Jump to content

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Photo

Agydinamó

- - - - -

  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#41
Sturmbock

Sturmbock

    vendég

  • fórumtag
  • 91 posts
Köszi, sikerült.
A hátsó lámpa vezetéke nem jó. Kötözõdróttal helyettesítve felvillant a lámpa. : )

#42
Balu1

Balu1

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,726 posts
Elsõnek próbáld meg kivenni a dinamó kötési pontjáról a vezetéket. A végét tisztítsd meg fémtisztára.
A dinamó csatlakozójánál is hasonlóan meg kell tisztítani az esetlegesen keletkezett oxid rétegtõl.
Azután világít-e?

Ha nem akkor nézd meg a vezetéket, hogy nincs-e megtörve.
Húzd meg finoman a szigetelésbõl kilógó réz huzalt. Ha nem jön ki a rézbõl egy darab akkor a dinamó közelében nincs törés a vezetékben.

Aztán nézd meg ugyanezeket a lámpánál is, de ha mindkettõ lámpával gond van egyszerre akkor nem valszínü, hogy a lámpa a baj.

Még olyan is elképzelhetõ, hogy a közös testelés nem jó valahol.
A dinamó fém burkolatának fémesen érintkeznie kell a bringa vázzal.
Ehhez benne szokott lenni egy fém csavar a felerõsítõ konzolban, amit kicsit agresszívabban meg kell húzni,
hogy a fémbe bele nyomódjon (a festéket és az esetleg idõközben keletkezett oxid réteget áttörve fémes kontaktust adjon).

Jó keresgélést !

Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.

Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !

A találmányok már csak ilyenek..


#43
Sturmbock

Sturmbock

    vendég

  • fórumtag
  • 91 posts
Bocs, nem agydinamóról, hanem sima dinamóról szól a kérdésem (nem találtam sima dinamós témát)

Szóval olyan dinamóm van, amit a kerék dörzshajtással forgat. A lámpák nem égnek. Hogyan állapítsam meg a probléma forrását? (Vezeték vagy dinamó-e a ludas.) Amikor letettem a biciklit egy évvel ezelõtt, még jó volt.

#44
krisz_x

krisz_x

    újonc

  • fórumtag
  • 1 posts
Vettem egy Sturmey Archer X-FDD agydinamót. Sajnos még nem tudom összeszerelni úgyhogy egy ideig állni fog a polcon. Így hogy még nincs befûzve elég nehéz forgatni fõleg ha felkapcsolom a lámpát, de még kikapcsolt állapotba is van egy kis súrlódása. Ez más típusoknál is tapasztalható? vagy csak még szokatlan hogy nincs befûzve? menet közbe érezhetõ? Csak kipróbálni tudtam rákötöttem a lámpára és egy lassú fél fordulat is elég volt neki hogy világítson. Nagyon király.
Van valakinek ezzel a termékkel tapasztalata?

#45
SANK

SANK

    újonc

  • fórumtag
  • 6 posts
Köszi, kicsit kisebbnek gondoltam, de tetszik. Most megoldottam a dolgot úgy, hogy egy vezetékre szerelhetõ asztalilámpa kapcsolót tettem az áramkörbe, és a kormányaszárra rögzítettem két darab kábelkötözõvel. Nem is néz ki rosszul, majd teszek én is fotót. Késõbbre hagyom az automatát, köszi most ne szereld le ezért.

#46
Bigtibi

Bigtibi

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 392 posts

Nem rossz ötlet, de hogy keressem, hol lehet ilyet kapni? Van valami típusjelzése? Megköszönném ha leírnád.

http://lh3.ggpht.com...size of 032.JPG
http://lh6.ggpht.com...size of 033.JPG
Így néz ki. A típúsát nem tudom, de ha nagyon kell megnézem, csak ahhoz le kell szerelnem, mert a hátára van írva, azt meg nem bírom elolvasni. Nekem a helyi bringaboltos ajánlotta, hozta, addig nem is tudtam, hogy van ilyen.

