Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Meghajtás (lánc, fogaskoszorú, hajtómű, monoblokk)

* * * * * 3 szavazat

  • Lépj be és szólj hozzá
18259 hozzászólás a témában

#1
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.863 hozzászólás

Most éppen Magura MT8 van fent, SRAM-kompatibilis Matchmaker van hozzá, ha gyári váltót használnék.

 

Pár hónapja készítettem fotót még Trickstuff fékekkel, nem tudom, mennyire számít letisztultnak:

 

 

SRAM wireless Blips, csavarral oldható és gyorsan szerelhető. Nem kell a szivacsmarkolatot leszednem a szereléshez. Nekem ez nagy előny, azért nem is erőltetem már sok éve a normál bilincses megoldást.

 

Kevés markolat kényelmes nekem, egyit a sima normál Ritchey szivacs, másik ez, a Ritchey Superlogic, különösen a merev villázás miatt. Ezért a könnyen szerelhető és/vagy direct mountos fékek és váltók nálam előnyben vannak. smile.png

 

na, ez igen, ez már letisztult pilótafülke! tetszik! ;)

 

 

 

Ma munkába jövet tűnödtem a dolgon, és beugrott: egy első váltó megoldaná a problémát. Hosszan sem kellene lógni a hátsóváltónak, és a lób@szó sort sem kellene cipelned.

 

elsőváltó??!! dzsízösz! blink.png hol a szenteltvizem, ide vele! biggrin.png

na, viccet félretéve. nem vagyok nagy híve az első váltásnak. bár gondom nem sok volt vele, de elég volt belőle. ide* nem is kell.

másrészt Alfine hajtókarom van, erre nem is tudnék két lánckereket feltenni. csak klassz lenne a Ronin felhasználhatóságát kicsit bővíteni. talán egy 11-36T sor is elég lenne, olyan van is tarcsiba.

 

*a 45650B-n 34Tx11-36T van, azzal megyek mindenhová. volt, hogy fenn volt egy 22T elöl váltó nélkül, azzal hogy majd lerúgom rá a láncot, ha szembejön a Himalája, de nem kellett... ha nagyon nem megy, tolom. ez is egy XT sor (ennek helyére vettem a fenti tartalékot), egyszerűen nem tudom szétrugdosni. már nem emlékszem, mikor vettem, nem emlékszem, hányadik bicajon van, nem emlékszem, hányadik lánc van rajta (sose vetésforgok, mindig új megy fel), de nem akar tönkremenni. odaát, a ph fórumon már megkaptam, hogy sz@rrá van kopva és cseréljem. mégse csúszik meg a lánc rajta (biztosan kevés a Nm... :D) érthetetlen. 


  • Rabbit és zscs kedveli ezt

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#2
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.301 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

Most éppen Magura MT8 van fent, SRAM-kompatibilis Matchmaker van hozzá, ha gyári váltót használnék.

 

Pár hónapja készítettem fotót még Trickstuff fékekkel, nem tudom, mennyire számít letisztultnak:

Leaf-cockpit-b.jpg

 

SRAM wireless Blips, csavarral oldható és gyorsan szerelhető. Nem kell a szivacsmarkolatot leszednem a szereléshez. Nekem ez nagy előny, azért nem is erőltetem már sok éve a normál bilincses megoldást.

 

Kevés markolat kényelmes nekem, egyit a sima normál Ritchey szivacs, másik ez, a Ritchey Superlogic, különösen a merev villázás miatt. Ezért a könnyen szerelhető és/vagy direct mountos fékek és váltók nálam előnyben vannak. smile.png


zscs módosította - 2024. április 03. - 12:52

  • Kisherceg és Rabbit kedveli ezt

#3
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 995 hozzászólás
  • LocationKelenföld

A Shimano számomra követhetetlen már egy ideje, mi mivel kompatibilis vagy éppen mivel nem. Ez a táblázat talán hasznos lehet, nem tudom: https://si.shimano.c...echdoc-techinfo

 

OFF.

