Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

edzestervem.hu

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
430 hozzászólás a témában

#21
vdavid

vdavid

    vendég

  • fórumtag
  • 242 hozzászólás
sziasztok!

Mi lehet az oka, hogy a maximum pulzus számításokkal sehogy sem az az érték jön ki amit korábban a pulzusmérõvel mértem? 196-os max. pulzus de a számítások mind 189-191 környékére lövik. 217-(32*0,85)=189
Lehet, hogy a szívemmel van gond? Vagy az órával?

#22
boca

boca

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.078 hozzászólás

Sziasztok!

Tegnap indult volna a Trans Hungária 14 hetese, de semmi. Megnéznétek?

Köszi
Károlyi Károly


Idén nem lesz THM, helyette Trans Hungária Túra, ami nem verseny, hanem egy jó kis 6 napos túra, a verseny útvonalán!
" A Cube el van vetve! "

#23
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás
Nem is lesz idén THM, lehet hogy azért.
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#24
karolyik

karolyik

    vendég

  • fórumtag
  • 14 hozzászólás
Sziasztok!

Tegnap indult volna a Trans Hungária 14 hetese, de semmi. Megnéznétek?

Köszi
Károlyi Károly

#25
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás
igen
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#26
boca

boca

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.078 hozzászólás
Sziasztok! Még mûködik az edzéstervem oldal?
" A Cube el van vetve! "

#27
boca

boca

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.078 hozzászólás
Sziasztok!
A Szilvásvárad maraton rövid távján az idõpont el van írva! Már csak négy napot ír a felkészülésre, de a naptár nem áprilist, hanem májust mutat. Így sehogy sem jön ki a 8 hét...
" A Cube el van vetve! "

#28
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6.068 hozzászólás
Záhonyban vagy Zalaszentgróton szeretnéd;)
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#29
radicspeter

radicspeter

    újonc

  • fórumtag
  • 1 hozzászólás
Sziasztok!
Van valahol útvonal ajánló, ahol nyugodtabban lehetne az edzéseket megcsinálni?
Úgy olvastam Zerge ígérte, hogy ír majd errõl is, de nem találtam!
Üdv

#30
viktor130

viktor130

    újonc

  • fórumtag
  • 6 hozzászólás
Szia Zerge,

Azután érdeklõdnék, hogy lehetne kapni a Buda maratonra egy 4 hetes edzéstervet?

#31
gurati

gurati

    újonc

  • fórumtag
  • 8 hozzászólás
Sziasztok.Országuti edzésterv után szeretnék érdekõdni,mert úgy vettem észre már a szûkitések között sincs :(.Lehet számítani rá a jövõben, vagy ezután kimarad az edzéstervekbõl?
Üdv Attila

#32
Vinczeffy Zsolt

Vinczeffy Zsolt

    vendég

  • fórumtag
  • 94 hozzászólás
Sziasztok!

Ha elakad valamelyikõtök edzésterve, s nem látjátok a következõ hetet, írjatok a footstrong.zerge@gmail.com-ra

Vinczeffy Zsolt "Zerge"

EDZESTERVEM.HU
MINDEN LÉPÉSSEL ERÕSEBB


#33
oroberto

oroberto

    vendég

  • fórumtag
  • 108 hozzászólás
Megértettem mit szeretnél, vannak profi terheléses vizsgálatokkal egybekötött edzésterv készítéssel is foglalkozó szakemberek, szerintem ez kellene neked plusz talán pulzus helyett watt mérésen alapuló teljesítménymérés.

#34
Uluwatu

Uluwatu

    vendég

  • fórumtag
  • 191 hozzászólás
  • LocationBudapest

Nagyon tudományosan a számok alapján közelíted meg a dolgokat, szerintem ennél egyszerûbb a dolog.
Egy normális pulzusmérõ óra nyugalmi és a maximális pulzusod alapján,( amit te adsz meg) kalibrálja magát és úgy mutatja a %-os értéket.
Edzés közben, ha a légzésedre figyelsz tudni fogod mikor léped át a zsírégetõ tartományt mert ott már elkezded szaporábban szedni a levegõt és nem tudsz folyamatosan beszélni, hanem lihegsz minél nagyobb a légszomj annál magasabb a pulzusod, kb. olyan 75-85 % fog kezdõdni, persze ez mindenkinél más edzettségtõl függõen. Szóval, ha edzel, akkor teljesen jól meg fogod majd tudni nálad hol lesznek a határok %-ban, ami elvileg ki fog tolódni idõvel.


Helló Roberto!

