Jump to content

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Photo

XII. Bükk Maraton | Felsõtárkány

- - - - -

  • Please log in to reply
3064 replies to this topic

#41
_Alex_

_Alex_

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,086 posts

Troll1

 

Miből gondolod hogy pont a CRK-t fejleszteni kellene? Azért mert azt írom hogy stagnál (nézd meg az Odin számokat, ne nekem higgyél), nem jelenti azt hogy nem utcával a legjobb az országban. Amúgy a kedvencem is. Viszont sajnos a CRK is stagnál.

A stagnálásnak az oka nem a versenyen múlik véleményem szerint, hanem az XCM közösségen: nincs az a lelkesedés a versenyek iránt, mert annyi csalódás éri a versenyzőket. Nézd meg a tavalyi részvételt: borzasztóan alacsony volt ahhoz képest hogy mennyire szereti a legtöbb versenyző a versenyt. Ennek a fő oka valószínűleg a nagyon esős időjárás volt előtte és mindenki félt hogy egy nagy sártenger lesz, ezért maradtak annyian távol. Persze ez nem magyarázza az előnevezés csökkenését, ezért csak spekulálok.

Éppen ezért lenne fontos (spekuláls helyett) kideríteni hogy az egész magyar XCM közösség miért csökken. Hogy lehet hogy még egy ilyen jó versenynél sem szárnyalnak a részvételi számok. Én szeretném tudni.

 

A második kérdésednek mi a lényege? Mármint a trollkodáson kívül?

Szerinted mindenki troll, aki nem ért egyet veled, de már megszoktam. Amúgy mit tudnék itt trollkodni? Néhány éve kb. hárman privát cseteltek itt, más nem nagyon történik. :D

Én nem gondolom hogy fejleszteni kellene a CRK-t, te írtad hogy stagnál.

Azt nem értettem, hogy miért csökkenne szerinted más versenyek résztvevőszáma, ha a TOP sorozat kifut. Én nem hiszem hogy ettől különösebben tömegesen kardjukba fognak dőlni a bringások. Aki versenyezni akar, egyszerűen elmegy majd jobb versenyekre. Marketingben nem lesz nehéz őket túlszárnyalni...

Egyébként én személy szerint örülök, ha minél kevesebb sisak nélküli, gyalogosokat lekiabáló/ijesztgető hülyegyerekkel fogok összefutni az erdőben.


Balance a bike right, keep the pedals turning, forget about everything except right now...
Picasa _Alex_


#42
gaboca1

gaboca1

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2,348 posts

Az MKSZ az MTB-n belül az XCO-ra fókuszál, mert az _A_ versenysport. Az XCM tömegsport, és ezért kb. le is van szarva. Sőt, nem csak le van szarva, de vannak hangok, akik még féltékenyek is rá, és azon törik a fejüket, hogyan lehetne az XCO-t előrébb tolni (akár) az XCM terhére. - Merthogy XCO fronton már rég sokkal nagyobb a baj, ott nem arról van szó, hogy "jaj, mi lesz így, meg fognak szűnni a versenyek" - ott máris alig van verseny.

Egyébként szerintem most a Bükk Maraton teljesen rendben volt. Hibátlan volt a jelölés (idén eddig mindenütt), én a frissítéssel is teljesen elégedett voltam. A pálya - különösen a rövid - az valóban kicsit országúti jellegű (bár a közép második körének a vége kifejezetten élvezetes), de ez mindig is ilyen volt. A Mátra sokkal trükkösebb - de nézzétek meg annak a topikját, ott meg az volt a baj, hogy túl nehéz. (Egyébként szerintem a Crosskovácsi (amit egyébként én is szeretek, és tényleg el kell ismerni, hogy nagyon sokat beletesznek a rendezők) is nagyrészt "országúti", pár kellemetlen, mély nyomvályús szakasszal, és egy kevés kellemes singletrack résszel. (Jaj, elfelejtettem, hogy a Crosskovácsit csak dícsérni szabad!)

 

Azt hiszem 6 éve járok rendszeresen versenyekre, és nekem az az érzésem, hogy a rendezés színvonala lassan, de emelkedik. A jelölés határozottan egyre jobb mindenütt - szerintem ez a legfontosabb.

 

Fogalmam sincs, miért tart lefelé ez a sportág. Nemrég volt új, hirtelen jött divatba, kicsit túlszaladt, most áll be?

Egyet értek az utolsó mondatoddal, k.b. ugyan ezt látom a síelésnél is a környezetemben, egy időszakban, amikor felfutóban volt az ország, volt fölös elkölthető pénze, ideje az embereknek, boldog, boldogtalan elkezdte, majd az újdonság varázsának elmúlásával abba is hagyták sokan, lehet ez ugyan így a montinál is.



#43
mephisoft

mephisoft

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 453 posts

... véleményem szerint már 5 éve kellett volna elkezdeni néznie az MKSZ-nek hogy megértse hogy miért csökken a részvételi arány ... 

