Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

XI. Mátra Maraton | Sástó

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
2581 hozzászólás a témában

#1
Kefe10

Kefe10

    vendég

  • fórumtag
  • 42 hozzászólás

Pedeleccel se sikerült a Prédikálószékre feltekerni a gyökeres ösvényen smile.png . Igaz, akkor voltam életemben először azon az ösvényen.

A Hűvösvölgyi meredeken meg félig se érek fel. Említetted Kefét, egyszer előttem ment, nem tekerte ki ő se.

 

Sziasztok!

Mindkét említett ösvény nagyon kemény és elég ügyesnek kell lenni hozzá.

 

A Jánoshegy, Erzsébet kilátóhoz vezető lépcsős az mostanában kb. 50%-ban szokott sikerülni, egyetlen lábletétel a legfelső részen van egy kanyarban egy nagyobb lépcső, a hátsó kereket nem mindig tudom oda feljuttatni. De jó néhányszor sikerült már, a többi része gond nélkül megy bármikor. Szívesen megmutatom.

 

A hűvösvölgyi meredeket viszont csak életemben egyszer sikerült abszolválni, mikor egy eső után épp megszáradt és nem volt poros. Egyébként mindig elforog a hátsó a legfelső gyökereknél. Kovács Andriska (Merida Maraton CST, Bikeman bolt) viszont ultra kemény és ügyes, egyszer a szemünk láttára feljött a poros ösvényen is!


  • ultio kedveli ezt

#2
ultio

ultio

    TARC

  • fórumtag
  • 1.166 hozzászólás

 

egyszer már sikerült is kimászni a Prédikálószék elötti gyökeres meredeket. Ezen a téren két kihívásom maradt, lábletétel nélkül fel a Jánoshegyre egyszerre az összes lépcsős szerpentinen a kilátóig és a Hűvösvölgyi villamoskanyarban az alagút utáni meredeket (ha továbbmész a lépcsőknél balra) kimászni a sarokban biggrin.png

 

Pedeleccel se sikerült a Prédikálószékre feltekerni a gyökeres ösvényen smile.png . Igaz, akkor voltam életemben először azon az ösvényen.

A Hűvösvölgyi meredeken meg félig se érek fel. Említetted Kefét, egyszer előttem ment, nem tekerte ki ő se.


  • Kefe10 kedveli ezt

Canyon Spectral 29 AL 5
 
rasti rusti


#3
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

 hogy a technika is segített (26"->29", össztelós), egyszer már sikerült is kimászni a Prédikálószék elötti gyökeres meredeket. Ezen a téren két kihívásom maradt, lábletétel nélkül fel a Jánoshegyre egyszerre az összes lépcsős szerpentinen a kilátóig és a Hűvösvölgyi villamoskanyarban az alagút utáni meredeket (ha továbbmész a lépcsőknél balra) kimászni a sarokban biggrin.png

Nekem már mind a 3 sokszor megvolt, szerintem a Prédikáló a legkönnyebb ezek közül.

János hegy: Ne a lépcsőkben gondolkozz kizárólag, nagyrészt a nagyobb lépcsőknél a szélén a lépcsők melletti kis helyen kell keresni a "simább" feljutást.

Hűvösvölgy: Ez a legnehezebb szerintem is de nem az erő hanem a talaj, a tapadás miatt. A legvégén, kb 2-2,5 méterre a tetejétől már rohadt meredek és nagyon könnyen megcsúszik. Még a haver 3" vastag gumija is megcsúszott múltkor.
 


  • ultio és Kefe10 kedveli ezt
Marci

#4
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Jó a videó, ez alapján jobban érthető, miért volt sok a panasz verseny után a sípályás részre a rövid- és középtávosok részéről. Aki csak a verseny élményéért vagy letekerni a távot jön, nekik azért ez túl meredek, leginkább a befutóra, kimerülten.

 

Ez egy érdekes szempont amire nem is gondoltam, én a lelkes hobbiista kategóriába sorolom magam és annak ellenére hogy ha nincs éppen a napom akkor szívesen hangoztatom hogy mennyire jobban szeretek lefelé menni (a 2019-es videómban a végén a szakkör megjegyzés ennek fényében humorizál) nem úgy értékelem hogy főleg egy középtávba nem való bármi belőle, ellenben pl. annó a Duna maratonos Dobogókői sípálya egyenesen felfelével ahol még a motoros mögül is leesett a fényképész és utána valamelyik élmenő szaltózott hátra a röhögéstől, mert a jégkárok után nem voltak képesek másfél év alatt megszervezni a szerpentin tisztítását..

