Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Ipari csapágyas agyak

- - - - -

  • Lezárt topik Lezárt topik
36 hozzászólás a témában

#21
MaRTiNuS

MaRTiNuS

    vendég

  • fórumtag
  • 30 hozzászólás
Akkor tervezzünk!
Egysoros mérhornyú csapágyat!

Fa/C0= kapunk egy értéket amit össze kell nézni az "e" értékével és megkapjuk az X értékét

Fa/Fr= kapunk egy értéket amit szintén az "e" értékvel össze kell nézni és megkapjuk az Y értéket

van egy ilyen képletünk P=X*Fr+Y*Fa= erre kapunk egy értéket

L=(C/P)a harmadikon= xxx millió fordulattal


De én egyvalamire rájöttem te kiszámolhatsz bármit, de kiszámoltuk mi a P értéket, ha az meghaladja a Pu értéket amit láthatsz a táblázatban, hogy 83N akkor baszhatod, mert a cspágy tönkremegy! És ez tapasztalat a versenybiciklimbe a csapágyak egy hét után összetörtek (a golyók).

Ezt  a Pu-t nekünk se tanította a tanár, de innen rájöttem.

Pu=Fatigue load limit (Terhelés határértéke magyarosított fordítással)

Remélem sikerült meggyõznöm téged.

#22
vendég__*

vendég__*
  • vendég
Én speciel má egybe se! A csapágy élettartam tervezése szabványos, minden gépész könyvben benne van.

#23
kiscsango

kiscsango

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 715 hozzászólás
Nézzétek már meg, hogyan kell csapágyat választani! Élettartamra tervezünk! Melyik suliba jártok?

#24
vendég__*

vendég__*
  • vendég
Én is megnéztem az SKF online katalógusát és ott is az áll. Küldöm mailben ami adattábla nekem bejött.

#25
vendég__*

vendég__*
  • vendég

gyaci: Nem tudom te mit néztél, de  kérlek nézd meg az SKF honlapján a 6000-es csapágyat! (d=10mm D=26mm B=8mm Pu=83N!!! nem tudom te milyen 1,96KN max terhelésrõl beszélsz!) Pont az a gondom, hogy a sima golyóscsapágy olyan gyenge, hogy csak na, ha belegondolsz a görkoriban is mért van 16db 628-as csapágy, mert darabja bír 71N-t!
Két soros golyóscsapágy már jobb lenne, de az is nagyon gyenge a legkisebb d=10mm D=30mm B=14mm és Pu=224N, tehát ez is gyenge meg, ha nézem a súllyát (tömeg) akkor inkább megéri venni több egysorosat, mert könnyebb lesz az agy!


Az hogy a görkoriban miért van 4 görgõ az annak is betudható hogy 2-vel nem tudnál rendesen kanyarodni. Viszont abban is igazad van hogy nem bírná el a kevés számú csapágy a terhelést. Viszont itt van egy olyan dolog hogy nem rakhatnak bele böhöm erõs csapágyakat, mert
1. alig vennék meg. a jobbakban (drágábbakban) persze jobb van
2. ha erõsebbet akarnak belerakni, akkor jelentõs költségnövekedés nélkül nagyobb méretû csapágyak kerülnének bele, amitõl megnõne a kori tömege, és akár a görgõk átmérõje is

#26
vendég__*

vendég__*
  • vendég
Hát nem tudom hogy most mi van, de itt az orrom elõtt 2 különbözõ SKF katalógus is, egy fõkatalógus és egy golyóscsapágy katalógus és mind2ben ugyanaz van a 6000-es csapágyjelûre. C statikus=1960 N, C dinamikus=4620 N. Szóval ennél okosabbat nem tok mondani.  ???


#27
MaRTiNuS

MaRTiNuS

    vendég

  • fórumtag
  • 30 hozzászólás
gyaci: Nem tudom te mit néztél, de  kérlek nézd meg az SKF honlapján a 6000-es csapágyat! (d=10mm D=26mm B=8mm Pu=83N!!! nem tudom te milyen 1,96KN max terhelésrõl beszélsz!) Pont az a gondom, hogy a sima golyóscsapágy olyan gyenge, hogy csak na, ha belegondolsz a görkoriban is mért van 16db 628-as csapágy, mert darabja bír 71N-t!
Két soros golyóscsapágy már jobb lenne, de az is nagyon gyenge a legkisebb d=10mm D=30mm B=14mm és Pu=224N, tehát ez is gyenge meg, ha nézem a súllyát (tömeg) akkor inkább megéri venni több egysorosat, mert könnyebb lesz az agy!