Az MKSZ az MTB-n belül az XCO-ra fókuszál, mert az _A_ versenysport. Az XCM tömegsport, és ezért kb. le is van szarva. Sőt, nem csak le van szarva, de vannak hangok, akik még féltékenyek is rá, és azon törik a fejüket, hogyan lehetne az XCO-t előrébb tolni (akár) az XCM terhére. - Merthogy XCO fronton már rég sokkal nagyobb a baj, ott nem arról van szó, hogy "jaj, mi lesz így, meg fognak szűnni a versenyek" - ott máris alig van verseny.

Egyébként szerintem most a Bükk Maraton teljesen rendben volt. Hibátlan volt a jelölés (idén eddig mindenütt), én a frissítéssel is teljesen elégedett voltam. A pálya - különösen a rövid - az valóban kicsit országúti jellegű (bár a közép második körének a vége kifejezetten élvezetes), de ez mindig is ilyen volt. A Mátra sokkal trükkösebb - de nézzétek meg annak a topikját, ott meg az volt a baj, hogy túl nehéz. (Egyébként szerintem a Crosskovácsi (amit egyébként én is szeretek, és tényleg el kell ismerni, hogy nagyon sokat beletesznek a rendezők) is nagyrészt "országúti", pár kellemetlen, mély nyomvályús szakasszal, és egy kevés kellemes singletrack résszel. (Jaj, elfelejtettem, hogy a Crosskovácsit csak dícsérni szabad!)

 

Azt hiszem 6 éve járok rendszeresen versenyekre, és nekem az az érzésem, hogy a rendezés színvonala lassan, de emelkedik. A jelölés határozottan egyre jobb mindenütt - szerintem ez a legfontosabb.

 

Fogalmam sincs, miért tart lefelé ez a sportág. Nemrég volt új, hirtelen jött divatba, kicsit túlszaladt, most áll be?



#44
tsuby

tsuby

    újonc

  • fórumtag
  • 19 posts

Sziasztok!

 

Nem talált valaki véletlenül egy Polar CS500-as kilométerórát (fekete-sárga, rombusz alakú, Tour de France-os)? Valószínűleg a versenyközpont területén hagytam el vasárnap du., nagyon érzékeny veszteség :(

 

köszi szépen!



#45
Uluwatu

Uluwatu

    vendég

  • fórumtag
  • 191 posts
  • LocationBudapest

bringáztatok 15 évvel ezelőtt hegyen erdőben ?

meg mostanság ?

 

érzékeltek szabad szemmel is jól látható különbséget a montisok egyed számát illetően ?

mert nem éppen pozitív irányú az elmozdulás

ehhez képest az említett versenyek látogatottsága kisebb mértékben csökken. bár a hc törzsgárda valószínűleg ugyanaz, csak öregszik.

de persze lehet rosszul látom és csak a pilis visegrádi termel valami montisokat riasztó hormont alkoloidot vagy a fasse tudja mit. bár a bringaeladások arányai is hasonlót mutatnak.

Ezek összetett dolgok. Egyrészt van a kerékpár mint közlekedési eszköz (főleg a városi), mint rekreatív hobbi (családdal, gyerekkel vagy haverokkal) illetve mint versenysport. Nagyvárosokban a közlekedési tendenciák megoldásaként egyre több a Critical Mass féle kezdeményezés, persze ennek egy szubkultúra rétege is van akinek ez életmód és próbál minél több embert rávenni hogy tekerjen, mert egészséges és a városnak is jót tesz, kevesebb a kocsi, túristákat jobban vonzza, stb. A kérdés hogy hányan cuppannak így rá a versenysportra és hogy mit tesz az MKSZ annak érdekében hogy minél többen rákapjanak.

Amikor az erdőkben nézed hogy mennyi a bringás, ez már egy nagyon szűk réteg aki montira ül és nem csak a Margit szigetig jut el vagy a városban a romkocsmáig. Nem ismerem az eladási számokat, de sejtem nem az erdőben található réteg teszi ki a bringaeladások nagy részét. Azt sem tudom hogy miként alakul az eladott montik száma szemben pld az országútival vagy trekkinggel. Az is lehet hogy friss trendek még a versenysporton belül is (cyclocross, XCM helyett XCO mert pályák épülnek, DH parkok mint Eplény,stb.) egy relatív kis piacon mint az itthoni gyors változásokat tudnak elindítani. Pld a városligeti cyclocross verseny nagyon jó hangulata létre tud hozni egy fellendülő korszakot, ami esetleg átvonz más ágazatból sportolókat. Az eladásokat illetően pedig nehéz a szürkegazdaságban látni a tényleges eladásokat, mennyi forog a fekete piacon (használt illetve lopott bringák), mennyit hoznak be egyenesen külföldről, stb. Én nem bízom abban hogy bárki itthon tudhatja hogy mik a tényleges számok.