Viszont az tény hogy a rövid vagy akár középtávon induló teljesítménytúristáknak ez nem feltétlen élmény és a szervező erre talán gondolhat amikor bejelenti hogy a csökkenő részvétel miatt zárja be a boltot, ahelyett hogy mindenkinél körbekérdezne hogy hogy tetszett az új pálya 2018-ban, aztán 2019-ben, mit lehetne benne javítani (vagy a szolgáltatáson, stb.). Lehet hogy kiderült volna hogy nem mindenki Roglic aki a hegyi befutót szereti és nem kéne még egyszer, vagy adott esetben még kétszer ráküldeni őket a végén.. Az előző évi első változtatás (kihagyni a lefelét ahol felálltunk a valódi rajthoz) jó volt, az idei (még egyszer rögtön föl a meredeken a tetejéig) - bár fáradtan és bemelegítés nélkül nekem rosszul esett - is olyan szempontból hogy már az elején széthúzza a mezőnyt és a végén még kétszer Kefe típusu versenyzőknek ad esélyt versenyre - de ha belegondolsz hogy a rendezvény jövője az amatőr tömegtől függ akkor bizony könnyíteni kellene, nem nehezíteni.
 

A 17:00 környékén látható zöld háromszögben is bevallom, volt amit nem tudtam kitekerni 2x sem, pedig talán a jobb mászók közé sorolható vagyok. A kanyart sem bírtam bevenni, igaz, 1. körben közvetlenül előttem leszálltak, de a 2. körben én bénáztam el. De felfelé csak ez a 2 kicsatolásom volt, itt a zöld 3szögön mind2 körben. (-:

 
Én egy-egy sár miatti kicsúszáson kívűl mindent kitekertem, inkább a sebességemmel nem vagyok megelégedve smile.png Szerintem fejlődtem is az utóbbi 2 évben, de az biztos hogy a technika is segített (26"->29", össztelós), egyszer már sikerült is kimászni a Prédikálószék elötti gyökeres meredeket. Ezen a téren két kihívásom maradt, lábletétel nélkül fel a Jánoshegyre egyszerre az összes lépcsős szerpentinen a kilátóig és a Hűvösvölgyi villamoskanyarban az alagút utáni meredeket (ha továbbmész a lépcsőknél balra) kimászni a sarokban biggrin.png


  • Rabbit kedveli ezt

#5
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.298 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

Jó a videó, ez alapján jobban érthető, miért volt sok a panasz verseny után a sípályás részre a rövid- és középtávosok részéről. Aki csak a verseny élményéért vagy letekerni a távot jön, nekik azért ez túl meredek, leginkább a befutóra, kimerülten.

 

A 17:00 környékén látható zöld háromszögben is bevallom, volt amit nem tudtam kitekerni 2x sem, pedig talán a jobb mászók közé sorolható vagyok. A kanyart sem bírtam bevenni, igaz, 1. körben közvetlenül előttem leszálltak, de a 2. körben én bénáztam el. De felfelé csak ez a 2 kicsatolásom volt, itt a zöld 3szögön mind2 körben. (-:


zscs módosította - 2021. szeptember 03. - 10:18


#6
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Sziasztok, a hétvégi középtáv versenyem: https://www.youtube....h?v=HVKu7heyC1k



#7
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

PS: mióta montizok (kb. 10 éve) 1 Mátrát hagytam ki (sérülés miatt) és három Crosskovácsit (abból is egyet sérülés miatt), nem rajtam múlik :)



#8
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

1283 ill. 1336 méter szintemelkedést mértem GPS/barometrikusan (és 50,6 ill. 50,96 km-t), de volt megint egy kis eltévedés ahol rosszul volt kitáblázva (a végén a sípályán a fölfelében ahonnan jöttünk fölfelé egy nyíl "gyalogosok", a haladási irányba "kerékpárosok", azt többen követtük és megérkeztünk megint a sípálya aljára és kezdhettük előről a (dupla) mászást..). Az kb. 300 méter táv és 30 méter plusz szintet adott hozzá.

 

A részvétel csökkenéséről annyit hogy van olyan verseny ami valamit jobban csinál mert növekszik a részvétel, pl. Crosskovácsi: 2009 és 2021 között +37% (471->646), Mátra maraton ugyanabban az időszakban -70% (1301->396), némi jószándékkal a Szombati XCC-t hozzászámolva -62% (99 résztvevő, főleg gyerekek). Ha kihagyjuk a pandémiát (2020/2021) akkor is Mátra "csak" -46% (1301->704) és a Crosskovácsi +31% (471->618). NB: ez azt jelenti hogy a pandémia ellenére a Crosskovácsi növelte a részvételét 5 százalékkal.