#47
SANK

SANK

    újonc

  • fórumtag
  • 6 posts
Nem rossz ötlet, de hogy keressem, hol lehet ilyet kapni? Van valami típusjelzése? Megköszönném ha leírnád.

#48
Bigtibi

Bigtibi

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 392 posts
Én ugyan mostanában nem igen nézegettem a shimano világításokat, de amikor vagy öt éve megvettem magamnak
az agydinamómat akkor vettem hozzá egy gyári aut. be-ki sötét-világos kapcsolót ami azóta is kivállóan mûködik.

#49
SANK

SANK

    újonc

  • fórumtag
  • 6 posts
Sziasztok !
Én a múlt héten fûztem be életem elsõ kerekét egy egydinamós elsõ agyra (Shimano Nexus dinamós elsõ agy 3W (DH-3N-71)) Nagyon jól sikerült, meghagytam az eredeti halogén elsõ lámpafejet, 2.4 W az égõ, a hátsó világítást is agydinamóval használom. Most csak az a baj, hogy nincs kapcsoló a lámpafejben, így az agydinamóból kell kihúzni, visszadugni a vezetéket. Kellene valami jó kis kapcsolótípus, ami jól is mutatna a biciklin. (Egy Hercules országútim van.)
Gondolkodtam rajta, hogy kellene egy jó LED-es elsõ lámpa, de ami igazán jó az nagyon drága. Van valinek itt LED-es agydinamós világítása?

#50
zsizsi

zsizsi

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 4,939 posts
Kiegészítés képen:
Egy jó minõségû agydinamó, már alacsony sebességnél is leadja a maximális feszültségének 65-75%-át. (Alacsony sebesség, úgy gyaloglás közeli tempó, vagy kicsit több.)
Egy agydinamóval egyszerre kettõ-három lámpát kell mûködtetni.
A mechanikai áttétel is lassítólag hat, persze ez most csak elméleti fejtegetés, de ma már nagyon könnyedén futó, nagy teljesítményû agydinamókat gyártanak. (Pl. SON 20R kevesebb, mint 0,4W-ot igényel 28"-os kerékkel szerelve.)

Megint elmélet. A lendkereket egy gyorsító áttétellel kell meghajtani, hogy a változó fordulatszáma mellett állandó feszültséget generáljon, ez viszont mint mechanikus fék dolgozik visszafelé, kicsit, de lassít.
Ötletelj, de létezik már ilyen holmi, csak - még - nem a kerékpár alkatrész gyártásban használják.

#51
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6,068 posts

Az drága,nagy méretû,és állandóan mûködik,ha be van kapcsolva,ez meg felpörög elindulásnál,a lendkerék aztán mindig megelõzi a meghajtást,mert szabadonfutós.És egy olyan lámpa 2-300 ft.Átszerkesztve se lenne sokkal több.Akkora szerkezet,mint egy gyufásdoboz,pár gramm,hangtalan,én már szétszedtem egyet.

igen tényleg nagy:) egy darab küllõmágnes egy darab tekercs kb mint a hüvelyk ujjam fele és 2 db ledes lámpa ami még jól is világit te biztos ügyes okos vagy és mindenhez értesz . Csak azt nem értem miért nem tervezed meg gyártod és forgalmazod és máris gazdag lennél, csak egyet ne felejts el a te álmod tele van mechanikus alkatrészekkel amik elromolhatnak és el is fognak amit én mondtam abban az egyedüli mozgó alkatrész az küllõmágnes( az meg nem igazán romlékony.)
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#52
Balu1

Balu1

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,726 posts

A világ legegyszerûbb dolga lenne ... építeni egy kis lendkerekes mechanizmust,
...aztán egy mini tengelykapcsoló,ami kézi,vagy automatikus is lehet,
kapcsolná,az energiaszükségletnek megfelelõen.
Kíváncsi vagyok,mikor jut már eszébe a tervezõknek.

