Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Tájkerékpározás

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
442 hozzászólás a témában

#281
langferi

langferi

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 348 hozzászólás

Alapvetõen ott indulsz, ahol akarsz - a megadott biológia kereteken belül. :)

Menjünk sorban:
Ránézésre F és nem N kategória
És ha 21 felett, de 30 alatt, akkor 21-es kell, vagy Nyílt.

Tehát lehet választani a F21-ben E, A, B, C -bõl, illetve 3 Nyílt-ból.

A Nyíltak alapvetõen buli kategóriák: nem a verseny a lényeg. Helyben lehet nevezni. Adott keretek közt akkor indulsz amikor akarsz. A "családos" részvétel is belefér - de egy nevezéshez csak egy térkép jár. Családnak inkább a Rövid 3-4km, sportosoknak inkább Hosszú 6-8km javallott. Ha valaki GPS-szel szeretne, az külön kategória.

Az F21-ek verseny kategóriák. Elõre kisorsolt 2 percenkénti rajtidõvel elsõ nap, illetve tömegrajttal másnap. Elõre kell nevezni - bár korlátozott számban magasabb díjért helyben is lehet. Ezeken belül:

E (Elit) - nem javallom, mert nagyon gyorsak - rá se fogsz tudni nézni a térképre, és még le is maradsz valahol ahol nem tudod, hogy hol vagy - nem egy nagy élmény :cry:

A, B, C - egyre rövidebb és egyszerübb.
C-ben minden kezdõ végig tud menni, de verseny, szemben a Nyílttal,
B-ben kell egy kis edzettség és rutin, de nem sok,
A-ban tapasztalt versenyzõk indulnak.

Ha ki tudsz jönni egy-két csütörtöki népszerüsítõre (elsõ április 9-én az Óbudai szegeten), akkor a B-t javasolnám.
Ha nem, akkor a C-t vagy a Nyíltat, attól függõen, hogy ki akarod próbálni a "versenyt" vagy csak úgy tekeregni szeretnél.


Köszönöm a kimerítõ választ.

F21 C és B közt vacilálok.

Majd még meglátom, mert gyõrbõl nem olyan egyszerû felmenni edzésre a meló mellett.
langferi alias SzomjasFeri
Lazán, faszán, igazán!
http://piacter.bikem...500&ppuser=2602

#282
papabear

papabear

    vendég

  • fórumtag
  • 197 hozzászólás
Köszönöm,
9-én hány órakor és pontosan hol lesz (a Mozaik u.-i híd túloldalán?) a találkozó?

Képek jók, látom azt a jó kis sziklás meredk részt kevesen vállalták be a bringán állva. :o)

#283
era

era

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.531 hozzászólás
Jó képek. :)

#284
NagySün

NagySün

    vendég

  • fórumtag
  • 85 hozzászólás
A versenyszerû tájbringában minden pont biciklivel közelítendõ meg, mert az egyik lényeges szabály, hogy a pontfogást igazoló chipet max 1m zsinorral (pl. síbérlet tartó) kell a géphez erõsíteni. Ennek megfelelõen minden pont meg is közelíthetõ biciklivel - bár egyes esetekben a versenyzõ célszerünek láthatja, hogy valahol fel- vagy letolja a gépet. De a navigálás alapvetõen utakon vagy réteken történik.

A térképet a kormányra szerelt tartóba szokták rakni, hogy menet közben lehessen nézni és forgatni az útiránynak megfelelõen. Nem kötelezõ, de célszerû segédeszköz. Csütörtöki népszerüsítõkön (az elsõ április 9-én az óbudai szigeten!) lehet kölcsönozni. Kereskedelmi forgalomban (versenyeken) kapható talán 3 fajta, de sokan mennek saját barkáccsal. Hazai versenyzõk között népszerû az Anna-Design terméke, melyet szintén csütörtökönként lehet kipróbálni, illetve megrendelni.

A link mögött néhány kép a tavalyi litván EB-rõl, melyeken megfigyelhetõek a térképtartók, pontfogások, illetve az hogy néhány világbajnok se érezte cikinek, hogy egy meredek lefelében lefusson a géppel.
http://picasaweb.goo...383844065699762

#285
papabear

papabear

    vendég

  • fórumtag
  • 197 hozzászólás
Sziasztok, gyerekkoromban tájfutottam, - igaz nem sokáig-, de amire emléxem abból az idõbõl az mindenképpen pozitív, szerettem a dolgot.
Kipróbálnám a tájbringát -nagyon szimpatikus a sport, kérdésem, hogy itt elég a térképre hagyatkozni*, vagy leszállós, tájolós barangolásokra kell-e számítani?

*a térképhez vmilyen kormányra szerelhetõ állvány-megoldás van-e?
Ha igen azt versenyen lehet kapni, vagy külön kell-e beszerezni?