 

Egyébként a legújabb tanulmányok már azt mondják hogy a nemi szervek szempontjából egészségesebb a kerékpározás mint pl. a futás vagy úszás is, főleg ha intenzíven csinálod: https://www.auajourn...uro.2017.10.017


  • cakes kedveli ezt

#9
Atombike

Atombike

    vendég

  • fórumtag
  • 129 hozzászólás

Azért kicsit megalázó volt a hosszú táv 4. helyezettel egy időben beérni középtávosként, miközben én szenvedtem fel a sípályán, ő elsuhant mellettem... mindenesetre gratulálok neki, én még fiatalként sem mentem így (Jó cucc az az epo :P).

Tetszett a pálya, szép idő volt, nem volt sok sár a hajnali esőhöz képest, déli oldalak mind csontszárazak voltak. 51,2km / 1270m szintet mértem.

 

Ausztriában ~95%-ban már csak ebike-ot látni a bringaparkon kívül, szerintem ez a sport már kényelmetlen az átlag embernek és ez is hozzájárul a csökkenő létszámhoz.

Túrázás / futás sokkal jobb sport, én is jobban szeretem mert egészségesebb (főleg férfiaknak): nem nyomorítod össze a belső szerveidet, nem zögykölődsz, több izmot mozgat, stb. Egyedül lefelé jobb menni MTB-vel, pl hegynek felfelé gyalog szeretek menni tűréshatáron túl is, nem úgy mint bringával...

 

 


  • ultio kedveli ezt

#10
grigorow

grigorow

    vendég

  • fórumtag
  • 91 hozzászólás
Sziasztok!

Tudnatok linkeket kuldeni a fotos portalokrol amin a versenyen keszult kepek vannak?

Koszonom!!

#11
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 992 hozzászólás
  • LocationKelenföld

Érdekes volt ez a Mátra. A legelején + befutókra az a meredek mászó finom volt szétszedni a mezőnyt. Még a közepesekkel közös rajt sem volt vészes így.

 

Idén se volt kevésbé köves a pálya, rég pattogtam a merevfarúval ennyit a nyeregben, alig bírtam itt-ott leadni a teljesítményt. Mondjuk a pálya nem volt különösebben technikás, volt egy 10 méteres rész, ahol volt kis kőkert és ennyi.

Jelölés példás volt, 2 helyen fordultam csak rossz irányba még az 1. körben, de szerintem 15-25 mp-nél nem számított többet. Eső engem még nem kapott el (volt, akit már igen, a hosszún), csak egy nagyon kis részen, pár percig szemerként úgy a du. 2 - fél 3 közt valamikor. Sár itt-ott azért akadt rendesen, pláne a pálya utolsó egyharmadában, ahol a pocsolyákat és sarat kerülni sem lehetett. Az 1. körben még zavart, a 2. körben meg igazából még élveztem is. smile.png

 

A drasztikusan visszaesett látogatottság nyomasztó, sőt lesújtó, ami az egész XC maraton sportágra jellemző. Úgy látszik, ezzel kell együtt élnünk. Megjegyzem, Ausztriában is észrevehető már ez a trend, pedig ott szánnak pénzt rá dögivel, minden kis falunak van szinte sportegyesülete, satöbbi.

Gratulálok a helyezésedhez, néztem a strava-n, haladtál rendesen! Abszolútban mire volt ez elég?

 

A versenyzésről "szak" kolléga írt nagyon jól a cikkes topikban, teljesen egyetértek vele.

Viszont: imádok bringázni, versenyezni is szerettem, de eszem ágában nincs évek óta nevezni. Azt a pénzt, amit a versenyzés elvinne, inkább a bicajra költöm.



#12
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.298 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

Érdekes volt ez a Mátra. A legelején + befutókra az a meredek mászó finom volt szétszedni a mezőnyt. Még a közepesekkel közös rajt sem volt vészes így.

 

Idén se volt kevésbé köves a pálya, rég pattogtam a merevfarúval ennyit a nyeregben, alig bírtam itt-ott leadni a teljesítményt. Mondjuk a pálya nem volt különösebben technikás, volt egy 10 méteres rész, ahol volt kis kőkert és ennyi.

Jelölés példás volt, 2 helyen fordultam csak rossz irányba még az 1. körben, de szerintem 15-25 mp-nél nem számított többet. Eső engem még nem kapott el (volt, akit már igen, a hosszún), csak egy nagyon kis részen, pár percig szemerként úgy a du. 2 - fél 3 közt valamikor. Sár itt-ott azért akadt rendesen, pláne a pálya utolsó egyharmadában, ahol a pocsolyákat és sarat kerülni sem lehetett. Az 1. körben még zavart, a 2. körben meg igazából még élveztem is. :)

 

A drasztikusan visszaesett látogatottság nyomasztó, sőt lesújtó, ami az egész XC maraton sportágra jellemző. Úgy látszik, ezzel kell együtt élnünk. Megjegyzem, Ausztriában is észrevehető már ez a trend, pedig ott szánnak pénzt rá dögivel, minden kis falunak van szinte sportegyesülete, satöbbi.