Szóval összetett, szerintem nehéz pusztán az erdőben tapasztaltak alapján eldönteni hogy milyen irányban alakul a montisok száma, még kevésbé hogy ezek közül a versenyzőké.

 

Ami viszont biztos, azok a versenyen a résztvevők száma. Ezek tudniillik publikusak, meg lehet nézni az eredménylistákon minden verseny után, az Odin oldalán meg az előnevezettek és az elfogadottak számát. Tehát ezen nem kell spekulálni. Ha megnézed ezeket, akkor látod a konkrétumokat: a csökkenő tendenciát. Én vettem a fáradtságot és megnéztem 2009-ig visszamenően, mert eddig van az Odinnak a nyilvántartása az oldalon. Ott lehet látni hogy évente majdnem 100-al csökken egy pár top maraton verseny részvételi aránya, előnevezéseket illetően. Akinek nagyon sok ideje van ezt össze tudja vetni a szintén publikus eredménylistákkal hogy ez hogy viszonyul a tényleges részvétellel (vagyis az előnevezés felett a helyszínen nevezőket is belevéve), de nagy különbségek nincsenek a trendben. Szúrópróbaszerűen én legalábbis nem tapasztaltam.

Tehát hogy épp az erdőben vagy a versenyen csökken a montisok száma, mennyire és egymáshoz képest milyen mértékben, szerintem egyrészt nem sokat mond, másrészt a sportág fejlődése szempontjából nem igazából számít. Ami számít hogy mennyien jönnek, mennyien térnek vissza és ez által a befolyt díjakból a szervezők mennyire tudják (és akarják!) folytatni hosszú távon. Persze a részvételi díj felett a szponzorpénzek illetve a költségek rendezése a mérvadó, ez már szervezői ügyesség kérdése. Nagyon ritka hogy más akadály miatt (pld erdészeti engedély) hiúsulna meg, főleg ha már évtizedek óta zajlik valami, de ott is szerintem csak akarat kérdése.

 

A tények tehát mutatják hogy mennyire hanyatlik itthon az XCM, mint versenysport, független attól hogy mennyien tekernek más módon. Csak hogy egy pár példát említsek a számok alapján, előnevezéseket véve hogy almát almával hasonlítsunk:

Összehasonlítva 2009-et 2015-el, a következő volt az előnevezettek száma a legnagyobb versenyeken (a megszűnt Nyugat-maraton kupát most nem nézem):

Szilvásvárad: 1622-ról 1128-ra. (idén 968)

Duna: 1635-ról 1096-ra. (idén 868)

Bükk: 1515-ről lecsökkent  977-re. (idén 854)

Mátra: 1553-ról 1130-ra. (tavaly 1076)

Crosskovácsi: 503-ról 466-ra

Bakonybél: 364-ről 277-re (tavaly 339)

 

Top maratonon belül jelentős eltérések vannak, pld miközben a legnagyobb Duna kb 540 versenyzőt vesztett 6 év alatt és minden évben szinte ugyanannyit, közben Szilvásvárad 2011-2016 között csak 140-et. Ez azt is sejteti hogy ha nem lenne Top maraton, a Bükk lehet hogy sokkal többet veszítene, érthető okokból.

Akárhogy is, a hanyatlás óriási: összeadva a top maraton résztvevői számát, 2009-2015 között 6325-ről lecsökkent 4356-ra, ami a résztvevők több mint 30%-a! Aki bármennyit is ért a költségvetés fogalmához, tudja hogy ez mekkora pofon a bevételek oldalán, ha a részvételi díj nem emelkedik. Viszont ha azt emelik, egyre kevesebben is jönnek mert van akinek már elég sok így is az útiköltség, esetleg szállás, a részvételi díj felett. Tehát óvatosan szabad csak emelni, mellette esetleg jobb vagy több szponzor bevonása segít még, de az egyre nehezebb ha csökken a létszám. Marad persze az állami támogatás, ez mindig kérdéses de nem tart fenn egy profit-orientált rendezvényt, mert a közjó az non-profit. A számok tehát azt mutatják hogy előbb utóbb nem tud egy verseny annyit kitermelni hogy maradjon belőle haszon, hacsak nem ha 2009-ben óriási profittal dolgoztak és most szerényebb a bevétel.

Akárhogy is, a trend csak egyre kevesebb bevételt mutat és amilyen tempóban, előbb utóbb veszteséges lesz egyes versenynek (ha nem már most is az és csak addig él amíg marad a szponzor).

 

A kérdés tehát amit szerintem boncolgatni kellene az az hogy amit a versenyek nyújtanak és amennyit ezért kérnek, miként lehetne fenntarthatóvá tenni. Igazad van hogy közben esetleg generációváltás is van, de az nem 7 éven belül zajlik le egy 30%-os visszaeséssel.. Annyira nem gyors az életmódváltás senkinél sem, ráadásul elvileg egy újabb generáció ugyanúgy rá tudna kapni a sportágra ha kellően vonzóak a körülmények.