#286
NagySün

NagySün

    vendég

  • fórumtag
  • 85 hozzászólás

Tájbringás térképészkedéshez kell külön tudás, vagy ha valaki megbírkózik egy turistatérképpel, az már nem veszik el az erdõben?


Kategóriája válogatja :)

Alapvetõen az a jó a tájbringában, hogy különösebb felkészülés nélkül is lehet élvezni, de nagyon nehéz jól csinálni.

Ahhoz, hogy körbetalálj egy Nyílt, C vagy B pályán, elég ha tudsz alapszinten (túrista) térképet olvasni, illetve bicajos tudásban sem kell több mint egy rövid MTB maraton kategóriához.

Viszont ha komolyan csinálja valaki, akkor már nem olyan egyszerû submax pulzussal, zúzós lefelében higgadtan mérlegelve nézni a térképet, hogy "jobbra kb 3km, laposabb, fele úton nehezen bringázható kis ösvényen, vagy inkább balra 4km, +30m szint, de dózerúton, amirõl viszont nem biztos, hogy jól látszik a kis ösvény elágazása amin a pont van". :confused:

És ha 40-nel tépsz egy úton, fél perc elõnnyel az ellenfeled elõtt, akkor könnyû elnézni, hogy "ez most a 3. vagy a 4. kis elágazás volt???? :chin:"

Láttam már 30 éves tájfutó multtal rendelkezõ egykori vállogatott úgy elkeverni, hogy a verseny feladásán töprengett - pedig gyalog, lassan, egy 10 éves is simán megcsinálta volna a feladatot. Csak bringán, gyorsan, versenyhelyzetben nem is olyan egyszerû...

Szóval ideális tömegsport: kezdõnek könnyû, profinak nehéz :D

#287
NagySün

NagySün

    vendég

  • fórumtag
  • 85 hozzászólás

A kategóriákat elmagyaráznád, hogy mi melyik?

"FN -14, 15-17, 18-20, 21E (WRE), A, C, 40, 50, F21B, Nyílt hosszú, Nyílt rövid, Nyílt GPS."

Ha én egy 30 alatti tájbringázásban kezdõ vagyok, akkor gondolom nekem a nyílt rövidre kéne jelentkeznem, igaz?


Alapvetõen ott indulsz, ahol akarsz - a megadott biológia kereteken belül. :)

Menjünk sorban:
Ránézésre F és nem N kategória
És ha 21 felett, de 30 alatt, akkor 21-es kell, vagy Nyílt.

Tehát lehet választani a F21-ben E, A, B, C -bõl, illetve 3 Nyílt-ból.

A Nyíltak alapvetõen buli kategóriák: nem a verseny a lényeg. Helyben lehet nevezni. Adott keretek közt akkor indulsz amikor akarsz. A "családos" részvétel is belefér - de egy nevezéshez csak egy térkép jár. Családnak inkább a Rövid 3-4km, sportosoknak inkább Hosszú 6-8km javallott. Ha valaki GPS-szel szeretne, az külön kategória.

Az F21-ek verseny kategóriák. Elõre kisorsolt 2 percenkénti rajtidõvel elsõ nap, illetve tömegrajttal másnap. Elõre kell nevezni - bár korlátozott számban magasabb díjért helyben is lehet. Ezeken belül:

E (Elit) - nem javallom, mert nagyon gyorsak - rá se fogsz tudni nézni a térképre, és még le is maradsz valahol ahol nem tudod, hogy hol vagy - nem egy nagy élmény :cry:

A, B, C - egyre rövidebb és egyszerübb.
C-ben minden kezdõ végig tud menni, de verseny, szemben a Nyílttal,
B-ben kell egy kis edzettség és rutin, de nem sok,
A-ban tapasztalt versenyzõk indulnak.

Ha ki tudsz jönni egy-két csütörtöki népszerüsítõre (elsõ április 9-én az Óbudai szegeten), akkor a B-t javasolnám.
Ha nem, akkor a C-t vagy a Nyíltat, attól függõen, hogy ki akarod próbálni a "versenyt" vagy csak úgy tekeregni szeretnél.

#288
langferi

langferi

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 348 hozzászólás

...háhá a szarvasember is remélem elindul...de én szarvaskávét (Jager) iszom majd :)

...pénteken a szpíkertársammal megyünk egy karikát a pályán :)


Csak a te kedvedért :)
langferi alias SzomjasFeri
Lazán, faszán, igazán!
http://piacter.bikem...500&ppuser=2602

#289
vintage52

vintage52

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 350 hozzászólás
...háhá a szarvasember is remélem elindul...de én szarvaskávét (Jager) iszom majd :)

...pénteken a szpíkertársammal megyünk egy karikát a pályán :)
...työttyenzi smöccc, majd hírtelen frütty, de csak zsöttyelve!!!