Ez a kondenzátor ill. akkumulátor mechanikus változata lenne. :D
Akkor már egyszerûbb agydinamóval akkut tölteni.

Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.

Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !

A találmányok már csak ilyenek..


#53
vg62

vg62

    újonc

  • fórumtag
  • 2 posts
Az drága,nagy méretû,és állandóan mûködik,ha be van kapcsolva,ez meg felpörög elindulásnál,a lendkerék aztán mindig megelõzi a meghajtást,mert szabadonfutós.És egy olyan lámpa 2-300 ft.Átszerkesztve se lenne sokkal több.Akkora szerkezet,mint egy gyufásdoboz,pár gramm,hangtalan,én már szétszedtem egyet.

#54
zeezoltano

zeezoltano

    bentlakó

  • fórumtag
  • 6,068 posts
Van ennél egyszerûbb is a bringabutikban láttam azt hiszen Blackburryt küllõ mágnessel indukálnak áramot a a ledes lámpának
Amíg van más aki idegeskedjen helyettem, tegye meg az !
Ha nem kergeted az álmaid akkor csak vegetálsz!

#55
vg62

vg62

    újonc

  • fórumtag
  • 2 posts
Csodálom,hogy még nem találták fel-a dinamós kézilámpák mintájára-a lendkerekes dinamót.Ha ezeket a lámpákat kézzel meghajtjuk,pár másodpercre,erõs,ledes fénnyel akár órákig világítanak,mivel a beépített kondenzátort töltjük fel,a ledek fogyasztása pedig majdnem 0.(Úgy,mint a rázogatós lámpáknál)A világ legegyszerûbb dolga lenne a kerékbe,vagy mellé építeni egy kis lendkerekes mechanizmust,a kondenzátor akár a lámpafejben is lehetne,aztán egy mini tengelykapcsoló,ami kézi,vagy automatikus is lehet,kapcsolná,az energiaszükségletnek megfelelõen.Kíváncsi vagyok,mikor jut már eszébe a tervezõknek.

#56
Balu1

Balu1

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,726 posts
Val'szinüleg bárki meg tudja csinálni aki elektromossággal kicsit is foglalkozik.
Annyit egy bringa szervízben is meg tudnak nézni biztosan, de egy villanyszerelõ is segíthet.

Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.

Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !

A találmányok már csak ilyenek..


#57
Vallai

Vallai

    újonc

  • fórumtag
  • 2 posts
[quote name='Balu1']A lámpán lévõ kapcsoló romolhatott el.

Köszi! Van ötleted esetleg ilyen javításával hol foglakoznak?

#58
Balu1

Balu1

    fórumfüggõ

  • fórumtag
  • 3,726 posts
A lámpán lévõ kapcsoló romolhatott el. Annak sz'tem nem lehet köze a szereléshez. Ha a lámpa kapcsolója bontja a kört akkor nem világíthat.

K.G.: A rövidzár az amikor nem az izzón keresztül záródik, hanem a vezeték közvetlen a testre (a vázra), fém a fémhez.

Sohasem az a fontos mit hogy szoktak, mert az a múlt és a jelen.

Egy a lényeg: mi hogyan mûködhet még jól, még jobban mert az a jövõ !

A találmányok már csak ilyenek..


#59
Vallai

Vallai

    újonc

  • fórumtag
  • 2 posts
Sziasztok, deffektem volt egy agydinamós bringán, majd miután visszaraktam a kereket, azt vettem észre hogy a dinamót a lámpán levõ gombbal már nem lehet kikapcsolni, folyamatosan berreg és világít. Van vami 5letetek (tudom látatlanban nehéz) hogy mit ronthattam el?

#60
K.Gergely

K.Gergely

    újonc

  • fórumtag
  • 2 posts
Köszönöm.
Még egy kérdés: hogyan lehet rövidre zárni az agydinamót? (nem mintha ez lenne a célom :) ; inkább csak azért kérdem, hogy mekkora a rövidrezárás lehetõsége)