Ezért annyira fontos egy részletes kutatás, megtudni hogy az eddigi résztvevők miért hagyták abba, mennyire cserélődött esetleg ki a régi gárda (ezt is egyszerűen meg lehet nézni az eredménylisták alapján, a nevek beazonosíthatóak, személyiségi jogok ide vagy oda, még életkor is mindenhol fel van tűntetve..), illetve mennyire jöttek új versenyzők. Sokat meg lehetne például tudni abból hogy ki milyen távolságot tesz meg egy verseny miatt (lakcím is mind publikus infó) és ha esetleg egyre kissebb távolságot tesznek meg versenyzők, lehet hogy az utazási költségek vagy rá szánt idő egy fontos tényező, amit főleg a nevezési díj emelkedése mellett össze lehetne vetni a csökkenés okával.

 

Szóval egy tucatnyi, könnyen kielemezhető szempont, amit véleményem szerint már 5 éve kellett volna elkezdeni néznie az MKSZ-nek hogy megértse hogy miért csökken a részvételi arány. De még mindig nem késő. Egy pár ilyen elemzés egy pár óra és máris sokkal okosabb lenne mindenki. Mégis úgy tűnik senkit sem érdekli igazából..


Edited by Uluwatu, 2017. August 08. - 14:58.

  • mephisoft likes this

#46
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21,259 posts

bringáztatok 15 évvel ezelőtt hegyen erdőben ?

meg mostanság ?

 

érzékeltek szabad szemmel is jól látható különbséget a montisok egyed számát illetően ?

mert nem éppen pozitív irányú az elmozdulás

ehhez képest az említett versenyek látogatottsága kisebb mértékben csökken. bár a hc törzsgárda valószínűleg ugyanaz, csak öregszik.

de persze lehet rosszul látom és csak a pilis visegrádi termel valami montisokat riasztó hormont alkoloidot vagy a fasse tudja mit. bár a bringaeladások arányai is hasonlót mutatnak.


"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#47
Uluwatu

Uluwatu

    vendég

  • fórumtag
  • 191 posts
  • LocationBudapest

"a kicsik meg nem fejlődnek (Bakony, Crosskovácsi)"
A Crosskovácsin pl. mit fejlesztenél?

"De sajnos mivel ez a sorozat adja a mai magyar XCM társadalom gerincét és ez a kritikus tömeg tartja fenn, sajnos ha anyagilag ellehetetlenül, akkor akik ezekre járnak, sokuk a versenyzést is abba fogják hagyni. Ami által a kissebb de érdekesebb versenyek mint pld a Crosskovácsi vagy Bakonybél, szintén jóval kevesebb résztvevőt fognak látni, mert az egész bázis fog lecsökkenni."
Ezt hogy számoltad ki? :)

Troll1

 

Miből gondolod hogy pont a CRK-t fejleszteni kellene? Azért mert azt írom hogy stagnál (nézd meg az Odin számokat, ne nekem higgyél), nem jelenti azt hogy nem utcával a legjobb az országban. Amúgy a kedvencem is. Viszont sajnos a CRK is stagnál.

A stagnálásnak az oka nem a versenyen múlik véleményem szerint, hanem az XCM közösségen: nincs az a lelkesedés a versenyek iránt, mert annyi csalódás éri a versenyzőket. Nézd meg a tavalyi részvételt: borzasztóan alacsony volt ahhoz képest hogy mennyire szereti a legtöbb versenyző a versenyt. Ennek a fő oka valószínűleg a nagyon esős időjárás volt előtte és mindenki félt hogy egy nagy sártenger lesz, ezért maradtak annyian távol. Persze ez nem magyarázza az előnevezés csökkenését, ezért csak spekulálok.

Éppen ezért lenne fontos (spekuláls helyett) kideríteni hogy az egész magyar XCM közösség miért csökken. Hogy lehet hogy még egy ilyen jó versenynél sem szárnyalnak a részvételi számok. Én szeretném tudni.

 

A második kérdésednek mi a lényege? Mármint a trollkodáson kívül?



#48
_Alex_

_Alex_

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,086 posts

"a kicsik meg nem fejlődnek (Bakony, Crosskovácsi)"
A Crosskovácsin pl. mit fejlesztenél?

"De sajnos mivel ez a sorozat adja a mai magyar XCM társadalom gerincét és ez a kritikus tömeg tartja fenn, sajnos ha anyagilag ellehetetlenül, akkor akik ezekre járnak, sokuk a versenyzést is abba fogják hagyni. Ami által a kissebb de érdekesebb versenyek mint pld a Crosskovácsi vagy Bakonybél, szintén jóval kevesebb résztvevőt fognak látni, mert az egész bázis fog lecsökkenni."
Ezt hogy számoltad ki? :)


Balance a bike right, keep the pedals turning, forget about everything except right now...
Picasa _Alex_


#49
Uluwatu

Uluwatu

    vendég

  • fórumtag
  • 191 posts
  • LocationBudapest

Bár ez a versenyfórum már jó ideje halott (ami jó tükre az itthoni versenyek "fejlődésének"), adok neki még egy kegyelemdöfést egy rövid Bükk véleményezéssel. A trollok meg reagálhatnak mert másra úgy sincs kedvük vagy ötletük, bár attól nem lesz jobb a helyzet.

