Köszönöm!
Mikor vehetem át?

Ezt a fost...
THE BEAST BIKE by M55 Bikes « 5
És ne feledjétek, ki Márton napján újbort nem iszik, az majd egész évben szomjazik!

Nesztek, egy kis cooltúra:
Mi is az a püspökfalat? Hát a sült, fõtt baromfi fara, farcsíkja.
November 11. jeles dátum a népi kalendáriumokban: ekkora híznak meg a fiatal libák, érik meg az újbor, ez az utolsó vásári nap, és ekkor jártak le a munkaszerzõdések. Kezdõdhetett a vígasság, a püspökfalatról azonban nem illett elfeledkezni! Elterjedt népszokás Márton napján, november 11-én libát sütni. De miért pont Szent Mártonhoz kapcsolják a ludat?
A kissé prózainak tûnõ ok, hogy a régi paraszti gazdaságokban ekkorra nõtt meg és hízott süthetõ állapotúvá az "idei", a fiatal liba. A közmondás úgy tartja, "aki Márton napján libát nem eszik, egész éven át éhezik." Hogy Márton napra igencsak meghíznak a ludak jól jelzi az elhízott emberekre használt hasonlat: "olyan kövér, mint Szent Márton lúdja".
Ennél emelkedettebb magyarázat Szent Márton tisztelete. A legenda szerint, amikor Szent Mártont Tours püspökévé akarták szentelni, a szerény természetû férfiú elrejtõzött rajongói elõl egy libaólba, ám hollétét a gágogó libák elárulták. (Köztudott, hogy a lúd nemcsak konyhai felhasználásra és paplanfeltöltésre, de házõrzésre is alkalmas.)
A népszokás Franciaország egyes régióiban is ismert, Párizsban például a Saint-Martin-des-Champs apátság közelében egy egész utcát elfoglaltak a libasütõk, akiknél készen vehették meg a csemegét a lusta vagy sütõkemencével nem rendelkezõ háziasszonyok. Az utca most is megvan, de egy nyelvi félreértés következtében ma már Medve utcának nevezik, de medvét nem sütnek benne.
A lúdsütést az angolok ismerik, ám õk mindent másként csinálnak, mint a kontinens lakói: õk Szent Mihály napján sütik a libát, állítólag azért, mert amikor nagy gyõzelmet arattak a spanyol hadiflotta, a "rettenthetetlen ármádia" fölött, éppen Mihály napja volt, és Erzsébet királynõ éppen sült libát evett, amikor jelentették az örömhírt.
A liba húsából szokás volt küldeni a papnak is, mégpedig az állat hátsó részébõl ( mert ezt sajnálták legkevésbé). Innen ered "püspökfalat" szavunk is.
Ennyit mai mûvelõdésünk érdekében ...