Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Váltók, váltókarok

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
7416 hozzászólás a témában

#21
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.540 hozzászólás

Semmit nem tudok a kerékpárokról hozzád képest de ezt tapasztaltaltam és találtam a Shimano oldalán és sok más helyen utólag. A modern váltók és vázak esetében ahova ez kell nem fut egyenesen ott a kábel, kis vacak darabka és eléggé törik hagyományos (jó minőségű) ház esetében.

Feltűnő, hogy ad a Shimano egy elég hosszú darabka bowdent több váltótípus mellé, ennyire azért a Shimano sem rendes és nagylelkű. Kifejezetten a váz és a hátsó váltó közé van az ajánlás a modern road és gravel váltók esetében. 

 

otrs900.jpg



#22
sala

sala

    Telóguru

  • fórumtag
  • 13.225 hozzászólás
  • LocationSvájc
nem kotozkodom, de a kabel mizeria egy faszsag. a kabel egyenesen fut , mindegy hogy mennyire rugalmas, huzasra tartson.

legfontosabb a befuzesnel vigyazzunk es egyenesen fuzzuk be, ne torjon meg a bovden, az ad neki egy rugozoeffektust, utana lehetetlen rendrsen beallitani..
fuck me, i'm famous!
-- Go ahead, Droids! --->

#23
karakoram

karakoram

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 1.540 hozzászólás

Egy kis érdekesség, bár lehet csak nekem az:

RDRX812-es 1x11-es GRX hátsó váltó elvileg 11-42-es sorral birkózik meg maximum. Tele van a net 11-46-os megoldásokkal, kinek minden nélkül, kinek valamilyen goatlink-hez hasonló darabbal, és van akinek sehogy nem megy, videos beszámolok kizárólag 11-46-os SLX/XT sorral vannak ami azért nem nyerő nálam mert simán a 42-es legnagyobbat 46-ra cserélték és hatalmas az ugrás a 37-ről (11-13-15-17-19-21-24-28-32-37-46). 

Történt velem december 30-án (Réges-régen egy messzi galaxisban.... biggrin.png ) felkaptam egy botot a hátsó kerekemmel (nem ágat, botot tongue.png ), az beékelődött a váltóhoz, letépte a váltómat, széthajlította a váznál a papucsot, és még a vázról is leszedte a festéket. Roppant jól jött az erdő közepén, 3-4 hónapos új kerékpárral (20 éve volt ilyen velem utoljára) pont a legnagyobb holtszezonban. 

Szóval mindent cseréltem újra a vázon kívül és akkor már rendeltem egy Sunrace CSMX8 sort (11-13-15-18-21-24-28-32-36-40-46). Rengeteg vacakolással - igen profi boltban is - sem sikerült beállítani rendesen. Végül egy nagyon lelkes Hungarian Divide nyertes graveles kolléga lett a segítségem aki megállapította, hogy a váltóból kilépő bowden nem az amit a Shimano ajánl (hajlékony nagyon) és ad a váltókhoz mostanában egyes modellekhez, hanem egy merev normál. Valóban ez lett a megoldás, az fogta vissza a váltó rendes működését (lefelé úgy ahogy ment, felfelé nem nagyon). Azt, hogy Shimano XT sorral jó volt annak tudom be, hogy lényegesen profibb a váltást segítő bak azon mint bármi máson. 

 

IMG-20240121-105405.jpg

 

IMG-20240121-105358.jpg         


  • Kisherceg kedveli ezt

#24
madgab

madgab

    vendég

  • fórumtag
  • 125 hozzászólás
Nagyon sokat agyaltam míg végül megszületett a döntés, hogy megrendeljem, mivel idén lett egy UDH-s vázú bringa is a flottában és június óta 6500 km belement, úgyis már gatya volt a hajtás és kellett volna cserélni, hát megléptem. Sram X0 T-type E-mtb szett, pár napja jött meg, nagyon nagyon kíváncsi leszek rá, a felrakásig még kell várni, mert lesz még egy XD-s kazetta test is ami úton van a hátsó agyhoz.


http://www.kepfeltol...01_17_01_47.jpg
  • donciccio kedveli ezt

#25
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.836 hozzászólás

Imádom az ilyesmit, ne hagyj ki minket, ha lehetséges!

 

Pont a napokban néztem ezt:

https://www.youtube....h?v=RVu2NFqYWFQ

 

De a kormányvégbe szerelt váltókar is izgalmas lehetőség.

 

nem rossz, nem rossz. de nekem jöbban bejön ez az építés


  • talpfa kedveli ezt

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#26
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 992 hozzászólás
  • LocationKelenföld

Köszi, megnéztem, valóban csak a zsír volt a gond.
Egyelőre muzsikál, hosszabb távra meg még át kell gondolni, hogy mit vesz, mert gravel kormányt szeretne.

