Jump to content

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Photo

Technikai edzés

- - - - -

  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#41
(has)Pókember

(has)Pókember

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 486 posts

Most a Szilvásvárad Maratonon azt hiszem nagyobb részt bátorság, illetve kockáztatás kérdése volt a dolog, mert különösebb technikai tudást igénylõ dolog nem volt a pályán.


Ahamm, azért ha esik az esõ / sár van, a Macskapart pl. elég izgalmas tud lenni (itt egy jó ideig csak rollerezve mertem lejönni, de aztán "megtört a jég") :-)
A probléma lényege nálam egyértelmûen a mentális blokk, teljesen biztos vagyok abban, hogy a megcélzott lejtõk 99%-án gond nélkül lejönnék, de valami visszatart. Aztán volt olyan, hogy éjszaka a sötétben mire észrevettem, hogy egy ilyen lejtõn vagyok, már le is jöttem rajta - onnantól nappal sem okozott gondot, hiszen egyszer már sikerült, tehát képes vagyok rá.

Rendezvényen ("versenyen") a stressz miatt eleve csak azzal próbálkozom, ami becsukott szemmel és hátrakötött kézzel is menne - a 2009-es ultrasaras, ultrahideg Szilváson a Bánkút elõtti rövid sziklás lejtõn a rossz oldalon próbálkoztam, az elsõ kerék beakadt valamibe én meg repültem a kormányon túlra. Nem tört el egyik csuklóm sem, de nem sok híja volt, az állam pedig szépen felrepedt, de a legnagyobb élmény a célba visszagurulás volt, olyan mértékben fáztam, hogy az autóban 5 percig próbáltam bekapcsolni a fûtést, de annyira remegett a kezem, hogy nem bírtam eltekerni a kapcsolót.

Na és akkor megfogadtam, hogy köpjenek le, nevessenek ki, de nekem ez nem hiányzik, és gondoljon aki amit akar, én ezekrõl a rendezvényekrõl épen szeretnék hazajutni. És mivel ez nekem nem verseny, nem izgat, hogy hány "helyezést" veszítek azzal, hogy lassabban jövök le valahol, vagy akár letolom, ha én úgy érzem biztonságosnak (és természetesen félreállok, ha jön mögöttem valaki). Azóta nem volt balesetem, kopp-kopp.

Ilyet meg, hogy "rá vagyok kényszerítve", hogy lejöjjek valahol, hát inkább nem is kommentálom. "Úszzál, bazzeg, kapálózzál bazzeg, bazzeg..." - vicces és röhögsz rajta, de azért te sem dobnád be a hatéves gyereked a mélyvízbe úszástanítás címen...

#42
TheKop

TheKop

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 274 posts
Mielõtt hegyibringazni kezdtem volna,endurozgattam.mindenkinek ajánlom:-)
viccet félretéve a legnagyobb elõnye az hogy nem felek a sebessegtol.bringan ritkán megy az ember 60 fölött.(motoron meg ritkán alatta)
You'll never walk alone!
„A fájdalom elmúlik, a gyõzelem örökké megmarad."

#43
oroberto

oroberto

    vendég

  • fórumtag
  • 108 posts
Szerintem nagyon összetett dolog amirõl beszélünk. Elõször bátorság kell, majd utána lehet a technika tudást is megszerezni, hogy egy durvább nagyon meredek avaros köves lejtõnek nekikezdj, oda kell a bátorság az elsõ lépés, hogy ne szállj le a bringáról. Le kell menni bringával többször és gyakorolni, jó ha van veled egy tapasztaltabb aki tud segíteni, személy szerint én a Mátrás túrahétvégén szembesültem azzal, hogy durvább helyen is le tudok menni ami önbizalmat adott és már a következõnél nem paráztam annyira. Vannak az enyhébb meredekségü simább lejtök, oda inkább a sebességhez kell a bátorság hogy merd engedni a bringát lefele. Kevesebb "technika" kell, jó dolog a pályabejárás a verseny elõtt akkor memorizálni tudod, hogy pl. melyik oldalt jobb menni hol vannak élesebb kanyarok, veszélyes nyomvályúk stb. Ismeretlenül nehezebb a dolog nem ártanak a jó reflexek és kell biztos bringakezelés (fékezés+egyensúly) és persze koncentrálni kell a jó nyom figyelésére, ezt nem igazán lehet tanítani, gyakorolni kell.

#44
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7,205 posts
  • LocationBécs
mielott aggodnatok, bonny es clyde jol van. ;)

#45
Sly78

Sly78

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1,513 posts

Nem úgy van, hogy már apa lettél és örökítetted a génjeidet ezért már összetörheted magad? :)


ez is igaz, de valakinek fel is kell nevelnie az ikreket :D

#46
venember83

venember83

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1,152 posts

Nem úgy van, hogy már apa lettél és örökítetted a génjeidet ezért már összetörheted magad? :)


Kár, hogy itt nincs Tetszik gomb.