#290
langferi

langferi

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 348 hozzászólás

A sportág tömegbázisáról sokat elárul az eddig benevezettek névsora. Vagy 200 fõbõl kb. 18 a magyar. Lesznek világbajnokok is. :)


A kategóriákat elmagyaráznád, hogy mi melyik?

"FN -14, 15-17, 18-20, 21E (WRE), A, C, 40, 50, F21B, Nyílt hosszú, Nyílt rövid, Nyílt GPS."

Ha én egy 30 alatti tájbringázásban kezdõ vagyok, akkor gondolom nekem a nyílt rövidre kéne jelentkeznem, igaz?
langferi alias SzomjasFeri
Lazán, faszán, igazán!
http://piacter.bikem...500&ppuser=2602

#291
era

era

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.531 hozzászólás
Ja és itt a verseny kiírása:

http://www.mtbo.hu/invitation

#292
era

era

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.531 hozzászólás
A sportág tömegbázisáról sokat elárul az eddig benevezettek névsora. Vagy 200 fõbõl kb. 18 a magyar. Lesznek világbajnokok is. :)

#293
bigyesz

bigyesz

    vendég

  • fórumtag
  • 117 hozzászólás

Örülök, hogy ennyi érdeklõdõ és ötlet van. :)

Alex, a pontõrködés ténlyeg alkalmas a fotózásra. Azzal jól el is lehet ütni az idõt. Köszi a felajánlásod.

Bigyesz, csak nem az újságban megjelent cikkemet olvastad? Örülök, hogy tetszett. :)


Szia era! De, ott olvastam és nagyon szuper volt azért is estem gondolkodóba :)

#294
era

era

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 2.531 hozzászólás
Örülök, hogy ennyi érdeklõdõ és ötlet van. :)

Alex, a pontõrködés ténlyeg alkalmas a fotózásra. Azzal jól el is lehet ütni az idõt. Köszi a felajánlásod.

Bigyesz, csak nem az újságban megjelent cikkemet olvastad? Örülök, hogy tetszett. :)

#295
Makakk0

Makakk0

    vendég

  • fórumtag
  • 129 hozzászólás

Miért is kellene elsõsegély?

Tájbringás térképészkedéshez kell külön tudás, vagy ha valaki megbírkózik egy turistatérképpel, az már nem veszik el az erdõben?

Hát pl azért, mert ha valaki egy fának meg... no mindegy!

Nem nagyon. Ha valaki egy kicsit belemagyaráz, akkor már tudni lehet (szerintem).

#296
langferi

langferi

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 348 hozzászólás

A pálinkás mellé lehetne rögtön elsõsegélyt is rakni... ;-)
A fényképeken én is gondolkodtam már. Jó lenne egy új dizájnhoz a honlapomra! ( http://bringalap.extra.hu )


Miért is kellene elsõsegély?

Tájbringás térképészkedéshez kell külön tudás, vagy ha valaki megbírkózik egy turistatérképpel, az már nem veszik el az erdõben?
langferi alias SzomjasFeri
Lazán, faszán, igazán!
http://piacter.bikem...500&ppuser=2602

#297
Makakk0

Makakk0

    vendég

  • fórumtag
  • 129 hozzászólás
A pálinkás mellé lehetne rögtön elsõsegélyt is rakni... ;-)
A fényképeken én is gondolkodtam már. Jó lenne egy új dizájnhoz a honlapomra! ( http://bringalap.extra.hu )

#298
_Alex_

_Alex_

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.086 hozzászólás
Era, gondolkodtam már hogy elmegyek fényképezni, bámészkodni.
Akár ücsöröghetek is egy pont közelében. Legfeljebb átrakom egy letöréshez vagy kidobóhoz ahol jó képeket lehet csinálni.;)

Balance a bike right, keep the pedals turning, forget about everything except right now...
Picasa _Alex_


#299
bigyesz

bigyesz

    vendég

  • fórumtag
  • 117 hozzászólás
Ma olvastam erröl bõvebben, a leírtak és az itt olvasottak szerint nem lehet rossz, elvileg térképet tudok olvasni :) talán nagy baj nem lehet, asszem idén elnézek egy ilyen versenyre, vagy legalább a gyakorló pályára.

#300
langferi

langferi

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 348 hozzászólás

Lehetne tovább színesíteni pl. a pontokon jóféle helyi pálinkával várnák az érkezõt. Minden ponton muszáj inni egyet. Természetesen korlátozott számú ponttal, 10 ellenõrzõ pont fölé nem sokan jutnának :)


Mondtok még ilyenekt és én is mostmár tényleg elindulok, bár még csak fontolgatom...:)
langferi alias SzomjasFeri
Lazán, faszán, igazán!
http://piacter.bikem...500&ppuser=2602