Ott vesztettem el a fonalat, mikor 2014-ben i-Spec-B fékkarokkal vettem egy komplett XTR 2x10-es szettet - az volt a mondás, az i-Spec-A problémáit "kiküszöbölték".

Aztán  2016-ban vásároltam új bringát, ami XT-vel jött - i-Spec II-vel. Természetesen semennyire nem volt kompatibilis egyik előzővel sem, így egy ismerősnek eladtam a 2x10-es váltást, fékestől. 2017 végén, mikor az első Lux CF fully-t vettem, nem találjátok ki, szintén Shimano szettel jött: i-Spec EV-vel, ha jól rémlik. Tipp, mennyire volt kompatibilis bármelyik előzővel?... Talált! Semennyire! biggrin.png

 

Én, aki a mai napig Shimano-t használnék mechanikusban, itt engedtem el ezt a márkát. Sajnálom, hogy elmentek ilyen irányba... Nem azért, a SRAM se piskóta sok tekintetben, de legalább a hajtókaron a 3-csavaros Direct Mount, vagy a fékkaron a Direct Mount 2009 (vagy 2010?) óta változatlan***. Már-már kisebb csoda, hogy az eTap 2015 óta ugyanazzal az akksival megy , a 2024-es Flight Attendant rendszerre is jó az őskövület akku, stb. (Persze már ők is k**ulnak, elfele. Az SX szettjük meg egyenesen ipari hulladék...)

 

*** - öő, új GX/X0/XX szett, a 8-csavaros!? biggrin.png

 

Most milyen fékkel mész? Van hozzá matchmaker (így hívják még?), vagy a váltókarnak már csak gombjai vannak?

 

Én simán áthidaltam vagy 3 generációs shimano kompatibilitási problémát, vettem a bilincses 12s váltókart, és kész.

Persze a világ pénzét locsoltam el annak idején, hogy két fékkar, két váltókar és a lock összesen két bilinccsel rögzüljön a kormányon (Avid-Sram-RS). Akkoriban az volt a "letisztult."


Rabbit módosította - 2024. április 03. - 12:42


#4
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 995 hozzászólás
  • LocationKelenföld

edit: ...és mindezt azért, mert a Roninnal voltam "terepen", ahol kiderült, hogy ha lenne még egy-két rövidebb mászó fokozatom, kb mindenhol el tudék vele menni... jáááj...

Ma munkába jövet tűnödtem a dolgon, és beugrott: egy első váltó megoldaná a problémát. Hosszan sem kellene lógni a hátsóváltónak, és a lób@szó sort sem kellene cipelned.


  • Kisherceg kedveli ezt

#5
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.301 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

A Shimano számomra követhetetlen már egy ideje, mi mivel kompatibilis vagy éppen mivel nem. Ez a táblázat talán hasznos lehet, nem tudom: https://si.shimano.c...echdoc-techinfo

 

OFF.

Ott vesztettem el a fonalat, mikor 2014-ben i-Spec-B fékkarokkal vettem egy komplett XTR 2x10-es szettet - az volt a mondás, az i-Spec-A problémáit "kiküszöbölték".

Aztán  2016-ban vásároltam új bringát, ami XT-vel jött - i-Spec II-vel. Természetesen semennyire nem volt kompatibilis egyik előzővel sem, így egy ismerősnek eladtam a 2x10-es váltást, fékestől. 2017 végén, mikor az első Lux CF fully-t vettem, nem találjátok ki, szintén Shimano szettel jött: i-Spec EV-vel, ha jól rémlik. Tipp, mennyire volt kompatibilis bármelyik előzővel?... Talált! Semennyire! biggrin.png

 

Én, aki a mai napig Shimano-t használnék mechanikusban, itt engedtem el ezt a márkát. Sajnálom, hogy elmentek ilyen irányba... Nem azért, a SRAM se piskóta sok tekintetben, de legalább a hajtókaron a 3-csavaros Direct Mount, vagy a fékkaron a Direct Mount 2009 (vagy 2010?) óta változatlan***. Már-már kisebb csoda, hogy az eTap 2015 óta ugyanazzal az akksival megy , a 2024-es Flight Attendant rendszerre is jó az őskövület akku, stb. (Persze már ők is k**ulnak, elfele. Az SX szettjük meg egyenesen ipari hulladék...)