#47
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15,907 posts
  • LocationSzékesfehérvár
Nem úgy van, hogy már apa lettél és örökítetted a génjeidet ezért már összetörheted magad? :)


A sebesség mindent megold.

 


#48
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7,205 posts
  • LocationBécs
regen en sem voltam ennyire ovatos, csak nyaltam akkorakat, hogy baleseti lett a vege :) azota csak ismert helyeken szaguldozom.

#49
Sly78

Sly78

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1,513 posts

arra lennek kivancsi, hogy az ovatossagbol hogyan lehet visszavenni - akiket eddig kerdeztem, es gyorsak voltak, azt mondtak, hogy bevallaljak. de mondom hogy vallalsz be valamit, ha nem is tudod, hogy mi jon a kov kanyarban? lehet egy meteres kimosas, vagy akarmi, amin max atesni lehet.

jelenleg ugy gondolom, ez szemelyiseg kerdese. en mindig 20x tulbiztositok mindent, sosem kockaztatok es nem utolsosorban tul sokat agyalok, hogy mit hogyan lehet megoldani. ugyanez van a lejtozesnel is, abba megyek bele, amiben biztos vagyok. lehet ezt fejleszteni?

baromira zavar, hogy lathatoan sokkal kepzetlenebb bringasok is ugy mennek el mellettem, mintha tok bena lennek. egyaltalan nem tudnak mozogni a bringan, csak ulnek-allnak rajta, de bevallaljak.


nálam úgy volt, hogy mindent bevállaltam, mentem eszetlenül mint a marha, aztán mióta apauka lettem, jócskán visszavettem. meg persze takartam is pár aranyosat, de szerencsére komolyabb köbetkezmények nélkül. de néha még most is úgy érzem, hogy túl sokat bevállalok néha. szerintem ezt nem lehet nagyon fejleszteni, maximum úgy, hogy egy ismert pályán próbál az ember egyre gyorsabb lenni, de ismeretlen helyen ez adottság kérdése, hogy ki mennyire vakmerõ. egy bizonyos kor után meg persze biológia, mert csökken a tesztoszteron szint, és ezzel együtt merészség is. nálam már ez is bizots közrejátszik :)

#50
andris

andris

    mod

  • globális moderátor
  • 10,714 posts

XCO versenyen eddig kettõn indultam, de meg is fogadtam, addig nem indulok többet, nem égetem magam azzal, hogy állandóan leszállok - legalábbis amíg nem tudom normálisan teljesíteni a technikás részeket.

pedig ezt nem kellene szégyelni! pont az XCO versenyeken tudnál technikát tanulni, ahol "rá vagy kényszerítve", hogy lemenj, mert jönnek mögötted. akik pedig elõtted mennek, motivációt adnak, hogy õk is le tudtak menni.
amúgy ezzel pont nem kell törõdni, hogy ki mit gondol. Másnak versenyzel vagy magadnak? ;)

Kerékpáros hírek - bikemag.hu
Blog - blog.bringasandras.hu



#51
arn

arn

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 7,205 posts
  • LocationBécs
arra lennek kivancsi, hogy az ovatossagbol hogyan lehet visszavenni - akiket eddig kerdeztem, es gyorsak voltak, azt mondtak, hogy bevallaljak. de mondom hogy vallalsz be valamit, ha nem is tudod, hogy mi jon a kov kanyarban? lehet egy meteres kimosas, vagy akarmi, amin max atesni lehet.

jelenleg ugy gondolom, ez szemelyiseg kerdese. en mindig 20x tulbiztositok mindent, sosem kockaztatok es nem utolsosorban tul sokat agyalok, hogy mit hogyan lehet megoldani. ugyanez van a lejtozesnel is, abba megyek bele, amiben biztos vagyok. lehet ezt fejleszteni?

baromira zavar, hogy lathatoan sokkal kepzetlenebb bringasok is ugy mennek el mellettem, mintha tok bena lennek. egyaltalan nem tudnak mozogni a bringan, csak ulnek-allnak rajta, de bevallaljak.

#52
mephisoft

mephisoft

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 453 posts

nem tudsz, vagy nem mersz gyorsabban menni? technikai teren szvsz nagyon sokat lehet fejlodni egy olyan helyen, amit mar jol ismersz. rajtam viszont az nem nagyon segit, hogy az ismert terepeken gyors vagyok, ha az ismeretleneken folyton a feket huzom.


Sem-sem.

Most a Szilvásvárad Maratonon azt hiszem nagyobb részt bátorság, illetve kockáztatás kérdése volt a dolog, mert különösebb technikai tudást igénylõ dolog nem volt a pályán. Az elsõ murvás lefelén is mentek el mellettem, és a Katona-sírok után is; itt volt aki legalább 2x gyorsabb volt, mint én. Aztán az elsõ lefelén azt hiszem pont az engem megelõzõket kellett kerüljem - nem tudom mi történt, de ketten is a földön voltak még, illetve az egész pályán nagyon sok - valószínû - felütéses defektet szerelõvel lehetett találkozni. Szóval lehet, hogy nem is bánom, hogy gyávább (=? óvatosabb) voltam.