 

Zárójelben: a magyar XCM versenyek haldokolnak, de úgy tudom a bringás versenysport itthon úgy általában, a fejetlenség és széthúzás miatt, ami régóta zajlik. A kérdés hogy az XCM fennmarad e, tekintettel a tömegsport jellegére és hogy a költségek adják magukat, mivel nagyobb erdőrészeket kell biztosítani (bérlés, jelölés, frissítés, mentők, infrastruktúra, stb.).

Ha pusztán a számokat nézzük, nem fog: minden évben 100 fővel kevesebben mennek top maraton versenyekre minden versenyen, a kicsik meg nem fejlődnek (Bakony, Crosskovácsi) vagy megszűnnek (Nyugat maraton kupa, Buda helyett gyenge Balaton) vagy kiszámíthatatlan hogy vannak e (Zemplén, Kishegy, Gerecse, stb.). Minden arra mutat hogy a tömegek pártolnak el a sportágtól és az MKSZ meg vakarja a fejét vagy lesz*rják, nem lehet tudni mert nem tesznek ellene látványosan semmit, még akkor sem amikor hirtelen jön pénz rendesen. Jól megmondta a leköszönő elknök: szerinte ez már nem pénzkérdés.

A Bükk mizériája jól tükrözi ezeket az állapotokat. Zárójel bezárva.

 

Idén az Odin oldaláról kiderül hogy a tavalyi 955 előnevezéssel szemben idén 854 előnevezés volt. Nem érdemes belekötni hogy ez mennyiben különbözik a tényleges megjelentekkel szemben, mert a megjelentek száma megvan az eredménylistákon, amúg meg almát almával hasonlítunk. A kánikula meg általános jelenség egy XCM versenyen. Szóval a 100 fő kevesebb már nagyon combos. Ha belegondolok hogy kb 10 éve kétszer annyian voltak és a költségek nagyon sokat nem változnak mint ahogy gondolom a szponzorbevételek sem nőnek (sőt..) akkor el tudom képzelni hogy ha 10 éve nem volt húsosfazék, akkor évente egyre nagyobb csapás ez költségvetésben. Meddig lehet ezt fenntartani?.. Harang már levonta a konzekvenciát és (kicsit megkésve, de) kiszállt, igaz még egy pár bődületes marhaságra traktálva a tudatlan közönséget, mint élő XCM közvetítés a neten, drónokkal,  meg hasonlók.

Amit mindenesetre a versenyen látok, az elszomorít: rövidtávon egyetlen egy (a többi távval megosztott) frissítő kánikulában, nevetséges. Ráadásul a kanyarban előtte vagy fél tucat szervező jellegű madár integet ide oda, de a frissítőpontnál egy kis srác áll a pult MÖGÖTT és tart egy már megállt versenyzőnek kezében két poharat, miközben az magát szolgálja ki. Én hülye meg arra számítottam hogy majd a nyakamba tudok kérni egy hűtő öntést, de minimum egy slukkot ihatok, de így persze megállni fél perc veszteség lenne, nem fér bele. A célban már csak hab a tortán hogy annyi a sagítő mint fa az erdőben és szinte mozdulni nem lehet tőlük, de ha kérdezem hogy hol van víz, rossz irányba küld a leányka.

A pálya meg persze maga a "tökély". Halál unalom, egyenes döngölt utak, lefelé meg egy pár jó mély nyomvályatos rész kivételével gurulás. Érdekes hogy a Crosskovácsin nagy pályaszakaszokat helyre tudtak hozni, Szilváson is nem kevés fakitermelés kellett a károk miatt, itt meg lenne egy pár száz méter veszélyes szakasz kezelése, de nem. Miért is dolgozni. E helyett viszont a mentő már pont jó helyen áll és vár. Mert tudják a szervezők hogy ott lesz esés és oda helyezik ki. És volt is ahogy elnéztem.

Hihetetlen hogy egy olyan verseny amire aztán tényleg nem lehet semmi jellegzeteset mondani azon kívül hogy megalszik a tej a szánkban, még az a pár dolog ami számítana, azok is kritikán alul vannak intézve.

Szóval a Bükk nyújtotta megint a maga semmilyen, halál unalmas önmagát. Csak egyre kevesebb versenyzőnek. Még szpíker Ádám sem volt hogy egy kis mosolyt csaljon a megfáradt arcokra. És ez az érdektelenség lesz az ami miatt előbb utóbb megszűnik a Top maraton. Csak idő kérdése.