#28
vendég__*

vendég__*
  • vendég
Itten mindenki csapágyprofesszor, kis naivan meg aszittem én vagyok a penge!  ;D

#29
kiscsango

kiscsango

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 715 hozzászólás
Mind 6-tl kezdõdik (legalábbis az erõsebbek). A 9 mm belsõ átmérõjû pl. 609, 629 (3 jegyû), a 10 mm átmérõjû már 4 jegyû (6000, 6200, 6300). ehhez jönnek még az esetleges betûjegyek a végére. De a boltban általában a méret alapján is tudnak adni valamit, nem kell tudni a számot.

#30
MaRTiNuS

MaRTiNuS

    vendég

  • fórumtag
  • 30 hozzászólás
Mélyhornyú melyik sorozat (mi az elsõ szám vagy betûjelzés)?

#31
kiscsango

kiscsango

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 715 hozzászólás
Beszélhetnék hosszan én is a csapágyak méretezésérõl, de ha csak magadnak csinálod, akkor felesleges tökölni vele. Beleraksz egy sima egysorosat, max. 1000 Ft/db, oszt legfeljebb 2-3 évente cseréled.

#32
vendég__*

vendég__*
  • vendég
Bármilyen csapágy lehet: SKF, INA, FAG, NTN stb. Nem ez a lényeg. Vaszeg egysorú mélyhornyúakat tesznek bele. Egy SKF 10mm-es furatú 26mm külsõ átmérõjû statikusan elvisel 1,96 kN-t, ez kb.200kg, vagyis a 2db 400kg-ot bír.
Ez már jó lehet, de lehet fokozni, mert más a statikus terhelés és más mikor ezerrel robbantanak le egy szikláról. Pl. lehet nagy teherbírású 1 sorú mélyhornyút bele tenni, ezekben több golyó van mint a normál rokonaikban. Ezt úgy tudják megcsinálni hogy a kész külsõ gyûrût megrepesztik (könnyen törik mert rideg) majd a golyókat behelyezve vagy összeragasztják vagy összefogatják egy házzal a két felet.
A másik vélhetõ alternatíva az hogy ferde hatásvonalú golyóscsapágyakat rakna bele párban, ezek is nagy teherbírásuak
Esetleg hordógörgõs csapágyat, 2sorú mélyhornyút stb. De ezek már mind igencsak növelik az agy tömegét.

#33
rob

rob

    This is the way

  • globális moderátor
  • 16.879 hozzászólás
Nekem is van egy haverom, aki maga csinált agyakat, elsõt is hátsót is többet is, és Õ is SKF csapágyakat használ.

#34
MaRTiNuS

MaRTiNuS

    vendég

  • fórumtag
  • 30 hozzászólás
Mivel gépész szakra járok ezért én is már megterveztem papíron jópár agyat, de érdekelne ki milyen csapágyat használt. SKF honlapját ismerem onnan néztem én is a csapágyakat. Van gey versenybiciklis elsõ agyam amit úgy csinált valaki csak ruszki csapággyal volt én meg raktam bele annak megfelelõ nyugatit HCH-t, de egy hét után tönkrementek és megnéztem az SKF honlapját ott derült ki ezek a csapágyak csak 83N-t bírnak, tehát 16,6kg-t a kettõ ami igen csak kevés.

#35
kiscsango

kiscsango

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 715 hozzászólás
Konkrétan melyik agyra gondolsz? Mert nem ugyanazt a csapágymárkát használják. Az egyik ismerõsöm csinált egyszer egy elsõ agyat (õ tervezte), de sajna ellopták tõle a bringájával együtt. Õ gépész, ha érdekel megadom az elérhetõségét. Egyébként ha csapágyat akarsz beszerelni, egyszerûen mérd le a külsõ és belsõ átmérõt, és vedd meg a csapágyboltban kapható legerõsebb egysoros mélyhornyú golyóscsapágyat. Ha más is érdekel, ajánlom figyelmedbe a www.skf.com honlapot

#36
Vole

Vole

    bentlakó

  • fórumtag
  • 7.561 hozzászólás
Na, en is valahogy igy gondoltam....


#37
MaRTiNuS

MaRTiNuS

    vendég

  • fórumtag
  • 30 hozzászólás
Ki tudja milyen csapágy van pontosan a kapható agyaban?
Aki meg csinált ilyen agyat árulja el milyen csapágyat rakott az agyba.