XCO versenyen eddig kettõn indultam, de meg is fogadtam, addig nem indulok többet, nem égetem magam azzal, hogy állandóan leszállok - legalábbis amíg nem tudom normálisan teljesíteni a technikás részeket.

#53
Sly78

Sly78

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 1,513 posts

Király videó, megnéztem. És rájöttem, hogy nem tudok biciklizni. :D Köszi! :D


sajnos erre már én is rájöttem. és arra is, hogy már nem is fogok úgy megtanulni, ahogy szeretnék :)

#54
DannyL81

DannyL81

    Dancó a hegyről...

  • fórumtag
  • 1,373 posts
  • LocationVeresegyház

A két legjobb oktatóvideót feltöltöttem ide:
https://docs.google....bG9DcUFiclJ1U3M
(Remélem, mûködik a megosztás, én az egyik fájlt nem látom, csak ha belépek google account-tal. Ja, és bocs a wmv-ért, de ez az eredeti formátum :-))
"West Coast Style" alapok és freeride, ha valaki szeretne rákeresni. Ja, most nézem csak, van honlapjuk (Mountain Bike DVD | Mountain biking video training | Mountain Bike Instruction and Techniques | West Coast Style), ahonnan bagóért letölthetõ. Tehát ha tetszik, az a tisztességes, ha megveszed (én is fizettem érte anno...).

Király videó, megnéztem. És rájöttem, hogy nem tudok biciklizni. :D Köszi! :D

"Olcsón, könnyűt, erõset. De csakis kettőt választhatsz!" - Keith Bontrager


#55
oroberto

oroberto

    vendég

  • fórumtag
  • 108 posts
A Kétkerék Vendégház idén is megrendezi a nagysikerû Merida bringás hétvégéket!

Következõ idõpont:

Június 21-24.

#56
mb33

mb33

    vendég

  • fórumtag
  • 143 posts

Nem is olyan régen létezett Merida nyílt edzõtábor.


Tavaly is volt ilyen csak a Zergéék szervezték szeptemberben.

#57
mb33

mb33

    vendég

  • fórumtag
  • 143 posts

Igen, csak közte van 3-4 lépcsõfok, hogy tudja az alapokat mert ha azt nem tudja akkor az elején nagyon nem lesznek egy hullámhosszon.


az iskolában több lépcsõfok van a nebuló és a tanár között. :) Mondjuk 16 éves korig nem önként választod a sulit, hanem mert kötelezõ. :)

Teljesen igaz, hogy a gyorsaság nem feltétlenül egyenlõ a technikai tudással.Elõfordul, hogy agyatlanság van a háttérben. Én két xc-s korszakom között nyomtam egy kis dh-t és voltam olyan pályabejáráson/gakorláson, ahol top 5-ös DH-s srácról mondta a testvére, hogy gyakran agyatlanul túl sokat vállal be!

Jó oktatót kell választani, ami tényleg nem egyszerû.

#58
mephisoft

mephisoft

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 453 posts

Mephisoft hol laksz?
[/url]

Csillaghegyen lakom, a Buda Maraton elsõ körének vidékén szoktam hét közben munka elõtt gurulászni - hetente mondjuk 2x. Néha hétvégén is ugyanez (családdal), vagy egyedül (hajnali indulással, hogy még délelõtt hazaérjek) Pilis-kerülés.

Az elsõ két Buda Maratonomon az elsõ kör lejtõin fél lábbal kiszálltam a pedálból, úgy evickéltem lefelé, a második körön leeresztett nyereggel óvatoskodtam a lefelékeb. Idén már egész normálisan végigmentem, de azért még mindig elõztek a lefeléken.

Nagyon köszi!!! Most épp csak belepillantottam, mert ma este (ja, holnap is) bringát szerelek, de nagyon ígéretes. Mindjárt az elején mondtak valamit, amit pont ellenkezõleg szoktam csinálni: bike-body separation - én meg éppen szorongatom a nyerget. Még 1x köszi!

Ilyen helyre mehetek saját bringával is, akkor is, ha nem akarok semmit kipróbálni? (Mondjuk ha már ott vagyok, nyilván kipróbálom :) )

#59
DannyL81

DannyL81

    Dancó a hegyről...

  • fórumtag
  • 1,373 posts
  • LocationVeresegyház
És hol lehet errõl infót találni?

"Olcsón, könnyűt, erõset. De csakis kettőt választhatsz!" - Keith Bontrager


#60
vdavid

vdavid

    vendég

  • fórumtag
  • 242 posts

Egy ilyenre szívesen beneveznék.


Én csak ajánlani tudom, a teszthétvégéket, ahol mindig van egy vagy több technikai oktatás, a hely nagyon jó, a hangulat is garantált , és a vendéglátók is kedvesek.