogy benn tartsd a levegőt így emiatt ezek nehezebben indulnak meg, középen beesnek, mert a levegő rugózása progresszív, majd a végén felkeményednek, mert egy bizonyos határ után nem összenyomható és minél sűrűbb a levegő, annál több erő kell a további összenyomáshoz, ellentétben a rugóval, ami a rugóútja végéig azonos erővel összenyomható.

 

a megoldást több dolog jelentené: bármilyen teleszkóp a 150+ ezres kategóriából ÉS megfelelő beállítás - és még ez sem biztos, hogy olyan lenne, amilyennek elképzeled, ugyanis nincs az a teleszkóp, ami minden kavicsot kimozog - különben a nagy ütéseknél meg felütne. 

vegyél inkább kényelmesebb markolatot, zselés kesztyűt, ballonosabb külsőgumit amit használhatsz alacsonyabb nyomáson, esetleg válts tubeless-re (még alacsonyabb nyomás) vagy Tannus-ra (azt hiszem lassan itthon is elérhető lesz, a Csepel fogja hozni)


  • Kisherceg kedveli ezt

"A man always has two reasons for doing anything: a good reason and the real reason." J.P. Morgan

"Science is not a democracy that can be voted on with the popular opinion." Earl R. Geddes P.h.D.


#133
Karoly99

Karoly99

    újonc

  • fórumtag
  • 17 hozzászólás

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni a következő kérdésben, problémában.
Egy Suntour SF14 NEX MLO 700C teleszkópom volt a biciklimben de sajnos minden egyes úthibát, legyen az kisebb vagy nagyobb megéreztem, nem igazán volt észrevehető a teleszkóp hatása.
Több szaki javaslatára vettem egy másik telót, egy levegőst a pontos márka/típus: Rock Shox XC32 TK Solo Air Pop Lock, és 29" -os méretű.
Be is lett szerelve a biciklibe és az első próba alkalmával csalódottan tapasztaltam, hogy gyakorlatilag semmi különbséget nem veszek észre az előző teló és ez között.
Minden kis útegyetlenséget megérzek, kisebb gödröknél is iszonyatosakat üt a kormány, gyakorlatilag mintha nem lenne benne teleszkóp.
Amiket kipróbáltam, a levegőnyomást szinte minimumtól a maximumig, és a nyúl ill. a teknős állítását, de semmi, semmi változás.
Próbaképpen rátettem egy gyorskötözőt a szárára, és el is mozdul, kevesebb nyomásnál jobban, nagyobb nyomásnál kevésbé, ahogy az elméletileg kell, hogy működjön.
Elvittem biciklishez is, hogy hátha valami nem jó, felfedez rajta sérülést, de minden rendben talált megnyomkodta megnézte és szerinte a teleszkóp külsőleg ítélve rendben van.
Azt tanácsolta, hogy a teleszkópolaj cseréje esetleg ezt a problémát orvosolhatja......
Tehát a kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet elérni egy olyan teleszkóp hatást amivel nem érzek meg minden egyes kis gödröt vagy útegyetlenséget, szépen finoman működik mint kés a vajban.
Mit tudok vele kezdeni így házilag, vagy ha nagyobb beavatkozást igényel azt ki tudná megcsinálni, merre érdemes elindulni ez ügyben?
Köszi előre is.

 

Üdv.:

Károly



#134
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs
Regen magam csereltem mindig olajat a telokban, de mar kinottem belole :) nem fogok tobbet a lakasban nekiallni. Nalam minden rendensen mukodik, csak olajcsere lenne.

#135
Paul Vitti

Paul Vitti

    fróumfggüõ

  • fórumtag
  • 2.025 hozzászólás
Nemtom, nekem a csillapitast is szet kellett kapni, de nem kellett cserelni semmit.

Becsi ar kb 35-40%-a volt, de az itthoni arak kozul is eleg jo szerintem.

Mikor bevittem a villat es elkezdte magyarazni a srac, hogy hogy mukodik a CTD csillapitas, es mi lehet az enyemben elszallva, rajottem hogy jo kezekbe kerult a roka :)

Sima lower leg service-t meg tudod te is csinalni, kis odafigyelessel.
Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó.

#136
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs

mennyi most egy olajcsere? a porfogo szivacsokat is csereli?

esetleg gyorben vki?



#137
Paul Vitti

Paul Vitti

    fróumfggüõ

  • fórumtag
  • 2.025 hozzászólás

2vel lejjebb

En is ajanlom, nekem full szerviz volt, korrekt aron. Bevittem, masnap kesz volt a telo.
Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó.

#138
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.259 hozzászólás

mostanaban kit ajanlotok telo olajcserere? fox stepcast.

2vel lejjebb


Bikertigger módosította - 2018. október 15. - 15:09

"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#139
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7.205 hozzászólás
  • LocationBécs

mostanaban kit ajanlotok telo olajcserere? fox stepcast.



#140
Paul Vitti

Paul Vitti

    fróumfggüõ

  • fórumtag
  • 2.025 hozzászólás
Koszi, beszeltem vele, jovo heten beviszem.
Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó.