Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Vázméret, vázméretezés

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
518 hozzászólás a témában

#41
bardocz

bardocz

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 464 hozzászólás

1ébként mi visz rá ha már használtban gondolkodsz, akkor pont vmi dekás fost keress ?

használtakban lehet egész jókat is találni, komoly gyártók bevált modelljeiből.

 

amgy én ehhez a magassághoz inkább 20 ast néznék, esetleg bizonyos gyártóktól még 19...19,5 is jó lehet, 21 jó eséllyel nagyocska lesz.

 

Nem azt keresek, csak most hirtelen máshol nem volt alkalmam különböző méretű vázakat kipróbálni. Ezért érdekelne, hogy mekkora lehet az a váz, mert mérőszalag nem volt nálam, neten se nagyon találok semmit. Netes kalkulátorok 20,5"-t írnak nekem. Most a 18"-os vázamból ennyire van kihúzva a nyeregcső: http://postimg.org/image/tot8k64xn/



#42
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.258 hozzászólás

Sziasztok!

 

Nem tudjátok, hogy a decathlonos montiknál a vázméretek konkrétan mit takarnak? Ott nem tudták megmondani. Az XL-es volt jó, de nem tudom, hogy a használtak között ebből mekkorát nézegessek, tippre 21" környéke. (184cm/~90cm láb )

1ébként mi visz rá ha már használtban gondolkodsz, akkor pont vmi dekás fost keress ?

használtakban lehet egész jókat is találni, komoly gyártók bevált modelljeiből.

 

amgy én ehhez a magassághoz inkább 20 ast néznék, esetleg bizonyos gyártóktól még 19...19,5 is jó lehet, 21 jó eséllyel nagyocska lesz.


Bikertigger módosította - 2016. május 27. - 18:07

"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#43
bardocz

bardocz

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 464 hozzászólás

Sziasztok!

 

Nem tudjátok, hogy a decathlonos montiknál a vázméretek konkrétan mit takarnak? Ott nem tudták megmondani. Az XL-es volt jó, de nem tudom, hogy a használtak között ebből mekkorát nézegessek, tippre 21" környéke. (184cm/~90cm láb )


bardocz módosította - 2016. május 27. - 17:34


#44
Maci81

Maci81

    újonc

  • fórumtag
  • 18 hozzászólás

Köszi a választ! És bocsi, legközelebb odafigyelek! 



#45
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Szerintem jó választás volt az XL méret a magasságodhoz.

 

Amúgy egy kérdésed miatt ne indíts új topikot ! Próbálj meg egy olyat keresni, ahová kb. bele illik a kérdésed. o.k. ?

Pl. ez : http://forum.bikemag...ringát-vegyek/

vagy ez még jobb lehet: http://forum.bikemag...t-vázméretezés/


  • Kisherceg kedveli ezt
Marci

#46
Maci81

Maci81

    újonc

  • fórumtag
  • 18 hozzászólás

Sziasztok!

Ma megjött az új bringám. GT Avalanche comp 2015. 188cm magas vagyok (145kg  :rolleyes: )   Szóval, van egy kis dilemma, XL méretben rendeltem (540mm), mert az eladó a magasságom alapján ezt javasolta, viszont ha átlépem a bringát, a felső vázcső és az "ékszereim" között gyakorlatilag nincs semmi hézag, de nem is nyomja nagyon. Kipróbálni még nem tudtam, de egyébként így elsőre ahogy ráültem a szobában kényelmesnek tűnik. Szóval szerintetek kell-e a kisebb L-es váz? Attól félek, hogy az meg már kicsi lenne az alkatomhoz. Egyébként jobbára csak úton, ill. könnyebb terepen használnám. Köszi a válaszokat előre is.


Maci81 módosította - 2016. január 22. - 23:41


#47
Vejne

Vejne

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4.309 hozzászólás

:D optikailag 26-os kerék, vagy ennyire nagy a váz, vagy nem tudom..

 

http://www.hasznaltb...8&cc=198&p=1220

http://www.hasznaltb...8&cc=111&p=1218

http://www.hasznaltb...b=9&cc=0&p=1246

 

szerk: most veszem észre, sikerült egy nagyon régi kommentre reagálnom ezekkel a linkekkel.. 


Vejne módosította - 2014. december 16. - 08:29


#48
Netkuszkusz

Netkuszkusz

    újonc

  • fórumtag
  • 8 hozzászólás

Üdvözlet!

 

Nagy méretű vázat vagy kerékpárt keresek használtan, ami tekintve a magasságom (203 cm) és súlyom (110 kg) elég nehézkesnek bizonyul. Országúti vagy fitnessz bicaj érdekelne első körben. Sürgős lenne a vétel, mert ez lenne az ideiglenes masinám. Persze jó lenne, ha lenne benne fejlesztési potenciál, mert később is a normális, aszfaltos másodlagos gép szerepét töltené be. A teljes gépre 100 és 200 között szánnék most pénzt, de egy jó, hozzámillő váztól / vázszettől sem sajnálnám a 50-80 ezret.

 

Egy most kipróbált 62 centis Puch egy picit kicsi alám, ezért 64 centis méretet gondolnék jónak. Használtan és újonnan is érdekelnek ötletek, javasolt helyek, ahol érdemes lenne utánanéznem a dolognak. A Bikemag aprón nem igazán jártam sikerrel - tekintve főleg, hogy még a méret szerinti szűrést sem találtam meg... Fontos, hogy tartósságban ott legyen a szeren, a kilóim bőven kell az erős anyag / durvább villa / komolyabb kerékszett. A segítséget előre is köszönöm!

 

A második körben majd egy erősebb, tárcsafékes, 27,5-ös vagy 29-es kerekeket fogadó merevfarú CC kellene, amire rendesen tudok építkezni, itt a határ a(z ésszerű) csillagos ég. Ez még ráér - de ötleteket szívesen fogadok most is.


Netkuszkusz módosította - 2014. július 01. - 19:47


#49
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.258 hozzászólás

Sziasztok!

 

Következő problémával küszködök és szeretnék segítséget kérni tőletek!

Pár éve elég jó "akcióban" sikerült hozzájutnom egy Kona Dew Deluxe 700c Disc bringához 49cm vázmérettel.

A magasságom 170, ezért gondoltam, bár országútin 52-54-es a méretem, majd egy hoszabb stucnival és hátrébb tolt nyereggel kompenzálok.

 

Sajnos csak rövidnek, kénylemetlennek érzem a felsőcső hosszát és a térdeim is el kezdtek szép lassan fájdogálni.

 

Most azon gondolkozom, hogy van egy 3 éves 17" Kona Kula DL 26"-os MTB vázam és át építeném a 700c bringát rá.

 

Így megoldódna a hossz probléma, a tárcsafék miatt nem gond a kerék átszerelés, valamint a 700c merev villa 26-osba építése, még ál telóként a szögeket is megőrizné szerintem.

 

Mi a véleményetek?

 

Van valami hátránya ennek az átszerelésnek, vagy működőképes lehet?

ha befér a kerék, akkor hajrá


"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#50
lovaszl

lovaszl

    újonc

  • fórumtag
  • 1 hozzászólás

Sziasztok!

 

Következő problémával küszködök és szeretnék segítséget kérni tőletek!

Pár éve elég jó "akcióban" sikerült hozzájutnom egy Kona Dew Deluxe 700c Disc bringához 49cm vázmérettel.

A magasságom 170, ezért gondoltam, bár országútin 52-54-es a méretem, majd egy hoszabb stucnival és hátrébb tolt nyereggel kompenzálok.

 

Sajnos csak rövidnek, kénylemetlennek érzem a felsőcső hosszát és a térdeim is el kezdtek szép lassan fájdogálni.

 

Most azon gondolkozom, hogy van egy 3 éves 17" Kona Kula DL 26"-os MTB vázam és át építeném a 700c bringát rá.

 

Így megoldódna a hossz probléma, a tárcsafék miatt nem gond a kerék átszerelés, valamint a 700c merev villa 26-osba építése, még ál telóként a szögeket is megőrizné szerintem.

 

Mi a véleményetek?

 

Van valami hátránya ennek az átszerelésnek, vagy működőképes lehet?

 



#51
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Meglepő módon ez a pár centis nyereg emelés megoldotta a problémát. Valószínűleg nagyon lentről fogott a kormányra.



#52
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Elvileg pont kissebb váznál kéne idegesebbnek lennie egy biciklinek mivel minél kisseb a váz annál kissebb a két kerék közti távolság, tehát fordulékonyabb, és ettől idegesebbnek tűnhet. Ha nagyon messze van a kormány akkor persze attól még lehet idegesebb hogy alig tudja elérni éz ezért "kapkod" a kormányzásnál. De a leírtakból ez egyre szubjektívabbnak tűnik, mármint hogy pl. túl meredek a fejcső szöge és nincs hozzá szokva, vagy a "pattogás" szóhasználatból itélve hogy egyszerűen túl kemény a rugózás és ezért érzi instabilnak.