Hát, pont ez a lényeg: ez az edzéstan egy tudományos módszertan, különben nem kellene követni ;). Egyébként azt hiszem Te is tudományosan közelítetted meg: %-zónák említése már az, vagy nem?..
Poént félretéve, azt hiszem nagyon ideológiai szemszögbõl közelíted meg a dolgokat, mivel ha jól olvasom szerinted nincs szükség edzéstervre, érzésbõl kell edzeni. Normál esetben egyetértenék hogy nem kell ezen sokat gondolkodni, világ életemben így csináltam én is. Viszont egyrészt ártani nem árthat valamit kipróbálni ami másoknál sikert hoz, másrészt pedig sajnos voltam már túledzve pulzusmérõvel is és túl sok idõt és energiát vesztettem ez által, a mellett hogy veszélyes volt az egészségemre.
A fent általad javasoltak nálam sajnos nem válnak be: nem tudnám meghúzni a határt hogy mikor veszem "szaporábban" a levegõt, stb., mert világ életemben a maximumot adtam, tudniillik nemrég kezdtem csak el maratonozni. Az erõbevetés egy kitartási sportnál az energia helyes beosztásáról szól és ehhez egy jó edzésterv szerintem fontos, különben nem kezdenék bele. Ha pedig ezt a számtani példámmal élve rosszul építjük fel (pld mert zsírt égetünk amikor állóképességet kellene növelni) akkor ennél bármilyen tudományos edzésmód jobb, mint a ráérzés.
Irigylem azokat akik ráérzésbõl pontosan tudják hogy mikor mit kell edzeniük, de én nem tartozom ezek közé. És azt hiszem a világ élsportolóiból egyik sem, mert mind komoly edzésterveket követnek, nagyon tudományos módszertanok mentén.

Olvastam a Footstrong oldalát és úgy gondoltam kipróbálom, mivel látható hogy ez mennyire komoly tudomány. Ha nem szeretném tudományosan megközelíteni, akkor folytatnám ahogy az utóbbi évtizedekben tettem. Mindenesetre ha ez lenne a véleményem akkor nem kérdeznék itt a Footstrong csapattól a módszertanról.

Remélem így már érthetõbb hogy miért választottam a tudományos megközelítést és hogy miért a Footstrong képviselõinek/szakértõknek tettem fel a kérdést, ha már szerintük van annyira jobb a módszertanuk mint egy sima óramérés. ;)
Ráadásul ha azok akiknek ez bejön még fizetnek is a külön tanácsadásért, nem árt tisztázni hogy a módszertan mennyire célravezetõ.

#35
oroberto

oroberto

    vendég

  • fórumtag
  • 108 hozzászólás
Nagyon tudományosan a számok alapján közelíted meg a dolgokat, szerintem ennél egyszerûbb a dolog.
Egy normális pulzusmérõ óra nyugalmi és a maximális pulzusod alapján,( amit te adsz meg) kalibrálja magát és úgy mutatja a %-os értéket.
Edzés közben, ha a légzésedre figyelsz tudni fogod mikor léped át a zsírégetõ tartományt mert ott már elkezded szaporábban szedni a levegõt és nem tudsz folyamatosan beszélni, hanem lihegsz minél nagyobb a légszomj annál magasabb a pulzusod, kb. olyan 75-85 % fog kezdõdni, persze ez mindenkinél más edzettségtõl függõen. Szóval, ha edzel, akkor teljesen jól meg fogod majd tudni nálad hol lesznek a határok %-ban, ami elvileg ki fog tolódni idõvel.

#36
Uluwatu

Uluwatu

    vendég

  • fórumtag
  • 191 hozzászólás
  • LocationBudapest
Sziasztok!

Remek ez a kezdeményezés, profin van összerakva. Sosem olvastam még ilyen érthetõen és teljesen összeírva hogy mire kell figyelni, egy új világ nyílt ki elõttem hogy hogy lehet edzeni. :)

Egy alapvetõ dolgot viszont nem értek a pulzusmérésbõl, kérem segítsetek ezt értelmeznem, mivel eltérõ véleményeket láttam errõl az interneten, és a wikipédia oldala sokat elárul arról hogy nincs ebben egység a sportvilágban (Heart rate - Wikipedia, the free encyclopedia

A pulzusmérést két fõ módon lehet mérni:
1. Karvonen módszertan: a nyugalmi pulzus és a max pulzus közötti tartomány az "aktív zóna" (0% tehát a nyugalmi/minimum pulzus, 100% pedig a max)
2. Általános módszertan: a nulla pulzus (halál) a 0%, a max pulzus pedig a 100% (ez utóbbi esetben sosem tudunk elvileg egy bizonyos % alá menni (kb. 25%), mert az már a minimum pulzus alatt lenne, ez pedig betegség vagy rosszullét által lehetséges csak).
A %-os zóna méréseket (melyik tartományban égetsz zsírt, növeled az állóképességed, stb.) tehát másként is szokták mérni, ez elég jelentõs különbségeket is mutat, fõleg az alacsonyabb zónákban.

