Üdv!
Bevágom ide az ultrahangos kutyariasztó ismertetését. Ha van valakinek tapasztalata kíváncsi lennék.
Én nemrég kaptam sógoromtól egyet, (külföldrõl rendelte, az itthon kapható ár töredékéért). Mióta megvan nem találkoztam agresszív kutyával, persze nem mindig van nálam, kicsit körülményes használni. De mondjuk felcsatolható egy övtáskára úgy hogy a gombot be tudd nyomni menet közben. Csak attól tartok egy kicsit, hogy a rázkódástól esetleg letörik a beakasztó pöcke, vagy egyszerûen kiakad és elvesztem. Szal itt van:
ultrahangos kutyariasztó Kiemelkedõ hatékonyságú eszköz kutyatámadás elhárítására
A készülék 11 éve van forgalomban Magyarországon. A megbízhatóságát, hatékonyságát illetõen ilyen hosszú ideje sok ezer vásárló teszteli és használja mindennap.
A DAZER amerikai importtermék. Kiterjedt kutatásokon alapuló fejlesztés eredménye, amelyet amerikai audiológiai és egyetemi szakemberek végeztek. A kutatásokat egy olyan audiológiai szakember kezdeményezte, aki közvetlen hozzátartozója révén tapasztalatot szerzett a megvadult kutyák okozta sérülésekrõl.
A készüléket úgy specifikálták, hogy az csak a támadó, tehát az embernek sérülést okozható állat elriasztására legyen alkalmas. A szelíd vagy passzív állatot a berendezés nem bántja, nem vált ki náluk különösebb reakciót, kivéve ha idomításra használjuk. A süket kutyákra pedig hatástalan, miután azok nem hallják az ultrahangot.
A készülék ezt a szelektálást úgy tudja elvégezni, hogy az állatban lévõ passzív vagy negatív feszültséget megemeli majdnem az epilepsziás szintig, amit az állat nem tud elviselni, és elmenekül a helyszínrõl. Saját állatra nem célszerû használni, mert a pozitív feszültséggel teli - gazdáját örömmel fogadó - állatot összezavarja. A saját kutya büntetésként éli meg a készülék által kiváltott feszültség növekedést, ezért jól lehet használni idomításra is, ha van olyan tulajdonsága, amirõl le akarjuk szoktatni. Ha az állat olyan magatartásminták szerint viselkedik, ami nem elfogadható gazdája számára, akkor ezekrõl le lehet szoktatni a Dazer segítségével. A szóbeli parancs kiadása után használjuk rövid 1 mp-es idõtartamra a Dazert úgy, hogy a kutya lehetõleg ne lássa a kezünkben. Néhány ismétlés után kialakul a kutyában a reflex az adott parancshoz, érzékeli az ultrahangot és késõbb az ultrahang nélkül is, pusztán a szóbeli parancs kiadása után is végrehajtja a feladatot.
A közterületen lévõ elszabadult vagy kóbor állatok 75-80%-a az idegen kutyák támadásától tartva - miután folyamatosan érzik idegen állatok szagát - védekezésre vagy támadásra alkalmas feszült állapotban vannak és nagyon kevés dolog kell ahhoz, hogy az embert megtámadják, pl.: ha saját kutyát tartanak a lakásban vagy udvaron, a ruházaton érzik a kóbor állatok az idegen kutya szagát és ez támadásra ingerelheti õket. A postásokat azért támadják meg többször, mert házról-házra járva a kapufélfához, ajtóhoz hozzáérve a ruházatukra tapadó idegen kutya szaganyagokat "képviselik", amely támadási reakciót válthat ki a kóbor állatokból. A készülék alapvetõen ennek a kategóriának az elriasztására készült.
A kutyák másik nagy csoportját, a passzív állatokat, - amelyek 20-25%-os arányt képviselnek - a készülék nem bántja. A passzív kutya a DAZER hangjára csupán elfordítja a fejét - ezt azért teszi, mert így tudja meghatározni a hang irányát - és végzi a dolgát tovább. A fejfordítás nagyon fontos jelenség! Ez azt jelenti, hogy a kutya hallotta a készülék hangját, de azért nem menekül el, mert nincs benne támadási feszültség, amit a készülék az epilepsziás szint közelébe felemelhetett volna, és így nem vált ki az állatból menekülés reakciót.
0-2%-ra tehetõ a süket kutyák aránya a közterületen, amelyre a készülék hatástalan. Ezek az állatok a készülék használatakor nem fordítják el fejüket, hanem mereven néznek az emberre, figyelve a mozgást. Célszerû õket kikerülni, és tartani a biztonságos távolságot.
A készülék egy tenyérben elférõ, ütésálló mûanyagházzal ellátott, 9V-os tartóselemmel mûködõ, 12,2 dkg súlyú, 11,5 cm hosszú, 5,5 cm széles és 3 cm vastagságú, amely övre, nadrágzsebre is akasztható.
Kettõs védelemmel tartja távol a támadó kutyát. Az egyik az ultrahang feszültségnövelõ hatása, a másik a készülék hangnyomása, amely olyan mértékû, hogy ember esetében akkut, halláskárosodást okozhat, ezért bekapcsolt állapotban közvetlen közelrõl nem szabad emberre fordítani.
A DAZER-t úgy kell használni, mint a TV távirányítóját. Ügyelni kell arra, hogy a készülék kövesse az állatot. Hatótávolsága elérheti a 20-25 m-t is, amely függ az állatban lévõ feszültségtõl. Minél ingerültebb az állat, annál nagyobb távolságból hatásos a készülék. Használhatják idõsek, gyerekek, sportolók, kerékpárosok, közszolgálati alkalmazottak, rendészeti szervezetek, polgárõrök, díjbeszedõk, postások, stb...
A készülék tesztelése megtörtént magyar szakemberek bevonásával is. Az emberre gyakorolt hatását a Munkavédelmi Tudományos Kutatóintézet, az állatra gyakorolt hatását a Vakvezetõ-kutyakiképzõ Iskola Neurológiai Laboratóriuma vizsgálta. A két vizsgálati anyag eredményeként a KERMI 6149/94. szám alatt kiadta a készülék forgalmazási engedélyét.
A készülék használatakor figyelni kell arra, hogy az állatnak mindig legyen menekülési útvonala. Szûk udvarban, vagy lakásban, ha nem tud elmenekülni támadásba is fordulhat. Ha megtehetõ, ne keressük a bajt, kerüljük el a veszélyes állatot! Csak az agresszív kutyák támadása ellen, védekezésre célszerû használni.