 

A fejcső szögét még azzal is lehet egy kicsit befojásolni hogy mennyire ül be a villa, tehát ha fel lehet húzni mondjuk 100-ról 120 mm-re akkor az elvileg kevésbé meredek lesz. Ha a beülést csak úgy tudod csökkenteni hogy keményebbre állítod akkor viszont pont még többet fog pattogni.

 

szerk: ha a pattogás a legnagyobb gond akkor meg még azt is próbálhatod hogy alacsonyabb nyomást nyomsz az elsőbe, talán ballonosabb gumival.

 

Még adaléknak annyi, hogy otthon van egy 10 ezer forintos családi montijuk, az méretre nagyobb (neki túl nagy) és stabilnak érzi. Sosem ment még terepen, teleszkópos bringája sem volt. Ilyen szempontból teljesen szubjektív a dolog. Viszont nem csak terepen érzi a problémát, hanem aszfaltos úthibáknál is fél, hogy elesik, nagyon lassan is megy (nem úgy mint az otthoni bringájával).

 

A váz szerintem méretben jó, a kalkulátor is ezt hozta ki, illetve jól is ül rajta. A fejcsőszögét nem tudom honnan lehetne megállapítani, mert ez egy Intersportos váz, nem gondolom, hogy lenne adatlapja. Nagyon masszív, az anyaga is jó, ezért tetszett meg. Viszont én ezt a fejcsőszög dolgot kizárnám, mivel a bringáját kipróbáltam, nekem két számmal kisebb, ami még ront is a helyzeten, átmentem vele minden rosszon, beleértve a 30-40%-os gyökeres, sziklás lejtőt, ahol már nekem is halálfélelmem lett volna ha annyira gáz. A Dart 2 pedig annyira nem rossz teleszkóp, de sajnos túl sok mindent nem lehet rajta állítani (csillapítást lehet, a rugóelőfeszítés szerintem dísznek van), maximum rugót cserélni benne, nyilván nem éri meg.

Amióta feljebb tettem a nyerget, még nem sikerült rávennem, hogy próbálja ki kint is. Viszont a szobában ráülve már jobbnak érezte a kormány fogását. Talán az volt a gond, hogy nagyon alacsonyról tudott ráfogni a kormányra az alacsony nyereg miatt. Ezért gondoltam, hogy a kormány alól még kivenném a 2cm hézagolót ha ez a 2-3cm-es nyereg emelés nem segít. Csak remélni tudom, hogy ettől megoldódik.


freddyke módosította - 2014. május 06. - 23:03


#53
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Mégis lehet, hogy nagy a váz és azért ideges az eleje?

 

Elvileg pont kissebb váznál kéne idegesebbnek lennie egy biciklinek mivel minél kisseb a váz annál kissebb a két kerék közti távolság, tehát fordulékonyabb, és ettől idegesebbnek tűnhet. Ha nagyon messze van a kormány akkor persze attól még lehet idegesebb hogy alig tudja elérni éz ezért "kapkod" a kormányzásnál. De a leírtakból ez egyre szubjektívabbnak tűnik, mármint hogy pl. túl meredek a fejcső szöge és nincs hozzá szokva, vagy a "pattogás" szóhasználatból itélve hogy egyszerűen túl kemény a rugózás és ezért érzi instabilnak.

 

A fejcső szögét még azzal is lehet egy kicsit befojásolni hogy mennyire ül be a villa, tehát ha fel lehet húzni mondjuk 100-ról 120 mm-re akkor az elvileg kevésbé meredek lesz. Ha a beülést csak úgy tudod csökkenteni hogy keményebbre állítod akkor viszont pont még többet fog pattogni.

 

szerk: ha a pattogás a legnagyobb gond akkor meg még azt is próbálhatod hogy alacsonyabb nyomást nyomsz az elsőbe, talán ballonosabb gumival.


Tekergek módosította - 2014. május 06. - 06:53


#54
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Lemértem az asszonyt, eszerint 17.5"-os váz kell 175mm-es hajtókarral. A váz 18"-os, 170mm-es hajtókarral. Nem gondolom, hogy nagy lenne ez a váz, viszont a hajtás lehetne hosszabb.