 

*** - öő, új GX/X0/XX szett, a 8-csavaros!? :D


zscs módosította - 2024. április 03. - 09:07

  • Kisherceg kedveli ezt

#6
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.863 hozzászólás

A felsorolasbol csak a 11-12 kompatobilis, azaz 11 es valtokarral mukodik a 11, 12es hatsovalto

9-10 az mas


Sala, én értem, de az 5120-nál oda van írva hogy 11 és 10s. ;)
Mondjuk mindegy,ha tudja a 10s-t, már jó. 😁

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#7
sala

sala

    Telóguru

  • fórumtag
  • 13.232 hozzászólás
  • LocationSvájc
A felsorolasbol csak a 11-12 kompatobilis, azaz 11 es valtokarral mukodik a 11, 12es hatsovalto

9-10 az mas
fuck me, i'm famous!
-- Go ahead, Droids! --->

#8
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.863 hozzászólás

jájj, nem bonyolult ez, csak válogatós vagyok... biggrin.png na, azt látom, hogy 10/11s átjárható: RD-M5120 valszeg ez lehet a jó megoldás. bár ahogy nézem, csak hosszúkanalas, sgs változat létezik, ebből is. nem is nagyon látok GS-t semmiből sem.

 

shimano-deore-rd-m5120-10-11-speed-rear-

 

az is muris, hogy amiből esetleg van gs, az kb semmivel sem rövödebb, mint a fenti sgs... agyrém...

 

nehéz ezt az ortopéd hosszt feldolgozni. nem sokat segít, hogy évek óta a Zee mini kanalait nézegetem...

 

195844~800x800.jpg

 

zseniális, nem? smile.png mokkány kis cucc, legjobb evör. cool.png

 

 

edit: ...és mindezt azért, mert a Roninnal voltam "terepen", ahol kiderült, hogy ha lenne még egy-két rövidebb mászó fokozatom, kb mindenhol el tudék vele menni... jáááj...


Kisherceg módosította - 2024. április 02. - 23:06

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#9
horgasz-zsolti

horgasz-zsolti

    vendég

  • fórumtag
  • 59 hozzászólás

https://www.bikerada...ear-derailleurs

 

Ez alapján, ha shimano rendszerről beszélünk, a 10,11,12 nem kompatibilis egymással.


  • Kisherceg kedveli ezt

#10
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 995 hozzászólás
  • LocationKelenföld

Még egy kérdés: 10s MTB váltókarom van. Ehhez használhatok 10/11s váltót is, ugye? 12s váltó használható vele vagy az csak 12s v.karral lesz jó?

Bocs, kicsit le vagyok maradva...

 

Én tiszta 10-es deore-t vennék a helyedben, ami a legolcsóbb. Amelyik 1x-es rendszerhez készült hátsó váltó, az a "földig lógós" dizájn lesz, tökmindegy, hogy hány fokozatos, így, ha már 12-eseket is nézel, ezt már nem zárod ki. A váltófül hosszabító szerintem rondább, jóval.

Itt lehet cikkszámokat puskázni:

https://www.bike-dis...&o=14&n=48&s=16

A cueshez kell egy váltókar is, nem lesz jó a mostanid, nem tudom írták-e.


Rabbit módosította - 2024. április 02. - 15:29

  • Kisherceg kedveli ezt

#11
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.863 hozzászólás
Még egy kérdés: 10s MTB váltókarom van. Ehhez használhatok 10/11s váltót is, ugye? 12s váltó használható vele vagy az csak 12s v.karral lesz jó?