  • Rabbit, joshua és Atombike kedveli ezt

#13
Atombike

Atombike

    vendég

  • fórumtag
  • 129 hozzászólás

Megyek, de csak túra szinten, figyelve a pulzusra hogy ne legyen túl magas :P.

Szerintem is jó idő lesz, talán az eső előtt is beérek még.

A pálya nehézségét én a szint/km arányban szoktam nézni, így a rövidítéssel nőtt ez az érték, mivel 2019-ben 1490m-t mértem, most meg 1585m-t írnak. Nem tudom melyik a pontos, én barométerrel mértem a magasságot / szintemelkedést 2 éve.



#14
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Sziasztok,

 

Idén nem sikerült megfelelőn edzenem bringára (későn kezdtem), nem tudom érdemes-e elindulnom középtávon, lévén talán ez lesz az eddigi legnehezebb(?) pálya.

Legutolsó terep edzésem júliusban volt, de hegyi aszfalton sokat mentem, soha nem voltam a top kategóriában de nem akarok visszafordulni ha már elindultam. 10km/h átlag sebességet talán tudom hozni... Érdemes elindulni szerintetek?

 

Pálya szempontjából nem lehet a legnehezebb mert ugyanaz mint az előző kiadás (2019) minusz (saját GPS track-em alapján a Szalajka-ház körüli hurok) 11,6 km és 371 m szint, plusz (hivatalos GPX szerint a rajtterületen) 1,6 km/44 m, vagyis 10 km-el rövidebb és több mint 300 méter szinttel kevesebb :)

 

Időjárás szempontjából egyéni, én inkább tekerek 14°C-ban mint >32-ben és egy kis eső nem zavar, csak esetleges sár okozhat problémát; cserébe a Mátra valamivel kövesebb talajjal rendelkezik mint a Bükk wink.png



#15
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.298 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

Mennék a helyedben. Goldolj arra, mi történhet, ha kicsit jobban fáradsz - hát, legalább elmondhatod, túráztál montival az utolsó Mátrán egy jót. ;)

 

(Én tervezek menni szintén.)



#16
szak

szak

    vendég

  • fórumtag
  • 350 hozzászólás

Sziasztok,

 

Idén nem sikerült megfelelőn edzenem bringára (későn kezdtem), nem tudom érdemes-e elindulnom középtávon, lévén talán ez lesz az eddigi legnehezebb(?) pálya.

Legutolsó terep edzésem júliusban volt, de hegyi aszfalton sokat mentem, soha nem voltam a top kategóriában de nem akarok visszafordulni ha már elindultam. 10km/h átlag sebességet talán tudom hozni... Érdemes elindulni szerintetek?

Persze, menj csak, bízunk benned biggrin.png, ez lesz az utolsó, nekem ez (is) kimaradt az életemből.



#17
Atombike

Atombike

    vendég

  • fórumtag
  • 129 hozzászólás

Sziasztok,

 

Idén nem sikerült megfelelőn edzenem bringára (későn kezdtem), nem tudom érdemes-e elindulnom középtávon, lévén talán ez lesz az eddigi legnehezebb(?) pálya.

Legutolsó terep edzésem júliusban volt, de hegyi aszfalton sokat mentem, soha nem voltam a top kategóriában de nem akarok visszafordulni ha már elindultam. 10km/h átlag sebességet talán tudom hozni... Érdemes elindulni szerintetek?

 

 



#18
Tekergek

Tekergek

    🚲

  • fórumtag
  • 1.257 hozzászólás

Sziasztok, kedvcsinálónak a Vasárnapi versenyhez kicsit késve a 2019-es középtáv videóm: https://www.youtube....h?v=9d-me3eC8Os

Az idei pálya kb. 11 km-el lesz rövidebb, a videóból a Szalajka-ház körüli hurok fog hiányozni.

 

BTW, a blogodban említett Ildikónak nyújtott táplálkozási segítséggel kapcsolatban: neki mint UCI licenszes elit versenyzőnek szólnia kellett volna hogy nem fogadhatja el, tudtommal nem lehet külső segítséget elfogadni és ez akár kizárással is járhat, ami annak fényében hogy dobogózott (és gondolom tudta hogy azért megy a tét) még fontosabb lenne..



#19
Pettersson

Pettersson

    újonc

  • fórumtag
  • 13 hozzászólás
Nem mostanában volt, de írtam egy középtávos beszámolót a versenyről.

Fogadjátok szeretettel! :)

https://biciklispete...araton.html?m=1

#20
tsuby

tsuby

    újonc

  • fórumtag
  • 19 hozzászólás

Sziasztok, fuvart keresek vasárnap reggelre...tel.: 30/négy514nyócharminc köszi!