Félreértés ne essék: egy pillanatra sem siratom meg ezt a sorozatot. Ami nem működik, az ne működjön. De sajnos mivel ez a sorozat adja a mai magyar XCM társadalom gerincét és ez a kritikus tömeg tartja fenn, sajnos ha anyagilag ellehetetlenül, akkor akik ezekre járnak, sokuk a versenyzést is abba fogják hagyni. Ami által a kissebb de érdekesebb versenyek mint pld a Crosskovácsi vagy Bakonybél, szintén jóval kevesebb résztvevőt fognak látni, mert az egész bázis fog lecsökkenni. Amikor pedig már azoknak sem éri meg alacsony létszám miatt versenyt rendezni, akkor az ország leredukálta magát egy pár miniversenyre évente. Utánpótlás és motivációnak akkor annyi.

Arról már nem is beszélek amikor növekvő számban látjuk a mindenféle pirulákat bedobáló arcokat a versenyeken, vagy a tetkós szteroidteheneket duplára nőtt combokkal amint egy-két éven belül feljutnak a csúcsra, az egész amatőrsportban levő szellem is megkérdőjeleződik. Főleg mivel az MKSZ csak bambán ül és tétlenül nézi mindezt végig, karjait széttárva hogy ő semmiről sem tehet és különben is minden pénzkérdés. Pedig nem az. Csak egy kis akarat kellene hozzá.

Anélkül hamarosan az XCM-re mint egy szép időszakra gondolunk vissza, ami egyszer volt és de jó volt amíg tartott.



#50
jubi71

jubi71

    újonc

  • fórumtag
  • 6 posts

Sziasztok,

 

2017 Bükk Maraton képek:

 

https://www.facebook...e=3&pnref=story


  • Kefe10 likes this

#51
pcgery

pcgery

    újonc

  • fórumtag
  • 2 posts

Sziasztok, középtáv nevezés eladó. 5.500-ért vettem. Ha ennyit adsz, nekem az a legjobb :)

Névátírás plusz költség, de nekem nem fontos, ha neked nem.

30-816-9396

Gergő



#52
thommer

thommer

    újonc

  • fórumtag
  • 2 posts

Sziasztok!

Rövid táv nevezés eladó, 4500 Ft 

átírás 2000 Ft ha szükséges.

 

thommerkukacgmailpontcom

06-hetven-548-tizenöt-59

 

K. Tamás


Edited by thommer, 2017. August 01. - 12:29.


#53
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,636 posts

Szombaton (07/29) tekertem a Bükkben, víz és sár, erre készüljetek.

 

Lesz ahol már száraz, de lesznek sáros/pocsolyás helyek is.

...de mivel egész hétre 35 fokos időt jósolnak, a versenyre kb 0 az esélye bármilyen kis sárfoltnak is.


Marci

#54
pkgyerek

pkgyerek

    újonc

  • fórumtag
  • 7 posts

Sziasztok!

 

Középtávú nevezés eladó 4.000,- Ft-ért

érdeklődni: 30-harminckilenc-69431

vagy pkgyerek[kukac]gmail.com



#55
milankopasz

milankopasz

    újonc

  • fórumtag
  • 10 posts

Sziasztok!

Vasárnap reggel 7 órási, budapesti indulással van nálam két hely a kocsiban, 2 fő és a bringája részére.

Akit érdekel jelentkezhet. 



#56
OJani

OJani

    vendég

  • fórumtag
  • 48 posts

Szombaton (07/29) tekertem a Bükkben, víz és sár, erre készüljetek.

 

Lesz ahol már száraz, de lesznek sáros/pocsolyás helyek is.



#57
mftp

mftp

    újonc

  • fórumtag
  • 5 posts

Eladó rövid táv nevezés!

4000 Ft - Budapesti átvétel

átírás 2000 Ft ha szükséges

nemecs001kukacgmailpontcom



#58
Bikertigger

Bikertigger

    maximus

  • fórumtag
  • 21,259 posts

Én nem nézek le semmilyen profi sportolót, bármit is űzzön. Illetve nem írtam olyat se, hogy a 100 méteres futás alacsonyabb rendű lenne a maratonnál, vagy bárminél. A maraton rövidtáv is 1-1.5 óra. A laktáthoz nem értek, de a felkészült versenyzők azért szerintem tudnak 1 órát nyélen menni(én is tudok), mivel a legtöbb pályán lehet valamennyit pihenni. Én a hosszú távon elsősorban magammal küzdök a mezőny 2/3-a, közepe táján. Akik elöl vannak viszont egymással, és a dobogóért. 
Az ultra távokat és főleg a többnaposokat ne keverd ide, az teljesen más műfaj!
Azt hogy mennyi legyen a marton táv nem én találtam ki, mint ahogy a futásnál sem. Mivel terepen bicajozni kb. kétszer  annyi távot lehet azonos erőkifejtéssel, mint futni, így lett a MTB maraton táv 80-100km. Úgy rémlik hogy nálunk kezdetben(15 éve) nem is volt más táv az első maratonokon. A "rövidebb" távot, ami ha jól emlékszem 70 körül volt, is csak néhány évvel később vezették be. De majd valaki helyreigazít, aki jobban emlékszik. Innentől kezdve a többi már csak a tömegsport kielégítésére lett kitalálva. Minden esetre nekem speciel azzal sincs bajom, ha valaki a mini távra megy, és ott éli ki a versenyszellemét(amennyiben nem löki be a gyerekeket a bokorba közben...). Hogy ehhez a versenyrendezőnek is kell-e asszisztálni pl. beszólítással, az már más kérdés(innen indultunk). Az hogy a lányoknál a középtáv a maraton táv, itthoni sajátosság. Mindenhol máshol ott indulnak ahol szeretnének. Van(nak) limit pont(ok), és ha nem éri el kiszólítják, nemtől függetlenül. A VB-n szokott még így lenni, de az azért minket kevésbé érint.