 

Imádom az ilyesmit, ne hagyj ki minket, ha lehetséges!

 

Pont a napokban néztem ezt:

https://www.youtube....h?v=RVu2NFqYWFQ

 

De a kormányvégbe szerelt váltókar is izgalmas lehetőség.


Rabbit módosította - 2024. január 15. - 14:13

  • Kisherceg és husevotelefonfulke kedveli ezt

#27
husevotelefonfulke

husevotelefonfulke

    visszatérő

  • fórumtag
  • 2.332 hozzászólás
Köszi, megnéztem, valóban csak a zsír volt a gond.
Egyelőre muzsikál, hosszabb távra meg még át kell gondolni, hogy mit vesz, mert gravel kormányt szeretne.
  • Kisherceg, madgab és donciccio kedveli ezt

#28
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Ezeknél a "régi" Shimano váltókaroknál ez elég gyakori jelenség volt, hogy felfelé üresben megy a váltókar. Ha kicsit felfelé nyomod a kart a kormány felé, akkor van esély hogy beakad. De amúgy szerintem kuka.

Szétszedni lehet - összerakni már nehezebb lenne, kb órás készség kell hozzá. Szerintem vegyetek egy újat és egy újabb évtizedre meg van oldva a kérdés.  https://bringabutik....seges/m:shimano

Egy régi felsőkart tudok adni egy tábla Milkáért. (De újan se drágák)


  • Kisherceg, husevotelefonfulke és madgab kedveli ezt
Marci

#29
husevotelefonfulke

husevotelefonfulke

    visszatérő

  • fórumtag
  • 2.332 hozzászólás

+ Én első körben a bovdenekbe is spriccelnék egy jó adag WD40-et (aztán persze csere).

Ennyi idős bringán azok is kukára való állapotban lehetnek és a váltási gondok legnagyobb részét a bovden szokta okozni (nem a kar vagy a váltó).

 

Elvileg ez egy használatban lévő gép volt. Lefelé váltáskor rendesen vitte a rendszer a láncot, elég volt a váltó rugóereje, nem volt lomha. Felfelé váltáskor jár üresben a kar. De nyilván, ha már nekiállunk, akkor megpucolunk, kenünk amit csak lehet. :)



#30
marton

marton

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

+ Én első körben a bovdenekbe is spriccelnék egy jó adag WD40-et (aztán persze csere).

Ennyi idős bringán azok is kukára való állapotban lehetnek és a váltási gondok legnagyobb részét a bovden szokta okozni (nem a kar vagy a váltó).


  • husevotelefonfulke kedveli ezt
Marci

#31
husevotelefonfulke

husevotelefonfulke

    visszatérő

  • fórumtag
  • 2.332 hozzászólás

Köszi! Jó hír, hogy van esély a gyógyításra! :)


  • donciccio kedveli ezt

#32
donciccio

donciccio

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 4.288 hozzászólás

Sziasztok!

Bátyám vett egy régi, acélvázas 7 sebességes gépet, shimano 200GS váltóval, biopace hajtóművel. 

A probléma, hogy a váltókar felfelé nem hajlandó váltani, üresben tologatja az ember csak a hüvelykujjával a kart... Van értelme hétköznapi halandóként megpróbálni szétszedni és valami kiakadó akármit visszaakasztani vagy jó eséllyel kuka?

Amennyiben kuka, bármely shimano kompatibilis 7-es váltókar jó lesz nekünk vagy valamire figyelni kell? Nem rémlik, hogy a 90-es években a Shimano nagyon változtatta volna a húzott bowdenmennyiségeket, de ezer éve volt hetes rendszerem. 

valószínűleg belekötött a shimano zsír. nem kell túlzottan szétszedni, csak annyira, h a mechanika látszódjon. aztán mehet rá bőségesen a féktisztító, utána meg vlmi olaj. remélhetőleg ez megoldja a problémát. 


  • Kisherceg és husevotelefonfulke kedveli ezt

Columbus Genius: http://framebuilding.com/Genius.htm

D.S.B.=Differential Shape Butted: http://framebuilding.com/Butt.htm

Bianchi Genius: https://dl-web.dropb...jeyW8DLm0pEa_1A


#33
husevotelefonfulke

husevotelefonfulke

    visszatérő

  • fórumtag
  • 2.332 hozzászólás

Sziasztok!

Bátyám vett egy régi, acélvázas 7 sebességes gépet, shimano 200GS váltóval, biopace hajtóművel. 