 

Emeltem a nyergen 2-3cm-t így még éppen hajlítva van a térde ha a pedál lent van. Azt mondja így jobban kézre áll a kormány (szobában nézve). A kormányon lehet engedni még 2cm-t az alátétek kivételével, érdemes megpróbálni? Nem lehet, hogy csak ennyi a gond?



#55
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

vagy nagy is , és nem ehhez van szokva.

 

A kormány vagy a váz nagy? Megoldásnak mit javasolsz, hogy tudom megnézni mi a baj?



#56
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.258 hozzászólás

A kormánycsapágyat nehezen felidézett emlékeim szerint még újkorában én állítottam be, egyáltalán nem szoktam túlhúzni, inkább az szokott lenni, hogy kevésbé húzom meg és utána kell húzni.

 

Kihúztam az ülést a megengedett maximumig és mentem az asszony bringájával 10km-t. Direkt belementem minden gödörbe, rá a sziklára, gyökerekre, mentem fel, döngettem le 20-30%-os sziklás-gyökeres lejtőn, kanyarban jól megdöntöttem. A kormány talán egy árnyalatnyival (szubjektív) idegesebb mint a saját bringáimon (talán mert két számmal kisebb), de egyáltalán nem találtam idegesnek sem a kormányt, sem az elejét, sem a biciklit.

 

Mégis lehet, hogy nagy a váz és azért ideges az eleje?

vagy nagy is , és nem ehhez van szokva.


"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#57
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

A kormánycsapágyat nehezen felidézett emlékeim szerint még újkorában én állítottam be, egyáltalán nem szoktam túlhúzni, inkább az szokott lenni, hogy kevésbé húzom meg és utána kell húzni.

 

Kihúztam az ülést a megengedett maximumig és mentem az asszony bringájával 10km-t. Direkt belementem minden gödörbe, rá a sziklára, gyökerekre, mentem fel, döngettem le 20-30%-os sziklás-gyökeres lejtőn, kanyarban jól megdöntöttem. A kormány talán egy árnyalatnyival (szubjektív) idegesebb mint a saját bringáimon (talán mert két számmal kisebb), de egyáltalán nem találtam idegesnek sem a kormányt, sem az elejét, sem a biciklit.

 

Mégis lehet, hogy nagy a váz és azért ideges az eleje?



#58
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

Így már igen :)

(bár ún. bringaboltostól is hallottam már egekig magasztalni alap torával szerelt biciklit "mer abban olajos teló van", mindezt miután kifejtette hogy a wd40 a világ legjobb kenőanyaga. uhhh) :)

 

hát tán inkább 16-17-es lehetett volna jobb választás . ha tudsz próbáltass ki vele valami ismerősnél egy kisebb vázast, akkor kiderülhet a probléma.

 

Látszólag jól ül rajta, nem hajol nagyon előre. Kényelmesnek is érzi, csak menet közben mondja, hogy "pattog az eleje" ezért nem érzi magát biztonságban. Bár a nyereg csak a kormánymagasságig van húzva. Szóval lehet tényleg nagy? Kompenzálási lehetőség van? Max. boltokba tudunk elmenni bringákat próbálni és ha nagyon gáz, kicseréljük a vázat.

 

Mindenesetre most én kipróbálom, ha tényleg valami kotyogás van, akkor azt én is megérzem.


freddyke módosította - 2014. május 04. - 15:48


#59
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21.258 hozzászólás

Acélrugós villa, a másik levegős. Így megfelel? :)

 

172cm-es hölgynépnek.

Így már igen :)

(bár ún. bringaboltostól is hallottam már egekig magasztalni alap torával szerelt biciklit "mer abban olajos teló van", mindezt miután kifejtette hogy a wd40 a világ legjobb kenőanyaga. uhhh) :)

 

hát tán inkább 16-17-es lehetett volna jobb választás . ha tudsz próbáltass ki vele valami ismerősnél egy kisebb vázast, akkor kiderülhet a probléma.


Bikertigger módosította - 2014. május 04. - 11:58

"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#60
freddyke

freddyke

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.261 hozzászólás

off

ezt a 2 fogalmat tisztázd már magadban lécci.

 

amúgy azt nem írtad mekkora fehérnépnek vettél 18-as bringát, mert pl ha 150 centis nem csoda ha szédül egy akkora vasparipán.

 

Acélrugós villa, a másik levegős. Így megfelel? :)

 

172cm-es hölgynépnek.