"És nem utolsó sorban remélem tudod hogy az XC világában Absalon és Schurter rendelkezik a legnagyobb hírnévvel a kis "rövidtávjukkal", nem a Cape Epic maratonisták ;)."
Ez pedig azért van, mert az XCO a legnépszerűbb és legrégebbi MTB diszciplína. Az szerepel az Olimpián, abból rendeznek világkupa sorozatot, azt közvetíti a TV. Az "A MTB". A maraton pedig a tömegsport. (Igen, tudom hogy abból is rendeznek már világbajnokságot)

na ja

a sokat visszarítt kult vártól várba dunákon is 2 táv volt, 70 valami a rövid

mégse hisztizett senki hogy nincs gyerektáv


"Az Ég szemébe nézve, Széttárt karral áll, Halálos viharra vár egy haldokló világ "
Az idézet a Nemesis együttes Éden c. számából való

#59
_Alex_

_Alex_

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,086 posts

Én nem nézek le semmilyen profi sportolót, bármit is űzzön. Illetve nem írtam olyat se, hogy a 100 méteres futás alacsonyabb rendű lenne a maratonnál, vagy bárminél. A maraton rövidtáv is 1-1.5 óra. A laktáthoz nem értek, de a felkészült versenyzők azért szerintem tudnak 1 órát nyélen menni(én is tudok), mivel a legtöbb pályán lehet valamennyit pihenni. Én a hosszú távon elsősorban magammal küzdök a mezőny 2/3-a, közepe táján. Akik elöl vannak viszont egymással, és a dobogóért. 
Az ultra távokat és főleg a többnaposokat ne keverd ide, az teljesen más műfaj!
Azt hogy mennyi legyen a marton táv nem én találtam ki, mint ahogy a futásnál sem. Mivel terepen bicajozni kb. kétszer  annyi távot lehet azonos erőkifejtéssel, mint futni, így lett a MTB maraton táv 80-100km. Úgy rémlik hogy nálunk kezdetben(15 éve) nem is volt más táv az első maratonokon. A "rövidebb" távot, ami ha jól emlékszem 70 körül volt, is csak néhány évvel később vezették be. De majd valaki helyreigazít, aki jobban emlékszik. Innentől kezdve a többi már csak a tömegsport kielégítésére lett kitalálva. Minden esetre nekem speciel azzal sincs bajom, ha valaki a mini távra megy, és ott éli ki a versenyszellemét(amennyiben nem löki be a gyerekeket a bokorba közben...). Hogy ehhez a versenyrendezőnek is kell-e asszisztálni pl. beszólítással, az már más kérdés(innen indultunk). Az hogy a lányoknál a középtáv a maraton táv, itthoni sajátosság. Mindenhol máshol ott indulnak ahol szeretnének. Van(nak) limit pont(ok), és ha nem éri el kiszólítják, nemtől függetlenül. A VB-n szokott még így lenni, de az azért minket kevésbé érint.

"És nem utolsó sorban remélem tudod hogy az XC világában Absalon és Schurter rendelkezik a legnagyobb hírnévvel a kis "rövidtávjukkal", nem a Cape Epic maratonisták ;)."
Ez pedig azért van, mert az XCO a legnépszerűbb és legrégebbi MTB diszciplína. Az szerepel az Olimpián, abból rendeznek világkupa sorozatot, azt közvetíti a TV. Az "A MTB". A maraton pedig a tömegsport. (Igen, tudom hogy abból is rendeznek már világbajnokságot)


Balance a bike right, keep the pedals turning, forget about everything except right now...
Picasa _Alex_


#60
Uluwatu

Uluwatu

    vendég

  • fórumtag
  • 191 posts
  • LocationBudapest

Az a gond ezzel az összehasonlítással, hogy a MTB sprint száma nem a maraton rövidtáv, hanem az XCO.
A közép, rövid, mini, mikro távokat csak azért találták ki, hogy többen induljanak.

Bocs de most csacsiságot beszélsz: az XCO nem sprinttáv a maga másfél órájával hanem endurance a javából, mert mint tudjuk a laktátküszöb sajátossága miatt nem lehet 100%-on tolni másfél órán keresztül, be kell osztani az energiád. Ha bármi, akkor a 4cross lenne sprinttáv. De nem is ez a lényeg.