A probléma, hogy a váltókar felfelé nem hajlandó váltani, üresben tologatja az ember csak a hüvelykujjával a kart... Van értelme hétköznapi halandóként megpróbálni szétszedni és valami kiakadó akármit visszaakasztani vagy jó eséllyel kuka?

Amennyiben kuka, bármely shimano kompatibilis 7-es váltókar jó lesz nekünk vagy valamire figyelni kell? Nem rémlik, hogy a 90-es években a Shimano nagyon változtatta volna a húzott bowdenmennyiségeket, de ezer éve volt hetes rendszerem. 


husevotelefonfulke módosította - 2024. január 11. - 18:51

  • donciccio kedveli ezt

#34
simon23

simon23

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 948 hozzászólás

Váltóügyben van fejlemény. Ausztriában, Mattersburgban találtam egy üzletet, kik jó kapcsolatot ápolnak a SRAM céggel, azt az infót kapták tőlük, h tudják javítani. Szóval már csak az a "gond", h műkszik a rohadék! Így nem lehet elküldeni. angry.png Levettem a karokat és a váltót, itt van az íróasztalomon, jártamban-keltemben nyomkodom, még éjjel ha mosdóba megyek, álmos fejjel is, de, hogy rohadna meg, nem hibázik. Úgy látszik sikerült azzal a jól irányzott dobással "megjavítanom". Szóval szóljatok ha valakinek villanyos váltó hibája van, jártas vagyok a javításában!! biggrin.png


  • Kisherceg és donciccio kedveli ezt

Ridley Noah Fast 


#35
simon23

simon23

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 948 hozzászólás

Valszeg az uccsó opció lesz a nyerő. wink.png

Az érintkezők rendben vannak, továbbá van négy akkum, kettőt vettem az idén, a másik kettő meg vagy öt éves, ennek ellenére nem vettem észre teljesítménycsökkenést a régieknél. Tök mindegy, h milyen akku van rajta, a hibát hozza. Ezt sajnos nem lehet frissíteni, ez még az első generációs eTap.  

Az a helyzet, ha nyomod valamelyik váltófület, hallatszik a váltó belsejében valami motor hang, vagy zúgás féle. Ha kézzel egy kicsit rásegítesz akkor teszi a dolgát. Erősen azt gondolom, ez csak mechanikai hiba lehet. 

Tegnap este mérgemben beb@...tam a garázs sarkába, szerencsére dobozok közé, így nem sérült. Viszont azóta hibátlanul működik. biggrin.png A másik, h van egy "Bikepatika" mobil szerviz, kedden jön ki hozzánk, azt igérte tud segíteni,........hát nem tudom. Valszeg vennem kell egy másikat, szezonnak nem tudok így nekifutni. Azért a mechanikus csak tutibb volt. 


simon23 módosította - 2023. december 03. - 20:26

  • donciccio kedveli ezt

Ridley Noah Fast 


#36
sala

sala

    Telóguru

  • fórumtag
  • 13.225 hozzászólás
  • LocationSvájc

Kontakthibás

1. Nézd meg hogy a + - érintkezők szabadon mozognak-e ( rugós)

2. két csavar tartja, tekerd ki, vezetékre vigyázz mögötte, nézd meg hátha ott van a hiba

3. akksi halott, leesik a fesz, és baszik váltani, off

4. update

5. kérj karira jézuskátol ujat

 

 


fuck me, i'm famous!
-- Go ahead, Droids! --->

#37
simon23

simon23

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 948 hozzászólás

Csak a gumit kellett volna a csap alá tartani...

(Bocs.smile.png)

........jaaaaaaaa, ezt nem mondtátok!! tongue.png


  • donciccio kedveli ezt

Ridley Noah Fast 


#38
Kisherceg

Kisherceg

    fullamatőr kocabringás

  • fórumtag
  • 7.836 hozzászólás
Csak a gumit kellett volna a csap alá tartani...

(Bocs.:))
  • donciccio kedveli ezt

"Nyugi. Minden a legnagyobb rendben csúszik ki a kezeim közül..."

"Itt vannak sárkányok, b@zdmeg???!!!"


#39
simon23

simon23

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 948 hozzászólás

Szerintem senki, ha van szamla garis.

Sajnos már nem garis, ez még az elsőszériás. Akkor nekem kell szétszedni. biggrin.png Random nem műxik, de ha kézzel segíted akkor dolgozik. A legváratlanabb szitukban hagy cserben. Ez így használhatatlan sajnos. sad.png


Ridley Noah Fast 


#40
sala

sala

    Telóguru

  • fórumtag
  • 13.225 hozzászólás
  • LocationSvájc

Szerintem senki, ha van szamla garis.

 


fuck me, i'm famous!
-- Go ahead, Droids! --->