Bocs, kicsit le vagyok maradva... 🙄

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#12
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.259 hozzászólás

Srácok, 10s MTB rendszert "fejlesztenék". 11-34T xt sorom van, szeretnék könnyebb fokozatokat a sor elejére, de jó lenne nem sokkal növelni a rendszer tömegét (a régi reflex...) és túl sokat költeni sem (a régi fukarság...). Ezt a sort néztem, 11-40T elég is lenne:
https://ebike.hu/ter...-fogaskereksor/

Mennyire tartós egy ilyen sunrace sor? Hozza egy Deore színvonalát?

Váltót mit keressek? Jó volna valami nem_túl_hosszú kanalas (röhejesek a földig éri modern cuccok...), kuplungos megoldás. A váltókarom 10s Shimano MTB.

nekem emlékeim szerint vmi hasonló 11-36 os van a sup-on gyárilag, most tartunk 6300-nál eddig semmi baja. ma volt hogy ugrott egyet terhelés alatt ,de az is inkább lánc lesz (abban meg cca 5000 van). (az igazsághoz tartozik a megtett táv kb 90%-a 15ös és 17es lánckeréken történt, és sarat nem kap)


  • Kisherceg kedveli ezt
"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#13
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.863 hozzászólás
Elöl egy van, igen.

A cues elvileg csak önmagával kompatibilis, nem?

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#14
sala

sala

    Telóguru

  • fórumtag
  • 13.232 hozzászólás
  • LocationSvájc
Mond , hogy elol egy lanctanyerad van

11-40 nem olyan nagy atfedes, szerintem betekert tavolsagallitoval fogja tudni barmelyik 10es valto. Nezz valami deore szintut vagy talan kompatibilis az uj cues
fuck me, i'm famous!
-- Go ahead, Droids! --->

#15
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.863 hozzászólás
Srácok, 10s MTB rendszert "fejlesztenék". 11-34T xt sorom van, szeretnék könnyebb fokozatokat a sor elejére, de jó lenne nem sokkal növelni a rendszer tömegét (a régi reflex...) és túl sokat költeni sem (a régi fukarság...). Ezt a sort néztem, 11-40T elég is lenne:
https://ebike.hu/ter...-fogaskereksor/

Mennyire tartós egy ilyen sunrace sor? Hozza egy Deore színvonalát?

Váltót mit keressek? Jó volna valami nem_túl_hosszú kanalas (röhejesek a földig éri modern cuccok...🤭), kuplungos megoldás. A váltókarom 10s Shimano MTB.

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#16
donciccio

donciccio

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4.292 hozzászólás

Sziasztok!!

 

Viaszol még valaki láncot??

én még főzőcskézek. :) elsősorban esztétikai okokból. csak, h ne legyen az ünneplős bicajom tiszta olaj. a télin olajozok. az úgyis koszos lesz. :D


Columbus Genius: http://framebuilding.com/Genius.htm

D.S.B.=Differential Shape Butted: http://framebuilding.com/Butt.htm

Bianchi Genius: https://dl-web.dropb...jeyW8DLm0pEa_1A


#17
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.636 hozzászólás

Igen, sokan. Néhányan készen veszik, néhányan maguk főzik.
De ez (is) hitvita, van aki hisz benne, van aki lesz@rja és olajoz mint eddig. (én is)


Marci

#18
simon23

simon23

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 948 hozzászólás

Sziasztok!!

 

Viaszol még valaki láncot??


  • donciccio kedveli ezt

Ridley Noah Fast 


#19
GM

GM

    vendég

  • fórumtag
  • 115 hozzászólás

Shimano hajtóműcsere programban résztvevő dealerek számára készült átvizsgálási útmutató:

https://cloud.tapata...C012-00-ENG.pdf

 



#20
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 995 hozzászólás
  • LocationKelenföld

benne van a Shimano oldalra a link a FB "hírben".

Köszi, nem láttam, küldöm is neki.

Majd beszámolok esetleg a fejleményekről.