Egy példa:
Ha a pulzust arányosan mérjük a 0 pulzus és a max pulzus között, akkor ha valakinek 200 a max pulzus (és 50 a nyugalmi), akkor 65-75% az 130-150 BPM közötti intervallum.
A Karvonen módszertannal (vagyis ahol a minimum pulzus számít a 0%-nak) ennek a megfelelõje 148-163 (mivel a tartomány 50 és 200 között van és annak a 150 pulzusnak veszik a %-os megfelelõjét, amit hozzáadunk a minimum pulzushoz, mely itt 50).
Ez a különbség mint látjátok már teljesen más edzést jelent a végén és aki edzeni akar, a módszertan függvényében teljesen máshol lyukad ki..

Most akkor hol az igazság?

Sajnos az internet amennyire hasznos, annyira veszélyes is. Nagyon sok oldal foglalkozik evvel, de nem biztos hogy pont arra akadunk amelyik tudja a tutit. Én angolul kerestem rá, "heart rate measurement zone" (pulzus számolás zóna, ez nagyjából pont lefedi a témakört) beütve a google-en és megdöbbentõ mennyi fajta okosság tódul a netrõl e téren.

Az egész módszertannak a lényege (legalábbis a tudományos része, ha nem tapasztalta ki magának az ember hogy mi számára az ideális, de ez akár évekbe kerülhet) pont az hogy tudjuk hogy a pulzus mit tesz hozzá. E nélkül effektív érzésre lehetne/kellene edzeni, de az mondjuk a tejsav termelést illetõen igencsak bizonytalan, hogy pont mikor kezded e termelni. Vagy hogy mikor égetsz inkább zsírt, a helyett hogy növelnéd az állóképességed..
Kik azok akik ezt kikutatták és létezik valamilyen nemzetközileg elismert módszertan ami mellett minden szakértõ kiáll?

Csak egy pár példa a netrõl, pulzusmérõ gyártóktól és "szakértõktõl" a zónákról. Vannak eltérések.
Általában a legtöbb szerint a zónák a következõk (Fox és Haskell módszertan):

1. Bemelegítés: 50-60%
2. Zsírégetés: 60-70%
3. Aerobic zóna/állóképesség: 70-80%
4. Anaerob/teljesítmény: 80-90%
5. Max teljesítmény: 90-100%

Egy másik verzió (Heart Rate Zones), ahol már a HRMax is máshogy van számolva, meg a zónák is:
1. Zsírégetés: 50-60%
2. Aerobic zóna/állóképesség: 60-70%
3. "Steady state" (vagyis változatlan helyzet): 70-80%
4. Anaerob/teljesítmény: 80-90%
5. Max teljesítmény: 90-100%

#37
Lui750

Lui750

    vendég

  • fórumtag
  • 58 hozzászólás
Köszönöm szépen Zsolti !! Minden remekül mûködik!!:D
Sötétség nincs az csak a fény hiánya

#38
Lui750

Lui750

    vendég

  • fórumtag
  • 58 hozzászólás

http://edzestervem.hu/kapcsolat
Kapcsolat


Köszi Jani, küldtem ide is üzit, de úgy tudom elutazott és csak hétfõn lesz elérhetõ.
Sötétség nincs az csak a fény hiánya

#39
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

Nagyon sajnálom, hogy semmi visszajelzést nem kapok az edzéstervemmel kapcsolatban 4 napja.
Hova forduljak, ki tud segíteni, hogy újra aktív legyen a naptáram???? Nem én hibáztam, 2 hétig terv nélkül maradtam.
Küldtem a Zergének privát üzenete is, de semmi!!


http://edzestervem.hu/kapcsolat
Kapcsolat


A sebesség mindent megold.

 


#40
Lui750

Lui750

    vendég

  • fórumtag
  • 58 hozzászólás
Nagyon sajnálom, hogy semmi visszajelzést nem kapok az edzéstervemmel kapcsolatban 4 napja.
Hova forduljak, ki tud segíteni, hogy újra aktív legyen a naptáram???? Nem én hibáztam, 2 hétig terv nélkül maradtam.
Küldtem a Zergének privát üzenete is, de semmi!!
Sötétség nincs az csak a fény hiánya