Nemcsak a montit, de a sportot is félreérted mint fogalom: a VERSENYsport nem REKREATÍV sport mint pld egy teljesítménytúra, ahol minél hosszabb a táv, annál jobb. A sport az egymás elleni nemes küzdelemről szól, mely csak addig zajlik minőségben amíg egymás ellen küzdenek a résztvevők, nem maguk ellen hogy a távot leküzdjék. A táv hossza nem a műfaj presztízsével egyenlő, nincs abszolút mérce amihez csak körítenek: a távok a létező igény és az ember fizikai tűrőképessége alapján alakulnak ki és nincs "első" meg "utolsó". Most kb azt mondtad hogy a 100 méter sprintet azért találták fel mert azt többen nézik mint a maratonistákat és a nagy nevek a 100-on mint Carl Lewis, Ben Johnson, Usain Bolt csak "töltelék" (voltak) a maratonhoz.

Az XCM-ben sincs abszolút mérce, ezért vannak a relatív távok. A "maratoni" kifejezés is azért született mert ami a futásban van (érdemes utánaolvasni hogy értsd az összefüggéseket is, mert ugye ez a műfaj a futással alakult ki, a maratoni hírvivő halálával, aki nem éppen bringán tekerte le a távot..) azt átvitték a bringába. Értelemszerűen valami olyan megfontolással hogy milyen táv az ami olyan teljesítménynek számít ami jóval komolyabb erőfeszítés mint egy szigeti kör, mégsem halunk bele. De ki lenne aki megmondja hogy mi számít "maratoninak", egy 30 km-es táv vagy egy 90 km-es? Te?.. Mert hogy a másfél órás erőfeszítés nem maratoni, de az 5 órás már az? Akkor miért nem rögtön 10 óra, vagy 15?..

Ha pedig megnézed az XCM távokat, ezek is jelentősen különböznek. Egy Cape Epic teljesen más mint egy európai verseny, a Salz is betűrendre állítja a távokat, de ettől még semmivel sem kevésbé "értékes" egy "középtáv" mint a leghosszabb.

Ha minden arról szólna hogy minél hosszabb, extrémebb legyen, akkor már csak ultramaratonok léteznének és aki nem versenyez 3 héten keresztül megállás nélkül csak 2 óra alvással per éjszaka, már nem is igazi endurance atléta... És valljuk be, az inkább a túlélésről szól, hogy lehet e egyáltalán teljesíteni, evvel megszűnne a verseny, mert már nem egymás ellen szólna hanem magunk legyőzése.

Világszinten pedig úgy alkotják az "endurance" sportágak távjait, hogy ezek teljesíthetőség mellett egy izgalmas versenyt is jelentsenek és lehetőleg a nézőközönséget is bevonzzák. A cél nem az hogy minél hosszabb és nehezebb legyen, mert akkor nem maradna senki aki ezeket teljesítené, illetve mindig ugyanaz nyerné meg: aki tudja teljesíteni. A cél az hogy sportággá fejlődjön, legyen közönsége is és ne teljesítménytúrává alakuljon mert az már nem egymás elleni verseny hanem önmagaddal.

Jó példa az is hogy nemhiába a lányoknál a középtáv számít a leghosszabb távnak: akkor a nők nem lennének annyira "komolyak"?.. Azért van ez így kialakítva, mert fizikailag alacsonyabb a tűrőképességük és a verseny kevésbé lenne értékes ha inkább túlélésről szólna számukra, mint a más izomrendszerrel és fizikummal rendelkező férfiaknál. És itt jön a lényeges különbség: a távok a teljesíthetőséghez vannak szabva, nem abszolút mérceként lettek létrehozva. Hogy a teljesíthetőségbe benne legyen az egymás elleni reális verseny szempontja. Sokszor látok olyan versenyt (főleg a lányoknál) ahol nem tudják még a pódiumot sem megtölteni mert olyan kevesen tudják teljesíteni, ráadásul óriásiak az időbeli különbségek. Ez sajnálatos mert mennyivel izgalmasabb lenne számukra is ha lenne vetélytárs egy olyan kategóriában ami számukra is teljesíthető. Így válik a túl nagy táv egy műfaj temetőjévé: a versenyzőnek nincs mire motiválnia magát, a nézőknek nem látványos, a kevés létszám miatt nem életképes.

 

Szóval a Te helyedben sem sajnálnám nagyon le Schurtert mint "sprinttávos" ;). Mint ahogy Usain Bolt-ot sem bármelyik kenyai futóval szemben mint "töltelék". És nem utolsó sorban remélem tudod hogy az XC világában Absalon és Schurter rendelkezik a legnagyobb hírnévvel a kis "rövidtávjukkal", nem a Cape Epic maratonisták ;).


  • j4ni, paarv and Nutrixxion like this